Jump to content

Bilješke sa granice oziroma državne meje


Stanley

Recommended Posts

DXJ9zEr.jpg

U daljini se vide traverze željezničkog mosta preko Sutle - granica, meja, grenze, border, limite:

zz3CPdG.jpg

Vozni red:

5fHEWqY.jpg

A prekjučer je bilo Valentinovo:

jk62UGD.jpg

Crkvica i HŽ Infra:

4AXMgjx.jpg

Evo Soma natrag:

hYxQhBB.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

dupBA7W.jpg

Ode on prema Laduču - i dalje kako piše na displeju:

DjBrAUh.jpg

J8r0Wux.jpg

Za kraj mali otklon od pruge - drvna industrija u Ključu Brdovečkom:

jHGZy3z.jpg

Vratim se doma i dočeka me pilana. Zet i njegov otac rušili su suho stablo:

U220u0r.jpg

Darko je uspješno položio ispit za drvosječu:

JX5vftU.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U daljini se vide traverze željezničkog mosta preko Sutle - granica, meja, grenze, border, limite:

 

https://i.imgur.com/zz3CPdG.jpg

Jedna mala ispravka - ovaj most odnosno današnji tok Sutle nije granica, granica je most preko starog toka Sutle nekih 300 metara dalje prema Dobovi. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dobova 25. veljače 2019.

 

Danas se malo zavirilo s one strane granice/meje. Prijatelj Slavek, ovdje poznatiji kao mali.paja, imao je obaviti neki privatni poslić u Dobovi pa me pitao bih li mu se poridružio u laganoj šetnji Harmica - Dobova. Naravno da sam pristao, akcija je upravo po mojem ukusu.

 

Dobrodošlica u selu Rigonce:

 

BmaSjXC.jpg

 

Jedna usputna impresija:

 

K9YFVSV.jpg

 

Najpoznatija veduta Dobove - Cerkev Marijinega imena:

 

fdXTjvD.jpg

 

Stigli smo do Slavekovog odredišta, a ja sam se malo poigrao fotićem:

 

1QZdwab.jpg

 

Jedna od ulica u Dobovi:

 

2GlvWfc.jpg

 

Tistega hudiča srećom nisam imao prilike upoznati:

 

YOc1B6Q.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nekoliko slika iz kratkog bavljenja u kolodvoru Dobova:

GYoRZVF.jpg

NcX0saz.jpg

s5HGD9w.jpg

c041UV2.jpg

Slavek poznaje strojovođu pa se uvalio u upravljačnicu:

flPSe3Q.jpg

Ja sam se zadovoljio ovim kadrom. Moje putovanje vlakom se proteglo na puna 992 metra:

tVSrZ1n.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Območje državne meje, 9. ožujka 2019.

Jutros sam protegnuo noge do rijeke Sutle, točnije do željezničkog mosta preko kojeg se prelazi u Sloveniju. Slijede tri sličice.

Nekoliko stotina metara prije mosta:

wsxHIzZ.jpg

Most:

KWdGAKd.jpg

Naravno da sam opet naletio na policiju. Sve je prošlo bez problema, a jednog policajca sam zamolio da me slika za uspomenu:

iJvMZii.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Naravno da sam opet naletio na policiju.

 

 

Oni misle da smo luđaci koji skakutaju oko hrpe željeza.

 

Jednom sam i sam imao ugodan noći razgovor s redarstvom. Naime, na jednom proputovanju, u noćni ICE oko Freiburga uletjela je noćna patrola. Mislim da je bilo neko razbojstvo jer me je odmah i u jutro legitimirala patrola br.2 u regionalnom vlaku. Daklem, dajem kartu i putovnicu. Provjeravaju njih dvoje, dok treći prekapa torbu sa smrdljivim gaćama. Dok ovo dvoje čeka potvrdu o meni iz centrale, ženska lista Interrail kartu i vidi da sam brži u presjedanju vlakova nego što ona mijenja tange. Budući da se sporazumijevam s njima na engleskom, ne sluteći da pomalo razumijem njemački, govori kolegi na njemačkom:" pa zamisli, ovo je jedan od onih luđaka za željeznicom. pa samo se vozi bezrazložno."

 

:lool:lool

Link to comment
Share on other sites

Tako sam i ja sa ekipom od nas ukupno 4 davne godine 1975. sa papirima i dozvolom kretanja i slikanja od ŽTP-a Sarajevo javio se šefu kolodvora Drvar. Rečeno nam je da razumiju da smi novinari ili pisci pa da slikama i interesiramo se za željeznicu ali da nas željeznica tek tako zanima? Još su nam rekli da je nedugo bio jedan ludi Slovenac (Tadej Brate) koji se motao i slikao po kolodvoru. Njemu su čak i miliciju zvali. Nama nisu zvali miliciju ali nam nisu htjeli reći gdje je bila ložionica.

Link to comment
Share on other sites

Još malo pa ćeš me prestići po broju bliskih susreta s policijom i količini pregovaranja s njima

Ovi policajci su bili malo smotaniji od onih prethodnih na cestovnom mostu. Imao sam dojam da murjaku nije jasno kako postoje ljudi koji hodaju svijetom i ničim izazvani fotografiraju. Ipak sam ga uspio uvjeriti da nemam loše namjere pa je postao susretljiviji, ali mi je napomenuo da se ''drugi put unaprijed najavim šefu policijske postaje''. Taman posla...

Dok sam se vraćao cestom prema željezničkom stajalištu Sutla u susret mi je naišao drugi policijski automobil. Vozač je zaustavio vozilo, otvorio prozor i poželio mi dobar dan. Znao sam što slijedi pa sam unaprijed presjekao priču: - Dobar dan i vama, već sam se javio vašim kolegama dolje. - Aha, onda dobro. - I ode on.

Nego, zaboravio sam ranije staviti još jednu pričicu:

Sveti Križ, 2. ožujka 2019.

Prije tjedan dana uputio sam se u mali pješački pohod prema sjeveru, u bregoviti dio susjedstva. Šenkovec se dodiruje sa selom Sveti Križ koje pripada općini Marija Gorica. Odredište je bila ova crkva na vrhu brda:

zRvhwHY.jpg

Usputni šumarak:

7dcTo06.jpg

Tko kaže da nema željeznice? Na putokaznoj ploči su i imena dva službena mjesta na pruzi Savski Marof - Kumrovec - Stranje:

ryvXBbb.jpg

Crkva se nalazi na groblju:

1pSRkX4.jpg

i5yH3tR.jpg

Nagrada svakom planinaru je lijep vidik sa vrha. Pri dnu slike se vidi ulica Ivana Turka u Šenkovcu koja izbija na cestu D225 Zagreb - Harmica:

ZCD4Wm8.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Znao sam što slijedi pa sam unaprijed presjekao priču: - Dobar dan i vama, već sam se javio vašim kolegama dolje.

 

E, to se već zove iskustvo. :mrgreen::palac:

Link to comment
Share on other sites

U daljini se vidi pogon tvornice Pliva u Savskom Marofu:

36OqWsl.jpg

Pliva s jakim zumom:

KzSWGs4.jpg

Medvednica:

fAeFX7b.jpg

Pogled na dolinu Sutle. Vidi se kamenolom iznad ceste i pruge Klanjec - Zelenjak:

xtGaz2n.jpg

Prigorski bregi:

73x1BW0.jpg

Za kraj jedan pogled prema Sloveniji:

7kT1POL.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zaprešić, 16. ožujka 2019.

Jučer sam bio nekim poslićem u Zaprešiću i usput uhvatio nekoliko dojmova.

Som u Sutli više i nije neki motiv, a ovoga sam zabilježio jer je vozio s oba podignuta pantografa:

bEx6xgZ.jpg

Od Savskog Marofa smo se vozili nepravilnim kolosijekom:

vfB0dAs.jpg

Vjerojatno su razlog radovi kod stajališta Zaprešić Savska:

kykiDfp.jpg

Usađuju nekakve čudne metalne profile:

8hcB0OW.jpg

TMD 9 103-212 je došla i prošla pravilnim kolosijekom:

FfHQSfc.jpg

jYhTlu5.jpg

ulBpHbg.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

Žmurje.

Postavljaju geomehaničku membranu.

Očito, planiraju nekakvo ukopavanje ...?

Pješački podhodnik

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

ŽCPR neće denivelirati? Tamo je dosta intenzivan cestovni promet, a osiguran je samo svjetlosnom i zvučnom signalizacijom.

Usput, jučer sam čekajući vlak za Sutlu nabrojao 5-6 vozila koja su prelazila prugu dok je signalizacija bila uključena. Jest da je preglednost dobra i da je Som bio daleko, ali vrag ne spava...

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

ŽCPR neće denivelirati? Tamo je dosta intenzivan cestovni promet, a osiguran je samo svjetlosnom i zvučnom signalizacijom.

Usput, jučer sam čekajući vlak za Sutlu nabrojao 5-6 vozila koja su prelazila prugu dok je signalizacija bila uključena. Jest da je preglednost dobra i da je Som bio daleko, ali vrag ne spava...

 

Biti će sagrađen nadvožnjak preko buduće južne obilaznice i pruge nekih 500m zapadno od sadašnjeg ŽCPR.

 

Odnosno nadvožnjak će biti točno između sekcionera u Šibicama i potoka Lužnica.

 

Pješački podhodnik će ići ispod južne obilaznice i željezničke pruge.

 

ŽCPR Savska se zatvara, tamo će biti peron stajališta Savska.

 

Postojeće parkiralište za osobne automobile će se znatno smanjiti.

 

Evo i planova

 

GkvwPml.jpg

 

Q6vqwf6.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Kuriozitet - pothodnik je predvidjen za 4 kolosijeka, tj. Za buduce razdvajanje prigradskih i daljinskih vlakova.

 

Čestitam na oštrookom zapažanju ... iako mi u povećanju baš sve nije bistro. Sjeverni kolosjeci postepeno iščezavaju zapadno od perona, odnosno "nailaze" na škarpu nasipa. Ukoliko je neko na tom dijelu planiral rasputnicu, za dotične skretnice u tom praznom polju jednostavno nema mjesta ...

 

Al, ovo je već prešlo u ozbiljan off topic, bil bi red priču o pothodniku prebaciti u Infrastrukturu ... :roll:

Link to comment
Share on other sites

 

Čestitam na oštrookom zapažanju ... iako mi u povećanju baš sve nije bistro. Sjeverni kolosjeci postepeno iščezavaju zapadno od perona, odnosno "nailaze" na škarpu nasipa. Ukoliko je neko na tom dijelu planiral rasputnicu, za dotične skretnice u tom praznom polju jednostavno nema mjesta ...

 

Al, ovo je već prešlo u ozbiljan off topic, bil bi red priču o pothodniku prebaciti u Infrastrukturu ... :roll:

Na EOJN su objavljeni mnogobrojni nacrti u PDF formatu.

 

Nije predvidjena rasputnica, vec da od Zapresica do Savskog Marofa idu dvije paralelne dvokolosijecne pruge (jednog lijepog dana).

Link to comment
Share on other sites

Za početak bi mogli srediti i ova dva kolosjeka. Lijepo je da se planira i dupli kapacitet, ali za malo primjereniju željeznicu 21. stoljeću nova bi trasa za brze vlakove mogla i zaobilaziti Zaprešić zbog krivina... uostalom tuda prolazi više međunarodnih (brzih) vlakova nego na koprivničkoj pruzi gdje su svim silama otišli u smanjivanju krivina i retrasiranja.

Smanjivanje parkinga na Savskoj Zaprešić još je jedan plus za nikad u Hrvatskoj usvojenu koncepciju P+R.

Bolje bi bilo da se izgradnjom nove ceste išlo u premještanje stanice Zaprešić za putnike malo bliže gradu uz BUS terminal sa šatl opskrbom gradskog područja da se ljude privuče na vlak.

Još ako na Savskoj pothodnik neće biti namjenjen i za biciklistički promet, onda smo tamo gdje i jesmo...

zglajzan

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...