Jump to content

Kako smo lovili pahulje po Gorskom kotaru


thomcro

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Budi sjećanja na neka vremena kad mi je vožnja vlakom bila uobičajena i kad sam uživao u sličnim prizorima. Danas, nažalost, vrlo rijetko.

Nikad nije kasno za ponovit pa makar i k'o putnik :mig:

 

... al valjda bude drugi put ...

... nada zadnja umire :mrgreen:

 

... Btw samo da pitam kakva je ono tabla na željezničare, kaje bilo tam?

Misliš na onaj spomenik? Parnjača se stumbala i stradali ljudi

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Ljepo tebe služi Nikon ...

Služi služi, evo teče mu šesta godina

 

Šta su skoro sva ta stajališta devastirana?

Neznam na koja ciljaš :hm jer devastiran je samo Lič a i to je bil stambeni objekt i kad su ljudi odselili u Rijeku to je prepušteno propadanju.

 

Da, jedna važna stvar a koja nije fotografirana, putnički nije stajao u Melnicama ni kad smo išli "gore" ni kad smo išli "dole" (sad sam provjeril u ovosezonskom kuriru i tamo nema više stajanja)

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Ljepo tebe služi Nikon i ja razmišljam do LIke jer tražim lokaciju za isporbat novu Igračku DJI Spark
Jesi upoznat sa dronovima opce? Jel si ga prijavio u agenciju za civilno zrakoplovstvo?

Znaju za tvoje snimanja?

Jesi uzeo poduku od nekoga za letove?

Dron nije igračka kakvom ju ti zamišljaš.

 

Link to comment
Share on other sites

Jesi upoznat sa dronovima opce? Jel si ga prijavio u agenciju za civilno zrakoplovstvo? Znaju za tvoje snimanja? Jesi uzeo poduku od nekoga za letove? Dron nije igračka kakvom ju ti zamišljaš.

ilovespam2.gif ... 535870.gif

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

... kaj i kad je bilo kaj stom nesrecom? Kaj se dogodilo?

50 i neke je tu bilo neko sranje i stradali ljudi. Ima na nekom forumu i par boljih fotki (ne mojih, ja tu nisam nikad bil) te ploče, tražil sam sinoć al nisam mogal naći.

 

@edit@

 

Uspio sam nać nešto al' fotografije je pojeo fotobaket ...

 

DALI SVOJE ŽIVOTE

ZA IZGRADNJU

SOCIJALIZMA 14.I.1950.

 

KOMLENIĆ SIMO strojovođa

ANTIĆ PETAR ložač

VIŠNJIĆ ILIJA vlakovođa

MALINAR NIKOLA ložač

JAKOVAC MATIJA ložač

 

PODIŽU ŽELJEZNIČARI

OVOG KRAJA 15.IV.1958.

 

(izvor: vlakovi-ri-hr by LLeon)

 

*****

Što, kako, zašto i dalje ostaje nepoznanica

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Za nesreću vidi http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/2905-ostaci-potanskog-vagona-kod-meje/page-3

 

Po priči mog starog vlak koji se je spuštao je jednostavno bio pretežak. Strojovođa je bezuspješno pokušavao sve da ga uspori i na kraju je u očaju dao kontra paru.

Koliko se sjećam jedan od strojovođa je uspio iskočiti i ostao je živ, a svi ostali su izginuli. Prekid prometa je trajao danima, ako ne i tjednima.

Link to comment
Share on other sites

Za nesreću vidi http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/2905-ostaci-potanskog-vagona-kod-meje/page-3

 

Po priči mog starog vlak koji se je spuštao je jednostavno bio pretežak. Strojovođa je bezuspješno pokušavao sve da ga uspori i na kraju je u očaju dao kontra paru.

Koliko se sjećam jedan od strojovođa je uspio iskočiti i ostao je živ, a svi ostali su izginuli. Prekid prometa je trajao danima, ako ne i tjednima.

To bi moglo bit to :palac:

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Odlicno!!! I svaka cast po toj zimi salabajzati okoli...

Jedno pitanje samo kod spominjanja iskrenja pantografa i skidanja leda sa zice, zasto se kod nas ne vozi sa oba podignuta da prvi skida led kao sto to slovenci rade? Jer gledam zadnjih dana fotke da Brizite i Zive imaju dignuta oba i tako voze....

slika013jg2am4.jpg
Link to comment
Share on other sites

Odlicno!!! I svaka cast po toj zimi salabajzati okoli...

3270240261.gif

 

Jedno pitanje samo kod spominjanja iskrenja pantografa i skidanja leda sa zice ..

U rečkoj remizi ima gore u ambri dva kompleta čeličnih klizača za skidanje leda (ja ih fotkao i držao u rukama). Doduše to su klizači za žutke i nisam baš siguran odgovaraju li i za aseine pantografe. Al' bez obzira, ima se čime al' se to ne koristi, zašto to zna netko u upravama

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Vidiš da su bile pedesete kad se to desilo, ko je tad smio o tome pisat.

 

A i ono što na ploči piše dovoljno govori o vremenu zbivanja "Dali svoje živote za izgradnju socijalizma ..."

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Odlicno!!! I svaka cast po toj zimi salabajzati okoli...

Jedno pitanje samo kod spominjanja iskrenja pantografa i skidanja leda sa zice, zasto se kod nas ne vozi sa oba podignuta da prvi skida led kao sto to slovenci rade? Jer gledam zadnjih dana fotke da Brizite i Zive imaju dignuta oba i tako voze....

Iskrenje je Voltin luk. To se na pojedinim dionicama javlja. Neki strojovođe voze sa 2 pantografa ali taj prvi i ne struže led. Morali bi imati posebnu skiju koja bi se montirala na pantograf da skida led.

Link to comment
Share on other sites

Za nesreću vidi http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/2905-ostaci-potanskog-vagona-kod-meje/page-3

 

Po priči mog starog vlak koji se je spuštao je jednostavno bio pretežak. Strojovođa je bezuspješno pokušavao sve da ga uspori i na kraju je u očaju dao kontra paru.

 

Vlak najvjerovatnije nije bio pretežak nego nedovoljno kočen.

Link to comment
Share on other sites

Iskrenje je Voltin luk. To se na pojedinim dionicama javlja. Neki strojovođe voze sa 2 pantografa ali taj prvi i ne struže led. Morali bi imati posebnu skiju koja bi se montirala na pantograf da skida led.

Hvala za info. Ali koji je onda smisao voznje sa dva podignuta pantografa? Vidio sam da je odgovor slovenaca bio "zaradi snezenja"... ali sto tocno?

Ispricavam se unaprijed ako postavljam glupa pitanja...

slika013jg2am4.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...