Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
ivog

Pruga Križevci - Bjelovar i novi bypass

Recommended Posts

prema meni je najveći problem što tu teretnog prometa NEMA (eventualno se zaleti kakav izvanredni vlakić, ali ja nikad nisam vidio).

ja se stalno nadam da će izgradnjom bypassa ova pruga dobiti još koji vlak Osijek - Zagreb, a mogla bi poslužiti i kao rasterećenje smjera preko Koprivnice.

To bi bilo super, ali mene neke stvari u cijeloj priči dovode u dvojbu. Prije svega, postojeća pružna trasa (mislim naročito na dionicu Mišulinovac - Sirova Katalena) ne omogućuje brzine veće od 40 km/h. To isključuje prednosti npr. nagibnog vlaka. Uz to, na relaciji Bjelovar - Kloštar praktično nema međukolodvora za eventualna križanja. Pomoćni kolosijeci postoje u Mišulinovcu i Sirovoj Kataleni, ali ova službena mjesta nemaju (koliko vidim u Uputi 52) status kolodvora niti su kolosijeci pogodni za križanja. A ipak je riječ o dionici od preko 20 km...

Serija 05 je zakon!

Da u pravu si što se tiče toga ali ako se otvori Žabno - Gradec onda se sve mijenja jer niti Žabno niti Gradec nisu kolodvori za sada isto kao i Sirova Katalena i Mišulinovac ali ako bi se promet preusmjerio onda bi trebalo i moralo otvoriti barem jedno od toga radi drugačije organizacije prometa. Čuo sam da bi radovi na ovoj prugici barem zemljani trebali početi uskoro negdje oko 01.04. Živi bili pa vidjeli 8) 8) 8) 8) 8)

e pa bedasti su ak ne osposobe i Žabno i Gradec za mimoilaženje (namjerno kažem i, a ne ili)! rupa od Vrbovca do Bjelovara ne djeluje niti najmanje ugodno! od Bjelovara do Kloštra bi se još dalo preživjeti, ipak to nije neka mega dionica.

Da u pravu si što se tiče toga ali ako se otvori Žabno - Gradec onda se sve mijenja jer niti Žabno niti Gradec nisu kolodvori za sada isto kao i Sirova Katalena i Mišulinovac ali ako bi se promet preusmjerio onda bi trebalo i moralo otvoriti barem jedno od toga radi drugačije organizacije prometa. Čuo sam da bi radovi na ovoj prugici barem zemljani trebali početi uskoro negdje oko 01.04. Živi bili pa vidjeli 8) 8) 8) 8) 8)

Ako jednog dana, akobogda, poteče intenzivniji promet Gradec - Bjelovar i dalje prema Kloštru tj. Podravini, nekako mi se čini da bi bilo uputno osposobiti i Gradec i S.I. Žabno i Mišulinovac za križanja vlakova. Jer na cca 20 km pruge i to još brdske (Bjelovar - Kloštar) nazirem, iako nestručnjak, moguću potrebu za križanjem. Ili sam preveliki optimist?

Serija 05 je zakon!

Nije to optimizam prije bi rekao de če to biti realnost i stvarnost jer su to ipak prevelike dionice da bi se križanja radila samo u Kloštru, Bjelovaru ili Žabnu. S obzirom da planiraju i elektrifikaciju tko zna šta če oni tu iskemijati ali nadam se da če to doprinjeti željezničkom prometu na ovom području. Ako još k tome dodamo da polako i teretni promet oživljava po kloštarskoj pruzi onda bi stvarno trebalo nešto promjeniti u skoroj budučnosti. 8) 8)

koliko često se može vidjeti teretni vlak prema Kloštru i u koje vrijeme?[/u]

Ovisi od potrebe jučer je išao za kloštar 4Habbinss vagona tovarena sa ivericom za JŽ. 8) 8)

Ovisi od potrebe jučer je išao za kloštar 4Habbinss vagona tovarena sa ivericom za JŽ. 8) 8)

e vidio sam te Habbinse, čak sam ih i slikao na Slavonskoj, ali u procesu manevriranja

8) Da utovar njih se vrši na industrijskom kolosijeku "ČESMA" i to u zadnje vrijeme dosta često, a ponekad znaju doči i Rils-ovi jer ovih ima tek nekakvih stotinjak komada i jako sporo se vračaju iz Jž.

U dosadašnjim raspravama smo nekako zaključili da niti nakon izgradnje bypassa pruga za Bjelovar neće biti elektrificirana. Govori li ovaj tekst da će ipak biti drugačije? Govori se o kupnji elektromotornih garnitura za tu dionicu.

bjelovar.jpg

(Večernji list, 19.1.2007)

ajd sad me zanima jedna stvar: koliko vremena treba za rastegnuti 45 km žice iznda pruge? nemam pojma kojom to brzinom ide

Što se elektrifikacije tiče ona sigurno ide jer je županija potpisala ugovor sa Hž-om i o subencioniranju kupnje elektromotornih vlakova tako da to nije upitno kao ni pruga. Pa kao i gradnja pruga to ti kod nas ide jako jako sporo ali kako točno rade to bi morao negdje ispitati jer s obzirom da je zadnja elektrificirana pruga kod nas prije puno godina tko zna i šta se na tom području izmjenillo. 8) 8) 8) 8)

...... zadnja elektrificirana pruga kod nas prije puno godina tko zna i šta se na tom području izmjenillo

Kaj ne brojiš nedavnu elektrifikaciju trećeg kolosijeka od Marofa do Sutle ?

8) 8) 8) Iskreno to sam malo i smetnuo s uma ali da to je bilo relativno ok. A ako dođe do toga i ovdje baš budemo vidjeli kako će to brzo ići ali i sve ovisi o tome kako će se raspolagati sa novcem! 8) 8) 8)

Kaj ne brojiš nedavnu elektrifikaciju trećeg kolosijeka od Marofa do Sutle ?

a Strizivojna - Šamac? :mrgreen: koliko sam čuo, 500tinjak metara voda je bilo uništeno i ponovno napravljeno

8) 8) Da to je istina ali ne znam točno kako je to dugo jel ima možda netko informaciju kako je to dugo trajalo pa da pokušamo usporediti ili ono sa Sutle???? 8) 8)

8) 8) Da to je istina ali ne znam točno kako je to dugo jel ima možda netko informaciju kako je to dugo trajalo pa da pokušamo usporediti ili ono sa Sutle???? 8) 8)

Trajalo je "samo" nekih 10-15 godina :wink: :kul

8) 8) Pa onda je to jako brzo nema šta jao si ga nama s takvom brzinom!! 8) 8)

Mala zamolbica za 2041024: jel možeš prijeći na crna slova, kao ostali? Ne znam kako je drugima, ali meni ovo plavetnilo opako blješti.

Serija 05 je zakon!

Čuo sam da bi radovi na ovoj prugici barem zemljani trebali početi uskoro negdje oko 01.04. Živi bili pa vidjeli 8) 8) 8) 8) 8)

Datum mi baš i ne ulijeva povjerenje... :D

8) 8) Ni meni ja najviše volim kad se takve stvari počnu događati pa da ja to svojim očima vidim e onda i vjerujem, ali s obzirom da je ovo izborna godina nadam se da bi moglo i početi a sad kad će biti kraj tko to zna. 8) 8)

Zapravo sam mislil na datum ne zbog blizine, nego zato kaj je to Prvi april...

Vrlo zanimljiva inicijativa obrađena je ovih dana u lokalnom besplatnom informativnom glasilu "Bjelovarsko zvono", uz napomenu da je SPVH s ovim prijedlogom izašao pred HŽ Putnički prijevoz u lipnju 2006.:

bjelovarwebzk2.jpg

"U mrkloj noći vidimo -ponekad kroz vlastite suze - najljepše zvijezde"