Jump to content

Vukovarski 3 u 1


DB

Recommended Posts

Onima koji ga još nisu posjetili, a planiraju, nikako ne preporučam opremanje za posjet bljutavom kombinacijom iz drugog dijela naslova - jer u Vukovaru ima dovoljno odličnih destinacija za uživanje u kavi s pogledom, po vlastitom izboru. c070.gif

No dobro mi sjeda u naslov iz sasvim drugog razloga: ovaj 'putopis' je zapravo kompilacija triju jednodnevnih (ili možda točnije: poludnevnih) posjeta, odrađenih u slobodno vrijeme tijekom službenih putovanja 2015., 2017. i 2019.

 

I da, to je onaj najavljivan u dva zadnja putopisa (ako se netko ponadao onom s australskim ljamama ... e taj ja još na čekanju :mrgreen: - bar dok ne završim s ovim a020.gif ).

 

Tijekom prvog posjeta, 18. ožujka 2015. okinuo sam 20-ak fotki mobitelom, bez ikakve namjere da od toga nastane putopis, ili čak ni da bude dio nekog budućeg putopisa. Bio je to zapravo nekakvo uvodno upoznavanje s gradom, iako se moj vrlo prvi posjet dogodio 11 godina ranije, s kolegama iz vinkovačkog ZOP-a, kada je trebalo provjeriti neke podatke u Katastru.

Dovezli su me autom od Borovog Naselja, pokraj željezničkog pa do autobusnog kolodvora (nekih 5 minuta pješke do recimo centra grada). Obavili smo po što smo došli i onda otpješačili do Dunava na kavu - dakle, nismo niti okrznuli centar.

Iz auta sam tom prilikom tek bacio pogled na sjeverno predgrađe - i nije mi se nimalo dopalo.

2004. je taj dio grada izgledao prilično kaotično, nekakav konglomerat ruševina zaraslih u korov, grmlje i mlado drveće, nedavno izgrađenih kuća od blok-opeke bez fasada s tipskom stolarijom (s obaveznim prozorskim rebrenicama / šaropolkama / griljama), u kojima evidentno nitko nikada nije stanovao, pokojom kućom u kojima je bilo živih i koje su se i dalje uređivale za život, te pokojom staklenjarom u skladu s ostatkom suvremene tajkunizirane Rvacke.

 

Takav prvi dojam i moja izrazita odbojnost prema umjetnom političko-domoljubnom turizmu, godinama me je odvraćala od pomisli ponovnom posjetu.

No nakon proteka godina i upijanja novih (uglavnom vizualnih) TV-informacija, pojavila se znatiželja u kombinaciji s prilikom (službeni put u razdoblju kad nema nikakvih političkih davorija i manifestacija :kul2).

Prije 4 godine, bilo je to dakle izvjesno sondiranje, a ispalo je iznad svakog očekivanja. a070.gif

 

Zato sam preklani, 16. ožujka 2017. odlučio ponoviti obilazak, uz proširenje programa i vremena za posjet. Taj puta sam mobitel nadomjestio fotoaparatom (starim Canonom PowerShot A620). Obzirom na promijenjenu putanju, odlučio sam nakon toga spojiti fotke oba obilaska u jedinstven putopis. No, ispriječila se neuobičajena prepreka - nisam nigdje uspio naći fotografije s mobitela c020.gif - a bez njih bi putopis bio krnji i nedorečen, obzirom da sam drugi puta uglavnom zaobišao lokacije od prije dvije godine.

Tako je odustajanje bio lak i praktično jedini izbor. c065.gif

 

Ove godine, 12. ožujka, opremljen Nikonom Coolpix A900, isplanirao sam malo delikatniji obilazak, koji se dijelom poklapao s prva dva, s namjerom da fotke zadnja dva posjeta sklepam u jedinstven putopis.

No, sortiranjem fotki, iznenada se pojavila i prva serija. b020.gif

Dakle, osim 3 posjeta imamo i 3 različita fotića. c075.gif

 

Cijeli taj galimatijas je onda trebalo prvo složiti u glavi ... tako da gotovo 3 mjeseca mozgam koncepciju.b050.gif

Uglavnom, jedna od ideja je bila 'filmska': postaviti nekakvu osnovnu nit radnje (odnosno obilaska) s flashbackovima i preskakanjima kronološkog niza. Osnovni problem ideje je da ni sad nemam tu osnovnu nit. e050.gif

 

Zadnja odluka je sljedeća - pokušat ću postaviti prostornu osnovu (predjele grada) u kronološkom sljedu, što bi trebalo rezultirati miješanjem dvije ili tri serije fotki po pojedinom dijelu grada ili lokaciji ... a035.gif

Nije vam baš jasno? d025.gif

Nema veze, nije ni meni. :kul3

 

Idemo dakle, pa kaj ispadne ... a075.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prljevo

 

Predio grada u kojem se nalazi (željeznički) kolodvor Vukovar (molim, svatko ko poznaje Vukovar i nađe neku nepreciznost ili pogrešku u toponimima ili ostalim informacijama, neka me ispravi bez zadrške :)).

 

2017.

2zplfk9.jpg

 

2qaqpep.jpg

 

256yebt.jpg

 

Kolodvor:

2017.

65skud.jpg

 

1268hgx.jpg

 

192ww4.jpg

 

2igog9w.jpg

 

2019.

2mq012x.jpg

 

s6kth0.jpg

 

2dtr8cp.jpg

 

2l8feq0.jpg

 

11gk4me.jpg

 

Kolodvorski vozni redovi

2017.

33f8ebd.jpg

 

2019.

2mhvokn.jpg

 

2lcbgon.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pogledi sa (željezničkog) nadvožnjaka, odnosno (cestovnog) podvožnjaka:

- prema sjeveru, kolodvorskoj zgradi i luci

2015.

2ebty84.jpg

 

2017.

1fxqpz.jpg

 

- prema jugozapadu i kraju izvlačnjaka

2015.

2vxopj5.jpg

 

2017.

j0hc1t.jpg

 

b5gsw4.jpg

 

vx2ed2.jpg

 

- prema jugu i centru grada

2015.

24zyclw.jpg

 

2017.

2z8pxdt.jpg

 

U podnožju i ispod nadvožnjaka

2015.

2rnvsqt.jpg

 

2019.

10yhnbd.jpg

 

prapor ili les

wtwdj.jpg

(zna li neko, dođavola, zašto nije samo prapor, ili samo les - nego ta sintagma s obaveznim rastavnim veznikom? :huh:)

 

28tdqhk.jpg

 

14kckua.jpg

 

xpbvi8.jpg

 

73e2s2.jpg

 

v8igbs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Idem Dunav, šetam kej ...

(... kad vidim jedno daviš.

Daviš, daviš? - pitam -

Ma jok, plivam leđa.)

 

2015. sam imao okvirni plan prošetati od kolodvora do centra, prošvrljati centrom i ev. do Vodotornja, ručati i uhvatiti zadnji vlak za Vinkovce. To je ujedno okosnica i sljedećeg dijela priče, uz dodatke iz sljedećih godina. k045.gif

 

Kad sam bio na nadvožnjaku, spontano sam se odlučio spustiti u podnožje i onda krenuo prema Dunavu ... a zatim odlučio krenuti obalom, pa dokle doguram ...

Za nekoga sa obala Save, Dunav, sa svojim moćnim i udaljenim obalama, ali i mirnim tokom koji ulijeva spokoj je fascinantan komad vode. b015.gif

Ne čudi me da su njime fascinirani i inspirirani i aboridžini.

 

Taj put dunavskom obalom sam djelomično slijedio i ove godine.

Niti prije 4, a niti ove godine, nitko se nije udavio, a bogami ni plivao leđno. :razz:

 

2015.

-pogled preko

s3m1at.jpg

 

- pogled nizvodno

2cnipaw.jpg

 

- pogled uzvodno

acpx4w.jpg

 

Dogurao sam obalom do Eltzovog dvorca, pa se popeo i nastavio Strossmayerovom ulicom prema centru.

 

2019.

-prvo nizvodno

1zgdwty.jpg

 

r2ktx5.jpg

 

- pa uzvodno

2b7g2a.jpg

 

- zoom na luku i Borovo

mt6ohx.jpg

 

- max. zoom na Borovo

v7ckzm.jpg

 

- usidrena gomila starog željeza? :grin:

4sheky.jpg

 

Ono što svaki putnik-namjernik voli vidjeti: :)

v8n91e.jpg

 

(bi rekel moj imenjak: povečava :kul2)

6qds81.jpg

 

- još jedna ukotvljena teglenica

2ebslqv.jpg

 

- dalje niz vodu ...

rgwjmu.jpg

 

- povrh obale

kb6h3.jpg

 

- ovaj put sam odlučio popeti se prvim stubištem u naselje, a dalje nastavio Županijskom ulicom prema centru ...

2pruy2v.jpg

 

- još jedan pogled s vrha štengi na Dunav

lxjc5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Već nazirem mrakača-putopis iako nakon pregleda nekih slika moram čekićem ravnati vrat. :palac:

 

još jedna ukotvljena teglenica

 

Barža.

Teglenica se tegli tj. vuče, a barža se gura.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

:voda: ?

 

Moram priznati da ni ja ne kopčam uzrok vratobolje. :ne zna:

Da nije od buljenja u nebesa ...? g015.gif

 

Ak su pak uzrok neke moje fotke - nit su išta posebno u odnosu na ranije putopise, a obrada je u ovom slučaju da su fotke iz mobitela prenijete u maksimalnoj, a iz oba fotića u reduciranoj (800 x 600 Mpxl) rezoluciji. Ak je tu kaj moguće promijeniti je samo povećeti rezoluciju do maksimuma ... al onda se javljaju oni kojima se priča presporo učitava ... c065.gif

Link to comment
Share on other sites

U obalnoj pozadini slavonske* polovice centra grada, nalazi se ... khm, khm ... marina. Ja bi prije rekao zimska luka ... ili Pfaff bi rek'o mandrač. a035.gif

2015. je to izgledalo ovako:

 

25zh2zp.jpg

 

2071f11.jpg

 

End ove godine, nešto komplitli difrent:

 

9ap7yo.jpg

 

s2d14y.jpg

 

143nwi8.jpg

 

24vtcn8.jpg

 

Ne znam čemu su namijenjene dotične 3 zgrade, al vjerojatno da bu u staklenjari kafić s odličnim pogledom. :palac:

 

Električna plovilica, koja dotičnog dana nije imala plovidbeni red. ^_^

Inače, kolko znam plove Dunavom, čak do Iloka čini mi se.

 

b3ooeh.jpg

 

1zpp75g.jpg

 

14b57js.jpg

 

Više sreće s plovidbom, nadam se sljedeći put.

 

2hxq9l0.jpg

 

I još pogledi na Dunav & mandrač sa terase kafića na 3. katu trgovačke kocke u centru:

 

20fdr4j.jpg

 

el438z.jpg

 

2ufbmyr.jpg

 

30a9v6e.jpg

 

jj8jgo.jpg

 

Obzirom na temperature tih dana, terase po gradu baš i nisu bile u điru, tek one zakrivene plastičnim ceradama i opremljene grijalicama, a ovoj ionako plastenik ne bi djelovao pristojno. Tako da sam izašao sasvim normalno kroz vrata - i onda u nastojanju da s nutarnje strane popijem kavicu, nisam mogao unutra!? :huh::huh::huh:

Na moje "Wilma, Wilmaaa - open the door!" našao se jedan domorodac da skuži problem i otvorio kapiju (nije bio Škoro :kul2).

 

2hzhhdi.jpg

 

Nakon kavice, slijedio je kratak obilazak centra ...

Link to comment
Share on other sites

Pa nekoliko fotografija je rotirano za 90 stupnjeva. Da bi ih normalno pogledao trebaš iskriviti vrat.

Ostalo je sve 5

 

Aaa - tooo! a050.gif

Mda, moram priznat da sam već 'zaboravil' na dotični problem, jer sam se s Modrogalićem natezal oko nemogućnosti rješavanja toga ovdje.

 

Dakle, problem je očito u novijim Prozorsima, čiji programi jednostavno sami preorjentiraju 'okomite' fotke, a Sitnoslik pak to ne prepoznaje - i uhorizontira ih bez ostatka. c065.gif I nema načina da to ispravim, no škljocanjem na te polegnute fotke, dobiva se u posebnoj kartici ispravno orijentirana fotka. U pravilu se može i povećati. d025.gif

 

Centar

 

*) Centar Vukovara (barem ga tako ja doživljavam) se dijeli na sjeverni (slavonski!), uglavnom duž djelomično pješačke Strossmayerove ulice u kojem su trenutno glavni gradski hotel ("Lav") i dva trgovačka centra, uz dosta kafića, ponešto obrtničkih lokala i turistički ured, te na južni (srijemski!), za kojeg je karakterističan poluotvoreni glavni gradski Trg republike Hrvatske sa bankovnom staklenjarom i najupečatljivijom gradskom zgradom, ex. hotelom "Grand", te pogledom na skelet nekad dominantnog hotela "Dunav" i pogledom na sjevernu polovicu centra preko Vuke. Dalje se nastavlja poznatim baroknim stupovima i lučnim svodovima, koji nadsvođuju pločnike s obje strane, uglavnom Tuđmanove ulice.

 

Vuka je ujedno granica oba dijela centra, kao i Slavonije i Srijema.

 

Centar grada se dakle proteže Strossmayerovom i Tuđmanovom, koje su spojene pješačkim mostom preko Vuke. Obje ulice su djelomično pješačke, a djelomično otvorene vozilima. Iako su ti prometni dijelovi relativno kratki, teško je zamisliti potpuno zatvaranje za promet, jer je centar dobrim dijelom i okružen stambenim zgradama, a i trgovine treba opskrbiti robom ...

 

U kopnenoj pozadini sjevernog dijela centra, smještena je tržnica, a malo dalje, preko glavne ceste i autobusni kolodvor.

 

2015.

 

- lijeva obala Vuke s pogledom na PBZ-ovu staklenjaru (mislim da je unutar nje i gradsko poglavarstvo) i "Grand":

20apico.jpg

 

- s istog mjesta pogled prijeko na hotel "Dunav", stari vodotoranj, stambenjak i kraj staklenjare:

2h6616g.jpg

 

Nekad hotel "Grand", pa "Radnički dom", danas zgrada koja čeka bolja vremena, a služi jedino nošenju fasade i popunjavanju gradskog prostora:

23k9obr.jpg

 

Poznata je po tome da je 1920. u njoj održan 2. kongres Socijalističke radničke partije (komunista), na kojem je ujedno i promijenjen naziv u Komunistička partija Jugoslavije.

 

S Trga ulazim u Tuđmanovu:

120qgz7.jpg

 

Nekad, a pretpostavljam i sada, nazivaju ju Korzom.

 

Dio s uključenim cestovnim prometom i čuvenim baroknim svodovima:

2iqbo8z.jpg

 

2qtfvyd.jpg

 

- i s pogledom unatrag:

rm0cr5.jpg

 

2017.

- hotel "Lav":

2a944ky.jpg

 

- trgovačka kocka na dunavskoj strani Strossmayerove:

akvrj9.jpg

 

- Strossmayerova, prema jugu:

28jelhz.jpg

 

2019.

- Strossmayerova, prema sjeveru:

2euhngp.jpg

 

2ppn4vp.jpg

 

- Strossmayerova, pješačka zona prema jugu:

n4gsix.jpg

 

- iza ćoška:

20gfern.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lijeva obala Vuke, pogled preko prvog pješačkog mosta prema ušću:

10zss9k.jpg

 

- pogled preko desne obale na Trg Republike:

2irtbh2.jpg

 

- i na drugi pješački most:

sddw1i.jpg

 

- pogled sa drugog na prvi pješački most:

fntieq.jpg

 

- pogled preko ograde na popularno plovilo iz dnevnopolitičkog života (... doduše, boja ne odgovara, al ko bi to znao prije 3 mjeseca :razz:):

3586mmp.jpg

 

- pa onda pogled sa pješačkog na cestovni most:

2z8zwgn.jpg

 

Vukovarski heroj Jean-Michel Nicolier, 1966-1991.

vphhmf.jpg

 

- ono što je ostalo od priobalnih platana:

29zbqep.jpg

 

xprpyg.jpg

 

2q1yuep.jpg

 

- cestovni most pobliže:

2ykcc4j.jpg

 

- pogled sa cestovnog na pješačke mostove:

4tosok.jpg

 

- pogled sa istog mjesta preko mosta uzvodno:

nfqrfc.jpg

 

- i još samo pogled duž Stepinčeve prema sjeveru i tržnici (ovi niski krovići na desnoj strani):

nqbtp4.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Hotel "Dunav", stari vodotoranj, komad banke:2j5ci8k.jpg

 

Ono što je ostalo od hotela "Dunav" (mislim da bager nema veze sa hotelom, nego radi na uređenju plohe Trga):

263j12e.jpg

 

- banka, gradsko poglavarstvo:

fempnl.jpg

 

- grandiozni "Grand"

15x0boo.jpg

 

2rm3ur8.jpg

 

Iako mi se sad čini da bi dobro došla još pokoja fotka iz 'pozadine' centra, a da nije na osovini Strossmayerova-Tuđmanova, moglo bi se o tim okolnim ulicama reći da nisu ničim posebne - uobičajene gradske dvokatnice iz 19. i prve polovice 20. stoljeća, s pokojom interpolacijom novijeg vremena i ponekom vukovarskom osobitošću: prazne parcele između slijepih bočnih susjednih fasada, uredno poravnate i pokrivene održavanom travom. Očito, nekad bile zgrade, no kako nisu obnovljene, ostale su prazne, ali bar nije ostale zapuštene ruševine.

 

Time je zaokruženo poglavlje o centru grada. :kul2

Link to comment
Share on other sites

Pa nekoliko fotografija je rotirano za 90 stupnjeva. Da bi ih normalno pogledao trebaš iskriviti vrat.

Ostalo je sve 5

 

Nekoliko? :mrgreen:

 

 

 

Aaa - tooo! a050.gif

Mda, moram priznat da sam već 'zaboravil' na dotični problem, jer sam se s Modrogalićem natezal oko nemogućnosti rješavanja toga ovdje.

 

Dakle, problem je očito u novijim Prozorsima, čiji programi jednostavno sami preorjentiraju 'okomite' fotke, a Sitnoslik pak to ne prepoznaje - i uhorizontira ih bez ostatka. c065.gif I nema načina da to ispravim, no škljocanjem na te polegnute fotke, dobiva se u posebnoj kartici ispravno orijentirana fotka. U pravilu se može i povećati. d025.gif

 

 

Ne bih rekao da je to problem novijih Prozorsa (predobar prijevod :palac:) već tvog fotoaparata ili njegova softvera (99% sam siguran da je ovo zadnje). Samo sam htio pomoći (i još uvijek želim). Vjerujem da većina kao i ja preskače slike koje su krivo zakrenute, tj. ne klika ih da bi ih vidio van foruma. Da, uporan samc065.gif: probaj slike prebacit s fotoaparata bez posredovanja ikakvog softvera.

Nisam više siguran ni je li onaj labud zakrenut ili ne. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Nekoliko? :mrgreen:

...

 

Biće ih još ... c065.gif

c010.gif

 

...

Ne bih rekao da je to problem novijih Prozorsa (predobar prijevod :palac:) već tvog fotoaparata ili njegova softvera (99% sam siguran da je ovo zadnje). Samo sam htio pomoći (i još uvijek želim). Vjerujem da većina kao i ja preskače slike koje su krivo zakrenute, tj. ne klika ih da bi ih vidio van foruma. Da, uporan samc065.gif: probaj slike prebacit s fotoaparata bez posredovanja ikakvog softvera.

...

 

Stariji Canon imam od 2006. i sve fotke s njega su ranije uredno prebacivane ili njihovim ili Gatesovim softverom, s tim da sam nakon učitavanja sve vertikalno orijentirane fotke manualno zakretao. I u tom nema nikakvog problema.

Problem se je prvi put pojavio ovdje, čini mi se, s novim softverom u novom laptopu, a isto se dogodilo i na poslovnom PC-u ...

Niti novi Nikon unazad godine dana nije imun na to.

Zahvalan sam i na samoj želji za pomoć, međutoa - ne umem da krivudam - što će reći, da pojma ne znam kako zaobići instalirane alate (iako bih vrlo rado). c090.gif

 

A labud ko labud - dijagonalan je. :mrgreen:

 

Vodotoranj

 

2015-e sam od centra nastavio Tuđmanovom ulicom, blago uzbrdo prema Vodotornju. Ne sjećam se više točno kojim sam još okolnim ulicama vrludao, no stigao sam na uzvisinu između Radićeve (koja se nastavlja na Tuđmanovu i izlazi iz grada kao D2 prema Iloku) i Dunava, na kojoj se nalazi crkva i samostan Sv. Filipa i Jakova.

Nisam slikao, pa dojma radi, prilažem par fotki s Interpleta:

 

280qpmt.jpg

 

PXL_050218_19554571.jpg

 

Zaobilazim crkvu i samostan i nailazim na još jednu poveću zgradu - očito školu.

 

863fccf155191ab2e3ee.jpeg

 

61665841.jpg

 

Slijedi izmjenljivi niz fotki sa stranica vukovarske Gimnazije:

 

anigif%20-%20cover1.gif

 

Nastavljam dalje i izlazim na već spomenutu D2 / Radićevu, teren se tu lagano spušta, a nalijevo opažam uski rasjed obrastao gustim grmljem, koji se oštro spušta prema dunavskoj obali. Jedan od manjih, jer Vukovar i okolica su skroz ispresjecani s nekoliko takvih, no uglavnom bitno većih rasjeda. No o njima u kasnijoj fazi ...

 

Vodotoranj mi je povremeno u vidnom polju, no imam onaj osjećaj da mi stalno izmiče i nikako mu se približit. f030.gif

Ko da sanjaš ...

 

Cesta se od rasjeda lagano uspinje i na nekakvom odvojku lijevo konačno ga i dohvaćam.

 

303ddah.jpg

 

4gkeqd.jpg

 

Solidna gradnja i stvarno čvrsta konstrukcija - no cigleni zidovi nikako ne ulijevaju povjerenje. h075.gif

 

Naokolo nema nikakvog upozorenja niti sigurnosne ograde. Izrazito neozbiljno i neodgovorno, od koga god bilo. ^_^

 

Osim same građevine, tu je tek jedino (bila) ova tabla:

 

v5xpxv.jpg

 

Bila je to toga dana krajnja točka mog dosega od kolodvora južno.

Zadnja fotka pred suton (i ujedno zadnja fotka iz posjeta 2015.):

 

k3pug8.jpg

 

Imao sam dovoljno vremena za lagani povratak i traženje mjesta za kasni ručak.

Našao sam ga na obali Dunava (a gdje bi drugdjec065.gif), u pozadini hotela "Dunav".

 

Vuka

 

Nakon ručka sam protegnuo noge uzvodno desnom obalom Vuke do šareno osvjetljenog mosta u daljini. Prešao sam ga i vratio se do centra lijevom obalom. Kako je već pao mrak, ni tu nema fotki, ali ima ovogodišnjih - dnevnih.

 

Ovako je to izgledalo 2019. (samo lijevom obalom):

 

2labndx.jpg

 

6xpwdx.jpg

 

3D je usmjeren nizvodno:

 

293derm.jpg

 

2mrgmbs.jpg

 

b4badc.jpg

 

Desno se pojavljuje nekakva dvorana, najvjerojatnije sportska, jer su se oko nje, dok sam ju prolazio, motali ljudi u trenirkama:

 

2uf649g.jpg

 

2n1rhuc.jpg

 

21d4irp.jpg

 

Na suprotnoj obali solidno ugrađena šiklja. Trupica. Čun. Štogod ...

 

5yfafl.jpg

 

Onaj most:

 

2vamtme.jpg

 

av64cj.jpg

 

Ovaj put ga nisam prešao (jesam kasnije, al i o tom kasnije ...).

 

Desno je naselje Olajnica:

 

292wex1.jpg

 

Olajnica i dvorana:

 

2dq5p4.jpg

 

Iza dvorane se nazire dio konstrukcije autobusnog kolodvora.

 

Na uzvisini iznad desne obale je niz tipskih vila. Iz jedne ranije ere ...

 

11rwxma.jpg

 

2rfzzfa.jpg

 

Na kraju naselja je sportski park i nekakva trafostanica. Ili ložionica? Toplana?

 

s4sww8.jpg

 

Još jedan par povećih guski:

 

fc5u6p.jpg

 

2015. sam se vratio do centra i popio kavu na već spomenutoj i poslikanoj terasi CineStara, te krenuo lagano po mračnoj Županijskoj cesti prema kolodvoru ...

Time u priči ostaju samo 2017. i 2018. c075.gif

Link to comment
Share on other sites

Desno se pojavljuje nekakva dvorana, najvjerojatnije sportska, jer su se oko nje, dok sam ju prolazio, motali ljudi u trenirkama:

To je najnovija gradska tržnica otvorena krajem listopada 2017 godine.

Evo stare tržnice koja je bila pod šatorima....

z1SVyBDh.png

 

EDIT:Ovaj cestovni nadvožnjak preko pruge će biti proširen. Sada su radovi tamo.

Edited by STIB

Dingodile.png.789a8b501cdb4f6618848ddc5ba2dcea.png Stari Habis vagoni su zakon! 

Link to comment
Share on other sites

 

Stariji Canon imam od 2006. i sve fotke s njega su ranije uredno prebacivane ili njihovim ili Gatesovim softverom, s tim da sam nakon učitavanja sve vertikalno orijentirane fotke manualno zakretao. I u tom nema nikakvog problema.

Problem se je prvi put pojavio ovdje, čini mi se, s novim softverom u novom laptopu, a isto se dogodilo i na poslovnom PC-u ...

Niti novi Nikon unazad godine dana nije imun na to.

Zahvalan sam i na samoj želji za pomoć, međutoa - ne umem da krivudam - što će reći, da pojma ne znam kako zaobići instalirane alate (iako bih vrlo rado). c090.gif

 

A labud ko labud - dijagonalan je. :mrgreen:

 

Probaj najjednostavnije: kad priključiš aparat na komp, on bi se trebao pojaviti kao najobičniji stick, i onda preko Explorera u Prozorsima ( :lool ) kopirati slike s fotoaparata na komp. Ako ih je potrebno rotirati, najgluplji preglednik slika pod windozama to jednostavno radi... U svakom slučaju - zaobići bilo koji softver od aparata. Ako se dotični softver pokrene prilikom priključivanja aparata (moguće su i takve situacije), jednostavno ga zatvori i napravi ovo što sam iznad napisao, pa da vidimo onda čija majka crnu vunu prede. :mrgreen:

P.S. Oni 3D-ovi su mi fantastični.

Link to comment
Share on other sites

smiley.gif

 

Postoji još jedno varijanta za gledanje njegovih putopisa ako imate windowse i standardnu tipkovnicu - CTRL i ALT zajedno + strelica u pravcu koji je DB odredio... uz uzdah vraća se na normalu s CTRL i ALT + strelica prema gore.

BTW, DB hvala na putopisu.

 

Medo

----

 

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Domagoju na ispravku. :)

Iako nisam od onih kojima su tržnice turistički cilj, ovu bi trebalo obići sljedeći put.

 

Fotke su odavno kopirane u memoriju, pa savjet za obilaženje Gatesovih alata dolazi u obzir ubuduće.

Dal bum sve od sebe ... n060.gif

 

Približan pregled mog švrljanja u rano proljeće 2015.:

 

4htg95.jpg

 

Prije dvije godine sam za obilazak organizirao raniji dolazak i povratak u Vinkovce zadnjim vlakom.

Plan je bio obići muzeje: Bolnicu, Gradski muzej u Dvorcu Eltz i ako bude išlo, Memorijalno groblje i Muzej vučedolske kulture.

I naravno, ubaciti ponešto u kljun ... :klopa:

 

Županijska ulica

 

Već objavljena fotka sa željezničkog nadvožnjaka:

 

2z8pxdt.jpg

 

- pokazuje smjerove odvijanja cestovnog prometa na sjeveru grada - poludesno se Gundulićevom ulicom ulazi u grad, a ravno se

Županijskom izlazi iz njega. Moja prva dva cilja se nalaze upravo u Županijskoj, pa je to logična longitudinala za dolazak u grad - i odlazak iz njega pješice. e060.gif

 

Upečatljiva zgrada bez krova pokraj samog križanja. Ne znam njezinu prvotnu namjenu. Djeluje ko staro skladište žita:

 

244eeqf.jpg

 

nnwrjr.jpg

 

Nadam se da ne bude dočekala sudbinu zagrebačkog Paromlina ... ^_^

 

Nastavio sam sjenovitom stranom ulice, a prekuputa je dominirao ovaj šareni neboder:

 

2mn24x3.jpg

 

2vd1rbd.jpg

 

e5nrsy.jpg

 

:)

 

30ccbvl.jpg

 

2019.

 

Nastavljam kroz neimenovano naselje s dunavske obale. Žitnica je i dalje bez krova:

 

qo99o5.jpg

 

Ovaj put nastavljam sunčanom stranom:

 

2gsfi42.jpg

 

I dalje se obnavlja:

 

mmu7vo.jpg

 

Preko puta je čuvena vukovarska bolnica:

 

33b3hxc.jpg

 

2wnmdlk.jpg

 

Aneks (?) u prvom planu su vjerojatno prijemne ambulante, a krov četverokatne glavne zgrade se nazire u pozadini.

Link to comment
Share on other sites

2017.

 

Veleučilište "Lavoslav Ružička":

 

a9pb4m.jpg

 

Još dosta čest prizor na dunavskoj strani ulice:

 

o7onrl.jpg

 

Nobelovac glavom & bradom:

 

9zynp3.jpg

 

Iako su s druge strane ulice smještene institucije kao Županijski sud i Županijska skupština, iz neznanog razloga ih nisam registrirao. c065.gif

Ali sam ove godine snimio još jednu gotovo praznu parcelu:

 

vqnvpz.jpg

 

I napokon, Dvorac Eltz. 2017.

 

331nnmw.jpg

 

(i suvremenije susjedstvo):

 

33ern6d.jpg

 

6qxyqr.jpg

 

110lhjc.jpg

 

35cqt6s.jpg

 

 

71o9ww.jpg

 

65twxz.jpg

 

2019.

 

33wbmg9.jpg

 

35m372f.jpg

 

10qmjv5.jpg

 

azhxq9.jpg

 

2j4ajgk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zgrade preko puta Dvorca:

 

2017.

 

2jceedj.jpg

 

2aa0ikw.jpg

 

2019.

 

vxfb05.jpg

 

357ljrb.jpg

 

Nisam uočio ni jednu oznaku čemu služe, ili su služile te zgrade.

Djeluju mi barokno, kao terezijanske kasarne? a015.gif

 

Križanje Županijske, Strossmayerove i Antuna Bauera Paje (? :grin:):

pjpeg&lastModified=1244548147000

 

2cdg7t3.jpg

 

Park pokraj križanja:

 

1zydxd.jpg

 

Pogled iz sjenice u parku u smjeru autobusnog kolodvora (da, da, nazire se između kuća :kul2):

 

wvrj8g.jpg

 

- prema sjeveru, na kasarnu:

 

245wr2d.jpg

 

- na istok, prema Dvorcu i kapeli Sv. Roka (i skroz desno, prema hotelu "Lav"):

 

2vbspzq.jpg

 

- na jugoistok, prema kapeli Sv. Roka, hotelu "Lav" i trgovačkoj kocki:

 

2jax9hi.jpg

 

- i na jug, prema ... hm, trafostanici i slijepim fasadama: :razz:

 

21ctsgp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bolnica

 

2017.

Ništa izvana ne nagovješta da je tu bilo mjesto nade i užasa. Objekt kakvog bi svaka sredina poželjela.

 

jg2xy9.jpg

 

Ulazim u dvorište i pokušavam se orjentirati, odnosno naći gdje je taj memorijalni dio ...

 

2uh49d4.jpg

 

Dasno iza brklje je prvi nagovještaj:

 

w1g2s5.jpg

 

Dalje opet ništa ne pokazuje kamo ...

 

2qdcvtx.jpg

 

Ipak, ta servisna cesta me je oko ćoška dovela do prepoznatljivog simbola:

 

6nsbhv.jpg

 

Ispred je bila cijela gomila đaka, čini mi se 8-ih razreda, ili mlađih srednjoškolaca. Morao sam pričekati da uđu da poslikam taj ulaz.

Ulazim i ja unutra, očekujući nekakav šalter s ulaznicama, međutim to je tek neko sasvim obično, sporedno, polumračno bolničko predvorje, gdje je na suprotnom zidu od ulaznih vrata visio poveći LCD i na kojem je tek počela projekcija kratkog dokumentarca o ratnim danima Bolnice, dok je su se s lijeve strane povremeno otvarala i zatvarala vrata neke ambulante, čini mi se za branitelje.

 

Stao sam iza gomile, bez da me itko pitao za ulaznicu (c065.gif) i gledao film - vrlo profesionalna i nepretenciozna kronologija onoga što se je događalo unutar bolnice od početka rata, do predaje 18. studenoga 1991.

U jednom trenutku se čuo tup udarac iz gomile đaka ispred, nastalo je komešanje i pomalo panična reakcija oko onesviještene djevojke.

Izvukli su je van na svjetlo i zrak, dok su učiteljice poluglasno telefonirale i komentirale, pa sam usput saznao da je majka nesretne učenice javila da je njena kći inače sklona padanju u nesvjest kad gleda prizore s kirurških stolova ... tako je to ostalo na "ništa strašno". ^_^

 

Nakon projekcije, krenuli smo iz predvoja nekim hodnicima desno pa lijevo i onda se iz te polupodrumske etaže spustili etažu niže - u pravi labirint podrumskih servisnih hodnika, koji su uz nekoliko prostorija atomskog skloništa tijekom 3 ratna mjeseca bili zapravo jedini bolnički prostor - bolničke "sobe" i kirurške sale.

 

Besplatan posjet je bila jedina beneficija đačke ekskurzije. Uobičajena je u takvim situacijama različitost reakcija, od nezainteresiranosti, dosade, zbunjenosti, povođenju instinktu gomile, pa sam se 'šlepao' na kraju te grupe, ne bih li čuo ponešto od kustosa, a odmicao od njih da ponešto poslikam.

Unatoč neželjenoj gužvi i društvu koje ometa uobičajeni muzejski red i mir, dojam tjeskobe i blagog užasa rata je stvaran.

 

Mjesto na stropu kojeg je probila nedetonirana avionska bomba "krmača" (250 kg), uključivo i 5 ili 6 stropnih konstrukcija od krova, te završila između nogu pacijenta koji je ležao na krevetu ispod te rupe:

 

118lzr7.jpg

 

Nije ga ni ogrebla.

 

Letraset-kronologija rata na zidnim pločicama podrumskog hodnika:

 

259hpbs.jpg

 

ab575u.jpg

 

qythjo.jpg

 

qz5he9.jpg

 

Mislim da su sivo uokvireni pacijenti koji su nestali.

 

Ulaz u atomsko sklonište, odnosno ratni odjel intenzivne njege:

 

2s7jbjc.jpg

 

Tako je izgledala šok-soba:

 

wqr3fs.jpg

 

Spomen soba u kojoj glas iz zvučnika svečano i monotono izgovara niz imena i prezimena:

 

2zjj96a.jpg

 

Mislim da je to jedini muzej, nakon kojeg sam po izlasku osjetio olakšanje.

 

Detaljnije:

 

Mjesto sjećanja, vukovarska bolnica 1991

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...