Jump to content

26 godina poslije...


seabral

Da li ste ikada putovali Samoborčekom?  

163 members have voted

  1. 1. Da li ste ikada putovali Samoborčekom?

    • da
      6
    • nažalost ne
      30


Recommended Posts

29 godina poslije ... bivša kućica čuvara pružnog prijelaza na križanju sa Selskom cestom
Nije li to bilo i stajalište?

 

Da, bilo je stajalište. Nakon ukidanja pruge postalo je vrlo prometno mjesto kamo se svratilo u jutro prije posla na KP (konjak-pelinkovac). Ako netko nije došao na posao prvo se provjerilo da nije zaglavio u toj rupi.

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

29 godina poslije ... bivša kućica čuvara pružnog prijelaza na križanju sa Selskom

 

cestomhttp://i174.photobucket.com/albums/w120/seabral/za%20forum/2009%2001%2025%20samoborcek/P2010023a.jpg

 

nasuprot moje bivše srednje.., odnosno vulkanizera.. doduše tu sam prolazio svaki dan a da pojma nisam imo da je ovo bila kućica čuvara..

Jedino me zora, ko najvjernija žena, svako jutro čeka raširenih ruku...

Link to comment
Share on other sites

Nakon ukidanja pruge postalo je vrlo prometno mjesto kamo se svratilo u jutro prije posla na KP (konjak-pelinkovac). Ako netko nije došao na posao prvo se provjerilo da nije zaglavio u toj rupi.

Sjećam se tog pajzla, ali ne znam više do kad je postojao. Je li zna netko kad su ga zatvorili ?

Link to comment
Share on other sites

Sjećam se tog pajzla, ali ne znam više do kad je postojao. Je li zna netko kad su ga zatvorili ?

 

Silver....

seabral......

 

Ne znam ni ja,nism već dugo vremena šetao svojim starim kvartom.

Mogao bi ovom prilikom dodati da su stihovi iz Britvičeve “Trešnjevačka balada” koju pjeva Zvonko Spišić nastali baš tu i to stihovi :

 

I treba poći bez planova i para,

s nekim starim drugom, samoborskom prugom,

ili otići u prvu gostionu,

Na "gospon doktor" namignuti lampionu.

 

Upravo je tu D,Britvić……… namignuo lampionu.:lol:

 

Drago Britvić najljepše je pisao o - Zagrebu. Poput reportaža – radio je dugi niz godina kao novinar i urednik na Radio Zagrebu u emisijama »Ulice i trgovi«, »Lice s fotografije« i »Pod starim i novim krovovima«

Britvić je opisivao predgrađa, ulice, trgove i ljude hrvatskoga glavnoga grada. O tome svjedoče pjesme »Trešnjevačka balada«, »Nedjelje u predgrađima«, »Pod starim krovovima«, »Meštrovićev zdenac«, »Zadnji fijaker«, »Vrtovi malih kuća«, »Golubi«…

 

Citat D.Britvića :»Za mene te pjesme ne znače samo vrijeme u kojem sam ih pisao, nego i vrijeme kada sam prihvaćao Zagreb. Ovaj sam grad, kao i većina »dotepenaca«, prihvaćao s periferije. Kao i mnogi moji vršnjaci došao sam na studij s bogatstvom – ratnim djetinjstvom na selu, dijelom mladosti provedene kao učenik-vlakaš u svakodnevnom putovanju iz Pitomače u Viroviticu. Došao sam na Trešnjevku, pa na Ljubljanicu, da bi tu, od Remize, počinjala sva moja prepoznavanja grada, upoznavanja života, lutanja"

 

......sad se sjetih i dokumentarca o Trešnjevci koji je rađen po Britvićevoj baladi: Trešnjevačka balada, u kojoj se vidi i poznata stanica s bircom u ulici Kate Dumbović…,danas Božidara Adžije...otići ću off topic pa bolje da prekinem.....dečki što mi radite ........:D

 

Srdačni pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

dečki što mi radite ........:D

A tek šta ti nama radiš ovim stihovima i citatima ..... :lol:k025.gif

 

-seabral je sve rakao zato uživajmo u stihovima pjesnika,

 

 

Trešnjevačka balada

 

Siđete na jednoj od šest tramvajskih stanica.

Obavite posao i vratite se.

I nećete saznati ništa.

 

Jer život se ipak ne živi iz publike,

On živi u srcu te čudne republike -

Od krpenih pajaca, streljane iza placa,

Do trešnjevačkog kina i njegovih fakina,

Od sindikata ZET-a i gigantskih turbina

Do besposlenih suza od rakije i vina,

Od uličnih pjevača do krovopokrivača -

U hiljadama priča je hiljade sudbina.

 

Ali treba doći u proljeće, kada ožive mali vrtovi i kad se okite dvorišta,

pa potok pojuri prema jutarnjoj smjeni.

Treba doći u proljeće, kad Pongračevo zazeleni i kad sve to ne košta ništa u ovom kvartu bez groblja i bez rodilišta.

 

I treba biti ispod podvožnjaka

Kad prođu svjetla jutarnjeg vlaka,

Sa jednom željom ostavljenom za nas -

Da bude sutra bolje nego danas.

I treba biti sa cvijetom na reveru

U neku zoru pred trešnjevačkom NAMOM

I reći "zdravo" trgu što se budi,

Kad već nikog nema nazdraviti sebi samom.

I treba poći bez planova i para,

S nekim starim drugom, samoborskom prugom,

Ili otići u prvu gostionu,

Na "gospon doktor" namignuti lampionu.

Treba biti blizu kad prvi tramvaji napuštaju Remizu,

Na početku dana kada periferija je kao ikebana

Od dimnjaka i cvijeća.

 

Jer život se ipak ne zivi iz publike,

On živi u srcu te crvene republike -

Od krpenih pajaca, streljane iza placa,

Do trešnjevačkog kina i njegovih fakina,

Od sindikata ZET-a i gigantskih turbina

Do besposlenih suza od rakije i vina,

Od uličnih pjevača do krovopokrivača -

U hiljadama priča je hiljade sudbina.

 

La la la la, la la la la la,

La la la la, la la la la la la,

La la la la la, la la la la la,

La la la la, la la la la la la.

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mene su ove slike podsjetile na Baladu iz predgrađa, istina da nisu više petrolejske lampe...

Čak i ovaj dio u prenesenom značenju paše u ovu atmosferu:

 

...

A jedne večeri nekoga nema,

A moro bi proć;

I lampa gori,

I gori u magli,

I već je noć.

 

I nema ga sutra, ni prekosutra ne,

I vele da bolestan leži

I nema ga mjesec,

I nema ga dva,

I zima je već,

I sniježi...

 

A prolaze kao i dosada ljudi

I maj već miriše---

A njega nema, i nema, i nema ,

I nema ga više :shock:

Ako Turci grade prugu, da li pruga gradi nas? :hm

Link to comment
Share on other sites

Može se reći da si pogodio stihove uz fotografije Seabrala koji se pomalo pretvara u noćnog leptira :lol:

Spoj fotografija i stihova budni nostalgične osjećaje pogotovo nas koji smo na bilo koji naćin bili dio te priće.

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

Kad ste već prozvali noćnog leptira i postali ove prekrasne Cesarićeve stihove, evo još dvije fotke u istom ozračju. :kul

Fotke su snimljene sinoć.

 

Pogled od nadstrešnice u Bregani u smjeru bivše trase

P2140023res.jpg

 

Nekadašnji ŽCPR u Ulici Matije Gupca u Bregani ... i nakon 29 godina tračnica u asfaltu podsjeća da je tu nekad prolazio nama dragi vlak

P2140024res.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na jednom dijelu trase između Samobora i Bregane je trasa Samoborčeka asfaltirana i napravljena je biciklistička staza. Nažalost, na noćnim fotkama se ne vidi previše, ali mogu poslužiti kao ilustracija.

 

Označeno na karti

samoborcekbike.jpg

 

 

Pogled prema Bregani

P2140025res.jpg

 

Pogled prema Samoboru

P2140026res.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prije tjedan dana neplanirano sam krenuo na šetnju od stanice Gajnice do stanice Vrapče trasom samoborčeka koja je na tom dijelu dobro sačuvana.

 

Trasa do Domaslovečke uređena kao biciklističko-pješačka staza

odstanicegajnicedodomasloveke.jpg

 

Most preko potoka Dubravica

mostprekodubravice.jpg

 

Nakon prestanka staze, slijedi dio kroz šikaru. Moram priznati da mi nije nimalo bilo svehedno budući da se panično bojim štakora, te baš nebi bio sretan da mi je neki iskočio. Ali vođen entuzijazmom sam preživio nekako :?

nasip3.jpg

 

U kadar mi je uletio brzi 790 za Kotoribu

nasip1ivlak790zakotoribu.jpg

 

Pogled unazad

nasip2.jpg

 

Most iznad pješačkog pothodnika

mostprekopothodnika.jpg

 

Slijedi relativno neprohodan dio nasipa, pa sam morao improvizirati, malo uz normalnokolosječnu prugu, pa surfanje niz nasip, pa penjanje na nasip od samoborčeka do mjesta gdje ti raslinje ne zaklanja vidokrug u kombinaciji sa probijanje kroz šikaru, pa opet nazad.

 

Pruga normalnog kolosjeka i nasip od samobofrčeka:

nasip5.jpg

 

Dijelovi sačuvanog nasipa:

nasip6.jpg

 

nasip8.jpg

 

Skroz iza je stupić sa hektometarskom oznakom, a ovaj crveno-bijelo ofarbani stup ispred nje vjerojatno ima neke veze sa samoborčekom

nasip7hektometarskaoznaka.jpg

 

Usred šikare nailazim na prag!

prag.jpg

 

I još pragova!

jopragova.jpg

 

Improvizirana klupa:

improviziranaklupa.jpg

 

Ovdje se također nalaze ostaci pragova, ali se na ovoj fotki na žalost loše vide pa sve ostaje na vašoj mašti

pragovi.jpg

 

Mostić preko nekog kanala

mosti.jpg

 

Relativno prohodan dio nasipa

nasip11.jpg

 

Pogled unazad na hektometarsku oznaku (ovo ispred, ono iza je panj:D)

nasip10hektometarskaoznaka.jpg

 

Naravno da sam slikao i stanice Stenjevec i Vrapče, al su slike ispale očajno pa nisam stavljao. Evo, nadam se da vas nisam previše zatrpao slikama :cry:

Link to comment
Share on other sites

a ovaj crveno-bijelo ofarbani stup ispred nje vjerojatno ima neke veze sa samoborčekom

Ima.

To jest, imao je.

Riječ je o pružnoj opomenici koja najavljuje prijelaz nekog puta preko pruge, a strojovođa je dužan dati zvučni signal.

Pretpostavljam da se tu nekada davno nalazio neki ŽCPR, ili bar prijelaz za pješake.

O tome će najbolje znati Silver, koji je vozio Samoborčeka.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

a ovaj crveno-bijelo ofarbani stup ispred nje vjerojatno ima neke veze sa samoborčekom

Ima.

To jest, imao je.

Riječ je o pružnoj opomenici koja najavljuje prijelaz nekog puta preko pruge, a strojovođa je dužan dati zvučni signal.

Pretpostavljam da se tu nekada davno nalazio neki ŽCPR, ili bar prijelaz za pješake.

O tome će najbolje znati Silver, koji je vozio Samoborčeka.

 

 

Nema se tu što puno dodati, sve 5, osim zvučni signal "PAZI", i ponoviti nekoliko puta ako ima potrebe.

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

Jučer sam bio (i) u Orešju, Samoboru i Bregani. Dobra prilika za provjeru stanja nekih objekata na bivšoj pruzi.

 

 

29 godina kasnije i dalje stoji stara Samoborčekova nadstrešnica pored jezera Orešje ...

 

P3080083res.jpg

 

P3080086res.jpg

 

... a ova ulica u Orešju se i nadalje zove Pružna

 

P3080085res.jpg

 

 

Petstotinjak metara dalje jedan ŽCPR podsjeća na svoje puno bolje dane

 

P3080087res.jpg

 

P3080088res.jpg

 

... dok stara kolodvorska zgrada u Pružnoj ulici u Strmcu upravo proživljava svoje najbolje dane. Dok je ovuda vozio Samoborček, sigurno nije tako dobro izgledala

 

P3080090res.jpg

 

P3080092res.jpg

 

... ali usprskos svojem sadašnjem sjaju i ljepoti, siguran sam da bi mi uz Srebrnu strijelu bila puno puno draža :?:

 

P3080094res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovdje je nekad bio Šmidhen. Obzirom na to koliko je sve skupa porušeno, teško će ga prepoznati i oni koji poput mene ovamo znali navratiti na osvježavanje u vrućim ljetnim mjesecima.

 

 

P3080097res.jpg

 

P3080098res.jpg

 

 

Sljedeće fotke sam posvetio Šmidhenu. Poznato kupalište, najprije sa starim bazenom među drvećem s lijeve strane ceste prema Bregani, a nakon toga moderni izgrađeni kompleks koji je bio na mjestu koje prikazuju donje fotke. 80-tih godina prošlog stoljeća su se ovdje održavale Večernjakove biciklijade, kada sam s tisućama drugih zagrebačkih biciklista nakon pedaliranja od Zagreba potražio osvježenje u ovim bazenima.

 

Najljepše od svega je bilo da se u Šmidhen moglo doći Samoborčekom: ulazak u vlak na ulici Kate Dumbović ili u Vrapču, Podsusedu ili bilo gdje drugdje usput je svima omogućavao nezaboravne vožnje i dobar provod koji je počinjao odmah i trajao čitav dan.

 

Tračnice kod Šmidhena još uvijek postoje. Isto tako i staro stajalište, zaraslo u šikaru. Ali ne više zadugo .... :wink:

 

Ovuda se išlo na vlak

P3080100res.jpg

 

Tračnice

P3080101res.jpg

 

Tračnica u zemlji

P3080103res.jpg

 

... i s pogledom na ostatke bazena

P3080104res.jpg

Link to comment
Share on other sites

U šikari se nalazi još uvijek koliko-toliko očuvano bivše stajalište

 

P3080106res.jpg

 

Danas nažalost vlak ne vozi ... :wink:

 

P3080108res.jpg

 

Tko je odnio vozni red sa zida ?

 

P3080109res.jpg

 

Vegetacija umjesto putnika

P3080111res.jpg

 

Tu je nekad bila i nadstrešnica

P3080113res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pogled odozgora na stajališne betonske blokove ...

 

P3080115res.jpg

 

.... a klupica je i nakon 30 godina sunca, snijega i kiše dovoljno čvrsta

 

P3080116res.jpg

 

Sve je tako dobro skriveno (čitaj zaraslo) u šikari

 

P3080118res.jpg

 

P3080119res.jpg

 

P3080123res.jpg

 

Zašto sam sve ovo tako detaljno fotkao ? Ovo je možda zadnji put da samo imao prilike pogledati stajalište na kojeg me vežu mnoga brojna sjećanja. Uskoro tu dolaze bageri i gradit će se bazenski kompleks sa 5 zvjezdica. Sigurno će im smetati i ova pruga i ruševno stajalište i sigurno neće imati obzira prema nečijem djetinjstvu ili mladosti. Stoga neka i ove fotke ostanu tragovi jednog lijepog prošlog vremena ...

 

 

P3080124res.jpg

 

P3080125res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sjećam se kad sam imao možda 10 godina, u biti, negdje 1998, ili možda čak 1997. Stari i sestra su išli igrat tenis na Šmidhen, a sam se okolo vozio na BMX-u, i kad sam vidio to stajalište, i prugu, odmah sam pustio maštu na volju, čak sam i pričao sam sa sobom kako su vlakovi par godina prije mog prvog susreta tamo prometovali... :puc

Down around the corner, half a mile from here

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Obnovom stajališta Vrapče su nestali i posljednji ostaci kolosijeka na tom mjestu, ali betonski mostić i svinuta oznaka stajališta i nakon 29 godina odolijevaju zubu vremena.

 

P4050019res.jpg

 

P4050019ares.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stajalište u Stenjevcu

 

Most iznad pješačkog pothodnika i oznaka S koja još uvijek stoji

P4050023res.jpg

 

P4050024res.jpg

 

Za razliku od Vrapča, tračnice nekadašnjeg ukrižja su još uvijek tu

P4050029res.jpg

 

P4050026res.jpg

 

P4050030res.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Za nepuna četiri mjeseca će se navršiti trideset dugih godina od zadnje vožnje Samoborčeka. Tragova Samoborčeka i dalje ima (ne samo u nama nego i uživo), a ponekad neki novi tragovi slučajno izlaze na svjetlo dana. Danas sam prolazio Metalčevom ulicom pored hotela Panorama i ugledao Samoborčekove tračnice tamo gdje ih godinama nije bilo na svjetlu dana. :)

 

P9050017res.jpg

 

Radi se o nedavnom prekopu ulice, zahvaljujući kome su se ponovno ukazale tračnice.

 

P9050015res.jpg

 

Dečki su propisno raskopali ulicu, jedino baš nisu uspjeli pogoditi pravu širinu kolosijeka ... :P

 

P9050019res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...