Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
ivog

Pruga Križevci - Bjelovar i novi bypass

Recommended Posts

danas sam obišao i poslikao prugu pa ću vam okačiti fotke kroz par sati

danas sam obišao i poslikao prugu pa ću vam okačiti fotke kroz par sati

Super. Nadam se da ćemo fotke i vidjeti.

Ne ljuti se zbog moje blage skepse. Naime, već sam odlučio: kad dođe vrijeme da idem na prijavak Svevišnjem, tebe i Karavelu poslati ću po Smrt (vidi topic ''Ostaci pruge Bjelovar - Garešnica''), hehe :lol: :lol:

Serija 05 je zakon!

Danas se kolodvorom zove i nekakav Hum-Lug (molim bez uvrede za naše Zagorce), koji je zapravo kombinacija stajališta i rasputnice.

nema uvrede, ali mi je ipak :shock: . Jesi ziher da to čudo ima status kolodvora?

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Dodao bih ovdje jednu najavu koja navlači osmjeh na lice svakome tko desetljećim čeka da se priča počne događati:

prugabjak6.jpg

:D

"U mrkloj noći vidimo -ponekad kroz vlastite suze - najljepše zvijezde"

Super. Nadam se da ćemo fotke i vidjeti.

Ne ljuti se zbog moje blage skepse. Naime, već sam odlučio: kad dođe vrijeme da idem na prijavak Svevišnjem, tebe i Karavelu poslati ću po Smrt (vidi topic ''Ostaci pruge Bjelovar - Garešnica''), hehe :lol: :lol:

vidjet ćete fotke jer sve što uslikam to i okačim. samo me treba natjerat na slikanje. :mrgreen:

šta bi se ljutio, nemam razloga, pruga Križevci - Žabno je katastrofa nad katastrofama, ja bih rekao da je to najlošija pruga koja je danas u uporabi. htio sam i to poslikati da vidite, ali me nakon Žabna počeo hvatat mrak pa će to malo pričekat.

što se ostataka prema Garešnici tiče - imam to na pameti i krenuo sam lagano u obilazak, ali će to pričekati proljeće i ljepše dane kad ću moć biciklom jer mi se ne da autom bauljat po poljima i putevima. znam da sam obećao i dobit ćete to, samo, kažem, na proljeće.

Jesi ziher da to čudo ima status kolodvora?

Nisam. Ikar je rekao da nema, tj. da je Hum-Lug stajalište/rasputnica. I to zvuči sasvim logično.

Negdje sam (na ovom Forumu) pročitao da je kolodvor sve što ima bar jednu skretnicu, pa me to vjerojatno navelo na krivi zaključak.

Da se vratimo na topic, ponovo bih zamolio (ako netko ima) skicu trase buduće pruge Gradec - Sveti Ivan Žabno i eventualno još neke tehničke podatke.

Serija 05 je zakon!

Jesi ziher da to čudo ima status kolodvora?

Nisam. Ikar je rekao da nema, tj. da je Hum-Lug stajalište/rasputnica. I to zvuči sasvim logično.

Negdje sam (na ovom Forumu) pročitao da je kolodvor sve što ima bar jednu skretnicu, pa me to vjerojatno navelo na krivi zaključak.

Da se vratimo na topic, ponovo bih zamolio (ako netko ima) skicu trase buduće pruge Gradec - Sveti Ivan Žabno i eventualno još neke tehničke podatke.

U slučaju Hum-Lug pretpostavljam da ima dvije skretnice. (Nisam tamo nikad bio) Od toga je jedna glavna sa koje se odvaja pruga za Stubicu od zagorske a druga je odmah nakon nje na stubičkoj pruzi. (Napominjem nikad nisam bio pa samo pretpostavljam). Ta druga je zaštita protiv bočnog udara (i/ili ulaženja vozila na glavnu prugu) i vodi na bik.

Prvi forum namijenjen autobusima u Hrvatskoj:

http://www.autobusi.org/

U slučaju Hum-Lug pretpostavljam da ima dvije skretnice. (Nisam tamo nikad bio) Od toga je jedna glavna sa koje se odvaja pruga za Stubicu od zagorske a druga je odmah nakon nje na stubičkoj pruzi. (Napominjem nikad nisam bio pa samo pretpostavljam). Ta druga je zaštita protiv bočnog udara (i/ili ulaženja vozila na glavnu prugu) i vodi na bik.

tvoje pretpostavke su toliko točne da ne mogu vjerovati da nisi bio tamo :D

točno to izgleda ovako:

humlug.jpg

a ovo sa dvije skretnice da je kolodvor, to se valjda misli na stajalište sa dva kolosjeka... iliti po starom ukrižje.

#1 truth hurts

dakle, evo slike s pruge KŽ - BJ, točnije Žabno - Bjelovar (Žabno - Križevci ćete isto jednom dobit da vidite to šklopociju). vlakova nema jer je slikano na blagdan i nisam niti jednog ulovio. slike su čisto da se vidi stanje pruge.

ulazni signal u kolodvor Bjelovar iz smjera KŽ

IMGP2588.jpg

isto mjesto, smjer KŽ

IMGP2585.jpg

pogled na prugu s nadvožnjaka Velike Sredice u BJ, smjer KŽ. pruga izgleda loše jer je most loš (sva voda s mosta curi dolje na prugu, stvaraju se nanosi blata, odvodnja uz prugu ne znam da li postoji, ako da, sva je zaštopana, zato je sve puno i mahovine i trave. primijetio sam da je tako kod mnogih nadvožnjaka.

IMGP2581.jpg

isto mjesto, smjer BJ

IMGP2583.jpg

stajalište Klokočevac, smjer BJ. 100% sam siguran da tu nikad nije postojao nikakav drugi kolosijek.

IMGP2590.jpg

smjer KŽ

IMGP2592.jpg

vrlo simpatično i uređeno stajalište Žabjak

IMGP2596.jpg

Žabjak, smjer BJ. na ovoj dionici su opet drveni pragovi.

IMGP2594.jpg

smjer KŽ.

IMGP2595.jpg

kolodvor ili što je već Rovišće, smjer KŽ. ne znam kad je drugi kolosijek bio zadnji put u uporabi. sam kolodvor je u p.m. od sela i s obzirom na tu činjenicu ima dosta putnika.

IMGP2600.jpg

smjer BJ

IMGP2603.jpg

smjer KŽ

IMGP2606.jpg

s desne strane je stara utovarna rampa, dakle, nekad je bilo nekakvih teretnih aktivnosti ovdje.

IMGP2608.jpg

smjer BJ

IMGP2615.jpg

stajalište Hrsovo, smjer KŽ. vrlo simpatično jer je skoro ispod mosta u usjeku i do stajališta se dolazi prilično dugim izlomljenim stepenicama. pragovi su opet betonski. šteta što vam nisam mogao dočarati uspon ovdje koji završava nekih 500 m iza mosta, s mosta se baš lijepo vidi točka preloma na kraju uspona.

IMGP2620.jpg

Hrsovo, smjer BJ

IMGP2621.jpg

još imam par iz Žabna, sad mi se žuri.

smjer KŽ.

IMGP2595.jpg

zašto je i koliko je ovdje ograničenje? a njegova duljina je koliko? 5 metara? :lool

#1 truth hurts

I tebi je ovo lose stanje pruge... :lol:

Ocito nisi prosao od Banove prema Pcelicu. Tek to da vidis..

Kao u kaubojskim filmovima.. pragovi postavljeni na zemlju i malo zasuti.

Brzina... 15 km/h

Brzina... 15 km/h

šteta što nema slike. ili možda ima negdje na forumu?

#1 truth hurts

Brzina... 15 km/h

šteta što nema slike. ili možda ima negdje na forumu?

Ima ima... samo su sa boljeg djela pruge gdje ima i malo tucanika.

zašto je i koliko je ovdje ograničenje? a njegova duljina je koliko? 5 metara? :lool

tamo je neki most preko kojeg je lagana vožnja. iako mi nije nikad posve jasno bilo zašto. mislim da je ograničenje u duljini nekih 20tak m :lol:

I tebi je ovo lose stanje pruge...

nee, ovo je dobar dio pruge. loša dionica je Žabno - križevci, to ću pokušati poslikati kroz par dana. govorilo se i o zatvaranju te dionice kad se napravi "bypass". mislim da bi to ipak bilo šteta jer tamo ima putnika koji gravitiraju Križevcima.

umjesto Žabjaka imaš dvaput Klokočevac...

popravljeno.

ovo su još te dvije fotke "kolodvora" Sveti Ivan Žabno. imam samo par fotki od kojih ove dvije manje-više sve prikazuju, nekak mi nije baš tamo prijateljska atmosfera.

smjer KŽ (od onog zavoja počinje kling-klang)

IMGP2624.jpg

smjer BJ

IMGP2625.jpg

inače, na ovim sporednim kolosijecima sam znao viđati nekakve teretne vagone, a kad sam klinac bio, dakle prije 20tak godina, sjećam se da je bilo i krajcanja.

oko kolodvora ima dosta industrijskih postrojenja (neka prilično velika pilana i još nešt, nemam pojma šta) tako da ima i potencijala za teretni.

Super su ti fotke, x-type. Hvala na pruženom zadovoljstvu tj. prigodi da vidimo ovu prugu.

Imam samo jednu primjedbu i to na tekstualni dio, točnije na ovu tvrdnju:

Stajalište Klokočevac, smjer BJ. 100% sam siguran da tu nikad nije postojao nikakav drugi kolosijek.

Zaključujem da si puno mlađi od mene, pa neke stvari nisi vidio. Ja sam tuda putovao još kao klinac pedesetih (pojedinosti se ne sjećam), te s izviđačima za Prvi svibnja 1970. čega se odlično sjećam. U okolici Bjelovara imali smo neku veliku akciju koja je trajala više dana. Moj odred bio je smješten u selu Prgomelj. Iz Zagreba smo doputovali specijalnom garniturom (vučena serijom 51 od Zagreb Gl.kol. do Bjelovara). Iskrcavali smo se redom od Rovišća na dalje, a mi smo sišli u Klokočevcu i dalje nastavili pješice u Prgomelj.

Klokočevac je garant imao jedan pomoćni kolosijek. Mislim da sam na zadnjem putovanju ovom prugom, sredinom devedesetih, vidio ostatke njegove trase. Tragovi s vremenom nestaju, kao npr. kod Samoborčeka.

Da ne duljim, najbolje ti je pitati nekoga od starijih željezničara.

Serija 05 je zakon!

ok, vjerujem ti, ja sam mislio da govoriš o zadnjih 20tak godina. sumnjam da ima kakvih ostataka više jer kod stanice paralelno s prugom idu 2 ulice od kojih se jedna nedavo asfaltirala, a i sve je to prilično pretumbano zadnjih godina. :wink:

ja sam mislio da govoriš o zadnjih 20tak godina. sumnjam da ima kakvih ostataka više jer kod stanice paralelno s prugom idu 2 ulice od kojih se jedna nedavo asfaltirala, a i sve je to prilično pretumbano zadnjih godina. :wink:

Kad bi mi pamćenje dosezalo samo dvadesetak godina unatrag ne bih se bunio, hehe :lol: :lol: ... Inače sam jako dobro zapamtio prvosvibanjske blagdane 1970. i po tome da je vrijeme bilo odvratno. Sve dane je kišilo i bilo je neuobičajeno hladno i vjetrovito za to doba godine, a na završnom postrojavanju u Bjelovaru (mislim da je bilo na nekom nogometnom igralištu - ?) dobili smo po glavama pravu mećavu tj. pljusak snijega.

Od svega iz ove epizode najradije pamtim vožnju u vlaku s ''peglicom'' 51. I, naravno, dobro društvo.

Serija 05 je zakon!

Interesantne fotke, hvala ti. :D

Kakva je popunjenost vlakova na toj trasi ? Za onaj jutarnji i popodnevni brzi do/od Zagreba znam da je krcat, a prije par godina sam se jednu nedjelju popodne vozio iz Kloštra, kad nakon Bjelovara gotovo ni igla više nije stala u vlak. Kako je s ostalim vlakovima ?

Kakva je popunjenost vlakova na toj trasi ? Za onaj jutarnji i popodnevni brzi do/od Zagreba znam da je krcat, a prije par godina sam se jednu nedjelju popodne vozio iz Kloštra, kad nakon Bjelovara gotovo ni igla više nije stala u vlak. Kako je s ostalim vlakovima ?

pa sasvim solidno, štoviše dobro. vikendom jutarnji znadu bit poluprazni, ali to je znak da dosta ljudi koristi vlak za posao, školu, faks. inače, u Bjelovaru je vlak omiljeno prijevozno sredstvo studenata, na bus otpada manje od 10%. zapravo, nisam siguran putuje li tko baš iz Bj busom u Zg na fax.

štreka prema Kloštru baš i nije najsretnije popunjena, tamo se zna dogodit vlak s 10 putnika.

štreka prema Kloštru baš i nije najsretnije popunjena, tamo se zna dogodit vlak s 10 putnika.

Tako je bilo i za mog putovanja ovom prugom, sredinom devedesetih.

U vrijeme radova na obnovi pruge Bjelovar - Kloštar razgovarao sam o tome sa susjedom koji je bio jedan od nadzornika na gradnji tj. rekonstrukciji trase. Koliko god mi je bilo drago da se jedna od davno napuštenih pruga obnavlja, toliko sam bio i skeptičan zbog (ne)isplativosti ove relacije. Ne zbog smjera (Bjelovar - Kloštar - Virovitica i dalje prema Osijeku), već zbog karakteristika pružne trase.

Čovjek mi je rekao, otprilike, ovako: - Ma hebeš takav posao, pruga je bez veze, a to je isforsirao onaj Sulejmanac!

''Sulejmanac'' je pokojni saborski zastupnik Stjepan Sulimanac - Štefina, rodom iz tog kraja, koji se zaista založio za obnovu pruge.

Iz svog putovanja spomenutom prugom sjećam se kakve-takve frekvencije (tj. ulaska-izlaska) putnika na relaciji Bjelovar - Veliko Trojstvo. U Mišulinovcu, Paulovcu i Zid Kataleni (ex Šandrovac) nisam primijetio žive duše, a čini mi se da je netko ušao/izašao u Sirovoj Kataleni.

Možda će izgradnja spojne pruge Gradec - Sveti Ivan Žabno donijeti više putnika i, dajbože, kakav protok tereta?

Serija 05 je zakon!

da, dobro si primijetio. prometa ima do Mišulinovca (odn. Paulovca, ali ta stanica pokriva možda 300tinjak živih duša) jer taj dio gravitira Bjelovaru. Katalene ne gravitiraju Bjelovaru, a sumnjam da imaju neku strašnu potrebu putovati u Kloštar tak da... a i ipak je to relativno rijetko naseljeno područje tak da se i ne može očekivati neki strašan broj putnika. ja mislim da je vrlo srazmjeran gustoći naseljenosti.

prema meni je najveći problem što tu teretnog prometa NEMA (eventualno se zaleti kakav izvanredni vlakić, ali ja nikad nisam vidio).

ja se stalno nadam da će izgradnjom bypassa ova pruga dobiti još koji vlak Osijek - Zagreb, a mogla bi poslužiti i kao rasterećenje smjera preko Koprivnice.