Jump to content

U društvu dvojice forumaških kolega u Medvednicu do slapa Sopot, 25. ožujka 2017.


Stanley

Recommended Posts

Odmah naglašavam da je društvo bilo tek imaginarno, a priča je počela ovako:

Prije nekoliko godina bio sam u kontaktu s dvojicom naših forumaša (jedan više nije na forumu) preko Facebooka i odnekuda je iskrsla tema slapa Sopot. Pa su obojica zinula od čuda kada su od mene saznali da na Medvednici - zamisli! - ima čak i slapova, a najveći i najpoznatiji je Sopot na potoku Vrapčak. Kako sam i sâm bio zainteresiran za posjet slapu jer me uz njega vežu obiteljske uspomene, a dugo me nije bilo tamo, pokušao sam ih navući na ideju o zajedničkom posjetu rečenoj lokaciji, Obojica su bili ne zainteresirani već oduševljeni idejom, pa sam složio moguće itinerere od kojih je jedan uključivao i slap Družinec. Pri tome sam vodio računa da dečke ne opterećujem prevelikim šalabazanjem po brdusinama, a do polazne točke za hodnju i za povratak koristili bi automobil.

Rasplet? Tri babice, kilavo dijete. Pa sam od svega digao ruke, a njih dvojica su vjerojatno već zaboravili na nekakav Sopot.

Pitate se tko su bila ta dvojica? Nema hipoteze da vam otkrijem njihove nickove, stoga diskretno objavljujem samo njihove slike i prilike koje sam im popalio sa profila na Facebooku:

 

rFK9wtF.jpg

 

4poluk4.jpg

 

Dakle, jučer sam sâm samcat (vabio sam neke prijatelje, ali su mi otkazali) krenuo put Sopota znanim mi stazama. Zapravo sam jednu poznavao dok sam većinu druge prošao prvi put, a o tome kasnije u tekstu. Za vrijeme hodnje pomislio sam dakako i na moje nesuđene suputnike, mislim na one likove gore. Gdje li su sada i što rade? Jedan je vjerojatno negdje u bijelom svijetu, a drugi trči za klincem u nekom parku. Ili tako nekako...

U putopisu nema ni željeznice ni ZET-ovih autobusa. Zabilježio sam tek jedno prometalo da stvorim alibi prema forumu. Željeznice ionako nema u Medvednici, a ZET mi se jučer zamjerio (ne svojom krivicom) - oba ciljana busa su mi zbrisala ispred nosa, pa sam zbog prvog morao mijenjati plan i dio rute.

 

Prva etapa: Dubravica - Ponikve

 

Plan je bio odvesti se autobusom na liniji 130 za Borčec, izaći na predzadnjem stajalištu Rušiščak i nastaviti put Zelenom magistralom do početka planinarske staze. Time bih si uštedio cca kilometar i pol pješačenja u ne baš atraktivnom okolišu. Ali sam počinio taktičku pogrešku - pustio sam kćer prije sebe u kupaonu što je rezultiralo zakašnjenjem u polasku, a ni ubrzano kretanje od cca 8-9 km/h nije pomoglo - ispratio sam bus u odlasku. Drugi ide tek za sat vremena, pa mijenjam plan. Otići ću busom na nekoj drugoj liniji do stajališta Dubravica na Aleji Bologne, pa dalje pješaka. Nema teorije da odustanem.

 

Početak Zelene magistrale:

 

XnDtJMp.jpg

 

Donji dio uz cestu je naseljen - najprije kuće domorodaca, a pri vrhu tajkunare:

 

ESYKoXa.jpg

 

GKS7ULi.jpg

 

Jedan usputni potočić:

 

cAloA3q.jpg

 

S druge strane je Gornji Stenjevec i potok Dubravica:

 

5S1v3GQ.jpg

 

Dašak proljeća:

 

CvaIoKm.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Već sam prilično visoko:

 

CFXCika.jpg

 

Hodnja je prema planu trebala početi odavde (stajalište ZET-ovog busa je stotinjak metara uzbrdo). No što je kilometar više-manje za starog izviđača:

 

LaENDKa.jpg

 

Za svaki slučaj budi mi i ti od pomoći, iako nisam vjernik:

 

khmdNOZ.jpg

 

Ono na vrhu brda je planinarski dom Glavica (420 m/nm):

 

2ttnjkG.jpg

 

Usputni selfie:

 

q8rVfSX.jpg

 

Jedan pothodnik:

 

jzkyPz5.jpg

 

Konačno ulazim u šumski dio ceste:

 

FySrjV9.jpg

 

Hranilište za divljač:

 

WJQeNGj.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vidi se i Medvedgrad:

 

ObWnMWz.jpg

 

Već sam sasvim blizu kraja prve etape:

 

iSVkvh7.jpg

 

I eto me kod prvog cilja. Malo dalje su livade Ponikve i kraj Zelene magistrale. Tu smo nekada prijatelji i ja ostavljali automobile i s obiteljima nastavljali dalje planinarskim stazama:

 

tlvRWHu.jpg

 

Ja ću naravno desno:

 

HjAUFjK.jpg

 

Druga etapa: Ponikve - Sopot

 

Tek sada počinje atraktivan dio puta. Pokupio sam ovaj štap, koji je jamačno netko od planinara ranije ostavio na početku staze. Dobro mi je došao u fazi težih uspona:

 

VejcmGC.jpg

 

Markacija:

 

NSeepBw.jpg

 

Staza do Sopota je zapravo šumska cesta (na koju osobna vozila nemaju pristupa) što čini hod udobnijim:

 

mQWGXxK.jpg

 

Staza se spušta, jer je Vrapčak negdje dolje u grabi:

 

03eTquH.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Još jedan lijep prizor - Helleborus niger, hrvatski kukurijek:

 

48YZGDE.jpg

 

Stara panjina, tko zna odakle se dokotrljala:

 

a9cGkpl.jpg

 

Širenje vidika:

 

Napsddk.jpg

 

Koliko se razumijem u biljke ovo bi trebao biti dvolisni procjepak (Scilla bifolia):

 

xqhx8zI.jpg

 

Nazvati nekog bukvanom nije samo uvreda već i kompliment:

 

pE6wyp6.jpg

 

Brežuljak na desnoj strani:

 

LICqeWe.jpg

 

Pogled na središnji masiv Medvednice:

 

A4NWWww.jpg

 

Usputni izvor i posuda koju u Ivaniću zovu kopanja:

 

DA0CNO4.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vododerina:

 

Y8I2Nf1.jpg

 

Nekakva kućica i sprava cilindričnog oblika (desna strana slike). Ne znam čemu to služi:

 

PhgpgoG.jpg

 

Hod ispod stijene:

 

8tGX2FC.jpg

 

Lovačka čeka:

 

ATtwK53.jpg

 

Sada sam već blizu - Sopot je negdje u onoj grabi:

 

N15F5Va.jpg

 

Nešto o životinjskom svijetu Medvednice. Flore sam se nagledao, a od faune sam vidio samo leptire, bumbare i divlje pčele. Vjerojatno sam uznemirio i nekog gmaza jer su više puta čulo šuštanje ispod lišća. No ptičji pjev je bio neponovljiv doživljaj:

 

tk7ZwdN.jpg

 

Donji dio staze:

 

yy8Thpn.jpg

 

Rekao sam da imam jednu sliku javnog prometala. Pa evo i nje:

 

JuVaAaf.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovi su se stvorili niotkuda i propisno me zaprašili:

 

dXPN4GT.jpg

 

Još životinjskog svijeta Medvednice. Ove ne bih želio sresti:

 

kYR0UjC.jpg

 

Konačno stigoh do Vrapčaka:

 

whBbqEZ.jpg

 

Mjesto mojih obiteljskih uspomena. Tu bi nakon spuštanja sa Ponikvi slijedilo krkanje delicija iz muških ruksaka:

 

FuAjV8Z.jpg

 

Na klupu za onim stolom sjeo sam na kratko da se odmorim, vjerovali ili ne, prvi put otkako sam izašao iz autobusa, nakon dva sata pješačenja uz kratke zastanke isključivo radi snimanja. Nakon kraćeg predaha uslijedilo je još nekoliko minuta pješačenja:

 

W1iihUJ.jpg

 

I eto me na cilju:

 

mbJpdlb.jpg

 

99Q9Mxk.jpg

 

kaKjGus.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sopot je najveći slap na svim potocima Medvednice - visina mu je 9 metara:

 

Tz86aLo.jpg

 

Danas nažalost ne obiluje vodom pa je manje spektakularan nego zna biti. Najviše vode ima u vrijeme topljenja snijega i za jakih kiša. Kako izgleda u punom sjaju vidi se na ovom filmiću:

 

https://www.youtube.com/watch?v=1f9GiOmL62I

 

A evo kako izgleda za jake zime. Fotografija je objavljena na web stranici medvednica.info, a autor je Mladen Sokele:

 

AcLd7O7.jpg

 

Most sa kojeg posjetitelji razgledaju slap. Za one hrabrije postoji i stazica do samog podnožja slapa, kojom sam se i ja spustio (uz prilične napore i krajnji oprez):

 

QRhwkIL.jpg

 

Vrapčak ispod mosta:

 

5NuWQfH.jpg

 

Uzvodno ima još jedan slapić:

 

OUM2uKl.jpg

 

Dvije slike podnožja slapa:

 

WxZcYhK.jpg

 

SqMTtAr.jpg

 

I dođe vrijeme za povratak:

 

oiO3pZ7.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Treća etapa: Sopot - Gornje Vrapče

 

VO ne označava domaću životinjsku vrstu u bosansko-ličkom izgovoru već je kratica za Vrapčansku (planinarsku) obilaznicu:

 

ogHZLHE.jpg

 

Put je za sada paralelan s potokom Vrapčak:

 

HPjKmip.jpg

 

Hz4FlF3.jpg

 

Zanimljiva brana:

 

9TBLP9y.jpg

 

Put je mjestimice zablaćen:

 

euCb0Y7.jpg

 

I došlo vrijeme za nova iskušenja. Putem niz Vrapčak se dalje ne može zbog strelišta pa moram malo u brdo:

 

7fbxjDL.jpg

 

iRGGESr.jpg

 

Planinarska staza broj 4 spada u treću kategoriju, koja se smatra srednje teškom. Na donjoj slici je presjek staze - Sopot se nalazi otprilike na kilometarskom položaju 4,3 km. Ja sam se kretao zdesna na lijevo i vide se dva strma uspona koja sam morao svladati:

 

leyTVW9.png

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ajoj:

 

psS1pcz.jpg

 

zhzHNYS.jpg

 

eHa7PGm.jpg

 

Konačno na ravnom:

 

RYPxgH6.jpg

 

To ti samo misliš:

 

wMHMIXd.jpg

 

Prizor koji smiruje duševne boli:

 

8BDcniC.jpg

 

Najveća nagrada za planinara - pogled na grad sa visine:

 

RGDNG8a.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Još jedan pogled prema glavnom masivu Medvednice:

 

8qQPIRB.jpg

 

Sada sam već blizu:

 

XozDvTP.jpg

 

E, ovome sam se zaista obradovao. Već sam kod izvora Družinec, što znači da do busa imam još petnaestak minuta laganog spuštanja:

 

NlTd3dg.jpg

 

Kad si mi već usput neka i tebe - slap Družinec:

 

anvVc7I.jpg

 

Pri spuštanju sam primijetio ZET-ov bus kako grabi prema okretištu i znao sam da će mi pred nosom zbrisati. Tako je i bilo, ali nije važno - dvadeset i pet minuta odmora na klupi stajališta dobro mi je došlo.

 

Summa summarum

 

Doma sam došao u prilično krepanom stanju, ali je od posljedica ostalo jedino zadovoljstvo zbog odvaljene ture i rekreacije po lijepom danu. Eventualne upale mišića nema što je najvažnije.

 

Snimka sa Google Eartha pokazuje lokaciju slapa Sopot i dvije referentne točke - livade Ponikve u lijevoj strani te okretište autobusa Gornje Vrapče pri dnu slike u sredini, ispod kojeg počinje/završava planinarska staza broj 4:

 

yKfBOq5.jpg

 

Ne znam točno koliko sam kilometara prevalio pješice, a odokativno procjenjujem da ih je bilo desetak. Za točan izračun trebala bi mi neka sprava, ili kurvimetar ili pedometar.

Za neupućene, kurvimetar ili krivinomjer je jednostavna mehanička sprava koja ima kotačić i brojčanik (često smo ga koristili u izviđačima). Kotačićem se prelazi putem na zemljovidu, a brojčanik pokazuje prijeđenu kilometražu. Pedometar je instrument koji računa korake prenošenjem kretanja zdjelice pješaka. Poštari ga baš ne vole jer ih koriste kontrolori dostave, koji na taj način mjere prijeđeni put poštonoše i pariraju gunđanju da je rajon prevelik. :mrgreen:

 

Kurvimetar:

 

NcWEE4S.jpg

 

Pedometar:

 

OSYUNWo.jpg

 

I za kraj izgled gazne površine trčećeg stroja 46-001+46-002 nakon jučerašnjeg šalabazanja:

 

4BOWF0g.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Bravo Stanley. Do slapa sam išao 2x jednom pješice drugi put biciklom. I bilo je super. Jednom sam spuštajući se biciklom po Kustošijanskom makadamu završio i blatu kojeg sam pokušao izbjeći pa sam završio iznad Vrapćanske streljane probušene gume. Lijepa je naša Medvednica.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Da znaš da sam se jučer tebe sjetio, jer je za vrijeme čekanja busa na Aleji Boiogne kraj mene prozujao čopor biciklista u smjeru Podsuseda. Pitao sam se nisi li i ti među njima. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijepo, Stanley ! :palac:

Poznat mi je put od parkirališta na vrhu Zelene staze prema Glavici, ali nisam nikad išao prema ovom slapu. Zapravo, nisam ni znao za njega ... :oops:

Link to comment
Share on other sites

smiley.gif

 

Bože jel’ ostao još koji neopisani potok…smiley.gif

 

Hvala Ti. Redovno pratim (kad zamijetim) tvoja hodanja. Vraćaju neke od gotovo zaboravljenih prizora…

 

Medo

----

 

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Link to comment
Share on other sites

Pa nije ih ostalo baš puno - Miroševac, Štefanovec, Medveščak, Kraljevac, Zelengaj, Jelenovac, Mikulić potok, Jezeranec, Javorščak, Slivnjak, Ivaniščak, Kutinci, Poljanica, Bistra, Dedina... Dovoljno za obilazak dok me noge služe. :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...