Jump to content

Iza kolosijeka ''Botanika'' Glavnog kolodvora u Zagrebu, 7. travnja 2018.


Stanley

Recommended Posts

Onima koji se vesele vlaku na pruzi k'o picek glisti i za njih je takav prizor vrhunac užitka savjetujem da odmah potraže drugu temu. Istina, ima pruge i vlakova, ima i poneki tramvaj, ali je u središtu pozornosti danas nešto sasvim drugo.

Na zagrebačkom Glavnom kolodvoru postoje dva slijepa kolosijeka kojima su željezničari dali ime ''Botanika''. Nalaze se na zapadnom kraju kolodvora u smjeru Zaprešića, a neko vrijeme su bili pod naponom od 3 kV i tu su bila parkirana vozna sredstva sa Riječke pruge sve do zamjene kontaktne mreže naponom od 25 kV.

 

Kolosijeci ''Botanika'', autor je naveden na slici:

 

tBeV3eS.jpg

 

Danas sam se zatekao na Glavnom kolodvoru, a imao sam vremena prošetati do ''Botanike'' na kojoj se upravo smjestio jedan Mađar:

 

mH7aPPw.jpg

 

Iz smjera Zapadnog kolodvora naišao je i jedan dugački teretnjak:

 

Rcw4KIE.jpg

 

lOgvjf0.jpg

 

vb2WVYw.jpg

 

No mene zanima prije svega ono iza kolodvora, po čemu je ''Botanika'' dobila ime:

 

Sw7cjof.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Idem na onaj pješački nathodnik...

 

lZhVKww.jpg

 

... pa ravno za ovom plavušom...

 

KbDLbnt.jpg

 

... preko Miramarske ulice...

 

5XKaLUM.jpg

 

... do cilja:

 

BnmbFYn.jpg

 

Botanički vrt, spomenik parkovne arhitekture i ugodno šetalište

 

Ideju o potrebi osnivanja botaničkog vrta pri Botaničko-fiziološkome zavodu Mudroslovnoga fakulteta prvi je dao prof. dr. Bohuslav Jiruš, prvi profesor botanike na zagrebačkome sveučilištu. Namjeru je ostvario njegov nasljednik prof. dr. Antun Heinz, koji je osnovao Botanički vrt 1889. godine. Profesor Heinz je godinu dana prije toga obilazio botaničke vrtove u Europi i uz pomoć nadvrtlara Viteslava Durhaneka izradio je glavni nacrt Vrta.

 

Bohuslav Jiruš:

 

GsXuJBe.jpg

 

Antun Heinz:

 

qXn7eJq.jpg

 

Viteslav Durhanek:

 

znEjt0B.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Radovi na uređenju Vrta počeli su 1890., a prve biljke su posađene 1892.godine. Vrt je pretežno uređen u pejzažnom ili engleskom stilu, a manji dio u francuskom stilu. Već krajem XIX. stoljeća bio je bogat biljnim vrstama, a u njemu su postupno izgrađeni staklenik, vrtlarska kuća, izložbeni paviljon, javni zahod, dva umjetna jezerca, bazeni i drugi pomoćni objekti. Danas nosi puno ime Botanički vrt Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Zbog svoje velike obrazovne, kulturno-povijesne i turističke vrijednosti i sveukupnoga značenja za grad Zagreb i Republiku Hrvatsku Botanički je vrt od 1971. godine zakonom zaštićen kao spomenik parkovne arhitekture.

Kod izložbenog paviljona me dočekalo iznenađenje - kao da se spremao neki kirvaj (pripremali su se i štandovi za hranu i piće). Rekli su mi da će se ovdje održati modna revija:

NsCJO5T.jpg

Modu sam davno prestao pratiti pa se radije okrećem bilju. Ovaj cvijet zove se sunovrat, a poznat je i kao narcis, drimavac i nežić:

wM2pb6W.jpg

Kažu da je Botanički vrt najljepši u kasno proljeće i rano ljeto, no cvjetne raskoši ne nedostaje ni danas:

4MWhigN.jpg

Stari hrast:

nY5ziOb.jpg

Može se snimiti samo u dijelovima:

N0Hb9Ny.jpg

DPRFern.jpg

Nisam znao da se biljke u Botaničkom vrtu mogu posvojiti. Slične pločice o posvajanjima našao sam i na nekim klupama:

CLiDNjc.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Još jedan:

 

jLhZoXl.jpg

 

Ova biljka je stigla iz Afganistana:

 

Xmizym7.jpg

 

Idemo dalje:

 

xleeEaD.jpg

 

Nešto iz našije krajeva:

 

EUExUhm.jpg

 

MMNiX7e.jpg

 

Spomen ploča:

 

BrI0c7v.jpg

 

Ki vrag je ovo u kavezu?:

 

41ibX4j.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Biljka iza rešetaka zove se:

ZJFjxHX.jpg

DIDSf9M.jpg

Jeste vi to posvojili ili uhapsili?:

dfZeWpu.jpg

Ne znam kako se zove ovaj grm, ali ga ima:

Ab9HPmy.jpg

Neka čudna flora:

7f7oHEw.jpg

yXVOfyy.jpg

Stablo na štakama:

2N8FrTW.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stablo-invalid se zove:

dP1l22j.jpg

Grm iz Japana:

USZpKhW.jpg

rQL5M1Z.jpg

Gore nešto tutnji i klopoće pa...

w90EQ3J.jpg

Prije nego sam se približio tu su cvrkutala dva vrapčića, ali su se uplašili nemani bez krila i odletjeli:

3HtKKkA.jpg

Rascvjetane krošnje:

asKcq0F.jpg

0yLXzCS.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Svašta nam uvaljuju ti Kinezi:

lthIpoS.jpg

vcok1HP.jpg

YwjF6EG.jpg

Meni je ovo prenisko za branje plodova:

a6WOYtS.jpg

JPdVwbB.jpg

Na jednoj od ovih klupa učio sam za ispite na faksu u kolovozu i rujnu 1969. godine:

6aior3H.jpg

Još jedno rascvjetano stablo:

iTPM2uZ.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sjenica:

7mOO512.jpg

CIBpIEL.jpg

fFwFin6.jpg

Neki Mađar se opet smjestio na ''Botaniku'':

N2GP0b2.jpg

Još jedna kućica za ptice:

Z8piX0h.jpg

Ovo sam zaobišao u širokom luku:

YFeYnf9.jpg

Još nekoliko motiva iz bogatog Botaničkog vrta:

IKs9bU9.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Još jedan hrast, ali ovaj nije lužnjak nego kitnjak:

O1CLov3.jpg

Cvjetni grm:

mzCoXcO.jpg

Ovo je valjda nastamba za vrtlare, ali bi moglo biti i vodocrpilište:

IxyIVsO.jpg

Vraćam se na kolodvor, a situacija kod buduće modne revije se kakbirekli intenzivira:

rjPIs26.jpg

IAggtUu.jpg

Mi06sk2.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ponovo na Glavnom kolodvoru: Lijepa naša pošarana

Forumaši znaju koliko ne podnosim šaranje po tuđem vlasništvu i javnim objektima. Da nekakva bitanga dohvati i unakazi motornu garnituru ili vagon u nekom zabitom kolodvoru još je koliko-toliko razumljivo, može mu se jer je stoka bez nadzora, ali je neshvatljivo da je moguće šaranje po najvećem kolodvoru u Hrvatskoj gdje ima željezničara od 00 h do 24 h. Zagreb Glavni kolodvor - sa kakvom-takvom iznimkom glavne zgrade - izgleda toliko zapušteno i išarano da je to naprosto gadljivo. Zabilježio sam samo neke primjere:

jwSph2H.jpg

3YCP3YF.jpg

1n1qo7U.jpg

OLLqzTr.jpg

Bk7piXv.jpg

yCe0n5N.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

smiley.gif

 

Hvala Ti za putopis… budi lijepe uspomene.

 

Australski stribor

 

Nadam se da će preživjeti u Zg jer nije baš biljka za vrlo niske temperature. Kad poraste imat će vrlo lijepe muške i ženske „šišarke“.

 

wo09.jpg

 

Medo

 

----

 

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Link to comment
Share on other sites

smiley.gif

 

Hvala Ti za putopis… budi lijepe uspomene.

 

Australski stribor

 

Nadam se da će preživjeti u Zg jer nije baš biljka za vrlo niske temperature. Kad poraste imat će vrlo lijepe muške i ženske „šišarke“.

 

 

 

Medo

 

 

 

Ak je tu od (barem) 2015. kak pločica sugerira... onda se dost dobro drži :)

 

Koliko vidim po Wikipediji, unatoč izvornom subtropskom staništu, može podnijeti umjerene minuse.

Link to comment
Share on other sites

 

 

sa kakvom-takvom iznimkom glavne zgrade

 

Bio je jedno vrijeme posaran i bocni zid glavne zgrade kolodvora, onaj okrenut prema IV i V peronu. Bila su dva crna grafita sjecam se, ali su ih relativno brzo otklonili.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...