Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
Stanley

Željeznica u filateliji

Recommended Posts

Ako uopće ima nekog da ne poznaje pojam filatelija, to je naziv za ljubav prema poštanskim markama, njihovo sakupljanje i proučavanje, kao i sakupljanje omotnica, žigova i drugog poštanskog materijala. Riječ potječe od grčkog filos = prijatelj i atelia = oslobođeno plaćanja (jer se na frankirano pismo ne plaća nikakva druga pristojba).

Jedan od čestih motiva filatelističkih izdanja je i željeznica. Vjerojatno među nama forumašima ima i filatelista, pa bi bilo lijepo da iz svoje zbirke skeniraju poneki željeznički motiv i stave ga u ovu temu.

Hrvatska pošta izdala je do sada pet blokova po dvije serije s motivima parnih lokomotiva, a preslike sam dobio ljubaznošću istaknutog filatelista i mog dugogodišnjeg znanca i nekadašnjeg rukovoditelja u PTT Zagreb 1 Ivana Librića.

Uskotračne lokomotive 207 i JŽ 83-106:

VNmyhXj.jpg

Lokomotive serija JŽ 11 i JŽ 124:

8MAPCCa.jpg

Lokomotive serija JŽ 32 i JŽ 31:

OH4JMVe.jpg

Lokomotive serija JŽ 116 i JŽ 51:

17FhIFd.jpg

Lokomotive serija JŽ 125 i SüdB 18:

pM2ihGX.jpg

Serija 05 je zakon!

Kolodvor u pozadini prve serije je Ploče.

EMD je moja strast /EMD is my passion :ljubav:

Most u pozadini druge serije je "Hendrixov" most, odnosno Zeleni (Željeznički) most preko rijeke Save u Zagrebu, a fotografija je najvjerojatnije snimljena prilikom kolaudacijskog ispitivanja 1939.? godine.

EMD je moja strast /EMD is my passion :ljubav:

Most u pozadini druge serije je "Hendrixov" most, odnosno Zeleni (Željeznički) most preko rijeke Save u Zagrebu, a fotografija je najvjerojatnije snimljena prilikom kolaudacijskog ispitivanja 1939.? godine.

Mene posebno intrigira most na četvrtoj slici. Ovakav željeznički most s 3 luka postojao je u Hrvatskoj, koliko znam, jedino preko Kupe kod Bođana na pruzi Sisak Caprag - Karlovac.

Serija 05 je zakon!

Mene posebno intrigira most na četvrtoj slici. Ovakav željeznički most s 3 luka postojao je u Hrvatskoj, koliko znam, jedino preko Kupe kod Bođana na pruzi Sisak Caprag - Karlovac.

Po slici ne možemo znati jesu li to (samo) 3 luka. Nekak me vuče da je most na dvokolosječnoj pruzi?

Imaš negdje link na prvi most preko Dunava između Erduta i Bogojeva?

No, mene još više intrigira zadnja slika kolosjeka (i to čak možda uskotračnog!?) u betoncima potpuno nepoznate konstrukcije, kroz neku livadu ... a015.gif

Po slici ne možemo znati jesu li to (samo) 3 luka. Nekak me vuče da je most na dvokolosječnoj pruzi?

Imaš negdje link na prvi most preko Dunava između Erduta i Bogojeva?

No, mene još više intrigira zadnja slika kolosjeka (i to čak možda uskotračnog!?) u betoncima potpuno nepoznate konstrukcije, kroz neku livadu ... a015.gif

Stari most Erdut - Bogojevo:

ZlG58tG.jpg

Tko zna odakle je autor grafičkog dizajna bloka pokupio ilustracije za podlogu, a onaj kolosijek na zadnjoj slici - ako je uskotračni, a čini se da jest - nije u Hrvatskoj.

Serija 05 je zakon!

Stari most Erdut - Bogojevo:

...

Jeee! b020.gif To je taj! s030.gif

Ova tema se ne doživljava baš pretjerano, ali nastavljamo s poštanskim markama na temu željeznice. Ovaj put slijede poštanske marke iz različitih država.

Švicarska:

leXXrJd.jpg

Izrael:

AWyiiQM.jpg

Paragvaj:

IMvtBAN.jpg

Butan:

Dvqyj0d.jpg

Falklandski otoci:

c4pHJLl.jpg

Serija 05 je zakon!

Velika Britanija:

z1SFVnq.jpg

sa5vVp6.jpg

Mozambik:

wdXKbm0.jpg

Sjeverna Koreja:

eGvFH0S.jpg

Tanzanija:

t3HfK1X.jpg

Serija 05 je zakon!

Gvineja

4b3efa9a8c2f6aef049fd09fe3e8c62f.jpg

Tramvaji koje sam montirao: 22104, 22116, 22117, 22118

SQL Query: SELECT onlyOne FROM everyOne WHERE loveMe = 'true'; 1 row(s) affected

Ja ću dodati ovdje još dvije naše marke iz 1998., na jednoj je žutka (povodom 125 godina riječke pruge), na drugoj osječki konjski tramvaj.

0309.jpg

0307.jpg

(izvor)

A ako nekog zanima, na sljedećim linkovima može naći većinu maraka željezničke tematike iz cijelog svijeta, izlistano po državama pa po godinama:

Željeznica

Tramvaji

Naš kolega, veliki ljubitelj željeznice i modelar Zvone Ivančič iz Logateca (Slovenija), pokrenuo je Facebook stranicu pod nazivom "Railway in philately-Železnica v filateliji-Die Eisenbahn und die Philateli"...

Koliko sprega željeznice i filatelije može da bude interesantna pogledajte poslije logovanja na Facebook i odlaska na pomenutu stranicu...

Prije godinu dana moj nekadašnji rukovoditelj u Pošti, a danas prijatelj i dugogodišnji susjed iz Španskog, poznati filatelist Ivan Librić zamolio me da napišem za časopis ''Hrvatski filatelist'' članak o putujućoj pošti. Želju sam mu ispunio, a časopis sam stjecajem okolnosti dobio tek prije nekoliko dana. Poštanske marke potječu iz njegove zbirke, a fotografije sa našeg foruma:

zO99aJV.jpg

qIYosgc.jpg

9HL2nCG.jpg

WjSomYb.jpg

Serija 05 je zakon!

Da i ja malo nadodam o putujućim poštama. Osim pošiljki koje su se prevozile u poštanskom vagonu još je postojao prijevoz uz posredovanje željezničkih radnika. To su uglavnom bile pošiljke pisama i malih paketa koje su mogle stati u poštansku vreću. Uglavnom su ti prijevozi bili noću i za manje poštanske urede uglavnom na "sporednim prugama".

Stanko je naveo da su poštanski vagoni uglavnom bili do lokomotive. Rijetko bi bili na kraju vlaka a u sredini nikako. Da počnem od kraja u sredini vlaka nisu mogli biti jer se kroz taj vagon nije moglo prolaziti za razliku od drugih vagona. Nije se moglo prolaziti iz jednostavnog razloga da se ne bi moglo dogoditi da netko u prolazu nešto mazne. Na kraju vlaka izuzetno bi bio vagon ukoliko je bila potreba za manipulaciju u kakvom odvojnom kolodvoru. To je značilo da naprimjer poštanski vagon iz jednog vlaka treba biti ostavljen u usputnom odvojnom kolodvoru i dalje ići sa drugim vlakom.

Do lokomotive je vagon bio iz 2 razloga. Prvi je bio još iz ere parne vuče jer je postojao pisani dogovor pošte i željeznice o davanju ugljena sa lokomotive za poštanski ured u vagonu za grijanje. U poštanskom uredu u vagonu je bila peć koja se ložila na drva i ugalj. Ti vagoni nisu imali mogućnost grijanja sa lokomotive ali su imali u sebi ugrađen vod za prolaz pare i struje za grijanje ostalih vagona u putničkoj garnituri. Drugi razlog zašto je pošta bila na čelu je taj da bi prometnik i osoblje lokomotive mogli vidjeti kada je završena manipulacija sa poštanskim pošiljkama. Na vratima je bio mali utor u koji se stavljala plava zastavica kao i mala kukica za vješanje lampaša sa plavim staklom. Već pri kraju ere poštanskih vagona kod nas su bila ugrađena na vratima plava svjetla koja se nisu mogla skidati. Uglavnom zastava se nije skidala niti su se gasili lampaši na vratima nego bi se zatvaranjem vrata. Zatvaranjem vrata je bio znak da je poštanska manipulacija završena. Jer ako si ugasio lampaš ili skinuo zastavicu a vrata nisi zatvorio a dat je polazak postojala je velika vjerovatnost da vlak nekoga pokupi uz kolosijek.