Jump to content

26 godina poslije...


seabral

Da li ste ikada putovali Samoborčekom?  

163 members have voted

  1. 1. Da li ste ikada putovali Samoborčekom?

    • da
      6
    • nažalost ne
      30


Recommended Posts

Trasa je dolazila paralelno s cestom od Orešja, prelazila je tu cestu neposredno prije raskršća sa starom samoborskom betonskom cestom, koristila zajednički podvožnjak ispod autoputa i nakon toga se odvajala od te ceste udesno prema Domaslovcu. Kolodvor Sv. Nedjelja je bio neposredno nakon podvožnjaka ispod autoputa.

Link to comment
Share on other sites

Kolodvor Sv. Nedjelja je bio neposredno nakon podvožnjaka ispod autoputa.

 

Čini se da je zgrada još uvijek tamo, doduše pregrađena i uklopljena u nekakvu nadogradnju. :?:

I meni se čini da je ono kolodvorska zgrada. Ne znam zašto na ekspediciji prije godinu dana nismo i to otišli poslikati. :?

Link to comment
Share on other sites

Kolodvor Sv. Nedjelja je bio neposredno nakon podvožnjaka ispod autoputa.

 

Čini se da je zgrada još uvijek tamo, doduše pregrađena i uklopljena u nekakvu nadogradnju. :?:

I meni se čini da je ono kolodvorska zgrada. Ne znam zašto na ekspediciji prije godinu dana nismo i to otišli poslikati. :?

Nedavno je srušena :(

 

Neko vrijeme tamo su stanovali ilegalci, a sada je sve maknuto jer se tamo gradi novi poslovni centar :evil:

 

Kako sada stvari stoje, između ona dva stupa gdje je nekad prolazio vlak je prilazna cesta za gradilište. Nemam pojma kako će to riješiti kasnije, jer ako na tom mjestu ostave cestu, neće biti mjesta za prugu. Ali, malo dalje kod skretanja za Svetu Nedelju grade novi kružni tok i polovica sa strane Svete Nedelje već je napravljena. Nadam se da će skretanje prema centru izvesti sa druge polovice kružnog toka, ali u tom slučaju imat će ŽCPR točno na mjestu gdje je nekad bio kolodvor :?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

I prođe pola godine a da nitko ni ne zucne na ovoj temi.

 

Ali eto, imam ja nešto za reći. Jučer sam imao malo vremena pa sam otpješačio od Žajine ulice trasom do prijelaza preko Zagorske - dalje nisam išao jer je pao mrak a ja sam se morao vratiti jer me auto zajedno s obavezama bivanja na određenom mjestu u 10 sati čekao u Žajinoj.

 

Na žalost, fotić mi je odavno oduzet a mobitel ne želi praviti dobre fotke u sumrak, pa eto nemam materijala, no zapravo je sve više-manje ostalo isto kao i na Portosovim slikama, osim što se Samoborka u Žajinoj još malo proširila pa nisam našao ni zgradu kotlovnice, ni one tračnice u travi, a bome ni trećeg bika (ali tu se bojim da sam ga na krivom mjestu tražio). Onaj stup ograde još uvijek stoji, još postoje pragovi kod prijelaza na Zagorskoj, a bogme i tračnice na prijelazu Erpenjske. Našao sam i kućicu čuvara na Selskoj, a zanimljivo je da je cijelo ono boćalište kod hotela Panorama zapravo ograđeno Samoborčekovim pragovima! :lol:

 

Što se tiče situacije u Svetoj Nedelji, ona je trenutno dodatno zakomplicirana novoizgrađenim skraćenjem Tomislavove ulice, odnosno odvojkom koji ide prema semaforiziranom križanju Betonke i spoja na autocestu. Tako da će nova pruga (ako je ikada bude :evil: ) morati imati još jedan prijelaz - onaj preko ceste za poslovni centar i ovaj preko tog odvojka Tomislavove. I preko starog dijela Tomislavove koji je u međuvremenu zatvoren. Kako će to izvesti, nemam pojma. Znam samo da ne mogu dizati ni cestu ni prugu jer su limitirani visinom nadvožnjaka autoceste :roll:

Link to comment
Share on other sites

I prođe pola godine a da nitko ni ne zucne na ovoj temi.

Nastavili smo ovdje:

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=6848

 

Inače, hvala na iscrpnom izvještaju :mrgreen:

Ma vidio sam ja to, dapače, ali s obzirom da se radi o materijalu koji se referira na tvoje slike s početka ove, a ne one teme, odlučio sam ipak nastaviti ovdje.

 

Trenutno se od mene do Samobora ide obilazno, preko Strmca i Domaslovca, dobrim dijelom blizu stare trase i već sam planirao jednom stati tamo kraj šume i procunjati po trasi tak da dignem i onu temu, ali ili je sa mnom moja žena koja me pita jesam li se oženio za nju ili za vlak, ili pak imam smrznute lignje iz Konzuma koji moraju brzo doma pa....

 

Ili oboje :?

 

No, planiram dovući bicikle koji su još u starom stanu pa kad zatopli otići sa sinom dok cure budu radile nešto drugo :twisted:

 

Neki sam dan, idući Ulicom Kralja Petra Krešimira IV prema Konzumu skužio da se cesta penje i nakon toga naglo spušta, te sretno zaključio da sam pronašao još jedan dio nasipa i trase. I pazi budalu - usporim, pogledam lijevo i desno i... pita me žena što radim, ja tek onda skužim da sam toliko bio u filmu o Samoborčeku da sam - STAO I POGLEDAO IDE LI VLAK! :shock::shock::shock::lool

Link to comment
Share on other sites

I pazi budalu - usporim, pogledam lijevo i desno i... pita me žena što radim, ja tek onda skužim da sam toliko bio u filmu o Samoborčeku da sam - STAO I POGLEDAO IDE LI VLAK! :shock::shock::shock::lool

Bravo, Prax !!! Nema druge nego da polako počneš raditi na tome da naše ekspedicije prerastu iz sastava 3S+P u sastav 3S+2P ... :wink:

Link to comment
Share on other sites

I pazi budalu - usporim, pogledam lijevo i desno i... pita me žena što radim, ja tek onda skužim da sam toliko bio u filmu o Samoborčeku da sam - STAO I POGLEDAO IDE LI VLAK! :shock::shock::shock::lool

Bravo, Prax !!! Nema druge nego da polako počneš raditi na tome da naše ekspedicije prerastu iz sastava 3S+P u sastav 3S+2P ... :wink:

Bojim se da to ne bu tak lako prošlo - nemoj misliti da nisam dobio špotanciju zbog prekjučerašnje šetnje - mogao si raditi nešto korisno pa ne bi bio tako dobre volje :x

Link to comment
Share on other sites

Bojim se da to ne bu tak lako prošlo - nemoj misliti da nisam dobio špotanciju zbog prekjučerašnje šetnje

Ja srećom tih problema nemam, doduše nikada ih niti nisam imao a nastojat ću ih nemati i ubuduće :twisted:

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Bojim se da to ne bu tak lako prošlo - nemoj misliti da nisam dobio špotanciju zbog prekjučerašnje šetnje

Ja srećom tih problema nemam, doduše nikada ih niti nisam imao a nastojat ću ih nemati i ubuduće :twisted:

Je da, ti možeš kriterije prilagođavati današnjem dobu. Kad sam ja to obavljao jedva da je bilo interneta, a od foruma ni F :(

 

BTW, pozdravi Kanticu ;)

Link to comment
Share on other sites

Narcis i ja prolazili smo kroz Samobor (slučajno :mrgreen: ) i usput smo potražili bivši kolodvor....

Picture2613.jpg

 

Kolodvor je,naravno u kolodvorskoj ulici

Picture2614.jpg

 

Taktika "Pitaj seljaka" i ovaj puta je upalila

Picture2611.jpg

 

Naravno,uz razgovor o samoborčeku bilo je govora i o politici,susjedima,poljoprivredi,Poreču,Labinskoj republici i tko zna o čemu sve ne.Dok je Narcis ćakulao ja sam slikao okretaljku

Picture2610.jpg

 

Picture2612.jpg

 

Picture2603.jpg

 

Picture2608.jpg

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Link to comment
Share on other sites

Narcis i ja prolazili smo kroz Samobor (slučajno :mrgreen: ) i usput smo potražili bivši kolodvor....

Besposlen POP i Jariće krsti :wink:

Vidjet ćemo koliko ćeš puta "slučajno" završiti u SZ RH kada se oženiš :twisted:

a nije ni taj dan tako daleko...

dapače...

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Vidjet ćemo koliko ćeš puta "slučajno" završiti u SZ RH kada se oženiš :twisted:

Nemoj ga baš toliko plašiti ... i mi smo jučer jednako tako "slučajno" završili 300 km od Zagreba, a bilo nas je u svim mogućim bračnim statusima ... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Vidjet ćemo koliko ćeš puta "slučajno" završiti u SZ RH kada se oženiš :twisted:

Nemoj ga baš toliko plašiti ... i mi smo jučer jednako tako "slučajno" završili 300 km od Zagreba, a bilo nas je u svim mogućim bračnim statusima ... :mrgreen:

Da...

rastavljen, rastavljen+sretno zaljubljen, samac, sretno oženjen :roll:

(ovaj :roll: ne odnosi se na onog zadnjeg :wink: )

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Bravo, kiki ;)

 

Ja sam inače neki dan na putu kući zastao kod križanja Betonke i Tomislavove ulice čiji je stari krak, uz kojeg je išao nasip, sada zatvoren jer je napravljen novi odvojak prema semaforiziranom križanju oko 300 metara istočnije. Taj novi odvojak, naravno, nemilosrdno je probio stari nasip i, iako skraćuje put stanovnicima Strmca prema Zagrebu, produljuje ga istim tim ljudima prema Samoboru, Svetoj Nedelji i tak... nije mi jasno zašto nisu ostavili i taj stari komad pa da možeš birati, jer ako ja želim u Strmec, dulje mi je sada nego prije.

 

No, skrenuo sam s teme - stao ja tamo sa strane i pokušavam skužiti na kojem je mjestu i pod kojim kutem pruga prelazila Tomislavovu, kad me skuži susjed koji je nešto radio preko puta. I nađemo se mi, a on me pita "pa kaj si zgubil, kaj tražiš tu, kaj ti se desilo?" Ja odgovaram da nikad neće pogoditi da sam izgubio - vlak :lool

 

Lik se skoro udavio od smijeha, ja mu objasnio što pokušavam otkriti i onda mi je točno pokazao. Uglavnom, on je nekako koso prešao cestu (koja već ide koso na betonku), zaokrenuo paralelno s betonkom, išao ravno ispod podvožnjaka do takozvane "skretnice", stanice koja je još donedavno tamo stajala i koju su nedavno srušili. A ja iz nekog nepoznatog razloga nisam sačuvao taj broj Svetonedeljskog lista u kojem je na naslovnici bila slika i članak pod naslovom "nema više skretnice" :cry: (Mislim da moja žena ima neki tajni deal s Unijom :evil: )

 

Onda je od "skretnice" skrenuo desno prema Domaslovcu. Kad sam mu rekao "da, znam, išao je natrag prema Domaslovcu" nije shvatio taj "natrag" dok mu nisam objasnio da se vraćao na staru trasu - ukratko, nije znao da je prije vozio od Strmca do Domaslovca drugim putem i rekao je "jebote, pa da i ti znaš nekaj odavde kaj ja ne znam" :lol:

 

Jedino mi nikako nije jasno zašto su mještani stanicu zvali "skretnica". Ne znam kakve bi skretnice tamo bilo, osim ako nije bilo kakvo ugibalište ili slijepi kolosijek. Osim što je vlak, naravno, nakon stanice - skretao. Ali to nije skretnica, to se inače zove zavoj :roll:

Link to comment
Share on other sites

Jedino mi nikako nije jasno zašto su mještani stanicu zvali "skretnica". Ne znam kakve bi skretnice tamo bilo, osim ako nije bilo kakvo ugibalište ili slijepi kolosijek.

Na stajalištu Sveta Nedjelja bio je mimoilazni kolosijek, imam sliku te skretnice doma, budem ti ju dostavio da shvatiš o čemu je riječ.

(slika nije moje vlasništvo, "posuđena" je bez znanja autora te kao takva NE SMIJE na forum)

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Ak je bila mimoilaznica, onda mi je sve jasno ;)

 

Ja se toga sjećam kao kloparavog vlakića u kojem smo se mi tinejdžeri zafrkavali, još smo se smijali kad smo vidjeli natpis "Nedjelja" (ili Nedelja, ubij me sad), kladeći se hoće li iduća biti "Subota" ili "Ponedjeljak" :D

 

Onda smo se kupali, pa smo se slupali, onda smo došli doma, i tak...

 

Tko je gledao skretnice, ajde molim te! Dobro je da je to bio 6. ili 7. razred, pa tad (još!) nismo bili pijani. Uskoro je i takvo stanje zavladalo našim školskim izletima :twisted:

 

A kasnije su neki Cigići tamo živjeli i, iskreno, nije mi se baš išlo gledati u dvorište :roll:

Link to comment
Share on other sites

još smo se smijali kad smo vidjeli natpis "Nedjelja" (ili Nedelja, ubij me sad), kladeći se hoće li iduća biti "Subota" ili "Ponedjeljak" :D

Nitko te neće ubiti (toplo se nadam, a digresiju činim jer je žrtva onih idiota koji pucaju po stanovima u Zaprešiću moja kolegica iz Pošte Sonja Jurković).

Kolodvor se tada zvao Nedelja.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ovo sam slikao iz vlaka pa je fotka malo mutna (teren je nažalost tamo neprohodan, tako da je ovo jedini način na koji sam to uspio snimiti), no na ovoj slici se vidi (hektometarska :hm ) oznaka na nekadašnjoj Samoborskoj pruzi (označio sam je strelicom).

 

 

IMG_0002a-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...