Jump to content

Zagreb GK - Banova Jaruga - Virovitica


Renato

Recommended Posts

Kao sto vidite... naslov teme se promjenio.

Vrijeme je za nastavak putovanja...

Hi Renato!

 

I like this kind of reports! 8) 8) 8) 8)

Just give us more of them! ;) ;)

 

...a ovaj?

pakrac7.jpg

It could be an old compartment coach of Prussia.... :roll: :roll:

Kind regards

 

4010 029-9 :wink::mrgreen:

 

 

ÖBB ET 4010 forever!

Link to comment
Share on other sites

 

...a ovaj?

pakrac7.jpg

It could be an old compartment coach of Prussia.... :roll: :roll:

 

Nije li ovo model upravo tog vagona - (iz moje N ladice... :D ):

Cd vagon

s1231036dm0.jpg

s1231036az9.th.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Nije li ovo model upravo tog vagona - (iz moje N ladice... :D ):

 

Vjerojatno jest. S time da su ovakvi vagoni na ex JŽ, ako se dobro sjećam, imali vrata samo na krajevima. Ona u sredini bila su uklonjena tj. prostor je zatvoren. To se lijepo vidi i na ovom starom vagonu u Pakracu.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Na početku reportaže,koja je by the way sjajna primetih na Glavnom Kolodvoru poštanske vagone.Bi li Mr.Postman sa foruma pojasnio da li su oni i dalje u saobraćaju i gde saobraćaju ili su oni kao i beogradski deo mrtve prirode.Koja je to pošta bila 41101 ili 41102 ili već..,Kako se sad označava?

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Na početku reportaže,koja je by the way sjajna primetih na Glavnom Kolodvoru poštanske vagone.Bi li Mr.Postman sa foruma pojasnio da li su oni i dalje u saobraćaju i gde saobraćaju ili su oni kao i beogradski deo mrtve prirode.Koja je to pošta bila 41101 ili 41102 ili već..,Kako se sad označava?

 

Imaš o tome topic u forumu Vagoni. Ipak, da udovoljim tvojoj znatiželji reći ću da nisu (još uvijek) mrtva priroda i da saobraćaju tj. prometuju na relacijama Zagreb - Rijeka - Zagreb i Zagreb - Split - Zagreb.

Više nemaju status putujuće pošte i nemaju poštanski broj. Danas su, recimo, nešto kao teretni vagoni specijalne namjene u sastavu brzog vlaka.

Inače je za ex-putujuće pošte bio karakterističan srednji broj 6. Primjer: 41640 Zagreb - Beograd (u obratnom smjeru 41650). To su ex-PP koje su pripadale ex-PTT Zagreb. Prve dvije znamenke označavale su domicilni poštanski centar (središte), npr. 11, 41, 61, 71... treća znamenka (6) značila je da je riječ o putujućoj pošti, a preostale dvije znamenke označavale su broj linije. Primjerice: kada je netko rekao ''41632'' znalo se da je riječ o putujućoj pošti Zagreb - Gračac...

I još jedan (hipotetski) primjer, tebi blizak: kada bi Sombor imao domicil neke putujuće pošte, što nikada nije imao, ona bi nosila broj 256XX.

Usput dodajem i da je 41101 bio nekadašnji poštanski broj današnjeg Poštanskog ureda 10101 Zagreb, Jurišićeva 13. U prijevodu na jezik prosječnog Zagrepčanina: to je tzv. ''glavna pošta'' u Zagrebu.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hvala na brzom odgovoru.

Da za prva 2 broja sam znao(imam neki stari poštanski almanah pa sam popamtio koji su bili važniji brojevi poštanskih centara)ali za one naknadno nisam znao.

Hteo sam u prethodnom postu pitati pored koje su poštanske zgrade postavljena ta poštanska kola,znači nije ex.41101,to je Glavna,a ova bi trebala biti onda ex.41102?

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Hteo sam u prethodnom postu pitati pored koje su poštanske zgrade postavljena ta poštanska kola,znači nije ex.41101,to je Glavna,a ova bi trebala biti onda ex.41102?

 

Ex 41200 Zagreb. Poštanski broj 41102 nije se nikada koristio.

To se nekada, u vrijeme ex-Yuge, zvalo GPPC (Glavni poštansko-prometni centar) Zagreb 2. Zatim je (1991.) naziv promijenjen u PMCH (Poštanski magistralni centar Hrvatske).

Današnji naziv je Poštansko središte Zagreb (organizacijski dio u sastavu Središta pošta Zagreb).

Da ne bude lutanja u ovom, više puta mijenjanom i laiku zbunjujućem, nazivlju: Središte pošta je organizacijski pojam i otprilike odgovara nekadašnjim PTT poduzećima, a Poštansko središte je pojam vezan uz tehnologiju (tu se obavlja razmjena i razrada zaključaka tj. poštanskih pošiljaka).

U Branimirovu, tj. u zgradu na Glavnom kolodvoru, dolaze zaključci (pošiljke) iz čitave Hrvatske i inozemstva, prispjeli vlakom, kamionima ili zračnim putem, gdje se dalje razrađuju i usmjeravaju u odredišta. Isto vrijedi i obratnim putem tj. za zaključke ili pošiljke u polazu.

Za međunarodni poštanski promet postoji posebna organizacijska jedinica i zove se MPS - Međunarodno poštansko središte, koje se također nalazi u Branimirovoj.

Otišli smo Off Topic, ali od ''viška'' informacija glava ne boli...

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...