Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
Anton

Upload fotografija na server zeljeznice.net

Recommended Posts

Nakon gotovo 15 godina i velikih problema s fotografijama i nestajanjem različitih besplatnih image hosting servisa, napokon je riješen upload fotografija direktno na stranicu zeljeznice.net

Više se ne morate brinuti hoće li vam nestati vaše fotografije i ovisiti o milosti i nemilosti vanjskih servisa.

Od sada možete postavljati fotografije direktno na forum, bez ograničenja u veličini, rezoluciji kao i količini fotografija.

Upload je vrlo jednostavan i možete ga obaviti sa stolnog računala/laptopa ili pametnog telefona.

Ovim putem pozivam sve forumaše koji su nas možda napustili zbog ovog razloga, da se vrate na forum. :)

Ako bude kakvih "dječjih bolesti" (a moglo bi biti), molim za razumijevanje i strpljenje.

Sva pitanja, kritike i komentare pišite isključivo u ovu temu.

Fotografija za test:

2062.jpg

• Like 6
  • Thanks 3

... testing testing ...

P8290246.JPG

Bogami radi ...:hai

• Like 1

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš
4111601737.gif

Snake_River_(5mb).jpg

Tramvaji koje sam montirao: 22104, 22116, 22117, 22118

SQL Query: SELECT onlyOne FROM everyOne WHERE loveMe = 'true'; 1 row(s) affected

Ajd da pitam: jedna fotografija je OK, kako je zeru više? Npr. za putopise? 10 ide glatko?

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš
4111601737.gif

2 minutes ago, thomcro said:

Ajd da pitam: jedna fotografija je OK, kako je zeru više? Npr. za putopise? 10 ide glatko?

Ograničenje je po poruci 50 MB, što znači da fotografije koje stavite gore, ako ih niste prethodno smanjili, mogu biti ukupno maksimalno 50 MB. Dakle, jasno definiranog broja fotografija po poruci nema, osim onog dogovorenog od strane administratora i moderatora, radi preglednosti, a to je 10 fotografija po poruci.

• Thanks 1

Sve je to divno i krasno, ali, mogu li napokon dobiti objašnjenje, zašto se fotografije konstantno automatski smanjuju na veličinu od 1093 piksela, iako pravila podforuma fotografija jasno kažu da maksimalne dimenzije iznose 1100 piksela po dužoj strani?

pravila_fotografija9jk5x.png

HŽ VUČA VLAKOVA

sedam-jedan-dva-jedan - Plavac je zakon!

17 minutes ago, Anton said:

... mogu biti ukupno maksimalno 50 MB. 

... to je sasvim OK.

4111601737.gif

1 minute ago, Nikola-Zabok said:

Sve je to divno i krasno, ali mogu li napokon dobiti objašnjenje, zašto se fotografije konstantno automatski smanjuju na širinu od 1093 piksela, iako pravila podforuma fotografija jasno kažu da maksimalna širina iznosi 1100 piksela po dužoj strani?

@Nikola-Zabok, zato što ih tako smanjuje forumski softver za prikaz. Zašto? Mislim, gdje je problem? :) Pravila su pisana davnih dana, dok su se fotografije morale ručno smanjiti i postaviti na vanjski server.

Na svu sreću, ta vremena su iza nas.

5 minutes ago, Anton said:

... zato što ih tako smanjuje forumski softver za prikaz.

... ali kad se klikne na fotografiju vidi se veći prikaz.

Ali ono što i Anton kaže, gdje je problem? Vidim fotografiju u postu i idem dalje. Nisam toliko perverzan da ću tražiti detalje po fotografiji. Nemam ja tolko vremena u životu za gubljenje na nevažnim stvarima.

4111601737.gif

8 minutes ago, Anton said:

@Nikola-Zabok, zato što ih tako smanjuje forumski softver za prikaz. Zašto? Mislim, gdje je problem? :) Pravila su pisana davnih dana, dok su se fotografije morale ručno smanjiti i postaviti na vanjski server.

Na svu sreću, ta vremena su iza nas.

Problem je u tome što su moje fotografije u svim svojim parametrima optimirane za prikaz u veličini od 1100 piksela, koja je odabrana u skladu s pravilima foruma.

Automatskim smanjenjem (neovisno je li riječ o 7, 10 ili samo jednom pikselu) u potpunosti su izgubile svoju oštrinu, koja je bila jasno vidljiva na njihovom prikazu u punoj veličini.

Previše sam vremena uložio u prezentaciju svojih radova na forumu da bi na kraju fotografije završile uništene zbog jednog proizvoljnog parametra forumskog softvera.

HŽ VUČA VLAKOVA

1 minute ago, Nikola-Zabok said:

Problem je u tome što su moje fotografije u svim svojim parametrima optimirane za prikaz u veličini od 1100 piksela, koja je odabrana u skladu s pravilima foruma.

Automatskim smanjenjem (neovisno je li riječ o 7, 10 ili samo jednom pikselu) u potpunosti su izgubile svoju oštrinu, koja je bila jasno vidljiva na njihovom prikazu u punoj veličini.

Previše sam vremena uložio u prezentaciju svojih radova na forumu da bi na kraju fotografije završile uništene zbog jednog proizvoljnog parametra forumskog softvera.

Ti do sada nisi postavljao niti jednu fotografiju na forum, to je tek od prije pola sata moguće. Znači sve što se događalo je to da ti forumski softver skalira fotografiju na unaprijed definiranu veličinu, čime ni na koji način ne utječe na samu fotografiju, nego samo na prikaz iste, a smanjenje od 7 piksela ne uzrokuje gubitak oštrine, vjeruj mi na riječ, budući da se i sam bavim fotografijom već više od 10 godina.

7 minutes ago, Anton said:

Ti do sada nisi postavljao niti jednu fotografiju na forum, to je tek od prije pola sata moguće. Znači sve što se događalo je to da ti forumski softver skalira fotografiju na unaprijed definiranu veličinu, čime ni na koji način ne utječe na samu fotografiju, nego samo na prikaz iste, a smanjenje od 7 piksela ne uzrokuje gubitak oštrine, vjeruj mi na riječ, budući da se i sam bavim fotografijom već više od 10 godina.

Budući da je u ovoj temi prvenstveno riječ o fotografijama, odlučio sam je iskoristiti kako bi vas suočio s problemom koji sam primijetio još prije nekoliko dana.

U prethodnom sam postu upravo i pisao o prikazu fotografije na forumu, koji je u odnosu na original u potpunosti uništen u pogledu oštrine.

Kad usporediš originalnu i skaliranu fotografiju jednu do druge, jasno ćeš vidjeti na što sam mislio.

HŽ VUČA VLAKOVA

5 minutes ago, Nikola-Zabok said:

Budući da je u ovoj temi prvenstveno riječ o fotografijama, odlučio sam je iskoristiti kako bi vas suočio s problemom koji sam primijetio još prije nekoliko dana.

U prethodnom sam postu upravo i pisao o prikazu fotografije na forumu, koji je u odnosu na original u potpunosti uništen u pogledu oštrine.

Kad usporediš originalnu i skaliranu fotografiju jednu do druge, jasno ćeš vidjeti na što sam mislio.

Zapravo, sad sam opet pogledao postavke. Prikaz je 1000 piksela po većoj stranici, tako da mi nije jasno kako ti dobiješ 1093 piksela.

I jel može poveznica, da vidim o kojoj se fotografiji radi, za koju kažeš da je u potpunosti uništena u pogledu oštrine? Opet ponavljam, ne vidi se razlika u par piksela. Nemoguće je i garantiram ti da bi pao na slijepom testu, kada bi radili usporedbu fotografija.

No, ako i dalje misliš da ih uništava, pa u čemu je problem namjestiti izlazne parametre na drugu dimenziju?

10 minutes ago, Anton said:

Zapravo, sad sam opet pogledao postavke. Prikaz je 1000 piksela po većoj stranici, tako da mi nije jasno kako ti dobiješ 1093 piksela.

I jel može poveznica, da vidim o kojoj se fotografiji radi, za koju kažeš da je u potpunosti uništena u pogledu oštrine? Opet ponavljam, ne vidi se razlika u par piksela. Nemoguće je i garantiram ti da bi pao na slijepom testu, kada bi radili usporedbu fotografija.

No, ako i dalje misliš da ih uništava, pa u čemu je problem namjestiti izlazne parametre na drugu dimenziju?

Riječ je o svih 360 fotografija koje sam od 2017. godine naovamo postavio u svoju galeriju na forumu.

Problem je u tome što sam se prilikom određivanja dimenzija fotografija u potpunosti ravnao s tada važećim pravilima, da bi nadgradnjom foruma ista bila stavljena izvan snage i bila zamijenjena novim, restriktivnijim i softverski reguliranim ograničenjem.

Nije nikakav problem ubuduće podešavati fotografije na veličinu od npr. 1024 piksela, ali u tom slučaju sve će postojeće fotografije ostati uništene, osim ako bi se zamijenile novima odgovarajućih dimenzija.

Zar bi bio toliki problem promijeniti parametre forumskog softvera i vratiti staro pravilo od 1100 piksela po dužoj strani?

HŽ VUČA VLAKOVA

46 minutes ago, Nikola-Zabok said:

... (neovisno je li riječ o 7, 10 ili samo jednom pikselu) ...

... i dalje mislim da je perverzno gubiti vrijeme na par pixela, prebrzo život ide da bi se na takve gluposti gubilo vrijeme.

4111601737.gif

4 minutes ago, Nikola-Zabok said:

Riječ je o svih 360 fotografija koje sam od 2017. godine naovamo postavio u svoju galeriju na forumu.

Problem je u tome što sam se prilikom određivanja dimenzija fotografija u potpunosti ravnao s tada važećim pravilima, da bi nadgradnjom foruma ista bila stavljena izvan snage i bila zamijenjena novim, restriktivnijim i softverski reguliranim ograničenjem.

Nije nikakav problem ubuduće podešavati fotografije na veličinu od npr. 1024 piksela, ali u tom slučaju sve će postojeće fotografije ostati uništene, osim ako bi se zamijenile novima odgovarajućih dimenzija.

Zar bi bio toliki problem promijeniti parametre forumskog softvera i vratiti staro pravilo od 1100 piksela po dužoj strani?

Nikola, nije točno to što pišeš. Nema nikakvih restrikcija. Fotografije koje su postavljene na vanjske servere se ni na koji način ne modificiraju od strane forumskog softvera, jedino se skaliraju, a navedena radnja ne radi nikakve modifikacije na fotografiji.

Reci mi koji fotoaparat imaš, koji program za obradu fotografija koristiš i u kojem formatu su ti fotografije (.jpg ili RAW)?

Nadalje, nadam se da ti je jasno da apsolutno svaki od besplatnih image hosting servisa koristi neke od skripti kao što su GD ili Imagegick, koje kompresiraju fotografije na unaprijed zadane parametre i rade modifikaciju istih, bez obzira na tvoju prilagodbu. Vidim da koristiš abload.de i uvjeravam te da je i kod njih ista priča.

Bio bi problem promijeniti parametre forumskog softvera jer bi morao promijeniti pregled na svih 610 000 poruka.

Da znaš od sada pa ubuduće, pri uploadu fotografija na forum, iste će biti prikazane 1000 piksela po većoj stranici, a stvarna rezolucija je ograničena na 1200 piksela.

Ono što ja mogu napraviti s moje strane je, da ručno unesemo tvoje fotografije na forum, a ti si sam odredi izlazne parametre u programu za obradu fotografija, imajući na umu gornju rečenicu.

• Like 1

1 minute ago, Anton said:

Fotografije koje su postavljene na vanjske servere se ni na koji način ne modificiraju od strane forumskog softvera, jedino se skaliraju, a navedena radnja ne radi nikakve modifikacije na fotografiji.

Forumski softver skalira sve fotografije koje nisu odgovarajuće veličine i to se itekako odražava na njihov prikaz, što u ostalom pokušavam dokazati u zadnjih nekoliko poruka.

Reci mi koji fotoaparat imaš, koji program za obradu fotografija koristiš i u kojem formatu su ti fotografije (.jpg ili RAW)?

U trenutnoj raspravi pitanje fotoaparata i softvera za obradu uopće nije bitno, budući da od 2012. godine na isti način pripremam fotografije na isti način za objavu na forumu i sve do sadašnjeg izdanja nije bilo nikakvih problema u njihovom prikazu.

Nadalje, nadam se da ti je jasno da apsolutno svaki od besplatnih image hosting servisa koristi neke od skripti kao što su GD ili Imagegick, koje kompresiraju fotografije na unaprijed zadane parametre i rade modifikaciju istih, bez obzira na tvoju prilagodbu. Vidim da koristiš abload.de i uvjeravam te da je i kod njih ista priča.

Abload.de ne radi nikakvu kompresiju fotografija, što nedvojbeno dokazuje činjenica da su originalne fotografije pohranjene na njihovom serveru identične veličine kao one na mojem računalu.

Bio bi problem promijeniti parametre forumskog softvera jer bi morao promijeniti pregled na svih 610 000 poruka.

Kako se onda prilikom instalacije nove verzije foruma u jednom potezu automatski promijenio prikaz svih 610 000 poruka, uključujući već ranije spomenuti prored, kao i skaliranje svih postojećih fotografija?

Da znaš od sada pa ubuduće, pri uploadu fotografija na forum, iste će biti prikazane 1000 piksela po većoj stranici, a stvarna rezolucija je ograničena na 1200 piksela.

Niti ovo nije u potpunosti točno, jer se fotografije veličine 1024 piksela i dalje prikazuju u originalnoj veličini, bez deficita oštrine, dok su one od 1100 i 1200 piksela reducirane na ni više ni manje nego 1093 piksela po dužoj strani.

13 minutes ago, Anton said:

Ono što ja mogu napraviti s moje strane je, da ručno unesemo tvoje fotografije na forum, a ti si sam odredi izlazne parametre u programu za obradu fotografija, imajući na umu gornju rečenicu.

Pozdravljam tvoju susretljivost i ukoliko će to biti jedino rješenje, razmislit ću o ponovnom uploadu svih 360 fotografija u novim, odgovarajućim dimenzija.

HŽ VUČA VLAKOVA

23 minutes ago, Nikola-Zabok said:

Forumski softver skalira sve fotografije koje nisu odgovarajuće veličine i to se itekako odražava na njihov prikaz, što u ostalom pokušavam dokazati u zadnjih nekoliko poruka.

Zamolio sam te da mi daš poveznicu na kojoj fotografiji je to baš izraženo.

U trenutnoj raspravi pitanje fotoaparata i softvera za obradu uopće nije bitno, budući da od 2012. godine na isti način pripremam fotografije na isti način za objavu na forumu i sve do sadašnjeg izdanja nije bilo nikakvih problema u njihovom prikazu.

Pa ne bih rekao da je nebitno, ali u redu. Nije isto napravit eksport RAW formata u .jpg iz Lightrooma i eksport fotografije iz Irfana, napravljene mobitelom.

Abload.de ne radi nikakvu kompresiju fotografija, što nedvojbeno dokazuje činjenica da su originalne fotografije pohranjene na njihovom serveru identične veličine kao one na mojem računalu.

Da, sad vidim da ne radi. 

Kako se onda prilikom instalacije nove verzije foruma u jednom potezu automatski promijenio prikaz svih 610 000 poruka, uključujući već ranije spomenuti prored, kao i skaliranje svih postojećih fotografija?

Zato što je napravljen "rebuild" svih poruka prilikom instalacije.

Niti ovo nije u potpunosti točno, jer se fotografije veličine 1024 piksela i dalje prikazuju u originalnoj veličini, bez deficita oštrine, dok su one od 1100 i 1200 piksela reducirane na ni više ni manje nego 1093 piksela po dužoj strani.

Može poveznica?

Što se tiče skaliranja fotografija. Jest, skaliranje je prisutno, ali iz drugih razloga... iz razloga veličine monitora tj. rezolucije na kojoj se forum gleda...

Ako mi je firefox preko pola ekrana onda su mi fotografije razmjerno manje (skalirane), ako gledam preko cijelog ekrana fotografije su veće... 

Max fotografije je 1000px u širinu... Testirano...

• Like 1

SQL Query: SELECT onlyOne FROM everyOne WHERE loveMe = 'true'; 1 row(s) affected

21 minutes ago, Anton said:

Zamolio sam te da mi daš poveznicu na kojoj fotografiji je to baš izraženo.

Nema problema, jest da osobno na svim fotografijama vidim jasno izraženi deficit oštrine, za primjer može poslužiti sljedeća fotografija Šveda 021.

U slučaju skalirane fotografije prikazane na forumu, HŽ logo i broj na čelu, kao i prozori na bočnoj strani izrazito su mekani, gotovo mutni, dok su na originalnoj fotografiji veličine 1100 piksela savršeno oštri.

Pa ne bih rekao da je nebitno, ali u redu. Nije isto napravit eksport RAW formata u .jpg iz Lightrooma i eksport fotografije iz Irfana, napravljene mobitelom.

Naravno da nije isto, do prije koju godinu sam snimao isključivo u .jpg formatu, ali u slučaju smanjivanja fotografija za prikaz na forumu način snimanja nije toliko bitan.

Puno je važnija kompresija korištena prilikom spremanja fotografije, koja će se u velikoj mjeri odraziti na njihovu kvalitetu i oštrinu.

U mojem slučaju njihova veličina iznosi od 1,1 do 1,8 MB po datoteki, što je za fotografije veličine 1100x825 piksela izrazito puno.

Zato što je napravljen "rebuild" svih poruka prilikom instalacije.

Hvala ti na objašnjenju, onda neću dalje ulaziti u tehničke detalje oko forumskog softvera.

Može poveznica?

Naravno.

Ante-vž, originalna veličina 1200 piksela, skalirano na 1093 piksela

Josip i niTo - originalne fotografije 1024 piskela, prikazuju se u stvarnoj veličini

HŽ VUČA VLAKOVA

Da, skalira ti ju na 1093, ali onda ako klikneš na fotku, dobiješ popup u full-sizeu....

1 minute ago, Kublach said:

Da, skalira ti ju na 1093, ali onda ako klikneš na fotku, dobiješ popup u full-sizeu....

Vidio sam,  upravo u tome i jest problem, jer skaliranje na spomenutu veličinu uništava oštrinu koja je vidljiva na originalnoj fotografiji.

Uostalom, fotografije se objavljuju zato da bi se pregledavale na forumu, zajedno s pripadajućim opisima, a ne preko kojekakvih skočnih prozora.

HŽ VUČA VLAKOVA

Odlična stvar, i ja sam već stavio par fotki na forum. :-) A kada bi se mogli stavljati i malo dulji video zapisi, npr neki od minutu i pol a veličina je recimo 200MB? Hoće li i to biti moguće u nekoj bliskoj budućnosti ili će to za sad još uvijek ići preko vanjskih servera?  :-