Jump to content

Ein besonderer Macosentag, Krapenhagen 2. kolovoza 2018.


Stanley

Recommended Posts

Došlo je vrijeme za povratak na prugu. Ovom prilikom sam se odlučio za Krapinu, gradić kroz koji sam puno puta prolazio i malo od njega vidio. Pa koga zanima ponešto o gradu i njegovoj željeznici taj neka mi se pridruži u današnjoj šetnji.

Promijenio sam četiri vlaka - 3004+3126 i 3125+3011 - i na svakom Macosa. Dakle još jedan dan Macosa, also das war ein anderer Macosentag. Ali poseban, aber besonderer, s obzirom na trasu hodnje izvan pruge. I Macose su bile sve što se vidjelo od željeznice u pokretu, ako zanemarimo Soma dizela koji se u krivo vrijeme kretao u krivom smjeru. Osobno nemam ništa protiv Macosa, jedino me iritira što su usvinjene šaranjem a nitko niti ne pokušava tome stati na kraj.

 

Macosa na 3126 nastavlja put za Đurmanec:

 

NJ9mVKO.jpg

 

Kolodvor

 

muIVAR1.jpg

 

Krapina je međukolodvor na pruzi R106 Zabok - Đurmanec - državna granica, na kilometarskom položaju 16+187. Od susjednog kolodvora Sveti Križ Začretje u smjeru Zaboka udaljen je 9,6 km, a od kolodvora Đurmanec u smjeru državne granice 5 km. Najveća dopuštena duljina vlakova na 2. i 3. kolosijeku iznosi 208 m, a najveća dopuštena brzina kroz kolodvor je 50 km/h. Željezničku vezu sa Zabokom i ostatkom Hrvatske Krapina je dobila već 1886. godine.

 

Krov je malo kusi:

 

JBXqjBr.jpg

 

Civilna strana:

 

nkA6Pq3.jpg

 

S prometnikom i skretničarem sam odmah uspostavio izvrsne diplomatske odnose. Tim srdačnim i susretljivim ljudima poslao sam mailom 12 njihovih fotografija, a ovo je jedna od njih:

 

1Hhr9Ta.jpg

 

Malo se zavirilo u prometni ured:

 

OJmNo6s.jpg

 

s1hWuwx.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

jcSs3q7.jpg

Tri sličice iz putničkog dijela:

VrTmKAD.jpg

91VQPWi.jpg

BtQeFu6.jpg

Brzinski pogled na kolodvor u smjeru Đurmanca...

Eo66F3o.jpg

... i u smjeru Svetog Križa Začretja:

iAum9iE.jpg

Kolodvor Krapina ima i nathodnik za pješake:

Z9pgtZ8.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ćemo se popeti gore i uhvatiti kakvu panoramu:

WQ4uo28.jpg

ehSAHsr.jpg

rttJYvv.jpg

7MqNDo7.jpg

Ovaj gospodin na slici zaslužuje poneku riječ. Obratio sam mu se molbom da me slika mojim aparatom ispred kolodvorske zgrade, što je ljubazno učinio. Bio je znatiželjan i pitao me zašto snimam kolodvor, pa sam se raspričao o ljubiteljima željeznice, o našim strastima i našim aktivnostima itd. itd. Na kraju sam ga zamalo pretvorio u railfana, a on mi je otkrio da je zanimanjem policajac:

FrF85Vn.jpg

Ponovo smo u prizemlju, a ovo je robno skladište...

BTebbAR.jpg

... koje je očito dobilo praktičnu namjenu:

7MwgAk8.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Navoz za pretovar tereta pretvoren je u savanu:

ixwWjh5.jpg

Vrijeme je da se obiđe kolodvor od jedne do druge ulazne skretnice, a najprije ću u smjeru zapada:

W1Qarzu.jpg

Završetak slijepog kolosijeka koji će mi biti Arijadnina nit:

YUmftuh.jpg

Ovo u sredini je graba dubine desetak cm, stoga valja hodati oprezno:

i6Ituzg.jpg

Sused si je napravil prečicu:

20W9Blk.jpg

Vagona je u kolodvoru ukupno 5 i svi su žuti, a na ovoj strani ima ih 3::

OOdKksD.jpg

sVTr0UA.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nekoliko detalja:

LJ3EusD.jpg

m8aDhcX.jpg

gc2J5IX.jpg

Kecelja = pregača, fertun:

TVBNbgr.jpg

Slijepi kolosijek koji se odvaja ravno:

1GuTFTX.jpg

Ovdje bi se komotno mogao izgraditi terminal za pretovar automobila:

sXdiGUh.jpg

Vodonapojnik za parne lokomotive:

mR1DVEw.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kilometarski stupić i udaljenost od Zaboka:

MQ81Ada.jpg

Kolosječni koloplet:

OULXcE4.jpg

Svi meteorolozi na internetu prijetili su Krapini grmljavinskim pljuskovima, no oblaci su samo blefirali poput ovoga na slici:

AN0gkNR.jpg

Upravo sam se spremao otići u šetnju gradom kada su me podsjetili da stiže 3119 iz Đurmanca:

7uFbeeV.jpg

A9BwGPI.jpg

Putnika je bilo poprilično:

g9VqG0n.jpg

Briši iz mog kolodvora:

9GbpN8Y.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Mala šetnja gradom

 

Krapina je grad u Hrvatskom Zagorju i sjedište Krapinsko-zagorske županije. Područje upravne jedinice Grada obuhvaća 23 naselja na površini 47,5 km2 s 12.480 stanovnika, od čega u samoj Krapini 4.471. Po svojem značenju Krapina daleko prelazi svoju veličinu, pa slijedi kratak povijesni osvrt sačinjen prema tekstu iz web stranice Turističke zajednice grada.

U sačuvanim pisanim dokumentima Krapina se prvi puta spominje 1193. godine. Dok su feudalni gospodari vladali krapinskim burgom s obje strane rijeke Krapinčice razvio se donji grad kojim je dominirao građanski stalež, a kojeg je osobitim pravima i povlasticama obdario kralj Ludovik I. Anžuvinac kada je boravio u Zagrebu 1347. godine.

 

Ludovik I. Anžuvinac:

 

opQI5my.jpg

 

Kraljeva povelja jamčila je Krapincima znatnu autonomiju što je ubrzalo razvoj građanstva i njegova bavljenja obrtima, trgovinom i poljoprivredom. Trgovište je samo sebi biralo suca osim za slučajeve krađe, nasilja i ubojstva. Da bi zaštitili svoja građanska i strukovna prava obrnici su se druživali u cehove. Tako su gotovo do početka XX. stoljeća postojali cehovi: draguljara, tesara, klesara, lončara, kožara, zidara, tkalaca, češljara, graditelja, bravara, sedlara, mlinara i pekara. Godišnji sajmovi održavaju se u Krapini od 1416. godine, a na njih je dolazilo i do 10.000 ljudi iz Zagorja, Podravine, Mađarske, Štajerske i Kranjske. Frankopani i grofovi Celjski razmjenjivali su u Krapini robu, a dolazili su i dubrovački trgovci. Već 1580. godine u Krapini je sačinjen popis izučenih zanatlija po strukama, iz čega su nastali značajni cehovski staleži. Prva manufaktura u Zagorju su ''Krapinske kamenine'' koje su počele s radom 1800. godine, a proizvodile su umjetničku keramiku. Željeznica je u Krapinu stigla 1886. godine, a s njom i ugljenokop ''Mirna''. Već 1884. godine osnovana je ''Prva zagorska štedionica d.d.'', a 1898. godine počela je s radom tvornica štapova. Uoči Prvog svjetskog rata Krapina je imala tri banke, tri hotela, pedesetak registriranih ugostitelja, tvornicu kože, tvornicu masivnog namještaja, izradu kaljevih peći, tiskaru, ciglanu, pilanu, motorni mlin i klaonicu, a dobila je i vodovod kao prva u Hrvatskom zagorju. Može se reći da se Krapina još krajem 18. stoljeća gotovo ravnopravno nosila s Varaždinom i Zagrebom.

Uz Krapinu i okolicu vezani su mnogi znameniti ljudi hrvatske povijesti, među njima političar, jezikoslovac, novinar i književnik Ljudevit Gaj (1809.-1872.), učitelj i književnik Janko Leskovar (1861.-1949.), odvjetnik i političar Dragojlo Kušlan (1817.-1867.), pjesnik Dubravko Ivančan (1931.-1982.) i kipar Rudolf Valdec (1872.-1929.).

 

Ljudevit Gaj:

 

hvCwpdW.jpg

 

Janko Leskovar:

 

QsPaewQ.jpg

 

Dragojlo Kušlan:

 

ZrvbLIN.jpg

 

Dubravko Ivančan:

 

AL0EYWi.jpg

 

Kipovi Rudolfa Valdeca na zgradi Etnografskog muzeja u Zagrebu:

 

Bjv9L7L.jpg

 

Zastava s grbom Grada Krapine:

 

EOWJCnv.gif

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Šetnja Krapinom, premda vremenski neduga, potvrdila mi je da je riječ o vrlo lijepom gradiću bogate povijesti i kulturnog nasljeđa. Šetnju sam započeo preko mosta nad rječicom Krapinicom:

 

nTkEVAn.jpg

 

Uz Krapinicu je park, a u parku spomenik zagorskim antifašistima:

 

oOofYfI.jpg

 

Škola:

 

okiveDJ.jpg

 

xfArcFk.jpg

 

u3J2lFP.jpg

 

Župna crkva Svetog Nikole biskupa:

 

7hRhETV.jpg

 

Župa Krapina jedna je od najstarijih zagorskih župa. Da je postojala crkva u Krapini Sancti Nikolai de Crapina prvi se put spominje u spisima zagrebačkog biskupa Augustina Kažotića od 6. srpnja 1311. godine. No, premda nema starijih pisanih tragova smatra se da je župa osnovana još 1225. jer je te godine u Krapini boravio ugarsko-hrvatski kralj Bela IV.

Na ovom mjestu je nekada stajala stara crkva građena u gotskom stilu. Budući da je postala premalena 1901. godine je srušena i 1903. je posvećena sadašnja, izgrađena po nacrtima arhitekta Josipa Vancaša.

 

Malo gradskih vizura:

 

uPJNro3.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Qsoj1ln.jpg

 

5jZuzxF.jpg

 

Q7zvxyK.jpg

 

YA0cu2g.jpg

 

fPzdvZT.jpg

 

YcWA2TV.jpg

 

Ova zgrada je vrijedna posebnog osvrta:

 

9BafQ3m.jpg

 

Riječ je o jedinom ostatku stare srednjovjekovne utvrde, izgrađene kao središnja točka obrane granice prema Sutli. Prema povijesnim dokumentima najstariji vlasnici grada bili su ugarsko-hrvatski kraljevi. Godine 1347. vlasnik grada Krapine bio je kralj Ludovik I. Anžuvinac, a zatim ga je kralj Sigismund Luksemburški darovao grofu Hermanu Celjskom. Nakon toga su se redali novi vlasnici - slavonski ban Jan Vitovec, kralj Matija Korvin i njegov nezakoniti sin Ivaniš, zatim Đuro od Brandenburga, ban Petar Keglević, kralj Rudolf II. i ban Ivan Drašković. U vrijeme njegovog banovanja u Krapini je zasjedalo pet hrvatskih Sabora - 1598., 1599., 1600., 1605. i 1607. U ovom gradu je umro Tomo Bakač Erdödy, pobjednik nad Turcima u bici pod Siskom 1593. godine. Posljednji gospodari grada Krapine bile su obitelji Lichtenberg i Ottenfels. Barun Franjo Ottenfels je 1919. godine darovao zgradu gradu Krapini. Od 1994. godine na području srednjevjekovnog grada Krapina izvode se arheološka istraživanja.

 

Barun Franjo Ottenfels:

 

MrL8Dv2.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Najstariji sakralni objekt u Krapini - crkva Svete Katarine i samostan franjevaca Provincije svetih Ćirila i Metoda iz 1641. godine:

HfsAeFe.jpg

Najpoznatija krapinska crkva je crkva Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu, građena od 1750. do 1761. godine. Jedna je od najljepših baroknih crkava u ovom dijelu Hrvatske. Do nje nisam stigao, pa slijedi slika s jakim zumom:

5Km3IhX.jpg

Ponovo na pruzi

Poznata i uvijek opasna kombinacija raskrižja i ŽCPR-a:

4fTmouE.jpg

Ulazni signal kolodvora Krapina iz smjera Đurmanca:

958Hik1.jpg

Predsignal:

WcqTbyL.jpg

Pogled prema stajalištu Doliće i Đurmancu:

PptgdWg.jpg

Krajnja točka moje hodnje prema zapadu (u muzej nisam ulazio, bio sam lani):

GHEBmOv.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

ŽCPR kod Homo Krapiniensisa:

 

v5M4Mf2.jpg

 

U pravi čas cin, cin! - nekaj dolazi:

 

9LsyW14.jpg

 

Macosa vulgaris na vlaku 3128 za Đurmanec:

 

HJHo21g.jpg

 

Vraća se na vlaku 3119 za Zabok i u njoj ću se privremeno oprostiti od Krapine:

 

eTu46hZ.jpg

 

Odosmo:

 

oVgnIwT.jpg

 

Slijedi nekoliko sličica u povratku, a prva je stajalište Ivog City:

 

SrSeR0h.jpg

 

Santa Kruz:

 

STqPSxg.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U Zaboku sam čekao vezu za Zagreb 14 minuta, dovoljno da se uživa u raskoši Macosa. Ova se vraća za Đurmanec:

olXxzGe.jpg

Ova će u Gornju Stubicu:

Rs8Ewum.jpg

Kam te vrag nosi u kontrasmjeru?:

ycNro9q.jpg

iUtK1pU.jpg

Svemirski brod i taljige:

PIcFHFy.jpg

Stiže moj 3011:

a6ZUW3q.jpg

I za kraj pozdrav od vašeg lutajućeg izvjestitelja:

jEsL5Jm.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

..................neznam zasto si dao naslov na njemackom?...sto nije bolje po naski................osim to na (cini mi se) 46 slici vidi se dim lokomotiva, zasto nisi otisao i do lozione...........hm.....hm.......

 

Velimir

Link to comment
Share on other sites

Naslov na njemačkom sam stavio da se malo odmaknem od uobičajenog latinskog (carpe diem). Usput, hvala forumskoj legendi Antiši koji se odaziva na nick Ante_vž na sugestijama vezanim uz naslov.

Eh, kada bi taj dim označavao ložionu otpuzao bih na koljenima do tamo. Ostaje mi utjeha da sam davnih godina u Krapini viđao lokomotive serija 22 i 53, dapače jedna je uzimala i vodu ali da me ubiješ ne sjećam se koja. :wink:

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ovo stajaliste Ivog City je katastrofa. Ono kaj mi nije jasno da nema tam nekog Pere Kvrzice, to se da urediti dobrovoljackim radom i viskom materijala po dvoristima za tjedan dana rada u slobodnom vremenu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...