Jump to content

Vatru gasi, brata spasi - Zagreb 7. svibnja 2016.


Stanley

Recommended Posts

U ovom putopisu nema Mađara, Somova, Brena, Ličanki, velikih i malih Karavela i sličnih kotrljajućih po pruzi entiteta, iako će pri kraju biti i spomena na željeznicu. Povod da opet malo protegnem noge, uz asistenciju ZET-ovih autobusa, bila je današnja proslava 140. obljetnice Hrvatske vatrogasne zajednice koja je obilježena svečanim mimohodom u središtu Zagreba.

Za mnimohod sam saznao slučajno, čitajući jučer web stranicu Jutarnjeg lista. Upalo mi je u oči ograničenje prometa tu-i-tu od-do pa sam odlučio baciti oko na taj događaj, a ujedno i posjetiti jednu lokaciju vezanu uz željezničko modelarstvo.

Vatrogasci, ti plemeniti i smjeli ljudi koji riskiraju vlastite živote da bi spasili sugrađane i njihovu imovinu od požara, zaslužuju nekoliko uvodnih riječi. Njihova krovna organizacija, Hrvatska vatrogasna zajednica, službeno je utemeljena uz suglasnost Banske usprave Kraljevske zemaljske vlade koja 18. siječnja 1876. godine potvrdila Pravila Hrvatsko-slavonske vatrogasne zajednice. Konstituirajuća skupština je održana 5. lipnja 1876., a za prvog predsjednika je izabran književnik i publicist Đuro Stjepan Deželić (Ivanić Grad 1838. - Zagreb 1907.) koji se smatra ocem hrvatskog vatrogastva.

 

Đuro Stjepan Deželić:

 

G3lp254.gif

 

Amblem Hrvatske vatrogasne zajednice:

 

Iv3mlB8.jpg

 

Toliko o vatrogascima, uz skromnu osobnu čestitku za njihovu obljetnicu. Kako sam znao kojim putem će se kretati kolona slavljenika odlučio sam zauzeti položaj na Trgu Maršala Tita, nasuprot Muzeju za umjetnost i obrt. Prije toga sam pohodio zgradu u kojoj sam se školovao od 1964. do 1968. godine kao učenik tada elitne Prve gimnazije. Intimno nikada nisam prežalio što je Srednjoškolski centar, jedno od remek-djela zagrebačke urbane arhitekture, dijelom pretvoren u muzej i dijelom devastiran. Za mene je to kulturocid i urbicid, ali što se može - piši propalo.

 

Moja bivša Prva gimnazija:

 

Kk64b9b.jpg

 

Književnik Eugen Kumičić odmara u zelenilu. Neka stoka mu je pošarala desnu nogu:

 

OYHqX4h.jpg

 

Muzej za umjetnost i obrt, po meni najljepša građevina koju je Hermann Bollé podario gradu Zagrebu:

 

sYx3GBy.jpg

 

Nekadašnja rugoba od Željpoha-Ferimporta pretvorena je u Muzičku akademiju:

 

P29gSWT.jpg

 

Bliži se devet sati, a zajedno sa mnom nestrpljiv je i lokalno službujući gospon drot:

 

eNF6cAP.jpg

 

8vkkmG6.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stiže prethodnica…

 

JDqkchO.jpg

 

… a zatim i sudionici mimohoda. Bilo je lijepo gledati ih, a možda koji od forumaša prepozna nekog znanca:

 

9TtY5aD.jpg

 

PJY32qB.jpg

 

LIAVn9J.jpg

 

vuQucWS.jpg

 

cTxyM65.jpg

 

vdbLgtE.jpg

 

Ima tu, da prostite, i dobrih komada:

 

BcbxCUe.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovo je suvremena varijanta službene opreme:

 

XxLAo3k.jpg

 

Nisam bio jedini znatiželjnik:

 

rZIaRdT.jpg

 

Dva časna veterana:

 

9avX4u3.jpg

 

U mimohodu su sudjelovali predstavnici svih hrvatskih županija:

 

V9Vu704.jpg

 

Cuc36QP.jpg

 

1MVKX03.jpg

 

MLLVNZk.jpg

 

8HEsj0x.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Uslijedio je ''motorizirani ešalon'' mimohoda. Negdje pri početku prolaska vatrogasnih vozila ugledao sam na nogostupu poznato lice u stanju puf-pant. Bio je to Dragutin Staničić, ugledni fotoamater i željeznički modelar koga ja zovem Dragec, a na forumima je poznat kao Daco. U prolazu je komentirao ''bar je netko stigao na vrijeme'' i zatim je požurio svojim putem. Kasnije ćemo se opet sresti.

 

Vatrogasna vozila:

 

nDlRAVi.jpg

 

Lu6eBw8.jpg

 

prbsOnp.jpg

 

jrk0HmX.jpg

 

JbMfWrt.jpg

 

EPh5ziH.jpg

 

bfvbvrR.jpg

 

7lfgDpP.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Y2ufdfe.jpg

 

TguT1MJ.jpg

 

Ode kolona, a ja se odmah uputim na drugu sačekušu - prema Jelačićevom trgu. S obzirom na moju brzinu hoda od cca 8 km/h i kretanje po ortodromi ili hipotenuzi (Masarykova - Oktogon) s lakoćom sam je sustigao u Ilici:

 

VDAAeFu.jpg

 

D03xQgX.jpg

 

Z1kX3KO.jpg

 

Tu sam opet sreo Drageca koji je otutnjao prema Trgaču:

 

MRY0hCs.jpg

 

U pravi čas:

 

R3wlZYi.jpg

 

th7XPvA.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dok su se vatrogasci postrojili na Trgu bana Jelačića vozila su skrenula u Prašku i otišla svojim putevima:

 

2OH4Ja6.jpg

 

P0o1ING.jpg

 

Postrojavanje vatrogasaca pobudilo je veliko zanimanje publike:

 

3fyF6V6.jpg

 

SYmGaFj.jpg

 

Vatrogasci su izveli pokaznu vježbu…

 

xrwgxEk.jpg

 

… a tu sam konačno uspio uhvatiti Drageca u pristojan kadar:

 

iUkkhue.jpg

 

Toliko o vatrogascima, slava im budi i dika, a ja sam odlučio popiti kavu jer je preostalo nešto vremena do otvaranja idućeg odredišta. Za 10 kuna dobio sam umjesto kave tekućinu vjerojatno iscijeđenu iz spirka, stoga ovaj lokal namjernicima ne preporučam:

 

L5NGwYb.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Iduće odredište bilo je u Gundulićevoj 4 gdje se nalazi nova atrakcija grada Zagreba:

 

IvW4CxA.jpg

 

bHA2DBx.jpg

 

Maketa u H0 mjerilu ''Backo mini express'' je najveća u ovom dijelu Europe. Premda još nedovršena već je privlačna destinacija za Zagrepčane i posjetitelje našeg grada, uključivo strane turiste. Premda sam željeznički modelar i poznajem vlasnika, do sada - moram priznati - nisam bio u prilici vidjeti tu čudesnu kreaciju majstora željezničkog modelarstva.

 

U dvorištu nas čeka gospon prometnik:

 

2XB5Dbm.jpg

 

U maketu su uložena golema sredstva pa ni ulaz nije besplatan (ali je cijena pristupačna):

 

NjWucb1.jpg

 

Ulaznica se provlači kroz automat koji očitava bar-kod:

 

Nz88ugl.jpg

 

Ljubiteljima malih željeznica ovo je praznik za oči:

 

Spp5pWF.jpg

 

KF8TgQ3.jpg

 

BO24Y0d.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

MLTCUJY.jpg

 

uuKkywd.jpg

 

B5bJsVU.jpg

 

3jizndj.jpg

 

I za kraj posebna atrakcija makete - naprava koja se zove helix i služi za uspinjanje ili spuštanje vlakova na različite razine makete:

 

tAYeXPK.jpg

 

Dok se jedna garnitura uspinje…

 

xVqJQOa.jpg

 

… druga se spušta:

 

NVypfEV.jpg

 

I evo ih u susretu:

 

MzlnkhB.jpg

 

Pomišljao sam da razdvojim dvije cjeline u dvije posebne teme jer vatrogasci i željezničko modelarstvo imaju međusobne veze koliko astronomija i Prva HNL, ali ne vidim svrhe - riječ je u konačnici o jednom ugodnom i korisno provedenom subotnjem prijepodnevu.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Smotra vatrogasaca nije jedina današnja aktivnost u centru grada. Jutros sam vidio pripreme za ovu vatrogasnu feštu dok sam oko 8 h biciklom prolazio preko trga. Vraćao sam se neposredno nakon što je završila fešta i kad su se kolone vatrogasaca pješke uputila po Praškoj u smjeru juga.

 

Ali isto tako, na Trgu Maršala Tita se oko 10 sati skupila poprilična gomila galamdžija s transparentima. Bilo je tu i policije i redara, a i svakojakih likova, a ja sam se jedva provukao pored njih prema Teslinoj ulici. Prema sadržajima plakata sam vidio da su po ne znam koji put protestirali protiv toga da se ovaj Trg i dalje naziva po Titu. Kako im to već jednom ne dosadi ??? :roll:

 

Isto tako, u Cesarčevoj ulici je brdo štandova, velika buka i ogromna gomila ljudi. Nekakva je fešta vezana na poljoprivredu i zdravu hranu.

 

U svakom slučaju, vatrogasci su danas imali popriličnu konkurenciju u prikupljanju pažnje za njihov mimohod. Ne znam da li si se odlučio pridružiti još nekoj od ovih drugih manifestacija koje sam naveo, ali očito je da danas ujutro nije bilo nimalo dosadno u centru grada.

Link to comment
Share on other sites

dok sam oko 8 h biciklom prolazio preko trga.

Ti na bicu? :D Upravo tebe si ne predstavljam na međunožnom guralu. Možda se jednom tako sretnemo kad budem prolazio kroz ZG. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja se vrčao sa posla u pola 8 ujutro i več tad su se počeli skupljat i parkat kod poglavrstva i na parkingu kod istog i ja baš i ne volim iči u grad kad je tako nešto jer znam da če tek onda biti kaos u gradu i još je vikend takko da manje više više izbjgvam te besplatne manifestacije u centru grada osim Cest is the best i još par kaj če biti kao dah New Orelinsa gdje če mi prijatelji nastupat na Zrinjevcu

Link to comment
Share on other sites

Lijep dan, ugodna šetnja, milogledne vatrogasilice... Baš lijep izvještaj

 

... a ja sam odlučio popiti kavu jer je preostalo nešto vremena do otvaranja idućeg odredišta. Za 10 kuna dobio sam umjesto kave tekućinu vjerojatno iscijeđenu iz spirka, stoga ovaj lokal namjernicima ne preporučam:

http://i.imgur.com/L5NGwYb.jpg

Da, Zagreb definitivno nije grad gdje se pije kava. Ne znam u čemu je kvaka, al' to jednostavno ne fercera!

 

BTW, jednostavno ne mogu vjerovati da do danas nisi bio kod Backa!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Šteta da nisi stigao uslikati spomenik Deželiću - odmah iza Sunca ispred Muzičke akademije

 

Evo ga, snimka je sa interneta:

 

azWAKtq.jpg

 

Spomenik je izradio kipar Frane Cota, a postavila ga je 1937. godine družba Braća hrvatskog zmaja. Postament na slici nije izvoran jer je na starom pisalo ''Gjuro''. Tog spomenika se sjećam iz djetinjstva i čini mi se da je bio na nekom drugom mjestu.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

... jer je na starom pisalo ''Gjuro''.

Eto, a baš sam htio pitati otkad su promijenili način pisanja. Jer on je, koliko znam, oduvijek pisan kao "Gjuro"? I obližnji Prilaz je bio pisan kao Prilaz Gjure Deželića.

Ili je i to jedan od dosega Mladoturaka?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Malo kasnim, no valjda nikad nije kasno...

Na stranu parade (koja je naravno za pohvalu), iako sam bio u Zagrebu vec jednom uvek me pozitivno iznenadi lepotom! Mislim pre svega na zgrade :mrgreen: mada nisu ni ucesnice defilea zaostajale... Ocigledno je da cu opet morati da posetim Zagreb detaljnije! Backo svakako za pohvalu.

Sve u svemu lep putopiscic!

Link to comment
Share on other sites

Uslijedio je ''motorizirani ešalon'' mimohoda. Negdje pri početku prolaska vatrogasnih vozila ugledao sam na nogostupu poznato lice u stanju puf-pant. Bio je to Dragutin Staničić, ugledni fotoamater i željeznički modelar koga ja zovem Dragec, a na forumima je poznat kao Daco. U prolazu je komentirao ''bar je netko stigao na vrijeme'' i zatim je požurio svojim putem. Kasnije ćemo se opet sresti7lfgDpP.jpg

 

Ovako izgleda sitnicu veći brat u akciji (L39). Fotografirano na vježbama za vatrogasnog časnika i sva oprema je od javne vatrogasne postrojbe Križevci.

 

DSC_1247_zpsu2ummx6k.jpg

 

Rad bočno sa spašavanje iz rijeke ili litice

DSC_1259_zpsocbmimun.jpg

 

DSC_1260_zpsknvfbhkc.jpg

 

Rad na visini.

 

DSC_1250_zpsvg2eyryt.jpg

 

DSC_1262_zps1ccyeqnq.jpg

 

DSC_1255_zpsncym0lsd.jpg

 

DSC_1257_zpse4ew5mrq.jpg

 

 

Križevci sa visokoga (Svetokriška ulica i centar grada)

DSC_1254_zpsxonkvopp.jpg

Željeznice su ogledalo države :deda:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...