Jump to content

Virovitica voli vlakove, 17. ožujka 2018.


Stanley

Recommended Posts

O Virovitici i tamošnjem susretu željezničkih modelara već je pisano OVDJE, pa nema potrebe ponavljati već rečeno. U subotu 17. ožujka Virovitica je ponovo ugostila modelare, a među sudionicima smo bili i nâs trinaestorica iz Kluba željezničkih modelara Zagreb. Svi osim jednog putovali smo vlakom.

 

Dio mojih suputnika u vlaku 783:

 

D1bNnVl.jpg

 

J4cRc2Z.jpg

 

L3P6UhK.jpg

 

Kolodvor koji dokazuje da Virovitica voli vlakove - cijeli kat je ispunjen sadržajem za ljubitelje željeznica...

 

ehIZb7Q.jpg

 

... zahvaljujući prije svega ovom čovjeku, a on je Goran Denac - alfa i omega, glava i peta malog željezničkog spektakla koji je uvršten u turističku ponudu grada:

 

yXNujew.jpg

 

Društvo se ubrzo razmililo izložbenim prostorom:

 

JzChkb4.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Mh0VdB2.jpg

Suveniri:

GQYvZLQ.jpg

Vrijeme je za osvrt na veliku željeznicu, pa za početak ide pogled iz ptičje perspektive:

Zm3rNdR.jpg

VhUP9yh.jpg

Zatim sam se, unatoč kiši, zaputio među kolosijeke:

Pd5cW3k.jpg

Pokisli Đuran 2041-105:

OIHxd6R.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

NVyS51X.jpg

Vagoni tvrtke Pružne građevine d.o.o:

qxWwPex.jpg

Legendarna ''štuka'' iz drugog ugla:

ok7tgqU.jpg

Starici JŽ 51-136 nitko nije ponudio kišobran:

Qovq9FB.jpg

Kako je bilo dovoljno vremena odlučio sam, unatoč kiši koja je lijevala kao iz kabla, da posjetim gradski muzej u Virovitici. Naravno da sam imao peh - zgrada u kojoj se nalazi muzej, dvorac Pejačević, upravo se obnavlja i pristup je blokiran ogradom. Stoga umjesto dojmova iz muzeja samo ova slika dvorca, skinuta s web stranice grada Virovitice:

UUQ4veC.jpg

Iz pokislog i natopljenog grada ide samo ova slika ''Virovitičkog meteorološkog kamena''. Štos je dobar, ali sam original vidio još šezdesetih godina na Vršiču u Sloveniji. ''Zanesljivi barometer'' je bio magarac kojeg je držao vlasnik krčme, pa ''če je rep suh = lepo vreme'', ''če barometer padne na tla = potres'':

Fv7J7PY.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Na povratku prema kolodvoru, boreći sa sve jačim vjetrom koji je nakanio preokrenuti moj priručni sklopivi i niš-koristi kišobran, imao sam jedan neobičan susret. Ispred neke trgovine stajao je starac potpuno sijede kose i sijede čekinjaste brade i dozvao me. Pitam ga ''nešto ste me trebali?'', a on ''molim vas da mi pomognete da dođem do kuće tu odmah iza ugla''. Jadan čovjek nije mogao hodati bez tuđe pomoći pa sam ga uzeo pod ruku, zaštitio ga kišobranom koliko se moglo i doveo ga puževim korakom do vrata njegove kuće. Rekao je da dalje može sâm i zahvalio mi na pomoći. Ovo nisam opisao da se hvalim nečim što je obična ljudska dužnost, pomozi bližnjem u nevolji, nego da spomenem nešto što me iznenadilo - sijedi starac je osam godina mlađi od mene! Izgleda da me railfanovski, planinarski i svekoliki drugi pohodi drže u dobroj kondiciji.

Ovako izgleda luđak koji po kišurini i vjetru traži gradski muzej - moja malenkost po povratku iz grada:

QS5Ix4P.jpg

Vrijeme je da se osvrnemo i na burzu modela, koja se održavala u kafiću znakovitog imena ''Train'':

Q9ohTVH.jpg

Ponuda je bila bogata...

N6fpnRu.jpg

47MEwGZ.jpg

sWIC2Zd.jpg

... a dosta modela je promijenilo vlasnika:

LA5LxWo.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Upozorili su me da je na prodaju i nešto iz moje bivše struke pa sam snimio (ne i kupio):

hyexwx1.jpg

A0v61VP.jpg

U jednom trenutku sam začuo udaljeni poznati zvuk i uputio se na peron, gdje je upravo imao bavljenje brzi iz Rijeke za Osijek:

vCB1kHV.jpg

qjZ3UCu.jpg

c25CU0J.jpg

Pred povratak nas je domaćin počastio pikantnom i ukusnom lokalnom delicijom:

Mc5aIeS.jpg

Na kraju ovog izvještaja, skromnijeg nego obično, valjda naglasiti da smo jučer proveli još jedan ugodan railfanovsko-modelarski dan. Loše vrijeme je doduše pokvarilo neke moje dodatne planove, ali ima vremena - Virovitica neće nikamo pobjeći.

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lucijan je imao 2 člana kluba u autu pa si broj sudionika povećaj.

 

Ne znam gdje su stali uz onoliko robe koju je vozio na burzu (i veći dio natrag). Ja sam nabrojao nas 12 u vlaku i Lucijana kao trinaestog. Ako nas je bilo više tim bolje. U svakom slučaju hvala na ispravci.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...