Jump to content

Jedno prijepodne na Zagreb Auto Showu, 6. travnja 2016.


Stanley

Recommended Posts

Ovaj prilog mi se činio malo prevelikim da ga stavim u modelarski kutak, a kako sam prevalio dosta kilometara do odredišta i natrag pri čemu sam koristio četiri tramvaja (dva 2100, jedan Čeh i jedan pekinezer), a ima i sadržaja koji se ne odnosi na modelarstvo, pretpostavljam da može proći pod putopis.

U vrijeme pripreme za izložbu KŽMZ - Kluba željezničkih modelara Zagreb na velesajamskoj priredbi Zagreb Auto Show prijavio sam se za dva prijepodnevna dežurstva, a prvo me zapalo u srijedu 6. travnja. U ekipi su uz mene bili Rudolf i Juraj, dok su u svom pomalo ekskluzivom kutu bili Backo i Domagoj.

Izložba KŽMZ je postavljena u paviljonu 11c (Kineski paviljon). Zadaća nâs dežurnih je - kao obično - da pazimo na izloške, interveniramo u slučaju ''zastoja prometa'' na prugama, provjeravamo jesu li posjetitelji na pristojnoj distanci od maketa i odgovaramo na pitanja znatiželjnika, a usput gledamo ispod oka ne bi li se, nedajbože, neki od modela kakvom nestašku zalijepio za prste. Ali za to nema bojazni - oko svih izložaka su rastegnuti lanci koji označavaju granicu pristupa.

Prvog dana cjelodnevne izložbe (10.00-21.00 h), u srijedu 6. travnja, imali smo dobar posjet - samo prije podne nekoliko stotina znatiželjnika. Prevladavala je odrasla populacija što je razumljivo s obzirom na karakter velesajamske priredbe, ali je bilo i djece predškolske i školske dobi. Mnogi posjetitelji su se zainteresirali za naš hobi i raspitivali se o tehničkim detaljima, cijenama modela i mogućnostima nabave. Stoga početak izložbe možemo smatrati uspješnim.

Iz svog prvog dežurstva prenosim nešto zapisa u rječi i slici. Ne može biti od štete, a možda netko od forumaša i pohodi našu izložbu.

 

Zagreb Auto Show se otvara u 10 sati, ali se već oko 9.30 okupilo mnoštvo posjetitelja:

 

Ln8mpk9.jpg

 

Mi smo u paviljonu 11c:

 

d7en4yK.jpg

 

IIKQV4D.jpg

 

Nh7z0Ly.jpg

 

Za početak predstavljam moje kompanjone. Ovo je Rudi:

 

C4jEuCE.jpg

 

Jura:

 

EN1BFfA.jpg

 

Backo:

 

lVZC1A4.jpg

 

Domagoj:

 

bbCRSMZ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Najviše zanimanja posjetitelja pobudila je velika LGB maketa u mjerilu 1:22,5:

 

kaeBA6H.jpg

 

7CCbxtz.jpg

 

QdKCvXm.jpg

 

xcN88kk.jpg

 

YXkuj3R.jpg

 

iAkocuf.jpg

 

Imamo i jedan dubrovački tramvaj:

 

5wP1WQ0.jpg

 

Slijedi prikaz drugih maketa, većinom u mjerilu H0 (1:87), a ima i jedna N (1:160):

 

V2X3uzR.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kako je ovo Auto Show valja prikazati i naše ''cimere'', koji su zaposjeli jedan kut dvorane:

 

eiRNEhA.jpg

 

g3wGwKY.jpg

 

tCJe2X1.jpg

 

UFNYbaa.jpg

 

Ima tu i letjelica prilično opake namjene:

 

KPhyeDy.jpg

 

Valjalo je baciti oko i na tutače u mjerilu 1:1, iako me - moram priznati - Auto Show nije baš zanimao. Ali su me blago impresionirali ovi modeli:

 

jbBagD7.jpg

 

Fićek je vozilo mog djetinjstva. Otac je kupio svoj prvi auto (ako je Fićo auto) 1964. godine, a bio je isti model kao onaj krajnji desno. Tu su se vrata još otvarala unatrag:

 

VXM5weg.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

I ovaj Hanomag je otprilike iz istog vremena:

 

N0RIJle.jpg

 

U susjednoj dvorani su isključivo muzejski primjerci, a ovo je Opel Olympia:

 

FXXZLe9.jpg

 

Jedan stari mercedes:

 

ofjQ43t.jpg

 

FIAT Kampanjola:

 

Lh8guY8.jpg

 

I u ovakvima sam se vozio:

 

jvHSDzq.jpg

 

Jedan Spaček:

 

REh2HaW.jpg

 

A ovo ide na travu, sijeno i zob:

 

uN17lpw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Od novih modela samo kratki pogled:

 

PVP6QAB.jpg

 

K9g0xtn.jpg

 

yfSR8bx.jpg

 

Gleda se lijevo, vi muški pokvarenjaci: :kul

 

kuGhk9M.jpg

 

Na stubama paviljona je jedna prilično nagnuta Dijana:

 

OAHgkAM.jpg

 

Vratimo se mi našim modelima 1:87 i uživajmo malo u vožnji:

 

Pi0xbNf.jpg

 

fsz3ysT.jpg

 

CyvVtRw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

ZM1Ija9.jpg

 

JIQzqzi.jpg

 

sYA0kXc.jpg

 

Spomenuo sam da je izložba KŽMZ pobudila veliko zanimanje posjetitelja Zagreb Auto Showa, pa evo potvrde bez suvišnih komentara:

 

p0WXLB8.jpg

 

7j33OEK.jpg

 

tsJO2cG.jpg

 

21TEyiq.jpg

 

Neki su došli kod Domagoja na malo poduke:

 

sN5HFXv.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jel ima šta izloženih kamiona 1:1 ... ili su samo automobili?

 

Iskreno, pojma nemam jer me dužnost držala u unutrašnjosti paviljona 11c. Od Auto Showa nisam vidio gotovo ništa. Koliko sam čuo ima i kamiona i autobusa, no ja ih nisam vidio ni tražio. Valjda će se javiti netko s odgovorom na tvoje pitanje (tko ima slika neka ih slobodno trpa u ovu temu ako želi).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

Koliko sam čuo ima i kamiona i autobusa, no ja ih nisam vidio ni tražio. Valjda će se javiti netko s odgovorom na tvoje pitanje (tko ima slika neka ih slobodno trpa u ovu temu ako želi).

Posebno je meni bio interesantan domaći proizvođač Crobus koji je izložio dva autobusa Zora (obična i VIP), dva minibusa, nekoliko kamijona sa razlicitim nadogradnjama.

Link to comment
Share on other sites

Jel ima šta izloženih kamiona 1:1 ... ili su samo automobili?

 

Prije nego nađeš sponzora evo nekoliko današnjih slika. Nisam se dugo zadržao u ovom dijelu sajma jer je padala kiša, pa sam snimio samo dio izloženog da ti otvori apetit.

 

Pitao si za kamione, pa najprije nešto od njih:

 

PxlWO8f.jpg

 

Jf7J3Q8.jpg

 

u6cxRSP.jpg

 

cRBTWlY.jpg

 

9BoJ1RK.jpg

 

r6ZtON0.jpg

 

fEP7zKP.jpg

 

Ovo bi bilo podesno za planinare i željezničke arheologe:

 

iTVfeiT.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Fićek je vozilo mog djetinjstva. Otac je kupio svoj prvi auto (ako je Fićo auto) 1964. godine, a bio je isti model kao onaj krajnji desno. Tu su se vrata još otvarala unatrag:

http://i.imgur.com/VXM5weg.jpg

Ova tri fićeka su zakon. Moji teta i tetak su 1965. godine isto kupili jednoga takvoga s otvaranjem vratiju prema natrag i s tri para ukrasnih lajsni naprijed. Drukčijih tada nije ni bilo. Sjećam se još njegove registracije: ZG-358-35. Dugo su ga i posvuda vozili, čak i nakon što su kupili i drugi auto. Na kraju su mi ga obećali pokloniti nakon što položim vozački ispit. Nažalost, taj fićek se doslovno raspao od starosti nekoliko mjeseci prije nego što sam dobio vozačku dozvolu.

Link to comment
Share on other sites

Pitao si za kamione, pa najprije nešto od njih:

...

103437.gif ... puno hvala za fotke (i onima koji misle na mene ali nisam, nažalost, u mogućnosti doć u Zagreb, sorry {prepoznat će se na koga mislim!})

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...