Jump to content

Carpe diem: Oštarije 27. srpnja 2019.


Stanley

Recommended Posts

Stanko, kao i uvijek odličan putopis.

 

 

Nema nekog smisla. Ako su igdje slagali vlakove onda su to radili 5km dalje u Ogulinu. Ovo čudo zovu remontni kolosijek. Sjećam se da je nekada (prije kojih 30 godina) taj dio bio samo stijenje bez vegetacije i izgledalo je kao napušteni kamenolom.

Ima ili nema smisla? Tko zna kava su razmišljanja bila nekad. Zaprešić je imao ranžirni kolodvor a desetak kilometara dalje su bila 2 takva (Vrapče i Črnomerec). U Zaprešiću je to prestalo negdje '48. kada se Tito posvadio sa Staljinom. SSSR i njegove satelitske Istočne države su prestale sa slanjem pomoći a sa Zapadom se još nije znalo za status Istre i Trsta. Trebalo je tračnica za omladinske pruge. Osim Brčko-Banovići tu je bila i omladinska pruga Šamac-Sarajevo i Doboj-Banja Luka.

1 mali OT. Radio sam sa jednim telegrafistom koji je bio iz Velikog Trgovišća. Prije je bio manevrista. Pričao mi je da jedanput negdje krajem četrdesetih u Vrapču TK složili neki vojni transport koji je trebao ići prema Italiji. Čekala se samo naredba iz vrha. Nisu znali na koju stranu bi išli (preko Ljubljane ili Rijeke). Imali su na vlaku lokomotivu. Nekoliko puta su je u toku dnevne smjene prebacivali čas na jednu čas na drugu stranu. Rekao mi je još to da dok on nije otišao iz službe vlak nije bio otišao.

Link to comment
Share on other sites

Možda je u usponu sa strane bivseg skladista streljiva kao nekakav stitni kolosijek
Mislim da gore ima više od jednog kolosijeka pa to otpada.

 

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo cropane fotografije gdje se vidi isti kolosijek kako se spušta prema drugoj strani kolodvora. Završava negdje u travi, a sudeći po izgledu pitanje je da li se ovdje uopće koristio:

j4gChAQ.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...