Jump to content

Od Zaprešić Savske do obale francuske, 19. svibnja 2018.


Stanley

Recommended Posts

Jučer je meni bio praznik - Dan izviđača. Ne mislim na ove današnje, oni su iz sasvim drugog filma, nego na moju generaciju iz nekih davnijih vremena. Prvu izviđačku četu u bivšoj Jugoslaviji osnovao je u Zagrebu pokojni Boris Lešnik 1950. godine, a 19. svibnja 1951. započeo je prvi tečaj za izviđačke vođe. Taj datum se obilježavao kao Dan izviđača Jugoslavije.

 

U to ime već viđena fotografija, ali prikladna za jučerašnji dan i željeznički forum - moji izviđači čekaju vlak u kolodvoru Sirač za povratak sa tabora Pakra Manastir 1971. godine:

 

sMa4ImN.jpg

 

Kad je već takav praznik valja ga obilježiti nekom ugodnom šetnjom. Samo gdje? Sve živo u bližoj okolici sam već obišao, a nemam puno vremena jer me popodne čekaju obiteljske obaveze. Pa sam odlučio obići lokaciju na kojoj još nisam bio - skelu Medsave kod Zaprešića. Da nije bilo vožnje do stajališta Zaprešić Savska i natrag vlaka ne bih vidio. Vladala je totalna željeznička pustinja, čak u kolodvoru Zaprešić nije bilo ni jednog jedincatog vagona, ni jednog Plassera... baš ničeg. Govorim o onome što (ni)sam vidio, a je li štogod prolazilo dok me nije bilo uz prugu ionako nije važno.

 

Na stajalištu Zaprešić Savska, u neposrednoj blizini ŽCPR, naišao sam na ovaj crveno-bijeli stupić. Pokušavam odgonetnuti što znači - opomenica cestovnog prijelaza nije jer se nalazi preblizu, a ni izgled ne odgovara. Raspored boja bi odgovarao opomenici pružnih radova, ali nedostaje onaj kramponja na vrhu (a i nema nekih radova):

 

rsVckDC.jpg

 

Opomenica bi izgledala ovako:

 

gQ9KpjY.jpg

 

Što god taj stupić značio strojovođa ga ne vidi jer se nalazi iza ove građevine:

 

UGegPbj.jpg

 

No time ne kanim razbijati glavu, idem svojim putem. Za početak pogled na prugu u smjeru Brdovec - Savski Marof, kojoj očito treba generalni remont:

 

YhwKMUn.jpg

 

ŽCPR Zaprešić Savska sa južne strane:

 

44foEqU.jpg

 

Izgleda da je tu netko nagrabusio:

 

gb3pnEq.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Krenuo sam cestom prema skeli, a prometni znak obećava da će okoliš biti prikladan za rekreacijsku turu jednog izviđačkog veterana:

 

PoJSQqw.jpg

 

Neki vodotok čije ime nisam mogao naći na internetu. Nadam se da nije onaj Gorjak kojeg truje Pliva u Savskom Marofu:

 

yRCtuZt.jpg

 

Most:

 

JfmCT79.jpg

 

Uz cestu ima svega, pa i makova:

 

yQ0xZEe.jpg

 

Sjemenke nije preporučljivo konzumirati jer vode u stanje dilajla:

 

rsk4Ir2.jpg

 

Ima i kuruze:

 

X4cY3sI.jpg

 

Dubinski pogled na Samoborsko gorje:

 

ohAuiqS.jpg

 

Ovakav ambijent najviše volim, a cvrkut ptica je neponovljiv. Uostalom prolazim kroz ornitološki rezervat:

 

uVrsDVu.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Plantažni voćnjak:

bc28IUj.jpg

Izgleda da gazdi ne ide najbolje:

z7ylXUs.jpg

Neka vododerina:

VFovUCO.jpg

Prva rasputnica. Ja ću desno:

zun9tw0.jpg

Ovako je voćke od nametnika štitio i moj deda:

DPAVa1R.jpg

Cesta je puna zavoja.

kIVw2At.jpg

Opet u hladovini:

pFN6TG4.jpg

SFiD9pS.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zašto ''obala francuska''? Jer je Sava nekada bila granica Hrvatske (točnije Austrije) i područja pod vlašću Napoleona Bonaparte, a današnji teritorij grada Samobora je bio pod upravom Francuske.

Kao što je poznato Napoleon je petnaestak godina šamarao europske velesile i uzeo sve što je mogao dok se nije prehladio u Rusiji. Između ostalog došao je glave Mlečićima i Dubrovačkoj republici, a nakon što je Austriji razbio nos u bici kod Wagrama mirom u Schönbrunnu (Traité de Schönbrunn; Friede von Schönbrunn) od 14.listopada 1809. uzeo je Hrvatsku južno od Save, uključivo Dalmaciju, Primorje i Istru, te veći dio Slovenije. Napoleon je tim područjima vladao od 1809. do 1813. godine, a naziv im je bio Ilirske provincije (Les Provinces Illyriennes).

 

Napoleon Bonaparte (Jacques-Louis David 1812.):

 

kM9SVKq.jpg

 

Ilirske provincije:

 

u71yeNx.gif

 

Pustimo sada povijest, iako znam dosta ljudi koji se ne bi bunili da je Napoleon prešao Savu. Dapače, ne bi se bunili da je ostao ovdje do danas. Ali to su već fikcije, pa se vraćamo u realnost. Selo na drugoj strani zove se Medsave:

 

srbMweS.jpg

 

Rampa za ulazak cestovnih vozila i pješaka na skelu:

 

0W6MDVo.jpg

 

Onaj bager vjerojatno radi na utvrđivanju obale:

 

IianPq5.jpg

 

Pogled sa rampe na Savu uzvodno:

 

NmHJxwb.jpg

 

Skela je na drugoj strani rijeke:

 

WRNzG2G.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Skela vozi non-stop i upravo kreće prema lijevoj obali Save:

LjsdQti.jpg

c0Ds5tx.jpg

qAJ2Iyn.jpg

Stigla:

Zl9pO8H.jpg

Odlučio sam prevesti se na drugu stranu i vratiti se povratnom vožnjom, a cijela tura me koštala 10 kuna. S obzirom da sam već bio prištedio 5,20 kuna jer se kondor u vlaku nije pojavio (blagajna u Vrapču vikendom ne radi) to je čak i za penzića bio sitni trošak:

BTjjzZi.jpg

lWNvPpF.jpg

JBJXrGZ.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Skela ima i svog pjesnika:

uLRjMZQ.jpg

Moj jedini doticaj s obalom Ilirskih provincija:

v1eOVrD.jpg

Odosmo mi odmah natrag...

4NjgheV.jpg

5XDM0MR.jpg

... prema drugoj obali Save:

zJABFpP.jpg

Ima i putnika koji se stalno vozikaju, a ne plaćaju prijevoz:

uZo0VEA.jpg

Pontoni:

Yxs3lqv.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

xEOamCi.jpg

 

Ode ona opet na fra... samoborsku stranu, a odoh i ja svojim putem:

 

yQE6HPb.jpg

 

Oprez! Portosijanci na cesti:

 

YvmvDMN.jpg

 

Dubinski pogled na Medvednicu:

 

cuCEFlH.jpg

 

Podsjećanje gdje sam doskitao:

 

G2rSMDZ.jpg

 

Od svih prometnih znakova ovaj mi je najsimpatičniji:

 

0lfL6xM.jpg

 

Povratak na stajalište ŠIĆ AV KA:

 

3qQPVWy.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dvije slike stajališta:

Pe7YGoQ.jpg

sMRrMIP.jpg

Tri pogleda u smjeru kolodvora Zaprešić:

4LxCAUP.jpg

dTQ8oCl.jpg

iFAefsX.jpg

Cvijeće i željeznica:

WZaMOYe.jpg

Primijetio sam da su neki pragovi novi, ali ih ima još koji su zreli za zamjenu:

J0sr94b.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zastrašujuće je koliko je ovo društvo ravnodušno prema vandalskom šaranju po svemu i svačemu:

9N0VnPH.jpg

4yKhpt8.jpg

9IR6djb.jpg

Vlak za povratak kotrlja se iz Brdovca svemirskom brzinom od 60 km/h:

yqaA6Hp.jpg

9qpCUZP.jpg

Jedna usputna slika - prazan kolodvor Zaprešić:

d70Hh8r.jpg

I za kraj satelitski prikaz trase mojih jučerašnjih putešestvija. Gore desno je stajalište Zaprešić Savska, lijevo dolje skela Medsave, a vidi se i cesta koju sam prehodao:

ZbsCyHH.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jučer je meni bio praznik - Dan izviđača. Ne mislim na ove današnje, oni su iz sasvim drugog filma, nego na moju generaciju iz nekih davnijih vremena. Prvu izviđačku četu u bivšoj Jugoslaviji osnovao je u Zagrebu pokojni Boris Lešnik 1950. godine, a 19. svibnja 1951. započeo je prvi tečaj za izviđačke vođe. Taj datum se obilježavao kao Dan izviđača Jugoslavije.

...

 

Dobro, objasni nam još samo - a kaj ste vi to izviđali? a015.gif

Link to comment
Share on other sites

Dobro, objasni nam još samo - a kaj ste vi to izviđali?

 

To ne bi baš spadalo u ovaj putopis, a i uzelo bi previše prostora i vremena. Može eventualno ex privata uz honorar od 20 € po trenutku. :kul

Bolje bi bilo da si objasnil kaj predstavlja onaj crveno-bijeli stupić kojeg strojovođe ne vide, a u Signalnom pravilniku ga nema. Ti si maher za te stvari.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

To ne bi baš spadalo u ovaj putopis, a i uzelo bi previše prostora i vremena. Može eventualno ex privata uz honorar od 20 € po trenutku. :kul

Bolje bi bilo da si objasnil kaj predstavlja onaj crveno-bijeli stupić kojeg strojovođe ne vide, a u Signalnom pravilniku ga nema. Ti si maher za te stvari.

 

Dobiš pivu i to bu sasvim dost. :kul2

 

Stupić iz Savske nije u Signalnom pravilniku, no viđal sam ih pokraj uređaja na ŽCP-ima. Po osjećaju, trebali bi možda služiti fizičkoj zaštiti dijela uređaja - no to bi možda najbolje objasnil BarojE.

Link to comment
Share on other sites

 

Dobiš pivu i to bu sasvim dost. :kul2

 

Stupić iz Savske nije u Signalnom pravilniku, no viđal sam ih pokraj uređaja na ŽCP-ima. Po osjećaju, trebali bi možda služiti fizičkoj zaštiti dijela uređaja - no to bi možda najbolje objasnil BarojE.

 

 

(7) Mimoilazne zaštitne ograde moraju biti obojene crveno – bijelo, s naizmjeničnim poljima duljine 25 cm.

 

Pa se valjda vode time u farbanju ostalih stršećih metalnih dijelova u blizini ŽCPR :D

Link to comment
Share on other sites

Nekih pola sata, u povratku nešto manje jer se nisam zadržavao radi fotkanja. S tim da je moja prosječna brzina hodanja cca 6 km/h.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nekih pola sata, u povratku nešto manje jer se nisam zadržavao radi fotkanja. S tim da je moja prosječna brzina hodanja cca 6 km/h.

 

Dosad sam uvijek išao autom i izgledalo mi je kao nikad kraja vožnje, pa me zato zainteresiralo..

Link to comment
Share on other sites

 

Dosad sam uvijek išao autom i izgledalo mi je kao nikad kraja vožnje, pa me zato zainteresiralo..

Udaljenost je 3100m. Za Stanleya 30'

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

U današnjem prilogu nema ni Savske ni obale francuske, ali ima Zaprešića pa kratak zapis iz jutarnje penzićke šetnje dodajem ovdje. Ima i puno vode, a ona se nalazi u jezerima Zajarki.

Zajarki su pučki rečeno šoder-graba nastala iskapanjem šljunka prije 50 godina. Površina im je oko 40 hektara, a lokalci ih zovu Bager. Kroz godine ih je priroda uzela pod svoje i danas predstavljaju privlačno izletište i kupalište koje rado posjećuju ne samo Zaprešićani već i stanovnici šire okolice uključivo Zagreb, a dolaze i strani turisti. Zajarki su poznata meka za sportske ribolovce jer obiluju krupnom ribom kao što su šaran, štuka, som, tolstolobik i amur. O ribolovu i poribljavanju vodi brigu zaprešićko Športsko-ribolovno društvo ''Šaran''.

Zajarki se nalaze u neposrednoj blizini željezničkog kolodvora Zaprešić, oko 200 metara zapadnije. Sastoje se od dva jezera, od kojih Malo služi isključivo za ribolov. Na Velikom jezeru se nalazi kupalište i mali šumoviti otočić. Posjetitelji se mogu osvježiti ili utažiti glad u nekoliko ugostiteljskih objekata.

O zaprešićkoj ''rivijeri'' sam puno slušao, a nikad je nisam vidio. Kako se nalaze blizu željeznice eto lijepe prilike za ljetnu jutarnju šetnju.

Zajarki i kolodvor Zaprešić, satelitska snimka:

4Ff5tnh.jpg

Primjerak šarana kapitalca ulovljenog u jezeru Zajarki, snimka sa web stranice ribolovnipribor.hr:

KoAVlEW.jpg

Za početak izlaz iz kolodvora Zaprešić u smjeru Savskog Marofa i Zaboka:

nup9pRA.jpg

Dva pogleda na Infru:

nw9Lxtm.jpg

CQyeJPp.jpg

Zvuk zvonca je mamac da se ode na ŽCPR:

qy8t4uB.jpg

Mađar iz smjera Savskog Marofa čeka na ulaznom signalu:

1WUepz7.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Mađar je čekao da iz kolodvora izađe Som u suprotnom smjeru:

yfbtUsB.jpg

Kažiput:

2Ij47oG.jpg

Kuruza ne izgleda loše:

kX3dMkd.jpg

U izviđačima nismo učili kako se zove ova žuta biljka:

XoGpY8H.jpg

Prva destinacija - zgrada ŠRD ''Šaran'':

hQJaRPh.jpg

Informativni pano:

43VYddM.jpg

Pobliže:

cobi8bl.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

HMPUSQP.jpg

 

7Yrhdg1.jpg

 

Divlje patke izgleda ne vole društvo ljudi:

 

EvXm9uQ.jpg

 

Ix1GL3Q.jpg

 

Nije baš sve svugdje dopušteno:

 

voiVyXp.jpg

 

(Vjetrić mi je doljuljao list točno pred objektiv)

 

w6cwvpf.jpg

 

Kućica za ptice:

 

xQXvwlQ.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Marketing:

X3Z6PWB.jpg

Oproštajni pogled na Malo jezero:

bzEjdak.jpg

ynUSbXu.jpg

Som za Zagreb - Dugo Selo. Nisam imao potrebu trčati za njim:

z01clUW.jpg

Stiže i moj vlak za povratak. Umjesto prljave i pošarane Macose ugodno iznenađenje - Končarevac 7023-001. Vlak je na moje iznenađenje bio krcat. Jedva sam našao mjesto za sjesti i to u 1. razredu:

vouMMUC.jpg

Najnoviji DMV zaslužuje i sliku iz Vrapča. Nadam se da će mu i braća uskoro na prugu:

pwxiLSp.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...