Jump to content

26 godina poslije...


seabral

Da li ste ikada putovali Samoborčekom?  

163 members have voted

  1. 1. Da li ste ikada putovali Samoborčekom?

    • da
      6
    • nažalost ne
      30


Recommended Posts

Dečki, zašto je uopće pruga izgrađena? Zanima me tko je donio odluku, kada , zašto i kako to da se nisu odlučili na normalan kolosijek kad su već gradili prugu??? Iz kojeg je razloga ukinuta i kada točno???? Zar je Samobor imao dovoljno putnika da tih davnih godina pruga bude rentabilna??? Molio bih lijepu pričicu jer nemam pojma o ovome!! Hvala!!!

 

Ovdje sve to lijepo pročitaj.

 

http://www.kzmz.hr/zanimljivosti.asp?page_id=zanimljivosti&pokazi_sadrzaj_id=107

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Da li je u Zagrebu ostalo ista za muzej u vezi Samoborceka, ili postoji nesto u vezi te pruge u nekom muzeju, ili je situacija slicna kao u Sarajevu, da nemamo bas nista konkretno kad se radi o uskotracnoj zeljeznici na doticnoj lokaciji? Pri tom ne mislim na fotografije i slicne dokumente, nego na trodimenzionalne artifakte.

Link to comment
Share on other sites

Da li je u Zagrebu ostalo ista za muzej u vezi Somborceka, ili postoji nesto u vezi te pruge u nekom muzeju, ili je situacija slicna kao u Sarajevu, da nemamo bas nista konkretno kad se radi o uskotracnoj zeljeznici na doticnoj lokaciji? Pri tom ne mislim na fotografije i slicne dokumente, nego na trodimenzionalne artifakte.

 

Nažalost, u Zagrebu ne postoji nikakav muzej s očuvanim Samoborčekovim voznim parkom ili slično.

 

Ali zato imamo Samoborčekov antimuzej :evil: :

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=762&start=0

Link to comment
Share on other sites

Da li je u Zagrebu ostalo ista za muzej u vezi Somborceka, ili postoji nesto u vezi te pruge u nekom muzeju, ili je situacija slicna kao u Sarajevu, da nemamo bas nista konkretno kad se radi o uskotracnoj zeljeznici na doticnoj lokaciji? Pri tom ne mislim na fotografije i slicne dokumente, nego na trodimenzionalne artifakte.

Nažalost, u Zagrebu ne postoji nikakav muzej s očuvanim Samoborčekovim voznim parkom ili slično.

 

Kaj nije ostala u Tehničkom muzeju garnitura: lokomotiva + 2 vagona?

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kaj, išao si tamo fotkati bez ostatka naše ekipe ? :shock::mrgreen:

 

:oops: Jesam :oops:

 

ali bez ikakve namjere, bio sam u Cordialu, a prostor poslovne zone u Sv.Nedjelji se poprilično proširio na sjever. I tamo sam vidio NASIP na kojemu je nekada bila Samoborčekova pruga...

 

prema Sv.Nedjelji

P4251236.jpg

 

prema šumi prije Domaslovca (tu na ulazu u šumu spajaju se stara trasa i nova trasa)

P4251237.jpg

 

pokraj nasipa grade "Poslovni park Zagreb", u pozadini se vidi nadvožnjak preko autoceste Jankomir-Bregana

P4251238.jpg

 

nekadašnji most-propust za oborinske vode

P4251239.jpg

P4251240.jpg

 

"Poslovni park Zagreb" u gradnji

P4251243.jpg

P4251241.jpg

 

pogled trasom prema mjestu gdje je pruga prolazila ispod Autoceste

P4251242.jpg

 

trasa prema Domaslovcu (slikano 100m od Betonske ceste)

P4251244.jpg

 

20m od Betonske ceste

P4251245.jpg

 

ako znate što tražite-onda i nađete: prag Samoborčeka pokraj trase

P4251246.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Da li je u Zagrebu ostalo ista za muzej u vezi Somborceka, ili postoji nesto u vezi te pruge u nekom muzeju, ili je situacija slicna kao u Sarajevu, da nemamo bas nista konkretno kad se radi o uskotracnoj zeljeznici na doticnoj lokaciji? Pri tom ne mislim na fotografije i slicne dokumente, nego na trodimenzionalne artifakte.

 

Nažalost, u Zagrebu ne postoji nikakav muzej s očuvanim Samoborčekovim voznim parkom ili slično.

 

Ali zato imamo Samoborčekov antimuzej :evil: :

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=762&start=0

 

Od Samoborčeka postoji još:

 

1. vlak DEV "Srebrna strijela" eksponat željezničkog muzeja koji već 20 godina čeka na RK u Zagrebu da ga smjeste u muzej

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=762&start=0

 

2. lokomotiva M-32 koja već je (hvala Bogu) u HŽM

 

3. lokomotiva "7" + vagon u tehničkom muzeju

 

4. lokomotiva O&K u Maksimiru izložena pokraj trase jedne druge, također bivše uskotračne pruge

 

5. kompozicija Lokomotiva + 2 vagona izložena u Samoboru, pri čemu su vagoni doista sa ex. Samoborske željeznice a lokomotiva je nabavljena iz BiH da se izloži tamo (bolje ikakva lokomotiva nego nikakva)

 

6. lokomotiva "Moes" prodana 60-ih godina Ribnjačarstvu u Pakračkoj poljani, i dan-danas živa i aktivna

 

O svemu tome pisali smo tu na forumu-potraži, sad je sve u jednom podforumu :mrgreen:

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

prema šumi prije Domaslovca (tu na ulazu u šumu spajaju se stara trasa i nova trasa)

http://i170.photobucket.com/albums/u276/portosmedex1/Samoborcek/P4251237.jpg

Što je "nova trasa"? Trasa za novu, buduću, prugu? Znači da se već nešto radi?

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Što je "nova trasa"? Trasa za novu, buduću, prugu? Znači da se već nešto radi?

 

Ne. Stara trasa išla je ravno Strmec-Domaslovec. Nakon II svj.rata gradio se Autoput Zg-Ljubljana a bilo im je preskupo na 2 km autoputa graditi 2 nadvožnjaka-prvi preko Betonske ceste Zg-Samobor, drugi preko pruge. Zato su izmjestili prugu skrenuvši ju ispod istog podvožnjaka kao i cestu, pruga se na staru trasu vraćala na ulazu u Domaslovec. Od stare stare trase mislim da se ne vide niti ostaci ostataka.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

prema šumi prije Domaslovca (tu na ulazu u šumu spajaju se stara trasa i nova trasa)

http://i170.photobucket.com/albums/u276/portosmedex1/Samoborcek/P4251237.jpg

Što je "nova trasa"? Trasa za novu, buduću, prugu? Znači da se već nešto radi?

 

Ne. Stara trasa (prvobitna) išla je ravno od Bestovja do Samobora, a 1958. (izgradnjom autoceste Zagreb - Ljubljana) skrenuta je kroz podvožnjak kod Svete Nedelje. Skretanje trase počinjalo je odmah iza stajališta Strmec, a nova trasa spajala se sa starom u šumi prije Domaslovca.

Ovim zahvatom ukupna duljina trase pruge povećana je za cca 600 metara u odnosu na izvornu iz 1901.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Portos, odi spat, a jesi me zahebal za 30 sekundi! :mrgreen:

Nema veze, bitno je da čovjek dobije informaciju. Usput rečeno, kladim se da bi i dan-danas našel tragove obadve trase kroz šumu i mesto gde su se spajale (nije baš na ulazu u Domaslovec!). Ko zna, jednog dana...?

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Portos, odi spat, a jesi me zahebal za 30 sekundi! :mrgreen:

Nema veze, bitno je da čovjek dobije informaciju. Usput rečeno, kladim se da bi i dan-danas našel tragove obadve trase kroz šumu i mesto gde su se spajale (nije baš na ulazu u Domaslovec!). Ko zna, jednog dana...?

 

Sad su duži dani, odemo nas 2 (Ti, ja i PIVA) jedan dan poslije posla, usput pokupimo Prakticara doma pa sva 3 (i PIVA) cipelcugom do i kroz šumu.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

A i ja sam ovca... Zaboravil sam da je u međuvremenu, otkak pamtim stanje koje sam opisal (sedamdesete), Domaslovec ziher išel u širinu prema šumi, a šuma vrit.

Prema tome, kak je rekel Einsteinov deda svom unuku: - Moj Alberte, sve je relativno.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kaj, išao si tamo fotkati bez ostatka naše ekipe ? :shock::mrgreen:

 

:oops: Jesam :oops:

 

ali bez ikakve namjere, bio sam u Cordialu, a prostor poslovne zone u Sv.Nedjelji se poprilično proširio na sjever. I tamo sam vidio NASIP na kojemu je nekada bila Samoborčekova pruga...

 

Sve 5, super ideja ... i još bolje fotke :D

Još se dosta toga i vidi, obzirom na to koliko je godina od tada prošlo i koliko se gradi okolo-naokolo.

Link to comment
Share on other sites

Ali kaj nije cesta prije Domaslovca prelazila autoput NADvožnjakom, a ne podvožnjakom? Još se sećam da je bil jako strmi nadvožnjak...

 

I sada je strm, ali preko njega prelazi i uvijek je prelazila samo cesta.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Za vrijeme komunizma bila je samo - Nedjelja. Onda su joj vratili svetost, no i dalje je bila Nedjelja, dok se netko nije sjetio na silu uvesti kajkavštinu i sad na polovici natpisa stoji Sveta Nedjelja, a na (novijoj) polovici Sveta Nedelja.

 

Službeno je Sveta Nedelja, ali meni osobno draže je Sveta Nedjelja.

 

No, sve to manje je važno. Ono što mi mnogo više fali od slova j u imenu jest vlak :cry:

Link to comment
Share on other sites

Bijeli Manastir ili Bijeograd na Moru.

 

Zapravo i ne baš. Naime, ne može biti Bijeograd, eventualno Bjeograd, ali čak ni to, jer ě pravilno ispred -o daje -i (zato je "htio", a ne "htjeo").

S druge strane, Beli Manastir uopće nema veze s pridjevom "bijel", nego je pučka etimologija od mađarskoga naziva Pélmonostor.

 

dok se netko nije sjetio na silu uvesti kajkavštinu

 

Ne. To se mesto oduvijek zvalo Sveta Nedelja, a u razdoblju ekstremne štokavizacije 20-ih godina 20. stoljeća došlo je do prisilne ijekavizacije. Kasnije su mnogim mjestima ipak vraćena stara imena (pa tako više nemamo Spljet, Čakovac, Dionice ili Tijesno), ali svejedno imamo još uvijek Đurđevac, Ferdinandovac i slična...

Link to comment
Share on other sites

e to uopce nije tocno! npr. neolit (povijesno razdoblje) je pravilno,-e ispred -o, a nije niolit. po toj logici. ovo kaj si napisal ide po sluhu, a ne po nekom pravilu.

 

ovo za beli manastir i mađarski uopće nikad nisam ni čula.

a inace je tocno da je sv.nedelja, bez j!! :mrgreen:

mrzim: kad mi netko nesto zabranjuje (mos mislit)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...