Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net

Recommended Posts

3 minutes ago, Duh u močvari said:

Mene bi zanimalo jesu li grafiti uopće postojali prije 1990-ih u Jugoslaviji.

Da, tocno, vjerojatno su se pojavili nakon 90e.. sto bi znacilo tek iza ili oko rata 

Pozdrav iz Stubaka

38 minutes ago, Duh u močvari said:

Mene bi zanimalo jesu li grafiti uopće postojali prije 1990-ih u Jugoslaviji.

smiley.gif

Gledano kroz povijest grafita je oduvijek bilo i vjerojatno će ih biti i dalje. Izvor riječi odaje značenje koje je ima.

Ako govorimo o nekoj današnjoj verziji onda je odgovor na tvoje pitanje – ne. Nije ih bilo jer nije bilo sprejeva. Bilo je šaranja/pisanja kredom, urezivanja ili tome slično ali ne u ovoj količini. U ovo ne računam povremene političke parole koje su ponekad znale osvanuti na fasadama ili su bile poratni ostatak, mislim na drugi svjetski rat. To je isto bio oblik grafita.

Današnji oblik grafita je započeo u ranim osamdesetim u USA i onda se lagano širo zapadom zajedno s dostupnošću sprejeva. Ovo je uprošćeni odgovor na tvoje pitanje jer u njega se može uključiti i socijalna dinamika u društvu i tako dalje i tako dalje...

Medo

----

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

1 hour ago, Medo said:

Gledano kroz povijest grafita je oduvijek bilo i vjerojatno će ih biti i dalje. Izvor riječi odaje značenje koje je ima.

Ako govorimo o nekoj današnjoj verziji onda je odgovor na tvoje pitanje – ne. Nije ih bilo jer nije bilo sprejeva. Bilo je šaranja/pisanja kredom, urezivanja ili tome slično ali ne u ovoj količini. U ovo ne računam povremene političke parole koje su ponekad znale osvanuti na fasadama ili su bile poratni ostatak, mislim na drugi svjetski rat. To je isto bio oblik grafita.

Današnji oblik grafita je započeo u ranim osamdesetim u USA i onda se lagano širo zapadom zajedno s dostupnošću sprejeva. Ovo je uprošćeni odgovor na tvoje pitanje jer u njega se može uključiti i socijalna dinamika u društvu i tako dalje i tako dalje...

Medo

Da, mislim na suvremene grafite kojima je izvorišna osnova hip-hop supkultura New Yorka i ostalih američkih metropola. Vjerojatno su klinci u Jugoslaviji vidjeli tu supkulturu u nastanku kroz medije, ali pitanje je koliko su bili sposobni primjeniti ju na svoje okruženje. Dostupnost aerosol sprejeva je uvelike utjecala na to.

Ma koji aerosol sprejeva? Nije bilo kave, praška za rublje, toaletnog papira, ugljena i da ne nbrajm dalje. Sa sam za sina prije nego de rodio '81 išao u Trst po kozmetiku za bebe.

1 hour ago, mali.paja said:

Ma koji aerosol sprejeva? Nije bilo kave, praška za rublje, toaletnog papira, ugljena i da ne nbrajm dalje. Sa sam za sina prije nego de rodio '81 išao u Trst po kozmetiku za bebe.

smiley.gif

Mislim da generaliziraš previše. Koliko me ganglije služe - bila je kriza u jednom periodu pred i za vrijeme vlade Ante Markovića kad je povremeno falilo stvari koje si spomenuo + redukcije struje. S druge strane gotovo sve zemlje za vrijeme naftne krize u svijetu su imale frku s naftnim prerađevina sedamdesetih. Nije Jugoslavija bila jedina s par i nepar vožnjom. Kopirala je druge.  Meni su se limići rodili početkom osamdesetih i nisam išao u Trst po nikakvu kozmetiku i slične stvari za njih. Išlo se van većma zbog drugih razloga. Bio je veći izbor, a dosta stvari je bilo i jeftinije. Bar se moglo ići.

Meni nije bio drag politički sistem u YU i moja šira obitelj je propatila dovoljno ali to ne znači da trebam farbati po potrebi. Partija je imala preko milion i po članova, a danas ispada da nitko nije bio u partiji. Na stranu razlozi što su pojedini ulazili u partiju. Imam osjećaj da su u globalu danas bivši članovi najveći kritičari ex YU.   

nogas.jpg.116040ffaa6acf1906d3d15ce3a1b72c.jpg

Medo

----

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Koliko se ja sjećam, nestašica nafte i prerađevina u svijetu se i nije baš poklapala s par-nepar u pokojnoj državi. Što se tiče sprejeva, ne znam je li ih bilo, ali ako je bilo boje i kistova (a bilo je), to nije priječilo nekoga da grafitira. Ono što je bilo je bila narodna milicija i sustav koji je ona čuvala (neovisno što ja mislim o njemu), a koji nije dozvoljavao mnoge demokratske tekovine, kao što je, grafitiranje, sloboda ovoga ili onoga itd itd.

Medo, malo si pobrkao vrijeme: krize su uglavnom nestale za vrijeme Markovića, a počele su puno prije. Nestašice svakojakih proizvoda, pa par-nepar, pa bonovi za gorivo, pa inflacija, pa redukcije struje (i tko zna što sve još), sve je to bilo puno prije Markovića.

• Thanks 1

33 minutes ago, mgalic2 said:

Koliko se ja sjećam, nestašica nafte i prerađevina u svijetu se i nije baš poklapala s par-nepar u pokojnoj državi

34 minutes ago, mgalic2 said:

Medo, malo si pobrkao vrijeme: krize su uglavnom nestale za vrijeme Markovića, a počele su puno prije. Nestašice svakojakih proizvoda, pa par-nepar, pa bonovi za gorivo, pa inflacija, pa redukcije struje (i tko zna što sve još), sve je to bilo puno prije Markovića.

smiley.gif

U pravu si. Hvala na ispravci. Odvojio sam se jer sam dugo vani pa izgubih povijesni redoslijed. Vidim sad kako su mi se vremena nekih davnih događanja sasvim sigurno pomiješala u jedno opće nedifinirano vrijeme.

Medo

----

Par-nepar mi je ostao u sjećanju kad sam pregrizao jezik pa se moralo ići na hitnu... Naravno, taj dan je zabrana pogodila nas pa se na hitnu išlo - pješke...:kul

'84. sam se zaposlil u Ivaniću i cijelu zimu do tam i natrag putoval mađarima. Ne pamtim da je ikad ikoji bil zašaran, a čini mi se da je i do prve polovice 90-ih to bila nepoznanica. Grafiteri su do tad (valjda) imali gomile zidova koje je 'trebalo' ispuniti, pa čemu riskirati po nepoznatim i pokretnim metama ...

Bilo je sprejeva,druga polovica 80 ih.

Ja sam jedan zuti nabavio za bicikl.

Barem u Zagrebu.

13 hours ago, mgalic2 said:

Par-nepar mi je ostao u sjećanju kad sam pregrizao jezik pa se moralo ići na hitnu... Naravno, taj dan je zabrana pogodila nas pa se na hitnu išlo - pješke...:kul

Radi toga smo svadbu moje sestre morali prekinuti negdje oko 23 sata kako neki od svatova ne bi platili globe. Bilo je i situacija da čovjek ulazi u državu sa autom iz inozemstva pa uleti u zabranu. I što sad? Ljudi su se naplaćali globe.

Na željeznici su svaki mjesec bila obavezna školovanja. I tako je bila kriza sa naftom. Naš pokojni školski Franjo se smije i priča kako je došla preporuka (naredba) da se što više vlakova prevlači na struju. Iza toga '83 u odmaralištu ŽTP-a redukcija struje. Preporuka da se što više vlakova prevlači sa dizel vučom.  Nema ugljena (o tome sam pisao)! Šaljemo iz Varaždina strojne parnjače na namirivanje  Zagreb.  Dobili su odobrenje da se koristi ugalj RR (ratna rezerva). Sav ugalj iz Bosne ide za izvoz. Ne možeš kupiti. Ali možeš taj isti ugalj kupiti od Austrijanca koji ga je jeftino kupio. Austrijanac sada kao vlasnik uglja radi izmjenu ugovora o prijevozu i sad nije uputni kolodvor u Austriji nego negdje kod nas. Nema kave, ulja, itd. Ima vani. Ali kako ići van kad moraš platiti depozit? Mogao bi nabrajati još toga previše ali odosmo u preveliki OT:

Pitanje je bilo je li prije 1990. godine bilo pošaranih Mađara. Vidio sam ih dovoljno da ustvrdim: ni jedan. Na željezničkim vozilima nije bilo nikakvih šaranja jer. a) bili su bolje čuvana i b) za šaranje bi se išlo u zatvor.

• Like 1

Serija 05 je zakon!

2 hours ago, Stanley said:

b) za šaranje bi se išlo u zatvor.

U Singapuru su takvom vandalizmu lijepo doskocili - onaj koga ulove da sara po vlakovima (ne samo po vlakovima, nego i bilokakvim drugim objektima) osim hladjenja u zatvoru, dobije i desetak udaraca po straznjici debelim bambusovim stapom. Takvu lekciju delinkvent zapamti za cijeli zivot.

• Like 1

14 hours ago, Stanley said:

Pitanje je bilo je li prije 1990. godine bilo pošaranih Mađara. Vidio sam ih dovoljno da ustvrdim: ni jedan. Na željezničkim vozilima nije bilo nikakvih šaranja jer. a) bili su bolje čuvana i b) za šaranje bi se išlo u zatvor.

Demokracija!