Jump to content

Zagreb Zapadni kolodvor iz malo dugačijeg ugla, 16. veljače 2017.


Stanley

Recommended Posts

Jest da je lokacija stoput prežvakana i probavljena, ali najstariji zagrebački željeznički kolodvor uvijek ponudi nešto novo i zanimljivo. Danas sam išao obaviti neke posliće u gradu, a kako sam imao dovoljno vremena odlučio sam malo prolunjati starim stazama.

Ovo ''starim stazama'' nije dosjetka - tu sam se motao još kao osmoškolac početkom šezdesetih godina i gutao dim i paru dok su me ramponje tjerale doma ''ajd mali učit''.

Pogledajmo što je danas zabilježeno.


Najprije ulazak u prometni ured i pokazivanje dozvole, uz objašnjenje ovom gospodinu da dotični railfan nije ni špijun ni samoubojica već kani malo protegnuti noge uz tračnice:


e9Gd6ON.jpg


Po tko zna koji put se ponavlja staro iskustvo - ako se željezničarima obratiš korektno dočekat će te srdačno. Slijedi još nekoliko foto-dojmova iz prometnog ureda:


tGEbgdH.jpg


ZqUtqjq.jpg


Nisam se raspitivao što je zapelo:


HKzA32h.jpg


U jednom trenutku prometnik je morao izaći na peron...


lC9XHn8.jpg


... da isprati ovaj teretni vlak:


xfSzusB.jpg


nNH9y7X.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zgrada Zapadnog kolodvora je ne tako davno uređena, ali je otada grozno usvinjena šaranjima manijaka sa sprejevima. Ovaj je bar nacrtao nešto razumljivo - međunarodni znak vješanja:


t0eHWP9.jpg


Ovaj je samo masturbirao:


9SOen2R.jpg


Nekoliko detalja iz prostora za putnike:


7FiXtFC.jpg


zUL0dvZ.jpg


lII4mKu.jpg


IzGGGUy.jpg


63Dlg9L.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dok je HŽ pozatvarao svoje mehane konkurencija cvate:


Lef7ShF.jpg


Nekada ozloglašeno mjesto također je odavno zatvoreno:


XiVfRYY.jpg


Idemo mi dalje prema brklji na Austrijskoj. Da vidimo što je ovo:


B57Vg4r.jpg


Aha, tu stoluju kolege penzići:


9Q9Nyck.jpg


Došuljao se Gredeljevac iz Zagorja (kasnije će me voziti do Vrapča):


cFnunCb.jpg


Ovaj žutonja je odavno pustio korijenje:


tPYWyeZ.jpg


I eto me do brkljačara koji upravo diže rampu:


j4uIbPx.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovaj mehanizam se ne kvari:


qjDhguh.jpg


Pogled na Zapadnjak iz smjera Glavnog:


G0JxUR3.jpg


Tu su stolovale ''Fine mrtve djevojke'':


XXA4RIT.jpg


Skretnica u dubini slike vodi u bivši izvlačnjak:


IWr1Jkq.jpg


Moram priznati da mi ove adrese nisu jasne. Kako Jagićeva kada je ona preko pruge, a zgrade su de facto u Magazinskoj?:


yIVP10h.jpg


Kad smo već kod adrese budi skromno spomenut i titular imena ulice - Vatroslav Jagić (1838.-1923.), hrvatski jezikoslovac i najznačajniji svjetski slavist druge polovice 19. stoljeća:


1XfC5Yk.png


Nekadašnja trasa pruge pokojnog Samoborčeka, koja je išla od Samoborskog kolodvora do skladišta JŽ:


rtampaB.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Trasa Samoborčekove pruge prema skladištima:


3LR2pOz.jpg


Veteran je zaslužio još jednu sliku i to u punom profilu:


Rou3fui.jpg


Uputio sam se južnom stranom kolodvora, u sjeni su vidljivi tragovi mraza:


dwWwCXD.jpg


Tu će od svibnja trebati mačeta:


51kK9bM.jpg


Kolosijek ima umetnutu tračnicu protiv iskliznuća:


3pjtVZj.jpg


Taurus (latinski = bik):


wvdhk8U.jpg


I ova skladišta pamte bolje željezničke dane:


FBuMbdN.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje je kolosijek izvađen:


RRbYRUJ.jpg


Skladišta odavno nisu u funkciji željezničkog prijevoza:


sfAxEw4.jpg


Ovdje se nekada obavljao pretovar s uskotračnog na normalni kolosijek i obratno:


P4Q8X6r.jpg


tNJVDTN.jpg


U ovom skladištu smo davnih godina preuzimali izviđačku opremu koju smo na taborovanje i natrag prevozili vlakom (predaja se obavljala na Istočnom kolodvoru):


eTXsKHk.jpg


Konačno mi je stala u kadar:


GzLmv0m.jpg


Malo ćemo prošetati ovim putem:


uwOuWiJ.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zna li netko što ove tračnice ovdje rade?:


SCr41cu.jpg


Jedna iz susjedstva:


tFNMMSL.jpg


Tu se gradi neki montažni objekt:


RKTXEnB.jpg


I tako sam stigao do ove očito raspuštene garniture. Nabrojao sam 20 vagona i 80 osovina:


uj12IaH.jpg


''Transžitarice'':


kz1MgOB.jpg


Osobna iskaznica:


9XvTnlO.jpg


Nekada je ovaj skladišni kolosijek bio krcat vagonima, a manevarka serije 62 je radila punom parom:


PW24jXl.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Igra boja između dva vagona - najprije žuto...


jwWsxXI.jpg


... i zatim plavo:


kzlfqxE.jpg


Mislim da ovdje radi jedan naš slavni modelar i još slavniji fotograf:


RqbNnDf.jpg


I eto me do zadnjeg ili prvog vagona teretne garniture, ovisi sa koje strane gledaš:


S9MSn9T.jpg


ŽCPR Vodovodna ulica:


KlQmc4a.jpg


Vagoni HŽ-a - nema gdje ih nema:


uAyQftF.jpg


I ovaj kolosijek pamti puno bolje dane (Franck, Pliva, TKZ...). Nešto se ovuda nedavno kotrljalo, vjerojatno ona stara krama koja je malo dalje bila parkirana godinama:


OjifFat.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Posjetili smo jednu kućicu brkljačara pa ćemo i drugu:


YFaQrqz.jpg


Ovaj gospodin se malo opustio, ali ne za dugo - za desetak minuta dolazi novi vlak:


R0eu1wy.jpg


Ovoj zgradici ne pamtim namjenu:


a1n7N24.jpg


Ostaci okretaljke snimljeni kroz žičanu ogradu:


W15387c.jpg


Veliki i mali signali:


RSgwB4j.jpg


Gledam ja njega, gleda on mene:


QhxtR66.jpg


A ovo je njegova osobna iskaznica:


w2Jbgkw.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dok sam stanovao u Čanićevoj ulici koja je u susjedstvu Zapadnog kolodvora, onda sam ga svako malo posjećivao. Sad to činim puno rjeđe, pa su mi tvoje fotke i šalabajzanje po zagrebačkom Westbahnhofu vrlo zanimljivi. Hvala ti da si me podsjetio na moju nekadašnju svakodnevnicu :palac:

Link to comment
Share on other sites

...

Došuljao se Gredeljevac iz Zagorja (kasnije će me voziti do Vrapča):

Gle gle kako je sunce izvuklo "guštere" van :mrgreen: ... umalo smo se trefili! Nas tri (Kapo, K 357 i moja malenkost, a u Zagrebu u povratku nam se priključio čeličana) smo malo iza 7.30 prohujali Zapadnim kolodvorom. Kud smo išli i gde smo bili i što smo sve videli bit će uskoro (subota/nedjelja ... ovisi koliko će mi ići kuckanje jer je prilično fotografija i preko nekoliko filmova) u Putopisima.

 

Btw, gredeljevca smo vidjeli u Zaboku

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Jest da je lokacija stoput prežvakana i probavljena, ali najstariji zagrebački željeznički kolodvor uvijek ponudi nešto novo i zanimljivo. Danas sam išao obaviti neke posliće u gradu, a kako sam imao dovoljno vremena odlučio sam malo prolunjati starim stazama.
Ovo ''starim stazama'' nije dosjetka - tu sam se motao još kao osmoškolac početkom šezdesetih godina i gutao dim i paru dok su me ramponje tjerale doma ''ajd mali učit''.
Pogledajmo što je danas zabilježeno.
Najprije ulazak u prometni ured i pokazivanje dozvole, uz objašnjenje ovom gospodinu da dotični railfan nije ni špijun ni samoubojica već kani malo protegnuti noge uz tračnice:
e9Gd6ON.jpg
Po tko zna koji put se ponavlja staro iskustvo - ako se željezničarima obratiš korektno dočekat će te srdačno. Slijedi još nekoliko foto-dojmova iz prometnog ureda:

Ante, moj vježbenik negdje iz prve polovice osamdesetih u Zaprešiću.

Link to comment
Share on other sites

Sad to činim puno rjeđe, pa su mi tvoje fotke i šalabajzanje po zagrebačkom Westbahnhofu vrlo zanimljivi. Hvala ti da si me podsjetio na moju nekadašnju svakodnevnicu :palac:

Također! :smile:

Stanovao dvije godine u zgradi sa pogledom na kolodvor, ništa mi nikada nije promaklo. :mrgreen: Ovaj đir po kolodvoru mi je navukao nostalgiju, podsjetio na (onda) moju svakodnevnu posjetu kolodvoru, pa makar u prolazu samo(kud god da sam išao). Hvala za putopis! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ovoj zgradici ne pamtim namjenu:
a1n7N24.jpg
Ostaci okretaljke snimljeni kroz žičanu ogradu:
W15387c.jpg

Da krenem odostraga. Ova okretaljka vjerovatno nije od vremena puštanja pruge u promet ali je na mjestu gdje je bila prva.

Zgradica je Blok II. Nekad dok se sve radilo ručno je tu stolovao nadzornik skretnica i skretničar. Isto tako je tamo imao bazu rukovac manevre i manevristi. Brkljačar je uvijek bio sam zasebno.

Link to comment
Share on other sites

 

Žutonje u nizu:
bHswQ3h.jpg
vwGtl2f.jpg

Pretovarni kolosijeci. Vidi se da su jako blizu čak preblizu u odnosu na razmak između drugih kolosijeka. Što se tu pretovaralo? Ukoliko bi došlo do kakvog tehničkog kvara na kakvom vagonu onda bi se postavio tovaren i paralelno prazan vagon i vršio pretovar. Isto bi bilo ukoliko se ustanovilo da je vagon pretežak skidao se preteg i u vagon pored pretovarao. Nekad se mogla lijepa para zaraditi. Isplata je bila odmah na ruke. Ukoliko je pretovar bio radi krivice pošiljatelja onda se sumom isplaćenom za to opteretila pošiljka.

Link to comment
Share on other sites

Krivo misliš. On ti radi u DEC-u u samom kutu trokuta pruge prema Glavnom i rasputnici Trešnjevka. Za one koji ne znaju DEC je Dizel električna centala.

 

Točno, fulao sam. A sastajali smo se nekoliko puta na tramvajskom stajalištu kod Tehničkog muzeja jer je to blizu njegovom radnom mjestu. :roll:

Za neupućene, riječ je o našem forumašu Daci.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...