Jump to content
zeljeznice.net
Medo

Adelaide i okolo nje

Recommended Posts

smiley.gif

Besplatna struja...

Konačno, prošlog tjedna sam počeo proizvoditi struju… bar preko dana. Na krovu imam 16 panela koji bi idealno u špici trebali dati nešto manje od 4,4 kW. Realno oko 3 - 3,5 kW preko dana. Inverter je jednofazni od 5 kW. Inverter ima sedam godina garancije a paneli 25 godina.

Višak se prodaje distributeru i može se zatražiti kvartalno prebacivanje na bankovni račun ili čuvati za plaćanje u periodu kad su dani kraći itd…

Obzirom da nisam baš puno doma, bar ne preko dana, ovo bi trebalo gotovo pokriti moju godišnju potrošnju struje... živi bili pa vidjeli. Ovaj dio Australije uz sjeverozapadni i sjeverni dio ima najviše sunčanih sati godišnje.

Modernizirani krov... i nije to antena nego ulični stup u daljini. Vodovi u ovom kvartu bi trebali ići pod zemlju za otprilike dvije godine...tako kažu. Najveći broj panela gleda prema sjeveru, a manji dio prema sjeverozapadu (sunce je ovdje na sjeveru).

49pYMb7.jpg

dg7GQoe.jpg

Razmišljam o baterijama jer će vlada subvencionirati Tesla Powerwall baterije s 40%. Ako sam dobro razumio radi se o 13,4 kW baterijama. Nisam još ništa odlučio a poznanici mi savjetuju da pričekam još koju godinu jer cijene idu dole a kapacitet gore…

I za kraj iz Adelaide - kranjske su ovdje vrlo popularne… još kad bi ovako prodavali po kvartu burek i čevape...

yRzC91L.jpg

Medo

Tu i tamo pokoji oblačak, 28°. Ocean 16°. Proljeće je službeno počelo prvog rujna.

----

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

smiley.gif

Solar

Od kad sam se pridružio grupi od 257,900 domaćinstva koji u ovom trenutku imaju solarane panele ja kao malo dijete koje je dobilo novu igračku svako jutro pogledam koliko sam prethodni dan proizveo struje… i jučer sam prešao 500 kW. Nije malo za prvih 22 dana. Za sada dajem deset puta više kW no što trošim. Novčano je to malo skromnije jer plaćam za oko 2.5 kW prosječne dnevne potrošnje nešto manje od dva dolara, a meni daju za proizvedenih 25 kW nešto manje od šest dolara. Ovdje moram dodati da je ovaj period drugačiji od ostalih jer se još uvijek ne koristi hlađenje/grijanje. Bit će interesantno vidjeti kakav će odnos potrošnje biti kad krene hlađenje. Kako god da se uzme, Adelaide je bogom dana za sunčane kolektore i klimatske uređaje.

Gornja cifra od 257.900 znači da trećina od 767,267 kućanstva u Južnoj Australiji ima panele na krovu. U postotku to je 34.2% a zajedno mogu dati oko 1.09GW struje. Ako se to prebije po glavi stanovnika (1.750.00) onda to daje oko 627 wati po stanovniku. Prosjek za Australiju je 344 wati po stanovniku. U slučaju Južne Australije ovaj bolji odnos se zahvaljuje učešću vlade u troškovima instaliranja sistema. Za prosječni sistem poput mojeg (4.4 kW) vlada subvencionira 3.100 dolara. Ostatak od 4.000 se može platiti u cijelosti što daje dodatnih 3% popusta ili na 12/24 beskamatnih mjesečnih rata.

Baterije su druga priča. Postoji nekoliko vrsta, a najpopularnije su Tesla 2 od 13.4 kW. Te bateriju uz instalaciju dođu oko 12.500 dolara. Vlada subvencionira za sada oko 40 % što na kraju daje cifru od 7.500 dolara. Razmišljam o toj opciji ali sam nešto tanak u ovom trenutku.

Sve bi to na kraju moglo izgledati ovako na istočnom djelu kuće…

First-South-Australian-Tesla-Powerwall-2

Medo

P.S. Naoblaka uz povremen pljuskove. 24°

----

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

smiley.gif

Usporedba troškova života u Adelaide i Zagrebu

Možda će ovo nekome biti interesantno – Usporedba troškova života u Adelaide i Zagrebu… Ovo što je prikazano za Adelaide je prilično točno…Link (Nema potrebe za logiranjem)

Medo

P.S. Sunčano. 35°

----

smiley.gif

Desalinacija u Adelaide (Adelaide Desalination plant)

Ima tom već 7 godina kako je pogon desalinacije napravljen, a tek je od prošlog tjedna počeo raditi punim kapacitetom. Svih ovih godina je radio s manje od 10% kapaciteta, tek da je u pogonu. Razlog stavljanja u puni pogone nije nestašica vode u Adelaide već nestašica vode u NSW. Naime Adelaide u normalnoj situaciji podmiruje oko 50% svojih potreba uzimajući vodu iz rijeke Murray i za to ima odobrenu godišnju alokaciju. Druga polovica dolazi iz okolnih rezervoara. E sada grad će ustupiti svoju alokaciju državi NSW gdje vlada nezapamćena suša (+ požari), a ustupljena voda će se koristiti za navodnjavanje farmi koje se nalaze u gornjem toku rijeke. Obzirom da proizvodnja vode putem desalinacije košta više no uzimanje iz rijeke ili rezervoara, država NSW će pokriti razliku u troškovima i k tome još nešto pridodati. Ovo je privremena mjera i trebala bi potrajati tri mjeseca. Postoji varijanta za još slijedeća tri mjeseca ali o tome kad bude pri kraju prva tri.

Desalinacija može podmiriti nešto više od 50% potreba šire gradske regije. Ostalo, kad se ne uzima voda iz rijeke se namiruje iz okolnih rezervoara koji su trenutačno puni jer je ove zime bilo dovoljno oborina. Okolica grada ima četiri velika rezervoara. Na papiru je sve lijepo i trebalo bi funkcionirati...  

Desalinacija može godišnje putem osmoze proizvesti oko 100 giga litara vode, a za potrebe osmoze koristi isključivo obnovljivu energiju. Ovaj pogon je drugi po veličini u Australiji. Cijena izgradnje je bila oko 1.7 milijardi ozi dolara, a pogon je napravljen na prostoru bivše rafinerije nafte. 

Mjesto gdje se uzima voda iz rijeke Murray za potrebe grada i okolice

9881242-3x2-940x627.jpg

Jedan od rezervoara (Mt Bold)

1440px-Mt_Bold_Reservoir_Dam.JPG

Pogon

adelaida_cabecera.jpg

Dva kraća videa o osmozi… dobro dođe za one koji su markirali taj dan kad se govorilo o tome...

Kratak (vrlo opći), 1.5 minut

Malo detaljniji video o osmozi (4 minute)

Medo

P.S. Sunčano. 34°

----