Jump to content

Swietelsky gradi prugu - pruga gradi nas, 5. rujna 2019.


Stanley

Recommended Posts

Besposlen penzić i gradilišta krsti. Stoga sam odlučio izbliza pogledati kako danas izgleda kolodvor Zabok, a potakle su me slike forumskog kolege Josipa u temi ''Rekonstrukcija i elektrifikacija Zaprešić - Zabok''.

U stvarnosti bi bilo ispravno reći radilište (ne gradilište) jer nije riječ o novoj pruzi već o rekonstrukciji postojeće. No zahvat se čini tako radikalnim, a kvaliteta nove pruge tako prestižnom za naše prilike, da će izgledati kao potpuno nov objekt infrastrukture. Konačno će Zagorci imati željezničku prugu po najvišim europskim standardima. Bar tih 24 km, a dalje će se vidjeti.

 

Od Sutle do Zaprešića prigradskim somom, a dalje ubrzanim autobusom Zaprešić - Zabok. To je onaj koji vozi izravno u Zabok i nema bavljenje u usputnim službenim mjestima, a na slici je u drugom planu:

 

xmpVD7l.jpg

 

Ličli mi na gradski autobus, ali ne smeta. Prije polaska bio je popunjen do posljednjeg mjesta:

 

5T9ZX1I.jpg

 

I evo me u Zaboku. Gradilište je ograđeno, ali u svakoj ogradi postoji neka rupa ili prolaz pa sam zakoračio u službeno zabranjeno područje. Za čitavo vrijeme obilaska nitko me nije ništa pitao:

 

u0XBOyG.jpg

 

hnnDfWy.jpg

 

Budući peron:

 

XDguKFA.jpg

 

Na sjevernu stranu nisam išao jer se tamo intenzivno radi:

 

4CkESwv.jpg

 

Kolodvorske zgrade u malo neobičnom okruženju:

 

xYUSnct.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

6xYzRHr.jpg

Gradilište budućeg pothodnika:

qEBpk6v.jpg

bASG5EY.jpg

6ZlMzaK.jpg

Ovdje će vjerojatno biti dizalo za invalide. Kada bude dovršeno proći će kao i ono u Vrapču:

KoPPsLQ.jpg

Bagerist je malo kopao i malo škicao u mene. Ni on ni ja se nismo dali omesti u svom poslu:

uQrf3mt.jpg

Izašao sam kroz prolaz u ogradi na istočnoj strani:

kKVeKSi.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovo će se spojiti naknadno:

mNW9yFO.jpg

Ulazna skretnica u putnički dio kolodvora:

oMvixof.jpg

Svaka čast putnicima koji će ubuduće imati puno udobniji i sigurniji pristup vlakovima, ali ono što me posebno zanimalo je novi teretni kolodvor. Tko bi pomislio da će Zabok jednog dana imati dva kolodvora, ili dva zasebna dijela:

6HTl5S6.jpg

pV5sSET.jpg

Ovi su me znatiželjno promatrali, ali ih nisam doživljavao:

CJUDzwI.jpg

Za svaki slučaj sam zaobišao ekipu i ušao u budući kolodvor na prikladnijem mjestu:

V2ajKpo.jpg

Izgledati će prilično dobro:

HS1J5hs.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ima još puno toga za uraditi, ali se osnovne konture već naziru:

9sQ9wvw.jpg

QLrYlH3.jpg

vDacyHm.jpg

Budući peti kolosijek je izgleda industrijski i jedini će imati drvene pragove:

YO9sGUx.jpg

J3pv8TJ.jpg

zf0AZTx.jpg

Nema više, dalje je povelika graba. Valjda će je zatrpati, ili će staviti bika?

2BBWvZ3.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Bližilo se vrijeme povratka pa sam krenuo natrag na putnički kolodvor. Primijetio sam nemar lokalnih komunalaca, jer ovo vrlo prometno i opasno raskrižje nigdje nema prijelaza za pješake:

5rdXbnh.jpg

Jedan od autobusa koji zamjenjuju vlakove:

dheZTeW.jpg

Po dolasku u Zaprešić imao sam puno vremena do vlaka za Sutlu pa sam obišao dio gradilišta pruge na području grada. Ovaj dio je već spojen s kolodvorom Zaprešić:

7EKeJw5.jpg

I ovdje se radi punom parom...

5RzGMLF.jpg

... a glavni posao odrađuje mehanizacija:

yAwRBrM.jpg

kjUzY1b.jpg

MxkIqhu.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

...

 

Upućen će objasniti što znači ovaj dupli smajlić. Rupe od željezne armature?

 

zXAjhRf.jpg

 

...

 

Dobar posao! :palac::mig:

 

Generalno si pogodio - pragovi su prednapregnuti, pa kako se dotično prednaprezanje (odnosno njegov završetak) izvodi nakon postizanja tražene marke betona (prirodno, 28 dana nakon izlijevanja betona u kalupe, ili možda ranije, obzirom da se možda pari i/ili vakumira), presječene šipke se zbog vlačne sile uvlače u tijelo praga, a rupe se začepe mortom.

a035.gif

d010.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...