Jump to content

Carpe Diem: Vrbovec 2. travnja 2016.


Stanley

Recommended Posts

Nakon dugog i kratkog razmišljanja odlučio sam danas ubiti prijepodne pohodom u Vrbovec. Nije daleko, a željezničke veze su gotovo idealne. Jedino vrijeme nije baš poslužilo, ali poklonjenoj suboti (čitaj slobodnoj od djedovskih obaveza) se ne gleda u zube.

O Vrbovcu smo već imali putopis - objavio ga je prije pet i pol godina forumaš Dinko-KA. U međuvremenu su fotografije uginule, a sinko Dinko se ne pojavljuje na forumu već ravno godinu dana, stoga ovaj prikaz nije bez smisla.

Putovanje je izgledalo ovako: vlakom 8023 Vrapče - Zagreb Glavni, 2231 Zagreb Glavni - Vrbovec, 986 Vrbovec - Zagreb Glavni i 8038 Zagreb Glavni - Vrapče. Sve je teklo kao po špagi i nije bilo ni sekunde kašnjenja. Jedino je trebalo popuniti ''rupu'' između 8023 i 2231 od gotovo sât vremena (ipak je danas subota), ali u tome mi je pomogao jedan neočekivani susret - o njemu kasnije.

 

Doručak je bio sasvim usklađen s današnjim putovanjem:

 

eooVq7J.jpg

 

Danas je bio dan somova - heute war ein welstag. Ovaj Somulj-aga je išao u kontrasmijeru:

 

wa0UWSG.jpg

 

Spremam se ja na Glavnom izaći iz vlaka kada začujem glas: - Gdje si poštarčino? - U istom vlaku se vozio i mali.paja, koji se uputio na forumaško druženje u tramvaju 101. Došao je ranije jer je čekao prijatelja iz Slovenije, koji je putovao ''Lisinskim''.

 

Netko je rekao da mali.paja ''mrzi strojovođe''… a vidi njih dvojicu u prijateljskom razgovoru. Majstor je inače Djed Mraz u Tin Expressu:

 

79dd3rS.jpg

 

Kompa i ja smo ubili vrijeme uz kavu, a tema razgovora je uglavnom bila izložba Kluba željezničkih modelara na Zagreb Auto Showu gdje sudjelujemo obojica:

 

eiFEtCj.jpg

 

Došlo je vrijeme da se ukrcam u nastavak prijevoza - vlak 2231:

 

GZtB8JN.jpg

 

qFZa1si.jpg

 

Malo duševnih boli prijateljima Zagorcima :wink: - snimljeno između Dugog Sela i Vrbovca:

 

YA4Scyr.jpg

 

I evo me na odredištu:

 

Uw1LWCO.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nakon obavljenih formalnosti, čitaj preventivnog javljanja prometniku, uslijedila je hodnja kolodvorom. S obzirom da je jako dugačak, kako i priliči magistralnoj pruzi, trebalo mi je više od sat vremena da ga obiđem uzduž i poprijeko. Ali mislim da je vrijedilo truda.

Za početak nekoliko uvodnih riječi o mjestu gdje sam se danas zatekao, pače i zabavljao kao uvjereni i još uvijek dobrodržeći railfan.

 

Kolodvor Vrbovec

 

Vrbovec je međukolodvor na magistralnoj pruzi M201 Botovo - Dugo Selo. Od susjednog kolodvora Dugo Selo u smjeru Zagreba udaljen je cca 16 km, a od kolodvora Križevci u smjeru Koprivnice cca 20 km. Ima 5 kolosijeka plus nekoliko slijepih. Prema Izvješću o mreži HŽ Infre najveća dopuštena duljina vlakova na 3. i 4. kolosijeku iznosi cca 700 m. U kolodvoru se zaustavljaju svi brzi i putnički vlakovi, uključivo međunarodne.

Toliko za kratak uvod, a sada idemo u hodnju.

 

Nadao sam se zateći bar jedan vagon na pretovaru, ali sve što sam zatekao je ovaj pospani Plasser & Theurer. Pa ga razgledajmo izbliza:

 

wiNr4wL.jpg

 

qCghH4s.jpg

 

Pmv6Pl5.jpg

 

a5Hs8gt.jpg

 

7FXj2KI.jpg

 

GV2FUtL.jpg

 

J9TQJ4V.jpg

 

6kA9gmp.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tako, žutonju smo riješili i možemo dalje. Najprije idem prema udaljenijem kraju kolodvora - u smjeru Križevaca:

 

CswTrAa.jpg

 

Cijelo vrijeme gledam hoće li se oblaci razići, ali brus. Dok je u Moslavini vedro iznad moje glave je kompaktna oblačnost, a takav prizor sam vidio za cijelog boravka u Vrbovcu:

 

3ReRveJ.jpg

 

Dobro, dobro, pazim:

 

X2SYBuq.jpg

 

Nekakvo skladište, očito napušteno, a na njega ćemo se još vratiti:

 

dNymRMM.jpg

 

U Vrbovcu su sve skretnice automatizirane, uključivo i one koje se praktično ne koriste:

 

khg9M0x.jpg

 

sLH4wf3.jpg

 

Izlazni signali u smjeru Križevaca:

 

Q0nB6gI.jpg

 

Jedan slijepi kolosijek završava ovdje, a drugi malo dalje:

 

9b7VCOK.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Iskliznica:

 

cTQRGwd.jpg

 

Ovo liči na nekakvo doglasalo:

 

2YiBUJl.jpg

 

Znak završetka ograničenja brzine. V/max na pruzi je 140 km/h, a kroz prolazni kolosijek u Vrbovcu 100 km/h:

 

mg2hlj8.jpg

 

S druge strane je znak početka ograničenja brzine:

 

8CkIoVV.jpg

 

I drugi slijepi kolosijek završava bikojnom:

 

OtF7nLu.jpg

 

Ulaz u kolodvor iz smjera Križevaca:

 

BHSWulg.jpg

 

Pogled na otvorenu prugu u smjeru Križevci - Koprivnica:

 

SFoxpYg.jpg

 

Na čas sam se pitao ''otkud ovdje trafika?'':

 

SEo3tze.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

ŽCPR:

 

iW1ZD7D.jpg

 

Cesta vodi preko Dubrave Vrbovečke u Kloštar Ivanić i Čazmu. Više puta sam se vozio ovuda očevim automobilom:

 

tgBKivW.jpg

 

Jedna sa brežuljka:

 

YbV1vMA.jpg

 

Otkud si se ti stvorio tako daleko od pruge?:

 

uyn0Gwh.jpg

 

Dvije digresije na temu ''životinje i railfan''. Primijetio sam da ove dvije mace čuče u travi i strpljivo vrebaju nešto - vjerojatno poljske miševe:

 

5EmEZDB.jpg

 

sJkOmok.jpg

 

Idem ja natrag na kolodvor…

 

VR15y6Q.jpg

 

… preko ovog mostića od željezničkih pragova:

 

iDxtBB9.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Eto me natrag do onog skladišta…

 

pzO75nP.jpg

 

… očito bivšeg, jer je zaključano, zakovano i zakucano:

 

IeCFNOP.jpg

 

Sve polako zarasta u džunglu:

 

01t2rdY.jpg

 

A ovo je kao iz filma ''Dan poslije'':

 

siyDLga.jpg

 

Ki vrag je ovo?:

 

lID6BqB.jpg

 

Ako ništa drugo kolodvor je dobro osvijetljen (valjda):

 

8Oml4HE.jpg

 

Ovdje očito podulje nije bilo pretovara:

 

cNw7az6.jpg

 

MZJKhkv.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Da potisnem duševne boli odoh tamo gdje se tračnice sjaje:

 

GtlOFQJ.jpg

 

Gdje je kolodvor od kojeg počinje odbrojavanje? Sudeći po kilometraži asocira me na Split(?). Zaboravite Budimpeštu, brojke padaju u smjeru Dugog Sela:

 

3F4Gep6.jpg

 

Ova odvratna ruševina zaslužuje blago širi osvrt. U početku sam mislio da je riječ o uobičajenom antikvitetu HŽ-a i da u zgradi kolodvora ima nova i pristojna ''men's room'', ali sam se prevario. Kako sam s malim.pajom u Zagrebu popio kavu, a kava je diuretik (čitaj tjera na pišanje), raspitao sam se u čekaonici gdje je ''ona prostorija za naročitu upotrebu''. Jedan momak mi je rekao da toga ovdje nema, a kako nije bilo u blizini prikladnog grmlja odlučio sam se olakšati u jedinom raspoloživom namjenskom prostoru. Posao sam obavio, a što sam unutra zatekao neću pobliže opisivati da vam ne zagadim sve obroke u idućih nekoliko dana:

 

TJ1kdnr.jpg

 

Vratio sam se do kolodvorske zgrade i poslikao izvana neke motive. Iza ovih vrata…

 

9jQOIve.jpg

 

… je ovo što piše:

 

Fbev7qi.jpg

 

Ovamo nisam ulazio:

 

1i29jq8.jpg

 

Kao što se vidi iz priloženog nije baš pretjerano toplo:

 

5AF4k1T.jpg

 

Dašak starih dobrih željezničkih vremena:

 

1YOMnpb.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Idemo dalje u obilazak kolodvora. Ovo je civilna strana:

 

UoKoxxB.jpg

 

Nisam ni kanio parkirati…

 

dC9ZxIT.jpg

 

… jer me zanima ona zgrada:

 

MsIjeQ9.jpg

 

Robni magazin - nekad bio:

 

ogoT6Gh.jpg

 

RdtsGc5.jpg

 

Krećem prema južnom kraju kolodvora, u smjeru Dugog Sela. Tu su stare skretnice:

 

WGm5YEK.jpg

 

46ZT9b7.jpg

 

rOeglMt.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Još jedna:

 

HcmUbPL.jpg

 

I ovdje su dva slijepa kolosijeka:

 

4oaSiEO.jpg

 

Još jedna iskliznica:

 

UpJKmy1.jpg

 

Da vidimo što tamo ima:

 

YMDMAwa.jpg

 

Ima jedan labirintasti ŽPPR:

 

rZ9q109.jpg

 

ZYsvwyl.jpg

 

Jedan od slijepih kolosijeka išao je preko ovog mostića…

 

SbEmqKn.jpg

 

… ispod kojeg ima nešto vode stajačice i grozno puno smeća:

 

L8r1mg8.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odjednom se kolodvor Vrbovec, kako i priliči magistralnoj pruzi, uskomešao od prometa. Najprije je ušao Somulj-aga iz smjera Križevaca i smjestio se na drugi kolosijek, očito s namjerom da propusti vlak višeg ranga:

 

wH02guz.jpg

 

Dok se oni bave bavljenjem ja sam nastavio tumarati okruženjem. Ovo su tragovi nasipa kolosijeka koji je danas slijep, a nekada je gledao tko zna kamo:

 

jVr5Guw.jpg

 

iqZCPx1.jpg

 

Izlaz iz kolodvora prema Dugom Selu:

 

MT2fD2B.jpg

 

Pogled u kontrasmijeru…

 

fVaajUa.jpg

 

… iz kojeg ispliva dupli Som:

 

p0nvtUB.jpg

 

I ovdje je kiosk:

 

NIRbdOX.jpg

 

Pogled unutra govori da tamo postoje metle i telefonski aparat:

 

ghakfvy.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dalje mi se nije dalo ići - kolosijek ionako završava bikom i ne koristi se:

 

bIycFY3.jpg

 

Spomenik partizanima i žrtvama fašističkog terora. Uvijek mi je lijepo vidjeti sredine koje razumiju i poštuju svoju povijest:

 

vMLB6bo.jpg

 

Pomalo sam zasićen hodanjem pa se vraćam do zgrade kolodvora kako bih zabilježio i nešto iznutra:

 

WHxa2BN.jpg

 

fjiCGKC.jpg

 

GxwGizt.jpg

 

Je li tko vidio moje cucke?:

 

e9jbPO4.jpg

 

I dvije slike izvana. Najprije opasna prostorija…

 

cF8BiUH.jpg

 

… i zatim podsjećanje na moju bivšu firmu:

 

oHQ0SGv.jpg

 

Tu završava hodnja kolodvorom. Kako sam imao dovoljno vremena odlučio sam se popeti uzbrdo do naselja Vrbovec. Upitao sam jednu lokalnu gospođu koliko otprilike treba vremena do središta naselja, a ona mi kaže: - Meni treba pola sata, a vama će vjerojatno trebati manje. - I bila je u pravu, trebalo mi je manje od petnaest minuta.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Grad Vrbovec

 

Vrbovec je grad u sastavu Zagrebačke županije. Prema popisu iz 2011. godine administrativno područje grada broji 14.797 stanovnika, od kojih 4.947 u samom naselju Vrbovcu.

 

Zastava s grbom Grada Vrbovca:

 

AJ0bqME.gif

 

Položaj Vrbovca u Zagrebačkoj županiji:

 

BpiVBgR.jpg

 

Vrbovec ima bogatu povijest, a kako ona izgleda govori prilog Drage Mandekića na službenoj web stranici Grada:

 

Povijest Vrbovca

 

Vrbovec je staro naselje. Prvi pisani trag o njegovu postojanju datira iz 1244. godine. To je dokument kralja Bele IV. iz travnja te godine kojim potvrđuje da je kralj Koloman darovao Vrbovec županu Junku. Godine 1398. Vrbovec se pripaja gospoštiji Rakovec i ostaje s njom povezan sve do ukinuća kmetstva, 1848. godine. U burnoj je povijesti gospoštija Vrbovec-Rakovec promijenila mnoge feudalne gospodare. Vrbovec svoj procvat doživljava u XVIII. stoljeću. Sredinom tog stoljeća uspostavlja se kotarska sudska i upravna vlast, otvara se osnovna škola. Oko 1800. Vrbovec dobiva poštu, a 1870. godine stiže i željeznica.

U Vrbovcu i okolici rodili su se ili djelovali mnogi znameniti ljudi, kao što su, na primjer, grof Petar Zrinski, biolog Ljudevit Farkaš-Vukotinović, francuski plemić Eugene de Piennes, koji je Strossmayerovoj galeriji starih majstora u Zagrebu darovao 34 slike francuskih, nizozemskih, engleskih i njemačkih slikara, povjesničar Josip Buturac, i drugi.

U selu Negovcu pored Vrbovca rođena je Marija Jurić Zagorka, spisateljica popularnih romana i prva žena novinar na jugu Europe. Njezina se bista nalazi u vrbovečkom parku.

Kaštel u Vrbovcu, koji se prvi puta spominje 1528. godine, tvrđava je podignuta za obranu od Turaka. Kasnije je to posjed Zrinskih, Erdödyja, pa opet Zrinskih, Patačićâ i drugih. Tu je 1621. godine rođen Petar Zrinski.

Od kaštela postoji danas samo valjkasta kula. Župna crkva sv. Vida, koja se spominje još 1338. godine, barokizirana je starija građevina, sa zvonikom uz svetište i trijemom uz glavno pročelje. U crkvi su barokni oltari, veliko drveno raspelo, kalež iz 1722. godine, pacifikal iz 1725. godine, pokaznica, relikvijar. Zvona su lijevali poznati majstori Schifrer iz Zagreba (1803. godine) i Papst iz Varaždina (1846. godina).

Među lijepim se stilskim katnicama u Vrbovcu posebno ističe župni dvor, podignut 1818. godine. Na groblju je vrijedno pogledati baroknu kapelu Tri sveta kralja, te mauzolej obitelji de Piennes, u kojem je pokopan dobrotvor i donator markiz Eugene de Piennes. Mauzolej je sagrađen od švedskog granita, djelo je Huga Ehrlicha i Viktora Kovačića i spomenik je nulte kategorije.

Tijekom 19. stoljeća osnovano je Dobrovoljno vatrogasno društvo, Narodna čitaonica i izgrađen Željeznički kolodvor (1870.), a Julius Reininger podiže ciglanu. Industrijalac Đuro Predović gradi 1928. godine Tvornicu suhomesnate robe. Provedena je elektrifikacija mjesta, osnovana Hrvatska seljačka zadruga (1901.), Marvogojska udruga (1910.), Hrvatsko pjevačko društvo "Petar Zrinski" (1912.), Hrvatski sokol (1908.), dolazi do procvata obrt.

 

Vrbovec 1749. godine, ilustracija iz knjige ''Status familiae Patachich'':

 

n6BL4XK.jpg

 

Najkraći put do središta Vrbovca vodi ovom ulicom:

 

5RIZmm7.jpg

 

Psina je nanjušila staru poštarčinu i laje k'o nezdrava:

 

cgx7k9p.jpg

 

Jednu stvar sam primijetio kod Vrbovčana i jako mi se dopala - okućnice su uredne i pune cvijeća, kao i sâmo naselje:

 

QE788iN.jpg

 

JP8qVvS.jpg

 

YpfqAv4.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dvije impresije iz središta Vrbovca:

 

YIB5p3k.jpg

 

BtIFBMD.jpg

 

Dolazim do kule…

 

IPppvJL.jpg

 

y8tsArY.jpg

 

… koja nosi ime Petra Zrinskog:

 

4JKzIoq.jpg

 

SxkilqS.jpg

 

Nakanio sam prošetati ovim putem, ali sam odustao zbog opasnosti od bombardiranja:

 

UQVvWOZ.jpg

 

A to je maslo onih gore:

 

6H2O1yc.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Župna crkva Svetog Vida iz dvije perspektive:

 

QTqTWHw.jpg

 

TGCznJo.jpg

 

Zapis o povijesti crkve:

 

Ws2ffUl.jpg

 

Gdje je župna crkva tu je i farof, također spomenik kulture:

 

Owg45Yk.jpg

 

Još jedan spomenik antifašističkoj borbi:

 

1NE4NHk.jpg

 

Grad Vrbovec se dostojno odužio i poginulima u Domovinskom ratu:

 

06WNb2F.jpg

 

Glavni trg - pješačka zona:

 

MKxwDAr.jpg

 

Upravna zgrada Grada Vrbovca:

 

QWqQekb.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovu zgradu sam odmah našao…

 

EdEv2OZ.jpg

 

… a ista je, samo preuređena, kakva je bila 1940. godine kada je 18-godišnja vježbenica Ružica Svetličić ovdje započela svoj radni vijek kao poštarica (da, to je moja mama):

 

BQ1ePd5.jpg

 

I za kraj…

 

Jedna usputna snimka - kažiputi:

 

KOW8dXV.jpg

 

Na kolodvoru nisam kanio ništa više snimati, ta poslikao sam sve živo i mrtvo (mislim na kolosijeke). No kako je bilo još vremena uhvatio sam poneki propušteni motiv:

 

sNBbSqM.jpg

 

Swj2PsT.jpg

 

Prije dolaska moje duple Macose iz Virovitice ukazao se podulji teretnjak, koji je pospremljen na peti kolosijek čekajući križanje:

 

zuEAw3K.jpg

 

wJpR512.jpg

 

I time je okončano jedno dobro iskorišteno railfanovsko prijepodne.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijepo si to obavio. Kad sam počeo čitati kako si krenuo, pomislio sam da se nećeš zaustaviti sve do Moslavačke Gračenice!

Svejedno, zaslužio si jako dobru ocjenu, pogotovo nakon što si babu ostavio 20 dekika na potezu kolodvor - centar.

 

Ki vrag je ovo?:[/size][/font]

 

http://i.imgur.com/lID6BqB.jpg

Betonski nosač drvenog stupa (iako je ovaj potonji, nadljudskim naporima uprkos, uspio istrunuti!)

 

 

Dolazim do kule…[/size][/font]

… koja nosi ime Petra Zrinskog

 

http://i.imgur.com/4JKzIoq.jpg

 

http://i.imgur.com/SxkilqS.jpg

Uvijek me oduševi ovaj nacionalni zanos kad god se spominje nekog od njih dvojice!

 

 

I za kraj… jedna usputna snimka - kažiputi:

 

http://i.imgur.com/KOW8dXV.jpg

Dobro to što nema Vrapče, ali di je Minken?

 

BTW, Ko Ti je ta Ružica S.?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/YA4Scyr.jpg

Pa kaj mogu tak brzo voziti vlakovi na našim prugama?ili je obo neka zajebancija? :smile: mene bi stah bilo iskreno.

 

Šališ se?

Pa na dijelovima X. koridora se vozi 160 km/h već tridesetak godina. Ako je pruga dobra i brzine su veće.

Kakav strah, pa to jednostavno klizi kao čamac na maksimirskom jezeru.

Dobro, za vas Zagorce mi nije čudo - za vas je ovo brzina Space Shuttlea. :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Naravno da mogu, novi Končarevi vlakovi mogu postići brzinu od 160km/h no toliko voze jedino prema Vinkovcima jer na drugim dionicama infrastruktura nije sređena za tu brzinu.

 

Stanley, lijepo odrađen putopis, bilo ga je jako zanimljivo čitati. :)

 

 

P.S. Kad smo se već dotakli brzine vlakova, zna li netko da li je povećana brzina putničkih vlakova prema Koprivnici koje voze 6112 na 140km/h?

Link to comment
Share on other sites

Pa da,to ti velim mi smo brži sa biciklinom nego kad se vozimo u vlaku :-) a kolko je dopušteno max na našim prugana 140 km/h ili ima dionica i brže? Nikad se nisam više od 80km/h vozil vlakom mislim.

Link to comment
Share on other sites

a kolko je dopušteno max na našim prugana 140 km/h ili ima dionica i brže? Nikad se nisam više od 80km/h vozil vlakom mislim.

 

Prema Izvješću o mreži za 2015. godinu:

  • 160 km/h: Novska - Okučani, Strizivojna-Vrpolje - Tovarnik
  • 140 km/h: Zagreb Borongaj - Dugo Selo - Vrbovec, Križevci - Koprivnica, Slavonski Brod - Strizivojna-Vrpolje, Zdenčina - Jastrebarsko, Velika Gorica - Sisak, Oštarije - Ogulin

Ako želiš isprobati ugođaj brze vožnje, koji je vama Zagorcima nažalost uskraćen, sjedni u jedan od vlakova na navedenim relacijama i piči (prije toga se raspitaj kakav vlak vozi, da ne bi upao u Mađara, Macosu ili klasiku s vagonima za 120 km/h).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Najprije pohvale Stanleyu za putopis. :palac:

Kad krene dogradnja drugog kolosijeka i rekonstrukcija kolodvora Vrbovec ništa više neće biti isto i ovo će relativno uskoro biti povijesne fotke.

 

P.S. Kad smo se već dotakli brzine vlakova, zna li netko da li je povećana brzina putničkih vlakova prema Koprivnici koje voze 6112 na 140km/h?

Da, prema KVR vlakovi koje voze 6112 idu do 140 km/h

Isto je prema Novskoj na 21xx vlakovima koje voze samo 6112, gdje vikendom voze Mađari tu je po voznom redu Vmax 120 km/h.

Zanimljivost je to da ćete se prema Koprivnici za manje love voziti većim Vmax na putničkim vlakovima koje voze 6112, nego na IC i brzim vlakovima koji zbog vagona idu do 120 km/h.

Ako Turci grade prugu, da li pruga gradi nas? :hm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...