Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
74460

[Crna kronika] (2019)

Recommended Posts

22 minutes ago, Nervozni Postar said:

Predpostavljanje, par zdravih očiju i malo zdravog razuma a odnos prema puticima ne zaslužuje trošenje riječi.

Danas imamo autonomne kamione koje već testiraju na autocestama, autonomne automobile u realnim prometnim uvjetima a za vozilo na tračnicama

trebamo, koliko ono ljudi, kao laik ću probati pretpostaviti, neka me isprave koji znaju, dispečer, prometnik, skretničar i onda strojovođa plus brdo

nekih elektromehaničkih sklopova koje zovu APB. U današnje doba vlak je ravan svemirskoj tehnologiji, po našim stručnjakima i njihovoj lakoći kompliciranja.

Još par dana kiše i te nove pruge nema, voda će je odnesti, bolju podlogu su cestari napravili za seosku cestu nego ovi što postaviše tračnice.

Od autonomnih automobila i kamiona imamo testiranja po poligonima i ponešto po cestama - samo ne u redovnom prometu.

Vrag zna kakve bi to uopće trebalo imati veze s konkretnim događajem, al to dal je skretnica br. 2 možda bila blokirana (spomenutim APB-om), je li možda bil prekinut il isključen napon (vjerojatnije) u cijelom kolodvoru - to su stvari o kojima nemaš pojma, a niti konkretnog saznanja.

Kak bi pak to trebali djelovati članovi "vodstva" (čijeg?!) u pol 7 ujutro - narediti rezolutno telefonom da se vlak taj-i-taj treba pokrenuti ma šta da se desilo prije ili poslije toga?!

Lupetanja o kvaliteti od strane 'sam svoj majstor' građevinaca i nadrimedicinskih savjeta 'doktora u kući' sam se naslušal cijeloga života, pa bum preživel i ovo tvoje ...

Jedino u čemu se možemo složiti oko ovog i mnogih drugih incidenata je da HŽ-društva imaju problem komunikacije prema korisnicima i putnicima.

• Like 2

Dobro, možda je bila nesretna tehnička greška, možda je strojovođa prošao na stop (zašto autostop nije proradio?) ali činjenica je da HŽ ima prethistorijsku opremu i jako puno ljudskog faktora (ručnih sustava-od branika, skretnica, ručnih signala pa nadalje).

Dali su ga maknuli ili je još uvijek tamo?

Željeznice su ogledalo države :deda:

48 minutes ago, penava said:

(zašto autostop nije proradio?) 

Zato što se crveni signal može proći pritiskom na taster vožnja po nalogu. Osim toga, vlak se nije kretao velikom brzinom, moguće da je autostop i odradio posao, ali je duljina skretnice ipak malo prekratka da se vlak od 145 tona zaustavi tek tako. 

• Thanks 1

2 hours ago, penava said:

Dobro, možda je bila nesretna tehnička greška, možda je strojovođa prošao na stop (zašto autostop nije proradio?) ali činjenica je da HŽ ima prethistorijsku opremu i jako puno ljudskog faktora (ručnih sustava-od branika, skretnica, ručnih signala pa nadalje).

Ja mislim da je svemu ipak kumovala velika magla, pa se signal nije uočio na vrijeme!

Najnovije informacije ....

Zbog neiskusnog strojovođe? Pruga nova, a vlak u šljunku...

Vlak je iskočio iz kolosijeka neposredno prije ulaska u postaju Križevci u prigradskom naselju Prikraj Križevački. A riječ je o novosagrađenom kolosijeku puštenom u promet prije tri dana. Iz dobro upućenog izvora doznajemo da na novom dijelu pruge još nije postavljena potpuna signalizacija te je to možda kumovalo nesreći. Dalibor Petrović iz Sindikata strojovođa Hrvatske potvrđuje da je to točno i da to otežava vožnju strojovođama, ali da je, po njemu, ovdje ipak riječ o pogrešci mladog strojovođe.

Prema informacijama koje imamo, strojovođa nije razumio nalog za izvanredne situacije koje je dobio u kolodvoru Gradec prije vožnje. Znamo da je prošao kroz crveni signala i skrenuo na kolosijek na koji nisu montirane šine te je završio u tucaniku (šljunku) - rekao je Petrović. Da je prošao kroz “crveno”, potvrdili su i iz HŽ Infrastrukture, no detalji incidenta znat će se nakon policijskog očevida. Petrović upozorava da je ovo izravna posljedica što se 2015. skratilo osposobljavanje strojovođa koji nisu obučeni za izvanredne situacije.

- Nasreću, sadašnja uprava HŽ Putničkog prijevoza razumije naša upozorenja o tom problemu koji može završiti teškom tragedijom i pregovaramo o mijenjanju protuzakonitog pravilnika - kaže Petrović. U četiri godine je oko 60 strojovođa prošlo skraćenu obuku.

https://www.24sata.hr/news/zbog-neiskusnog-strojovode-pruga-nova-a-vlak-u-sljunku-663111

U naletu vlaka na auto u Varaždinu poginuo 62-godišnjak

U Cehovskoj ulici u Varaždinu navečer u utorak, 3. prosinca, na prijelazu željezničke pruge preko kolnika došlo je do naleta vlaka na automobil i vozač je poginuo.

Naime, vozilom je upravljao 62-godišnjak na kojeg je naletio putnički vlak koji prometuje između Varaždina i Zagreba.  Uslijed zadobivenih ozljeda muškarac je preminuo na mjestu događaja.

Očevid je u tijeku, dok je Cehovska ulica zatvorena za promet od Zagrebačke ulice do istočne obilaznice.

(Regionalni tjednik)

14 hours ago, Dudek said:

Dali su ga maknuli ili je još uvijek tamo?

Da, 24 sata poslje incidenta vlak je još uvjek tamo, nekad su to rješavali u manje od 12h a danas će to potrajati najmanje mjesec dana.

A onaj sindikalista Petrović je, kolko čujem u u vlaku, posebna mustra.

Mislim  da sam jučer vidio u Vrbovcu žuti radni vlak, možda će ga danas isčupat iz šljunka.

Željeznice su ogledalo države :deda:

9 hours ago, Dudek said:

Mislim  da sam jučer vidio u Vrbovcu žuti radni vlak, možda će ga danas isčupat iz šljunka.

Čujem da im je uspjelo u dopodnevnim satima, jučer nitko nije donio kuhano vino pa su se smrzli !! :)

4.12.2019. u 15:39 u kolodvoru Zlatar Bistrica nepoznati počinitelj pogodio zračnom puškom strojovođu vlaka 3015. Intervencija PP Zlatar Bistrica do 16:29.

• Sad 3

2 minutes ago, seabral said:

Fakat, pacijenata ima posvuda. Nadam se da će ga uspjeti pronaći i trajno smjestiti na odgovarajući psihijatrijski odjel.

Luđaci (s medicinskom dijagnozom) ne izvode takve stvari. Al ja bi mu priuštil godinu popravnog doma i odgovarajuću terapiju. A strojovođi naknadu po sudskoj tužbi.

21 minutes ago, DB said:

4.12.2019. u 15:39 u kolodvoru Zlatar Bistrica nepoznati počinitelj pogodio zračnom puškom strojovođu vlaka 3015. Intervencija PP Zlatar Bistrica do 16:29.

Jel se zna kako je SV? 

Svakakvih budala ima...:cekic:

On 01. 12. 2019. at 22:07, .Laurus. said:

...

Znam o kome se radi; malo mlađi od mene, radi u Njemačkoj, ima BMWea, voli se pravit važan dok vozi i voli popit koju više pa vozit i itd...

...

Dotični je očigledno dobro, već se na društvenim mrežama hvali kako nabavlja novog BMWea i objavljuje fotku uništenog BMWea uz odrežene animirane položaje rukom (umjesto da bude sretan što je živ i promisli malo). :roll: :roll: 

Brzi vlak (744 "Cibalia") iz Vinkovaca, Strizivojne Vrpolja, Slavonskog Broda, Nove Kapele - Batrine, Nove Gradiške, Novske i Banove Jaruge, za Ivanić Grad, Dugo Selo i Zagreb dolazi na treći kolosijek.

7 minutes ago, .Laurus. said:

Jel se zna kako je SV? 

...

Taj izvještaj je sve kaj imam.

Ja bi mu dao kramp u ruke i neka ručno obnavlja prugu... Očito ima viška energije pa da ju pametno iskoristi!!!

slika013jg2am4.jpg

Ponovno je s tračnica izletio vlak, ovaj put u Kaštel Sućurcu

Vlak 5321 s tračnica je ispao prednjim dijelom. U vlaku je bilo 15 putnika, no srećom nitko nije ozlijeđen. Čitatelj nam je rekao kako je neki dan još jedan vlak ispao iz tračnica

U Kaštel Sućurcu je danas rano ujutro putnički vlak na relaciji Kaštel Stari-Split izletio van tračnica. 

Vlak 5321 s tračnica je ispao prednjim dijelom. 
U vlaku je bilo 15 putnika no srećom nitko nije ozlijeđen.

Nisam vidio kad se to dogodilo, ali vidim da je policija još uvijek tu. Možda je do toga došlo jer su vlakovi dotrajali ili se netko 'igrao' s tračnicma. Ako se ne varam neki dan je još jedan vlak ispao s tračnica - ispričao nam je čitatelj.
Uzroci nesreće bit će poznati nakon očevida.
Podsjetimo, prije tri dana iz tračnica je izletio vlak kod Križevaca.

c82962e5979496d34081ca582ab72670.jpg

On 03. 12. 2019. at 21:09, seabral said:

Sve manje sam tolerantan kada čitam da je zastor pruge od ŠLJUNKA.

Pa zar itko zna što je šljunak a što je lomljeni kamen od koga se dobiva tucanik?????

1 hour ago, DB said:

Dvije su mogućnosti:

Prva je da nije kruška skretnice bila dovoljno pomaknuta k skretnici što joj je redovni položaj kod okrenutog smjera u skretanje a druga je da sami mehanizam skretnice ima previše lufta,tj.istrošenje mehanizma je toliko da postoji mogućnost da se sama postavi u položaj u pravac od vibracije prolaska osovina što se meni jednom dogodilo u jednom kolodvoru u blizini Zagreba.