Jump to content

Šetnje uz podsljemenske potoke


Stanley

Recommended Posts

Do sada je na forumu objavljeno više ne-željezničkih putopisa, među kojima i nekoliko vezanih uz planinu Medvednicu ili Zagrebačku goru i potoke koji u njoj izviru. Toga će biti još, tim prije jer uz ovog autora ima još forumaša koje privlače šetnje uz zagrebačke vodotoke. Recimo naš forumaški kolega Alen, koji živi u Rijeci i poznat je pod nickom čeličana, obožava ZET-ove tramvaje i zagrebačke potoke. U nekim šetnjama pravio mi je društvo i vjerujem da će takvih susreta biti još.

S obzirom da će uslijediti i nove ekspedicije uz-niz podsljemenske potoke odlučio sam otvoriti novu temu i u nju stavljati pojedinačne pohode, kako se podforum Putopisi ne bi nepotrebno preopterećivao temama.

 

Lukšići, Mikulići i potok Črnomerec, 17. prosinca 2017.

 

Na red je došao i Črnomerec, jedan od najpoznatijih zagrebačkih potoka duljine gotovo 10 km. Najveći dio Zagrepčana poznaje ga kao vodotok uz Fallerovo šetalište, iako mu mnogi ne znaju ni ime. Vodu mu daje nekoliko izvora smještenih ispod glavnog planinskog grebena Medvednice, između planinarskih domova ''Grafičar'' i ''Risnjak''. Hidrološki se dijeli na tri dijela - gornji tok od izvora do retencijske brane Črnomerec, srednji tok od retencije Črnomerec do Ilice i donji tok od Ilice do ušća. Od izvora do naselja Lukšići nosi ime Veliki potok.

Uz Črnomerec sam se motao još kao klinac početkom šezdesetih kada sam prvi put otkrio ZET-ovu remizu, a Fallerovo mi je bilo omiljeno šetalište dok sam živio na Trešnjevci. U nedjelju 17. prosinca iskoristio sam lijep dan da obiđem dio potoka koji ranije nisam vidio.

 

Početna točka - okretište autobusa ZET-a u Lukšićima:

 

YSJm87B.jpg

 

Evo ga:

 

y7XpSFC.jpg

 

Ovom planinarskom stazom za dom ''Risnjak'' nisam nikada išao, obično se kretalo od Mikulića:

 

aWnzNav.jpg

 

Današnji najdublji zalazak u Medvednicu:

 

P0E9c1W.jpg

 

Krenuti ću nizvodno:

 

jKZ2ky0.jpg

 

Y7NzLN9.jpg

 

Ako ne lažu podaci sa interneta valja mi krenuti ovom ulicom:

 

iRjQpSb.jpg

 

Usputna stara hiža:

 

UnQbROS.jpg

  • Like 1

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tu sam se našao u čudu jer je prestao asfalt i pojavila se neka zablaćena putina. Ipak idem dalje, pa što bude:

Q8EOsoZ.jpg

Ponovni susret s potokom:

5Ij9Bqf.jpg

7IUsZ80.jpg

Prilično je nabujao:

PTO3RzN.jpg

Jezerce i brana s vodopadićem:

dbj6dUX.jpg

P3PjyqI.jpg

VNvW1vk.jpg

 

  • Like 1

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje sve piše:

 

FZJA3uU.jpg

 

Gradnja retencija na podsljemenskim potocima intenzivirana je nakon katastrofalne poplave u lipnju 1975., kada su potoci Črnomerec, Kustošak, Vrapčak i Dubravica preplavili zapadni dio grada. Sjećam se poplave i osobno jer sam tog dana radio u popodnevnoj smjeni u pošti u Gajnicama. Nisam mogao doći do autobusa na Črnomercu pa me otac prevezao automobilom obilaznim putem preko Ljubljanske avenije. Dobar dio puta vozili smo kroz vodu i jedva smo stigli do Gajnica.

 

Retencija Črnomerec je navodno najveća u Zagrebu:

 

zYmjcEB.jpg

 

akah4pU.jpg

 

txnJMAE.jpg

 

uprvJMJ.jpg

 

Pogled na Medvedgrad i Sljeme:

 

OiJvMfH.jpg

 

U daljini se vide Šestine i iznad njih Kulmerovi dvori. Prema povijesnim izvorima na tom mjestu prvi se nastanio Stjepko Gregorijanec, koji je nakon potresa 1590. godine - u kojem je teško stradao njegov Medvedgrad - izgradio u Šestinama kuriju. Od XVII. stoljeća tamo je boravila obitelj Zrinski, a grof Petar Zrinski je dogradio dvorac u kasnorenesansnom stilu. Kasnije je bio u vlasništvu obitelji Turovicz, Mikulić, Čikulin i Sermage, a Ivan Emil Kulmer postao je vlasnikom dvorca i imanja ženidbom za groficu Juditu Sermage. Posljednji vlasnik iz obitelji Kulmer izgubio je dvorac izvlaštenjem poslije Drugog svjetskog rata da bi ga 1999. od Grada Zagreba kupio poduzetnik Ivica Todorić. Po svemu sudeći novi vlasnik bi mogla biti neka ruska banka, ali ne valja nagađati:

 

tEryvd8.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nastavak hodnje niz potok učinio mi se previše rizičnim, stoga sam odlučio izaći iz blata i popeti se u Mikuliće:

kWbXmA5.jpg

Imao sam sreću - na okretištu je stajao ZET-ov bus za Črnomerec spreman za polazak:

PN9vkLz.jpg

To još nije bio rastanak s potokom Črnomerec. Izašao sam na stajalištu kod ulice Josipa Šabana i ponovo naletio na starog znanca:

C0vrmr3.jpg

3zYhXqi.jpg

XtaPKRg.jpg

Ako je ovo nogostup ja sam nadbiskup u Kalocsi:

CiWa6pO.jpg

Neposredno prije Ilice:

jqS19vR.jpg

I za kraj satelitska snimka dijela područja kojim sam prošao. Retencija Črnomerec vidljiva je u sredini slike:

ibJX3Bs.jpg

Toliko od mene za ovu priliku. Biti će toga još, a ako netko od drugih forumaša želi obogatiti ovu temu svojim prilozima - više nego dobrodošli.

 

  • Like 1

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dobar putopis! Znam taj dio tu sam ja prije vozio robu 1999 i 2000 god. po Konzumima u Mikulićima jer je taj dio Zagreba bio moj teren jedno vrijeme, od Konzuma na Črnomercu, Name Kustošije, Setovije u Vatrogasnoj ulici pa sve do Zaprešića. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Jako zanimljiv putopis ! :palac:

 

Tokom zadnjih nekoliko vikenda sam jako puno landrao po gradu, a među ostalim me je put nanio i u Mikuliće i Lukšiće. Upao mi je u oči taj potok u Lukšićima i velika količina vode koja se slijevala nizbrdo. Baš sam se pitao i kako ljudi iz kuća pored tog potoka izdržavaju konstantnu buku koju proizvodi taj potok. Super da si krenuo nizvodno i pokazao nam i nastavak ovog potoka prema gradu ! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Fallerovo šetalište i potok Črnomerec, 20. siječnja 2018.

 

Jutros između 5 i 6 sati ugledao sam sa prozora predivnu sliku neba, poput ove snimljene iz Meksika prije tjedan dana:

 

2lh1Rai.jpg

 

Umjesto očekivanog lijepog dana videl sem daljine meglene i kalne:

 

Eo6ocpI.jpg

 

Ali me to nije spriječilo da protegnem noge, a početak je bio na Ljubljanici. Ovi špijunski motivi su snimljeni kroz rešetku u Puljskoj ulici:

 

zGPHRS0.jpg

 

px4AEDW.jpg

 

Remiza, ili kako se danas zove Tramvajski pogon Trešnjevka, sa zapadne strane:

 

QWFTyxD.jpg

 

fnYMJbc.jpg

 

Zxeknec.jpg

 

bmx05RH.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Onaj desno mi je ipak ljepši:

6UKi1pK.jpg

Novi susret s potokom Črnomerec:

IyAws67.jpg

Usputne impresije sa Fallerovog šetališta:

Y41cKPX.jpg

zx2UHzU.jpg

IntMhdP.jpg

Netko je dobro pripremio stube za poledicu:

If4dYhS.jpg

Stabla me neodoljivo asociraju na pokojnog znanca Ivana Lackovića Croatu:

XPAlG9Q.jpg

oWODfQi.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Most na Baštijanovoj ulici:

JBzQlm9.jpg

Meni najljepši dio šetališta:

u8Fmb83.jpg

S-zavoj:

c20Y1dy.jpg

Stabla su potkresana:

sQ2o143.jpg

Nekada igralište NK Elektrostroj, kasnije NK Končar, a sada...

DRTnPln.jpg

Plitki slapić:

AbDKnjb.jpg

Blago Mamiću, a i blago nama:

rT6dqjs.jpg

Nekada sam ovuda džogirao s prijateljem Branimirom:

gsXHbvp.jpg

 

  • Thanks 1

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zagorska ulica:

OXeifGa.jpg

Za današnji oproštaj s potokom Črnomerec nekadašnji most na pruzi pokojnog Samoborčeka:

mnUmVct.jpg

Za kraj i malo željeznice. Najprije 2041-107 koja drijema u magli:

obyeIKA.jpg

Ovo je sve što danas vidjeh od Sunca:

6ncfx2b.jpg

Ovo bi trebao biti Vatroslav iz Münchena:

skDyAxD.jpg

tjd55vE.jpg

Ode on svemirskom brzinom od 60 km/h:

RcViPjy.jpg

I evo mi Somulj-age za Vrapče. Od svih tarifa HŽ PP najviše volim onu besplatnu - prodavaona karata u Kustošiji nedjeljom ne radi, a kondor se nije pojavio da mi naplati kartu:

EPtc4DR.jpg

 

  • Thanks 1

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U koliko sati si bio na ČR TK? Ono bi trebao biti Cirih za Beograd.

 

Imaš pravo. Provjerio sam u voznom redu, to je EN 415 Zürich - Beograd. U Zagreb Glavni kolodvor dolazi u 10.43, a fotografija je snimljena oko 10.40.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Potok Kustošak u Gornjoj Kustošiji 11. ožujka 2018.

 

Niz potok Kustošak već sam šetao, sâm i s forumskim kolegom iz Rijeke Alenom koji koristi nick celicana, ali samo u donjem toku od Ilice ili pruge do ušća. Kao što se vidi iz PRILOŽENOG. Danas sam odlučio spojiti ugodno s korisnim - prošetati po svježem zraku obroncima Medvednice i špijunirati srednji tok Kustošaka u Gornjoj Kustošiji.

Za neupućene, Kustošija je zagrebačko gradsko naselje u zapadnom dijelu grada, u gradskoj četvrti Črnomerec. Prema popisu stanovništva iz 2011. godine naselje je imalo 14.040 stanovnika na površini od 613 hektara. Kustošijom prolazi potok Kustošak, prema Vrapču se proteže park-šuma Grmoščica, a uz kraj sjevernog naseljenog dijela se proteže granica parka prirode Medvednica. Kustošija je nekada pripadala zagrebačkom Kaptolu, a ime je dobila prema kanoniku kustosu koji je vodio brigu o ovom području.

Kustošija je jedno od starijih naselja u okolici Zagreba, a poznati su zapisi iz ranog novog vijeka. Gradu Zagrebu je pripojena 1945. godine u sklopu pripojenja općine Vrapče. Pripojenje Kustošije gradu Zagrebu bilo je aktualizirano još početkom tridesetih godina prošlog stoljeća, no neki ljudi su se tome protivili jer bi grad dobio novi teret zbog novih investicija za uređenje cesta, kanalizacije, željeznice, vodovoda i sličnog. Kustošijanci su pak iznosili svoje razloge, navodeći koristi koje bi Zagreb imao od industrije koja je pobjegla iz gradskih granica upravo zbog olakšica.

 

Kako do ciljane destinacije nema željeznice koristio sam javni gradski prijevoz:

 

sA2fIqL.jpg

 

Dvije sličice sa ZET-ovog terminala u Črnomercu:

 

qx4CaGi.jpg

 

YNJI862.jpg

 

Voze na rodni plin... Kao i neki političari:

 

DUOaJ2q.jpg

 

Jedna od zgrada bivše ciglane:

 

THfvIl3.jpg

 

U busu na liniji 126 Črnomerec - Gornja Kustošija - Krvarić:

 

iTatw9x.jpg

 

Okretište Krvarić:

 

Vt4zCff.jpg

 

  • Like 1

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

(Nastavak sa prethodne stranice)

 

Izgleda da sam se vozio u cisterni:

 

sVK1Wbh.jpg

 

Konačno na obroncima Medvednice i svježem zraku:

 

7U4EUK4.jpg

 

CJoEewG.jpg

 

Nije vrana nego je gačac:

 

eCPW0hQ.jpg

 

Valjalo se spustiti strmom ulicom Krvarić i potražiti potok. Usput su na mene lajale valjda sve psine zapadnog dijela Zagreba, a ovo su dva uzorka lajave beštije vrste Canis lupus familiaris - vulgo pas domaći:

 

cOeQaFG.jpg

 

5a3qEo7.jpg

 

Ostatak stare Kustošije u jadnom stanju:

 

Zm2I3mB.jpg

  • Sad 1

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje je Kustošak kanaliziran i nije više toliko atraktivan:

3uexeg4.jpg

Hodnja niz Kustošijansku ulicu je bila prava robija jer je nogostup samo na jednoj strani i uglavnom je zakrčen parkiranim automobilima:

zMFy2RS.jpg

Vrijeme je da ovu ploču promijene:

CoCypSl.jpg

Još tri slike Kustošaka...

zshiYJz.jpg

7lvKqPW.jpg

qxqWSYN.jpg

... koji na ovom mjestu ponire pod asfalt i ponovo će se na kratko pojaviti negdje prije ciglane:

svr6xjW.jpg

Nije mi se dalo dalje tražiti prizore kakvi su manje-više isti u urbanoj aglomeraciji, makar se radilo i o potoku, a bio sam i sit osvrtanja ide li kakav automobil. Stoga sam se na stajalištu Skočilovići ponovo poslužio uslugom ZET-a, koja je danas bila besprijekorna.

 

  • Thanks 1

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...