Jump to content

Bilješke sa granice oziroma državne meje


Stanley

Recommended Posts

  • 1 month later...

Jutros sam opet malo protegnuo noge i uhvatio dva vlaka. Najprije EN 463/499 München Hbf - Zagreb Glavni kolodvor u spektakularnom sastavu od čak 2 vagona:

 

5uSr96l.jpg

 

Teretni vlak s lokomotivom Siemens Vectron tvrtke ENNA PPD Transport prelazi ŽCPR Sutla:

 

LvzWGm3.jpg

 

Kad se već javljam budi pribilježena i jedna vijest iz moje kuruze. Broj članova obitelji narastao je na 5, a sve je počelo kada mi se pod prozorom pojavila ova neman:

 

25oitlf.jpg

 

Kćer mi je poslala sms-poruku da se po dvorištu mota neka mačka spooky izgleda i da joj nipošto ne dam jesti nego da je tjeram. Vražićak se nije dao smesti nego je postupno osvajao pozicije:

 

J1UAZ9T.jpg

 

Empirijskim putem je utvrđeno da nije Ona nego On. U roku od 24 sata umjesto tjeranja dobio je Whiskas i pregršt ostalih đakonija iz mačjeg odjela supermarketa. Drugim riječima posvojili smo ga. Još nije dobio ime, a ja ga do daljnjeg zovem Mitzekatze:

 

0Yq1K8I.jpg

 

Po riječima stručnjaka za kućne ljubimce mačke se, za razliku od pasa, ne vežu za ljude nego za mjesto gdje im je dobro. A njemu je kraljevski dobro:

 

v8rBuvF.jpg

 

Mačor se već dokazao kao lovac. Prije nekoliko dana je donio miša, a stradao je i poneki neoprezni vrabac. Jutros sam ga uhvatio kako strpljivo vreba plijen:

 

mDNZfWu.jpg

 

Malo bi se mazio, ali taj užitak prepuštam mojim curama:

 

kjo8l6l.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Empirijskim putem je utvrđeno da nije Ona nego On. U roku od 24 sata umjesto tjeranja dobio je Whiskas i pregršt ostalih đakonija iz mačjeg odjela supermarketa. Drugim riječima posvojili smo ga. Još nije dobio ime, a ja ga do daljnjeg zovem Mitzekatze:

 

Dizanje repa bi bio empirijski način? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zaprešić - Zajarki 20. lipnja 2019.

Jutros me spopala želja za jednom dobrom šetnjom dok je još svježe i uputio sam se u Zaprešić, na jezero Zajarki. Ono manje jezero sam već opisao u jednom putopisu, a sada je na red došlo veće.

I ovog puta sam išao u kontrasmjeru od granice sa Slovenijom, od koje me inače dijeli cca 800-900 metara zračne linije. Ali smo još uvijek u pograničnom području, ako ništa drugo blizu nekadašnje Napoleonove Francuske koja je bila na drugoj obali nedaleke Save.

Za prijevoz sam naravno koristio vlak, a dok sam na stajalištu Sutla čekao moj prigradski dočekao sam Brenči na onom EC gdje ima više vagona nego putnika:

ODVAmvK.jpg

Danas je praznik i vlakovi voze rjeđe pa su nas mogli poštedjeti unakaženog Mađara:

eXc8Ykl.jpg

Grafiterske svinje su zagadile i prozore. Ne ide mi u glavu zašto oni bilmezi iz HŽ-a već jednom ne nabave nekakve pse, pa kada gamad ostane bez pola guzice doći će im pamet u glavu iz one preostale polovice:

Cnl4IHV.jpg

lLsA4tr.jpg

Ovdje bar mogu vidjeti gdje sam, a blizu sam Savskog Marofa:

3G0j4HR.jpg

Slijede fotografije jezera Zajarki i njegove flore i faune bez suvišnog teksta:

w9Vsmdb.jpg

Ts0atP8.jpg

adRlizl.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nastavak sa prethodne stranice



Nedaleko je poznati željeznički kolodvor, sa kojeg ćemo također pobrati neke motive:



t7tqFii.jpg



Nema dalje:



hBGWOfD.jpg



A i kamo bi:



7G9rLGM.jpg



Neradni je dan pa i mašinerija miruje:



adoCiec.jpg



lNMQ7b8.jpg



67XYfLr.jpg



c5Ii7F0.jpg



hrK9neU.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prekrasan bijeli macak! Zabluda je da se macke ne vezu za ljude - to su itekako odane zivotinje. Vidim da ima poprilican teren na raspolaganju, i bit ce mu jako lijepo s vama.

 

U svakom slučaju navukli smo se i mi na njega i on na nas kao na drogu. Cure su mu dale i službeno ime - Čarli (nisam se kakbirekli štel mešat :mrgreen: ):

lePvNkQ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Forum nam je u stanju nirvane pa častim društvo današnjim jedinstvenim prizorima sa granice, kakve mnogi stariji nisu odavno vidjeli a oni mlađi možda vide prvi put: :mrgreen:

V5u2Pa6.jpg

8B2AjsW.jpg

Šalu na stranu, ako oni odozgora nastave ovako pišati po nama biti ćemo poput Engleza - kada nas budu pitali kakvo je bilo ovogodišnje ljeto reći ćemo: predivno, imali smo ga 6. kolovoza popodne.

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Skloni Golfa u garažu, bude ti ga stukla tuča!

 

1. Nemamo garažu (za sada)

2. Golf nije moj nego zetov, pa što se mene tiče mogu padati i sjekire. :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Međunarodni brzi vlak EN 463/499 ''Lisinski'' kod stajališta Sutla, 17. srpnja 2019.:

thnnkNz.jpg

CbEax9W.jpg

Biljke i željeznica, stajalište Zaprešić Savska 17. srpnja 2019.:

bVdU9bV.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Forum nam je u nirvani pa neće škoditi dvije jutrošnje slike sa pozicije cca 1 km od granice/meje.

Opet EN 463/499:

RLHTSpb.jpg

Teretnjak u vožnji prema Dobovi:

EypXU5J.jpg

I jedna iz moje kuruze - Čarli napreduje prema poziciji gdje ga svakog jutra čeka mačji doručak:

Ox2VHm7.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Laduč 30. srpnja 2019.

Danas je osvanulo vedro i svježe jutro pa je stara izviđačka raga odlučila malo protegnuti noge do Laduča. Cilj je bio željezničko stajalište Laduč na pruzi L102 Savski Marof - Kumrovec - državna granica, na kilometarskom položaju 1+980. Od kolodvora Savski Marof udaljeno je 1.708 m, a od stajališta Sutla u smjeru Kumrovca 2.119 m.

Najprije tri slike dvorca Vranyczany u ljetnom izdanju:

zNVBSIs.jpg

aliks2s.jpg

DTxGY9m.jpg

Ovdje skrećem sa glavne ceste prema željezničkom stajalištu:

TyHGG4u.jpg

D2luMrB.jpg

apEfOol.jpg

Nije moja, ali je kuruza i to dobro napredujuća:

PDKnTaK.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Eno stajališta:

wc6Ttg4.jpg

Svugdje je lijepo, ali na pruzi je najljepše:

ST21m91.jpg

Točno na stajalištu Laduč nalaze se predsignali kolodvora Savski Marof:

9aaqJM7.jpg

wnuFFdZ.jpg

Pogled sa perona prema slovenskim Mokricama...

oMFZyzx.jpg

... i prema naselju Laduč:

FH8ZxcM.jpg

Gamad je i ovdje obavila posao na devastiranju HŽ infrastrukture:

C8nNcAk.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

2Mvea1C.jpg

Ova ploča je uglavnom pošteđena šaranja:

DsLQ0wM.jpg

Pogled na prugu u smjeru Sutle:

ehRAQr6.jpg

Imao sam sreću da uhvatim teretni vlak iz Savskog Marofa u smjeru Dobove:

LoW6fxF.jpg

cn3EulJ.jpg

Ova Brena me iznenadila. Dojurila je strojno iz Savskog Marofa nepravilnim kolosijekom i odzujala prema Dobovi:

keRcE9C.jpg

U domicil sam se vratio vlakom. Prištedio sam si dva i pol kilometra pješačenja, a vožnja je bila besplatna:

C98A4Jy.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...