Jump to content

Vojni objekti na Visu (Off topic putopis)


2044

Recommended Posts

Ove godine sam na more išao na Vis i obišao nekoliko vojnih objekata bivše JNA na otoku. Nažalost to je samo mali dio od ukupno 37 vojnih objekata na otoku, za ostale nije bilo prilike za obilazak, ali u planu mi je vratiti se i obići i ostatak. Inače Vis je zbog svog strateškog položaja bio zatvoren za strance do 30. svibnja 1992. kada je JNA napustila otok.

 

Karta:

vis_karta_zpsrrbz9f9x.jpg

(Brojevima su označene lokacije koje sam obišao.)

 

1.

Krećemo oko 17 sati ispred hotela i prvo što posjećujemo je podmorničku bazu koja navodno nikada nije bila korištena.

 

IMG_4254_zps4s8q7uvf.jpg

 

IMG_4255_zpsnnbeksww.jpg

 

Prolaz u druge tunele koji je 1991. zabetoniran od strane HV-a zbog sprječavanja krađe.

IMG_4257_zpscmyyakys.jpg

 

IMG_4258_zpsauiz8zth.jpg

 

Tunel koji je napravljen od strane korumpiranih zapovjednika za izlaz u slučaju napada.

IMG_4262_zpsju2wf3ad.jpg

 

Ali nije dovršen...

IMG_4263_zps1wrwjcpo.jpg

 

IMG_4264_zpstm9zg7mz.jpg

 

Pogled s druge strane baze...

IMG_4265_zps4uwf2wpq.jpg

 

Sa tunela, koji je sad popularna skakaonica, a visina je oko 5 metara.

IMG_4269_zpse4marxtb.jpg

 

Ograda u grmlju...

IMG_4271_zpsuwlnzjuy.jpg

 

Isto nešto nedovršeno...

IMG_4252_zpsvz1bc414.jpg

 

Nekad je ovdje bio protuavionski top.

IMG_4276_zpsepa5rzta.jpg

 

Uvala Rogačić

IMG_4253_zpssirjuu1m.jpg

 

Nastavlja se...

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

2.

 

Sljedeće na redu su tuneli "Nova pošta", a dobili su naziv po istoimenom Rt-u. Svrha im je bila obrana.

 

Vozilo "ekspedicije"

IMG_4280_zpszrughj2f.jpg

 

Dok je netko na kupanju, bicikl je parkiran u tunelu...

IMG_4281_zpszlvry52v.jpg

 

Otvor za provjeru

IMG_4284_zpspezzinl8.jpg

 

Kutija za osigurače

IMG_4285_zpsq3xs3ony.jpg

 

Tunel

IMG_4286_zpsq66aqmhe.jpg

 

Natpis...

IMG_4287_zpsnrnrlfnb.jpg

 

Vertikalni izlaz iz tunela

IMG_4290_zpsvpxucxrt.jpg

 

IMG_4292_zpsw6fcr1ge.jpg

 

Glavna prostorija

IMG_4293_zps8vlsisge.jpg

 

Još jedan natpis

IMG_4294_zpsnhz8yzbq.jpg

 

Odavde se komandiralo, sada sve pokradeno...

IMG_4295_zpsyxk2wc8i.jpg

 

Ovdje su spaljeni kabeli da bi se očistilo od izolacije te kasnije prodalo.

IMG_4296_zpsfvg5kcdo.jpg

 

Nastavlja se...

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Nekada bio top...

IMG_4300_zpsx1cb78sr.jpg

 

Ovdje se zbog visokih valova spremao top po zimi...

IMG_4299_zpsfpmvncli.jpg

 

Ujedno i jedina poveznica sa željeznicom; tračnice po kojima je top ulazio u spremište.

IMG_4302_zpsi8iuqjwd.jpg

 

Povratak u tunele

IMG_4301_zps8jtoj9lk.jpg

 

Pas od vodiča

IMG_4304_zpsyizqnmjb.jpg

 

Prostorija obnovljena od strane udruge koja brine o vojnim objektima.

IMG_4305_zpslxldjdfv.jpg

 

Prolazi...

IMG_4306_zpsz9epc01e.jpg

 

IMG_4307_zpsdmxva64z.jpg

 

Još jedan "balkon" gdje je bio top.

IMG_4308_zpslsgi9gsm.jpg

 

Rt Nova pošta

IMG_4314_zpstr6j5rs3.jpg

 

Pogled na otvoreno more

IMG_4315_zpsv6jnvrwf.jpg

 

Prema izlazu

IMG_4316_zpsxwuc528l.jpg

 

IMG_4282_zpsvqdttt0a.jpg

 

Nastavlja se...

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

3.

 

Pogled na Komižu i zaljev...

IMG_4318_zpsxhqqrhs7.jpg

 

IMG_4319_zpstbdhrrha.jpg

 

4.

 

Vojni objekt pod Crvenim stijenama. Prvobitna namjena tog objekta bila je podzemna vojna bolnica, ali prenamijenjena je u obavještajni centar. To je ujedno i prvi izgrađeni vojni objekt na otoku.

 

Crvene stijene

IMG_4324_zpsxkgpjvuv.jpg

 

Ulaz u vojnu bolnicu, odnosno obavještajni centar.

IMG_4328_zpsitvubqnl.jpg

 

Prostorija gdje je bio kompresor i distribucija zraka.

IMG_4330_zpskhiqyego.jpg

 

IMG_4331_zpsjke0p1fx.jpg

 

Rupa za vodu...

IMG_4332_zpsk8adl7mx.jpg

 

Prostorija za oporavak prenamijenjena u glavnu prostoriju obavještajnog centra.

IMG_4334_zpsipchxmaw.jpg

 

Zidovi su naravno zvučno izolirani.

IMG_4335_zpsewyrooxq.jpg

 

Izlaz

IMG_4338_zps7vaqc722.jpg

 

Dovod zraka

IMG_4343_zpsktow6u8b.jpg

 

Prostorija za oporavak zapovjednika

IMG_4344_zps0c5mwyln.jpg

 

U drugoj prostoriji je bila operacijska sala koja je nakon prenamjene služila za ispitivanje, a najviše su tamo bili Nijemci.

IMG_4346_zpsnxq0twmr.jpg

 

Naizgled nedovršeni tunel, ali zapravo tunel za evakuaciju...

IMG_4349_zps5hxzbbpv.jpg

 

A ulaz u taj tunel je iza ovog zida koji se trebao srušiti u slučaju rata.

IMG_4350_zpsdqi4juvn.jpg

 

Desno je glavni dio bolnice, odnosno obavještajnog centra...

IMG_4351_zpsb7nxdtpe.jpg

 

Zbog prvobitne namjene vojne bolnice, ovdje su tuneli su bili široki...

IMG_4352_zps7hyjmtbu.jpg

 

Izlaz...

IMG_4353_zpskr6rcxub.jpg

 

Nastavlja se...

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

5.

 

Zadnji dio obilaska, najviši vrh Hum i fotografiranje zalaska.

 

Jedini vojni objekt na otoku u funkciji...

IMG_4355_zpsqhhers80.jpg

 

Pogled na Komižu

IMG_4371_zpsiczfxxxa.jpg

 

Crkva sv. Duha

IMG_4372_zpsyge1ltqo.jpg

 

I za kraj tri fotografija zalaska...

IMG_4397_zpswyfsomvq.jpg

 

IMG_4430_zpsd2z86kqa.jpg

 

IMG_4454_zpseahvpctq.jpg

 

Šteta je da ti vojni objekti propadaju, kada bi se mogli obnoviti i više promovirati.

 

Kraj.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Lijepo si to prikazao, a fotografije su majstorske. Na tekst imam nekoliko primjedbi i pitanja:

- za onu ''podmorničku bazu'' bi se prije reklo da je potkop-sklonište za raketne i torpedne čamce

- ne razumijem izraz ''korumpirani zapovjednik''

- ''otvor za provjeru'' liči na puškarnicu ili otvor za strojnicu

- ''kutija za osigurače'' jako liči na KTR (kućni telefonski razdjelnik)

- ''ovdje se zbog visokih valova spremao top po zimi'' - u tom slučaju bi trebala postojati vrata kao zaštita od valova, a na slici im nema ni traga; prije bi se reklo da je top tamo bio smješten dok nije bio na borbenom položaju

Bez obzira na sitne dvojbe putopis je po meni vrlo dobar i zanimljiv. :palac:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

U drugoj prostoriji je bila operacijska sala koja je nakon prenamjene služila za ispitivanje, a najviše su tamo bili Nijemci.

 

Koji Nijemci???

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

"ovdje se zbog visokih valova spremao top po zimi" - u tom slučaju bi trebala postojati vrata kao zaštita od valova, a na slici im nema ni traga; prije bi se reklo da je top tamo bio smješten dok nije bio na borbenom položaju

Neee, po tim se tračnicama top povukao natrag, onda se u cijev nabio barut pa kugla i izvuklo ga se naprijed u paljbeni položaj i ... buuum!

(jedino ne kužim gdje su ostaci kuka za koloturnike?)

 

BTW, po grafitima primjećujem da su nakon povlačenja JNA utvrde osvojili hrabri 'rvacki vitezovi :ljut4

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Samo da napomenem da sam te informacije dobio od vodiča, ne odgovaram ako nisu točne.

 

Lijepo si to prikazao, a fotografije su majstorske. Na tekst imam nekoliko primjedbi i pitanja:

- za onu ''podmorničku bazu'' bi se prije reklo da je potkop-sklonište za raketne i torpedne čamce

- ne razumijem izraz ''korumpirani zapovjednik''

- ''otvor za provjeru'' liči na puškarnicu ili otvor za strojnicu

- ''kutija za osigurače'' jako liči na KTR (kućni telefonski razdjelnik)

- ''ovdje se zbog visokih valova spremao top po zimi'' - u tom slučaju bi trebala postojati vrata kao zaštita od valova, a na slici im nema ni traga; prije bi se reklo da je top tamo bio smješten dok nije bio na borbenom položaju

Bez obzira na sitne dvojbe putopis je po meni vrlo dobar i zanimljiv. :palac:

 

Hvala!

 

Sad da odgovorim na ovo ostalo:

1. Mogli su i brodovi ući u bazu i tamo su se namirivali.

2. Malo sam tu pogriješio, uglavnom novci su potrošeni bezveze na taj tunel jer nije bilo potrebe za tim.

3. Točno, imao je i tu namjenu.

4. Moguće da je i to.

5. Zaštita je bila napravljena od mreže na kojem je bio lažni kamen napravljen od stiropora. Sada je više nema.

 

Koji Nijemci???

 

Koje su doveli na ispitivanje.

 

(jedino ne kužim gdje su ostaci kuka za koloturnike?)

 

Puno je toga pokradeno pa nije ni čudo da nema...

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Inače Vis je zbog svog strateškog položaja bio zatvoren za strance do 30. svibnja 1992. kada je JNA napustila otok.

 

 

 

Prolaz u druge tunele koji je 1991. zabetoniran od strane HV-a zbog sprječavanja krađe.

 

Dobar putopis uz dvije primjedbe:

1.Otok Vis i Lastovo su bili otvoreni za strance još za bivše SFRJ - nakon dugo godina lobiranja mislim da su otvoreni 1987. Može biti godina prije ili kasnije ali je sigurno prije 90.

 

2. Kako je to ekipa iz HV salovala beton u tunelima 1991 ako su istovremeno (do 92) tu bila jugovojska?

Link to comment
Share on other sites

Dobar putopis uz dvije primjedbe:

1.Otok Vis i Lastovo su bili otvoreni za strance još za bivše SFRJ - nakon dugo godina lobiranja mislim da su otvoreni 1987. Može biti godina prije ili kasnije ali je sigurno prije 90.

 

2. Kako je to ekipa iz HV salovala beton u tunelima 1991 ako su istovremeno (do 92) tu bila jugovojska?

 

1. 1989.

 

2. Greška u pisanju, radi se o 1992.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Ne bi vjerovao, ali radili su cestu preko Biševa. Nema vojska da stoji, makar i zarobljena.

Nažalost dosta ih je i umrlo tamo što od bolesti što od gladi.

"Rekbi da su sagradili ono komad željeznice, da njome plaše švrake i gavrane kroz našu Zagoru"

Juraj Kapić, 1891.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hvala ti, putopis mi je baš fino sjeo. Zanimljiv je i fino si sve pofotkao. Ova crkvica ti je super pofotkana, jedino možda WB malo više u toplo. Al motiv i kadar su stvarno dobri!

 

 

Lijepo si to prikazao, a fotografije su majstorske. Na tekst imam nekoliko primjedbi i pitanja:

- za onu ''podmorničku bazu'' bi se prije reklo da je potkop-sklonište za raketne i torpedne čamce

- ne razumijem izraz ''korumpirani zapovjednik''

- ''otvor za provjeru'' liči na puškarnicu ili otvor za strojnicu

- ''kutija za osigurače'' jako liči na KTR (kućni telefonski razdjelnik)

- ''ovdje se zbog visokih valova spremao top po zimi'' - u tom slučaju bi trebala postojati vrata kao zaštita od valova, a na slici im nema ni traga; prije bi se reklo da je top tamo bio smješten dok nije bio na borbenom položaju

Bez obzira na sitne dvojbe putopis je po meni vrlo dobar i zanimljiv. :palac:

 

Ovo govori o "znanju" vodiča. Mislim, lijepo je da se ljudi trude i imaju udrugu koja se brine o svemu, uređuje neke stvari i vodi turiste, ali ipak, malo znanja ne bi bilo na odmet.

 

 

 

Koji Nijemci???

 

Da, i ovo je vjerojatno isto posljedica "znanja" vodiča. Ja sam poprilično siguran da u vrijeme dok su njemački ratni zarobljenici bili u bivšoj Jugoslaviji, pa tako i u Hrvatskoj, gotovo ništa od toga što se danas od vojnih objekata na Visu može vidjeti još nije bilo sagrađeno. Ili?

 

Btw, ima li na Visu nešto sačuvano od vojnog aerodroma iz 2. sv. rata da se može pogledati?

 

Bok!

 

Ante

Unin_grb.png.29f4a5dacaee32a0dea2e7b9930a22d4.png

 

 

1318035464_logovodoravni.jpg.374c9de55cca2fd0384894b16e3a0dd0.jpg

 

Moja galerija na Photrain.net - https://www.photrain.net/photos/member/ante.klecina

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se u ''znanje'' turističkih vodiča uvjerio u više navrata. Primjerice, u jesen 1975. bili smo na sindikalnom izletu u Bosni i posjetili smo između ostalog Mrakovicu na Kozari. Ženskica-vodič nam je obznanila kako je tamošnji spomenik rad Antuna Augustinčića, pa sam joj prišapnuo da primi pozdrav od Dušana Džamonje.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Na viškom aerodromu nije bilo nekakvih čvrstih objekata koji bi ostali sačuvani. Poletno sletna staza je obilježena stupovima visokim 3 - 4m cijelom duzinom. Dio je pod vinogradima, a dio su prošle godine očistili i pokosili jer je bilo govora da će se urediti aerodrom za prihvat sportskih aviona.

Po viškom polju se da naći PSP ploča kojima je bila pokrivena pista i stajanje, a sada služe kao ograde. Isto tako se može naći onih stupića na koje se vješala bodljikava zica a izgledaju kao svinjski rep.

Prošle godine u jednoj neplaniranoj šetnji iznad uvale Mala Travna sam naletio na dva bunkera/zaklona iz drugog sv. rata koji izgrađeni kao suhozid.

"Rekbi da su sagradili ono komad željeznice, da njome plaše švrake i gavrane kroz našu Zagoru"

Juraj Kapić, 1891.

Link to comment
Share on other sites

...

Btw, ima li na Visu nešto sačuvano od vojnog aerodroma iz 2. sv. rata da se može pogledati?

 

...

 

Kolko sam više puta čital, višekratno je preorana cijela površina (a nije valjda da očekuješ ostatke tornja, hangara, kantine ...? Toga ili nije bilo, ili je prohujalo s burama ... a i aboridžini su skloni reciklaži :kul2).

Link to comment
Share on other sites

 

Da, i ovo je vjerojatno isto posljedica "znanja" vodiča. Ja sam poprilično siguran da u vrijeme dok su njemački ratni zarobljenici bili u bivšoj Jugoslaviji, pa tako i u Hrvatskoj, gotovo ništa od toga što se danas od vojnih objekata na Visu može vidjeti još nije bilo sagrađeno. Ili?

 

Gosti su na odmoru pa ih nije uputno opterećivati suvišnim podacima, npr. jel tu bila njemačka 88ica ili Ansaldo 90, navodno sa Vitoria Veneta.

Ako ćemo tjerati mak na konac, potkop je u uvali Parja, a ne u Rogačiću.

Za Vis ne znam, osim ceste na Bisevu, a to mi je pričao barba koji ih je čuvao. U Splitu su krajem četrdesetih gradili jedno poprilično veliko sklonište u tupinolomu, tada, podosta izvan grada, a danas je to skoro centar.

"Rekbi da su sagradili ono komad željeznice, da njome plaše švrake i gavrane kroz našu Zagoru"

Juraj Kapić, 1891.

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti, putopis mi je baš fino sjeo. Zanimljiv je i fino si sve pofotkao. Ova crkvica ti je super pofotkana, jedino možda WB malo više u toplo. Al motiv i kadar su stvarno dobri!

 

Hvala!

Fotke nisam uređivao osim zadnje tri jer nemam naviku uređivat za putopise, pa je takva kakva je.

 

Ovo govori o "znanju" vodiča. Mislim, lijepo je da se ljudi trude i imaju udrugu koja se brine o svemu, uređuje neke stvari i vodi turiste, ali ipak, malo znanja ne bi bilo na odmet.

 

Da, kada im je glavni cilj da se samo zaradi na turistima, a ostalo...

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

 

Da, kada im je glavni cilj da se samo zaradi na turistima, a ostalo...

Gledao sam po ne znam koji put Malo misto. Uvjek je isto i danas kao i nekad. Kako kaže diretur hotela Roko turističkom vodiću: Ća ti prčaš Njemcima da su oni razrušili naše misto? Ali druže direktore to je istina. Znam ja da je istina ali ti njima reci da su to Talijani uradili. Ako su Talijani ili Njemci onda reci da su to Amerikanci i Englezi greškom napravili. Ali ako su i oni tu onda im reci da smo mi sami to napravili.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Odličan putopis, kad to sve gledaš kaj se delalo u onoj državi to je za plakati, kam su sve novce bacali.

Ali ovo mi je želja isto posjetiti ako me put koji put odnese na Vis.

To se slobodno pogleda bez vodiča ili?

Btw ko zna kolko je aviona sve u jadranu iz drugoga svjetskoga rata.?

I da te pitam ovo su svi tuneli ili ih ima još?

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis, kad to sve gledaš kaj se delalo u onoj državi to je za plakati, kam su sve novce bacali.

Ali ovo mi je želja isto posjetiti ako me put koji put odnese na Vis.

To se slobodno pogleda bez vodiča ili?

Btw ko zna kolko je aviona sve u jadranu iz drugoga svjetskoga rata.?

I da te pitam ovo su svi tuneli ili ih ima još?

 

Hvala!

Naravno, može se bez vodiča, ali preporučljivo je da se ide s terencem jer su pristupne ceste do većine objekata u jako lošem stanju. Nije na odmet raspitati se za točne lokacije objekata prije obilaska jer su udaljeni od glavne ceste. Ovo je dio tunela, jedan dio sam obišao 2011.-te godine, ali nemam fotke. Od ukupno 37 vojnih objekata na otoku, dobar dio su tuneli.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...