Jump to content

S mojim Kanađanima po Hrvatskoj, rujan 2017.


Stanley

Recommended Posts

Moja najbliža rodbina po ocu, osim buraza koji je Zagrepčanin, rođena je i živi u Kanadi. Često međusobno kontaktiramo, a ponekad se i posjećujemo. Ove godine nas je posjetio sin pokojnog bratića Billa koji se zove Dan i premda mi je neka vrsta nećaka mlađi je od mene samo nekoliko godina. Od nedavno je i on penzić, a u mirovinu je otišao kao šef policijske postaje u Bancroftu, Ontario, u činu staff sergeant. Sa suprugom Sue i još jednim kanadskim bračnim parom uživao je u čarima Dubrovnika, Splita, Zadra, Plitvičkih jezera i Rastoka, a posljednjih tjedan dana boravka u Hrvatskoj provode u našem društvu u Zagrebu. (Već vidim ivoga kako se smijulji jer mu je bilo egzotično da sam imao bratića koji se zvao Bill, a sada opet invazija stranih imena :wink: )

Po običaju, pokazali smo našim Kanađanima dio čari Lijepe naše pa vas pozivam da nas pratite na putovanjima. Putopis je atipičan jer željeznice ima vrlo malo, tek u tragovima, ali će se poneka mrvica javnog prometa ipak naći.

 

Sue i Dan na Rastokama u Slunju:

 

MBbU7UE.jpg

 

Moja kćer je 2012. boravila u Kanadi i iskušala je nekoliko minuta boravka u buksi u Bancroftu:

 

JowC7FO.jpg

 

Obiteljske fotografije ću naravno izostaviti, a ovo je Danmobil - Audi unajmljen via rent-a-car:

 

qRgYtOP.jpg

 

21. rujna: Hrvatsko Zagorje

 

Prvo odredište bila je Krapina, pa sam uhvatio jedan motiv iz ovog lijepog gradića:

 

NvyYPXG.jpg

 

Obišli smo muzej homo krapiniensisa, no kako je fotografiranje unutra zabranjeno iz muzeja samo dvije sličice:

 

URryq2R.jpg

 

rgW8sMD.jpg

 

Iduće odredište je bio Veliki Tabor uz zadržavanje na dvije usputne lokacije. Putem smo snimali ljepote zagorskih pejsaža:

 

D8jIgAk.jpg

 

r8ihL1K.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Putem ćemo skrenuti do ovog objekta:

CBUsNsh.jpg

Iznad sela Vinagora, na vrhu istoimenog brda (kota 404), nalazi se barokna crkva Svete Marije od Pohoda sagrađena 1708. godine. U njoj se nalaze kapele Svetog Roka i Svetog Florijana u obliku cilindričnih kula, tako da čitav sklop djeluje kao utvrda:

2Of8Oqb.jpg

hyoue5i.jpg

eflwp6e.jpg

Jedan pogled na okoliš:

ktLm1X8.jpg

Stara hiža:

szwEilF.jpg

Naš cilj u daljini:

Aq2PgfN.jpg

Ali ćemo prije toga u Grešnu Goricu:

q0aBwMH.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

7hO2nPj.jpg



Nakon upravo epske borbe uspio sam svladati ovu pečenku:



5r0Pf4x.jpg



Nek' se nađe:



qMdSbLl.jpg



Gazda drži domaće i divlje životinje pa smo ih obišli, a ovo što drijema je budući odrezak:



LL7Cz7H.jpg



Patuljasti jarčić i njegova kozica:



ZvIm6Vy.jpg



Umiljata životinja se voli maziti, naročito ako misli da joj nosim nešto za jelo:



vtoZRqz.jpg



Srndać i njegova družica:



nTGx1ix.jpg



HSjA3tP.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Veliki Tabor je već opisan u jednom od putopisa pa od njega samo jedna slika:

CgY6XBG.jpg

Iduće i konačno odredište prije povratka u Zagreb bio je Kumrovec. Putem sam nastojao snimiti kolodvor u Kumrovcu, ali iz jurećeg automobila i nasuprot suncu može ispasti samo ovo:

rpzPmbW.jpg

Uz ovog čovjeka ću se uvijek slikati:

wQNcLaf.jpg

Rodna kuća:

y1kr2ur.jpg

Tko je rekao da nema željeznice:

4HCwJKv.jpg

Našim Kanađanima pokazali smo etno selo u Kumrovcu, koje im se iznimno dopalo. Kola slična ovima imao je moj deda u Ivaniću:

pzPxKwl.jpg

Potok Škrnik:

zJKsuPV.jpg

Nekoliko fotografija seoskih kuća i gospodarskih zgrada:

2lK0B7T.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Gujcek je spreman za doček svatova:

4sQ8Klb.jpg

I za kraj iz Kumrovca ''vatru gasi, brata spasi'':

8HmDNbX.jpg

22. rujna: malo Zagreba

Lijep i sunčan dan proveli smo u šetnji Zagrebom, mahom Gornjim gradom uz vožnju uspinjačom koja je za naše Kanađane bila prava atrakcija (iako su se vozili i onom u Budimpešti). Kako iz Zagreba imamo više nego dovoljno slika stavljam samo nekoliko meni zanimljivih motiva.

Automobili na električni pogon za pokupiti još nešto love od brojnih turista:

9K7Ui2Y.jpg

FIucn2Q.jpg

UhNvR1f.jpg

Kad već prolazimo Radićevom evo i zgrade iz koje sam otišao u mirovinu:

Ja3ksS2.jpg

Mora biti i nešto od javnog prijevoza:

yokz7LH.jpg

Policajac i Policija:

RvBviNV.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

23. rujna: Istra

 

https://www.youtube.com/watch?v=yZiNGkhKPws

 

Naši gosti su već čuli da je Istra predivan dio Hrvatske, a uz to i pristupačan autocestom za jednodnevni izlet, pa smo ih poveli u Pulu. Na povratku ćemo svratiti u Motovun gdje ćemo i ručati.

 

Hit the road, step on it:

 

1ksC4nj.jpg

 

Dan mi je ispričao dosjetku iz putovanja od Budimpešte do Zagreba (tu su uzeli rent-a-car i odmaglili na Jadran, a k nama će doći na povratku). Putovali su s prijateljima i to vlakom. Nakon što su prešli granicu Dan je rekao: - Look through window, there must be Stanko somewhere taking pictures (gledajte kroz prozor, mora da je Stanko tu negdje i snima)! :mrgreen: Oni znaju preko Facebooka da sam lutajući railfan.

 

Naravno da sam kroz Istru vrebao prugu, a ponekad je i uhvatio:

 

PiSuUeV.jpg

 

Ako dobro pamtim ovo je Cerovlje ili Novaki:

 

raqjVGl.jpg

 

Dan me upozorio (uz opći smijeh): - Look, there is a train! - Uspio sam kako-tako uhvatiti Šveda u daljini:

 

qahLJib.jpg

 

Blizu smo odredišta:

 

y6ldDtR.jpg

 

I evo nas kod simbola grada Pule:

 

nmj4uR0.jpg

 

Pulska Arena je najveći i najbolje sačuvan spomenik antičkog graditeljstva u Hrvatskoj te s pravom pripada svjetskom kulturnom nasljeđu. Vrijeme njenog nastanka nije precizno utvrđeno, ali se smatra da je na istom mjestu još u vrijeme cara Oktavijana Augusta stajao manji afmiteatar izgrađen većinom od drveta. Arena se uglavnom pripisuje caru Vespazijanu, ali je najvjerojatnije dovršena u vrijeme Domicijana u drugoj polovici I. stoljeća..

 

Vespazijan:

 

QNBipiS.png

 

Domicijan:

 

d0s4vWf.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

i1x0oc2.jpg

SNdYzL8.jpg

4VfiytX.jpg

Iz Pule također malo javnog gradskog prometa:

5nU0uUP.jpg

S nećakinjom Oljom i Sue krenuo sam u obilazak drugih znamenitosti Pule, dok su moj buraz i Dan ostali u hladovini kafića na korzu. Putem sam hvatao meni zanimljive motive:

BSfM8WR.jpg

qqBKHfM.jpg

cq8bORQ.jpg

Jedna od znamenitosti Pule su zidine:

7kgDYrp.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Slavoluk Sergijevaca ili Zlatna vrata:

CcsyE6I.jpg

Slavni pisac irskog porijekla James Joyce (1882.-1941.) živio je neko vrijeme u Puli i ovo mu je spomenik:

tOEiZ5x.jpg

Iz gradskih ulica:

9ooCPJF.jpg

CMrWmA6.jpg

njsxXRL.jpg

qgr8JsG.jpg

Put nas vodi do brodogradilišta Uljanik:

RGZVuw6.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Već izdaleka sam primijetio trofeje - dvije parne lokomotive u krugu brodogradilišta. Pitao sam vratara mogu li ući i fotografirati ih, a odgovor je glasio ''samo kroz ogradu''. Što se može, služba je služba, no ipak se nešto vidi:

QLMmhPt.jpg

3xkvYYq.jpg

Bazilika Svete Marije:

Tvzozim.jpg

z9Jcc3L.jpg

Još malo brodogradilišta:

3Uz2Ki7.jpg

1hJX4S9.jpg

Forum:

fqMV6PE.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Augustov hram, izgrađen između 2. godine p.n.e. i 14. godine n.e.:

Z6z8w37.jpg

Još jedna pulska ulica:

HkVSMbt.jpg

Agripinina kuća:

tBg2Ltc.jpg

Crkva i samostan Svetog Franje iz XIV. stoljeća:

NG0YQ2r.jpg

Zaboravio sam što je ovo, ali izgleda lijepo:

CgBV0yP.jpg

Put nas je dalje vodio na Kaštel ili Mletačku utvrdu, a uz nju se nalazi Malo rimsko kazalište:

PWSA9Hg.jpg

Tri panorame:

sPXzAZc.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

e7edzDE.jpg

4WDhatU.jpg

Kaštel koji su izgradili Mlečići 1630. godine:

N2YA7Y5.jpg

BsTz5oV.jpg

Malo živog pomorskog prometa - ribarski brod uplovljava u luku:

co5oqEP.jpg

Toliko iz Pule, a sada put pod noge pa u Motovun:

ib3zpl2.jpg

I o Motovunu sam već pisao u jednom putopisu, pa za ovaj put tek nekoliko slika:

vWxatPH.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...