Jump to content

Kako smo Pfaffa vozali po Zagorju, 27. veljače 2016.


Stanley

Recommended Posts

Ovog vikenda naš riječko-goranski prijatelj Pfaff boravi u Zagrebu službenim poslom (kao službeni vozač gospođe supruge), a kako je u subotu dobio ''voljno i odstup'' organizirali smo mu kraću turneju po Hrvatskom Zagorju. U ekspediciji su sudjelovali Nenad zvani Portos, Darko zvani DB i moja malenkost, a neko vrijeme društvo su nam pravili i forumaši Danijel i Željko koji se odazivaju na nickove danijellikar i Zeus.

Turu smo složili komisijski i sve je teklo kao po špagi - Pfaff je pokupio mene u Malešnici, u Podsusedu smo pokupili DB-a, a od Zaprešića dalje vozio nas je Portos u Medomobilu.

Toliko za uvod i krenimo na put.

 

Pfaffmobil i vlasnik u Zaprešiću:

 

Zlmrebo.jpg

 

Portos nam je obznanio da upravo stiže prigradski som iz Savskog Marofa, pa smo na kratko svratili na kolodvor:

 

I127906.jpg

 

Končarevac i njihovo remek-djelo:

 

uRXDG8C.jpg

 

Krećemo na put. S obzirom na zagrebačku gostoljubivost, a naročito na gabarite, uvaženog gosta smo posjeli na mjesto suvozača:

 

X6gEs2L.jpg

 

Checkpoint ''Kaj bar'' u Velikom Trgovišću, mjesto susreta sa zagorskim dijelom ekipe:

 

UmtraTe.jpg

 

Susreti forumaša uvijek protiču u vedrom raspoloženju:

 

gXRhqec.jpg

 

Dok je društvo pričalo i pijuckalo ja sam na kratko prošetao i uhvatio dva motiva. Najprije jedna slatka mica-maca, koja misli da mi unutra pijemo mlijeko:

 

X8V0JvH.jpg

 

Naš svjetski putnik egérke nije jedini profesor na forumu - Danijel ovdje predaje engleski jezik:

 

K3ZVn1x.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Veliko Trgovišće

 

Pfaff je već posjećivao nekadašnju kuću jednog Zagorca-predsjednika, pa je izrazio želju da vidi i hižu onog drugog:

 

DQyiHrm.jpg

 

0hz3FSB.jpg

 

Vodič nam je bio ovaj gospodin:

 

3GrjweC.jpg

 

Nekoliko detalja unutrašnjosti:

 

8MVluEU.jpg

 

48RGz9a.jpg

 

TylTSlp.jpg

 

76Wp8N3.jpg

 

Dakle, to je to:

 

wffWhnR.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Njih dvojica su se ograničili na opservaciju izvana…

 

zhO3PjI.jpg

 

… pri čemu ih je zabavljao ovaj umiljati psić:

 

d5VgGeN.jpg

 

Zatim je društvo promijenilo lokaciju - ovo je spomen-škola dr. Franje Tuđmana, gdje je u djetinjstvu bio učenik:

 

q7sHxSB.jpg

 

Visoki gost sve bilježi:

 

oAYfPGd.jpg

 

Knjižnica:

 

pJ3fTYl.jpg

 

Zbornica:

 

ML315lW.jpg

 

Ima nas koji pamtimo i ovu preteču bilježnica i računala…

 

zWinE9z.jpg

 

… dok su neki poželjeli vratiti se u đačko doba:

 

wb0M4LQ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Mene su posebno zanimale slike koje su spomen-školi poklonili razni hrvatski umjetnici, pa ih nekoliko i predstavljam.

 

Davorin Radić - HNK u Zagrebu:

 

dxWN4nA.jpg

 

Dalibor Jelavić - The Space Theatre:

 

py2Luvj.jpg

 

Nikola Koydl - Objekt:

 

ULbc4Tu.jpg

 

Zorislav Drempetić Hrčić - Radost plaveti:

 

O2dPhRH.jpg

 

Goran Petrač - Bez imena:

 

P28Ec5q.jpg

 

Pfaff je poželio posjetiti kolodvor i budi mu udovoljeno. Dočekali smo jednu pošaranu Macosu za Zagreb i imali kratko bavljenje u kolodvoru. Ovo je zajednička slika i prilika nas četvorice veleputnika:

 

kUVIJlx.jpg

 

Samo ti snimaj, za to smo te i doveli:

 

PCpg47r.jpg

 

I dođe vrijeme rastanka s Velikim Trgovišćem i našim prijateljima Danijelom i Željkom. Hvala dečkima na društvu, a mi ćemo dalje:

 

T7M4jaB.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Desinić i Veliki Tabor

 

DB vuče korijene iz Zagorja, pa u to ime njegova slika u pradomaji predaka:

 

vXlRJkb.jpg

 

Između Desinića i Velikog Tabora nalazi se jedno zanimljivo mjesto…

 

trOvzDj.jpg

 

…. Iz kojeg se pruža i pogled na naše glavno odredište…

 

fdcBEdo.jpg

 

… i na Desinić:

 

NVxvhoW.jpg

 

Nekoliko detalja iz Grešne gorice:

 

GO3tRfu.jpg

 

kauWi5v.jpg

 

lvqrI6r.jpg

 

n4uevB4.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

lSQnXIz.jpg

 

Wwwtmp5.jpg

 

Dva Kristuša:

 

sTpUZYZ.jpg

 

Hmm… Ovako nešto bi mogli napraviti i mi u Gorskom Kotaru:

 

6SLUHy8.jpg

 

I evo nas pred veličanstvenom građevinom:

 

MTFuLIV.jpg

 

Grad Veliki Tabor je jedan od najvrijednijih kulturno-povijesnih spomenika kontinentalne Hrvatske i spomenik kulture nulte kategorije. Smješten je na vrhu Huma Košnićkog, na nadmorskoj visini od 333 m i pruža impresivan pogled na gotovo cijelo Hrvatsko Zagorje i dio Slovenije.

Oko datiranja Velikog Tabora mišljenja struke su podijeljena, no prevladava stajalište da najstariji dio grada potječe iz sredine XV. stoljeća. Pretpostavlja se da je peterokutni palas kasnogotičkih stilskih obilježja dao izgraditi grof Fridrik II. Celjski (1378.-1454), dok je njegov nasljednik Ivan Vitovec započeo izgradnju polukružnih renesansnih kula. Sadašnji izgled dobio je u XVIII. stoljeću zatvaranjem puškarnica i pretvaranjem kula u stambene objekte.

U vrijeme opasnosti od Turaka Veliki Tabor je bio najzapadnija točka fortifikacijskog sustava koji je obuhvaćao i utvrde Mali Tabor, Kostelgrad, Goricu, Cesargrad, Loborgrad, Oštrc, Pustu Belu, Milengrad, Grebengrad i Konjščinu.

Prvi vlasnici Velikog Tabora bili su grofovi Celjski, a nakon njihovog izumiranja ban Ivaniš Korvin ga je dodijelio obitelji Rattkay u čijem je vlasništvu bio sve do 1793. godine. Jedna od najistaknutijih ličnosti obitelji Rattkay bio je barun Juraj Rattkay Velikotaborski (1612.-1666.), redovnik-isusovac, svećenik, zagrebački kanonik i zastupnik Ugarskog sabora u Požunu. Njegova knjiga ''Memoria regum et banorum regnorum Dalmatiae, Croatiae et Sclavoniae'', izdana u Beču 1652. godine, smatra se prvom sustavnom povješću Hrvata.

 

Juraj Rattkay Velikotaborski:

 

qRXXulK.jpg

 

Kasnije su gradom upravljali Kraljevska komora, ministar Thugut i braća Grunwald, a u vrijeme Prvog svjetskog rata služio je kao zatvor. Godine 1927. kupio ga je slikar Oton Iveković, ali ga je već 1935. zbog bolesti napustio i 1938. prodao banskoj upravi. Od uprave je predan časnim sestrama reda kćeri milosrđa iz Blata na Korčuli, koje su u njemu boravile do 1950. godine. Dvorac je godinama bio zapušten i izložen propadanju, a današnji vlasnik - Muzej Hrvatskoga zagorja - postupno ga obnavlja.

 

Oton Iveković:

 

wfpAVOl.jpg

 

Uz Veliki Tabor je, kao i za druge dvorce, vezano više mitova i legendi od kojih je najpoznatija ona o Veroniki Desinićkoj.

U vrijeme vladavine grofa Hermana II. Celjskog, kaže legenda, njegov sin Fridrik upoznao je mladu ljepoticu Veroniku i buknula je obostrana ljubav. Fridrik je bio oženjen Elizabetom Frankopan, ali više nisu živjeli zajedno. Roditelji su htjeli pomiriti zakonite supružnike, no Fridrik i Veronika su pobjegli u grad Fridrichstein kod Kočevja gdje su se potajno vjenčali.

 

Stjepan Đurić Pišta - Veronika Desinićka:

 

U4wbpoC.jpg

 

Bijesni grof Herman je za njima poslao vojnike te je Fridrik završio u Celju u tamnici, dok je Veronika izvedena pred sud pod optužbom da je vještica. Sud je Veroniku oslobodio svake krivice, no grofove sluge su je uhvatile i udavile u velikoj drvenoj posudi s vodom, nakon čega je tijelo uzidano u zid koji spaja peterokutnu kulu s ulazom u dvorac.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Njima dvojici za uspomenu i dugo sjećanje:

 

B1NNMcU.jpg

 

I evo nas unutar Velikog Tabora. Upad 20 kuna, a za penziće upola. Najprije smo zašli u prometnu zonu:

 

OazIOnR.jpg

 

Zatim smo zavirili u vinski podrum:

 

07lvoGt.jpg

 

b2hF7yd.jpg

 

SaxyMzs.jpg

 

Nešto za modelare i maketare:

 

VyDjFej.jpg

 

Obiteljska loza Rattkayevih:

 

b8C8V8f.jpg

 

Sreća da je prazan:

 

ZbiKZGJ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kamin:

 

vHfTwDJ.jpg

 

Strelice za samostrijel:

 

H7989m4.jpg

 

Malo keramike:

 

qQXd54T.jpg

 

y1LX5hh.jpg

 

Gospo, je li dopušteno da vam se zakoniti supružnik pridruži:

 

qNPcIBR.jpg

 

Ormar:

 

jdD3CIw.jpg

 

Jedan od Rattkayevih:

 

ezJDduY.jpg

 

Preslika freske iz neke crkve (posjetio me onaj Švabo što skriva stvari po kući, pa sam zaboravio detalje):

 

19i33tD.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Oton Iveković - Veronika Desinićka:

 

AvVguOx.jpg

 

Helebarde:

 

x4TT4w0.jpg

 

Pogled kroz prozor kule na Desinić:

 

qSqTxUY.jpg

 

Kula:

 

K37e44E.jpg

 

Sat:

 

F3446k4.jpg

 

I ja ću tebe:

 

oDwaX7Q.jpg

 

Ulazimo u ne baš ugodnu prostoriju - onu sa spravama za mučenje:

 

bQQksdF.jpg

 

Pribor za trajno baniranje:

 

nwqRyQw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Još malo grozota (srećom bilo i prošlo):

 

V8BxITv.jpg

 

BrHa7If.jpg

 

lP5lJiL.jpg

 

Putujuće ''klade'':

 

YcpBzIz.jpg

 

Nešto od pisanih tragova:

 

MqJmCFT.jpg

 

Dame i gospoda su uživali i u glazbi:

 

NxJa1IZ.jpg

 

Ovo je valjda dvorska kapelica:

 

nX1sn6Y.jpg

 

A ovo je lutkarsko kazalište:

 

OMekcPK.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vrijeme je za izlazak na svježi zrak - pogled iz dvorišta:

 

NT9SZaR.jpg

 

Jedna od kula izvana:

 

RINJxKv.jpg

 

Krajolik je predivan i vrijedilo bi opet doći negdje u svibnju:

 

tb6OZLQ.jpg

 

Kumrovec

 

Došlo je vrijeme da se oprostimo s Velikim Taborom. Početni plan je bio ambiciozan i predviđao je posjet i dvorcu Miljana, ali smo ga zbog poodmaklog vremena registrirali tek usput:

 

F9SJXzq.jpg

 

Na putu prema Kumrovcu potražili smo nekadašnje željezničko stajalište Zagorska Sela. Evo na što liči danas:

 

Tuvwy0z.jpg

 

aG3FVZa.jpg

 

ZfrowWb.jpg

 

qdOZ3um.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Buffala na pruzi, kao na Divljem zapadu::

 

fFnvrh6.jpg

 

Kolodvor Kumrovec je tuga i jad. Nekoliko usputnih zapisa:

 

GGrX2h8.jpg

 

KO93Uls.jpg

 

f5jiV9b.jpg

 

0AHuFci.jpg

 

Ovdje sam zamolio suputnike da zastanu i da me slikaju…

 

CKtZ9pc.jpg

 

… jer mjesto budi uspomene na daleku 1972. godinu. Pitalica-tražilica-mozgalica - pogodite gdje sam ja:

 

hraKiXY.jpg

 

Stigli smo u selo Kumrovec:

 

ugXZkyt.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Awtc2h5.jpg

 

G4YAEeB.jpg

 

U želucima nam je već opako zavijalo pa nas je Portos odveo na mjesto gdje se dobro jede:

 

oFAruDT.jpg

 

Kao što se vidi iz priloženog:

 

p7pHE6A.jpg

 

GP2EUXG.jpg

 

Domaćini su nam ponudili degustaciju vina koje kane nabaviti iz obližnjih podruma, pa tko bi odolio napasti:

 

LW47nWB.jpg

 

Još jedan usputni simbol zapuštenosti željeznice - kolodvor Klanjec:

 

WOiDTII.jpg

 

I za kraj oproštajna kava na benzinskoj kod kolodvora Zaprešić:

 

02OTh3r.jpg

 

Toliko od moje malenkosti. Moji suputnici će me, nadam se, dopuniti dok će Pfaff inokosno opisati svoje dojmove u novoj temi ''Kako sam bijo''…

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti na interesantnom putopisu. Pojma nisam imao da i Tuđman ima rodnu kuću uređenu u kumrovečkom stilu :ne zna: ... ali valjda nikad nije kasno za nova saznanja.

 

Veliki Tabor ... vidim da su ga jako lijepo sredili. Zadnji put kad sam bio tamo su tek bili postavil skele, a sad ova zidina fakat izgleda impresivno. A niste se odlučili ići klopati u Grešnoj gorici ? Tamo je isto jako dobra klopa (istinabog, ja sam notorni laik po pitanju dobre hrane, ali znam da mi je svaki put bilo fino kad sam tamo nešto jeo).

A Zagorska sela su nažalost skroz zarasla ... sad više ni svoj džunglopis ne bih više mogao ponoviti bez neke opake mačete i sjekire.


BTW ... na ovoj fotki ste se namjerno pošlihtali po veličini ? :mrgreen:

Pfaff je poželio posjetiti kolodvor i budi mu udovoljeno. Dočekali smo jednu pošaranu Macosu za Zagreb i imali kratko bavljenje u kolodvoru. Ovo je zajednička slika i prilika nas četvorice veleputnika:

http://i.imgur.com/kUVIJlx.jpg

Link to comment
Share on other sites

A niste se odlučili ići klopati u Grešnoj gorici ? Tamo je isto jako dobra klopa (istinabog, ja sam notorni laik po pitanju dobre hrane, ali znam da mi je svaki put bilo fino kad sam tamo nešto jeo).

 

Nismo još bili toliko gladni, a Portos nam je već preporučio lokaciju (onaj što toči vino na slici je njegov kolega s posla, inače gazdin sin).

 

na ovoj fotki ste se namjerno pošlihtali po veličini ?

 

Ne, slučajno smo se tako posložili, a ispalo je: :kul

 

UxSTGzx.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

No bili ste u Kumrovecu, a nista iz kuce JBT-a?

 

Nismo stigli jer smo žurili na ručak, a ionako smo sva trojica već bili tamo (ja bar desetak puta od 1959. na dalje). Ovo je iz mog zadnjeg posjeta 2010. godine:

 

qEkxESb.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sviđa mi se taj "stolac" :mrgreen:

 

…Pitalica-tražilica-mozgalica - pogodite gdje sam ja:

http://i.imgur.com/hraKiXY.jpg

Onaj furt levo u prvom redu šta se drži za glavu ("Šta mi je sve ovo trebalo!?") :mrgreen:

...

Kao što se vidi iz priloženog:

http://i.imgur.com/GP2EUXG.jpg

Svu tu gibanicu se zamračili :hm ?

 

*****

Glavno da ste Pfaffa vrnuli u jednom komadu i sad čekamo njegove dojmove f040.gif

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

...

… jer mjesto budi uspomene na daleku 1972. godinu. Pitalica-tražilica-mozgalica - pogodite gdje sam ja:

 

hraKiXY.jpg

 

...

 

 

Ne, moja glava je u puno udobnijem položaju. :wink:

 

Tamo otkud izlazi ona u Borosanama ... vežeš gaće? :kul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...