Jump to content

U Maksimir do potoka Bliznec, 8. kolovoza 2015.


Stanley

Recommended Posts

Morao sam danas obaviti jedan poslić u gradu pa sam spojio nužno s ugodnim. Jest da ljudima moje dobi preporučaju da po ovim vrućinama ostanu doma u hladovini, ali kako relativno dobro podnosim visoke ljetne temperature odlučio sam se - kad sam već u gradu - relaksirati malom šetnjom u Maksimiru. Ciljano područje je bio potok Bliznec, uz koji sam se u mladim danima dosta našetao (uglavnom u dvoje) ali me tamo jako dugo nije bilo. Ta nije mi baš pri ruci jer stanujem na sasvim suprotnom kraju grada i udaljenost od moje kuće do Maksimira je cca 10-11 km.

Do tramvajskog stajališta Ravnice koristio sam usluge ZET-a, autobus i dva tramvaja, a kako nas je uvaženi thomcro ovih dana isprepadao gomilom fotografija plavih prometala (šala mala, slike su izvrsne) ne vidim potrebu za predstavljanjem vozila koja su me dopremila do cilja.

Početna točka je Glavni kolodvor. Tu sam primijetio čador s porukom koju bih ja izmijenio u ''sve se može učiniti kada se hoće''. Pa sam, čekajuću četvorku koja je po stajališnom displeju trebala stići za devet minuta, odlučio zaviriti unutra. I vidim da je riječ o promotivnoj izložbi Scijentološke crkve. Hvala lijepa, ja takvu vrstu robe ne kupujem, a ionako mi je kao agnostiku predodređen Pakao.

 

To je rečeno mjesto:

 

CNKC8l6.jpg

 

U četvorki sam imao ugodu da preko puta mene sjedne gospođa približno mojih godina, izrazito obdarena snagom vjere i darom govora. Razgovarali smo sve do Kvatrića gdje je izašla (razgovor je relativan pojam, jer je ona pričala i ja sam tek povremeno stigao izustiti koju riječ). U početku sam se prepao da sam naletio na Jehovinu svjedokinju, ta bi me vjerojatno pratila i na vrh Medvednice, ali sam se srećom prevario. Osim što je prorekla skoru propast svijeta razgovarali smo uglavnom o onim našem jadniku što ga je zatočio ISIL. Zajednički jezik smo našli u potrebi tolerancije među ljudima i vjerama.

Pri izlasku iz tramvaja na Kvatriću gospođa mi se uljudno ispričala ako me udavila svojim pričanjem. A ja sam joj odgovorio: - Do viđenja i hvala što ste mi skratili putovanje! - I nisam slagao.

 

Eto me na odredišnom stajalištu, po mojem izračunu cca 11 km od kuće u kojoj stanujem:

 

97omSfV.jpg

 

U neposrednoj blizini stajališta je most ispod kojeg protječe potok Bliznec:

 

pBcuw3A.jpg

 

Nekoliko riječi o Bliznecu, kojeg neki stanovnici podsljemenske zone zovu i Mrzljak. Jedan je od najvećih i vodom najbogatijih potoka koji izviru u području Parka prirode Medvednica, a s duljinom od 8 km je najdulji. Izvorište mu je u najvišim predjelima Medvednice, između planinskih vrhova Sljeme (1.033 m/nm) i Puntijarka (991 m/nm) kod 12 m visoke stijene Šumarev grob, a voda se prikuplja iz nekoliko strmih jaraka.

Vode Blizneca napajaju drugo i peto maksimirsko jezero.

 

Stijena Šumarev grob i jedan od izvora:

 

Vh5tJOy.jpg

 

Ilustracija prikazuje područja rezervata šumske vegetacije na Medvednici, a u sredini se vidi položaj izvorišnog dijela potoka Bliznec:

 

8RSpGtM.jpg

 

Nakon izlaska iz Parka prirode Medvednica i spuštanja u dolinu u naselju Bačun Bliznec teče do vodne retencije Jazbina između Čreta i Remeta i nakon toga se, u svome reguliranome koritu, spušta do Maksimirske šume uz koju stiže do Poljoprivrednog i Šumarskog fakulteta te dalje do Ravnica, Borongaja, Ferenčice i Kozari Boka gdje utječe u glavni odvodni kanal gradske kanalizacije (popularno zvan ''Drek river'').

 

Donji tok Blizneca. Crvena boja označava dio koji je natkriven:

 

DFyPS7n.jpg

 

Bliznec u gornjem i srednjem toku obiluje raznolikim životinjskim svijetom i u njemu žive virnjaci, ličinke kukaca obalčara, tulara, vretenaca i vodencvijetova, rakovi i vodozemci. U donjem toku je nažalost najzagađeniji zagrebački potok bez tragova života.

 

Uz Bliznec vodi pješačka staza koja je dobila ime po dvoje istaknutih profesora Poljoprivrednog fakulteta:

 

hIXUSZe.jpg

 

lr6wZDA.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ono preko je valjda Fakultetsko dobro:

 

yFf3Rjk.jpg

 

Umjetni slapić:

 

QTbION0.jpg

 

Lokalitet koji me najviše zanimao je ostatak željezničkog mosta nekadašnje Pionirske željeznice. Dobro pamtim da je za mojih davnih šetnji na jednom mjestu preko potoka stajao most sa dvije uzdužne čelične konzole preko kojih je nekada išla pruga. Toliko mi je ostao u pamćenju da bih ga mogao nacrtati. Nažalost mu nisam našao ni traga, ali ima razloga pretpostaviti da se na istom mjestu nalazi neki od sadašnjih brojnih pješačkih mostova. Ako su samo skinute čelične konzole morali bi se vidjeti ostaci betonsklih oslonaca na obalama - teško je zamisliti da bi netko išao razbijati beton.

I što sad? Ništa, željezničkog mosta nema, može se i bez njega.

 

Nailazim na prvi pješački most:

 

bVtXUYQ.jpg

 

7y9KbGZ.jpg

 

Voda je bistra i čista:

 

0tv6Lr8.jpg

 

Ovo su vjerojatno zgrade jednog od fakulteta:

 

Vu8TWG8.jpg

 

Tromostovje:

 

zXqfrZY.jpg

 

Jedan pogled nizvodno:

 

MQXJPty.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma kakav je to klub, ali ionako ne kanim ulaziti:

 

SEyQ8wU.jpg

 

Dobro je dok ne tuku:

 

I5hjVbE.jpg

 

Idem ja dalje uzvodno, sveudilj u potrazi za izgubljenim željezničkim mostom:

 

YeIixXI.jpg

 

VxsURlR.jpg

 

l1XPq58.jpg

 

Babin dub:

 

GD6BYh6.jpg

 

Usputni smjerokaz - tu ću se još vratiti:

 

nqgY6QI.jpg

 

Ušće potoka Štefanovec (na slici dolje) u Bliznec:

 

qomBjUp.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Potok Štefanovec je nekada tekao kroz Donju Dubravu i Vukomerec do ušća u Drek river, ali je osamdesetih godina prošlog stoljeća zbog gradnje vojne bolnice (danas KBC Dubrava) skrenut u Bliznec. Na nekim mjestima u Dubravi su još vidljive ograde mostova preko nekadašnjeg toka Štefanovca.

 

Bivše korito Štefanovca, označeno crvenom bojom:

 

TxCV3n1.jpg

 

Srušeno deblo:

 

NTRyg2c.jpg

 

Pogled na rub Maksimirske šume:

 

kR82wpf.jpg

 

Ograda nije od mosta nego je zaštita prema Svetošimunskoj cesti:

 

CMkig0K.jpg

 

Zbog nje se Štefanovec predao prije vremena - zgrada KBC Dubrava:

 

0Hv55zH.jpg

 

Još jedan umjetni slapić:

 

GorzfGr.jpg

 

Onom prostoru se ne kanim približavati…

 

OPtq1P0.jpg

 

… jer je tamo smješteno nešto poput ovoga:

 

K7ePJBc.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast, ali ovako nešto ste trebali postaviti od Maksimirske nizvodno:

 

dAkvNOT.jpg

 

Rekao bih da je ovo odvod za punjenje četvrtog jezera:

 

jIawS51.jpg

 

Nekako mi se čini da se bliži kraj uzvodnoj hodnji:

 

H6Fi5ot.jpg

 

I bi tako. Maksimirska šuma bi ostala iza leđa, a u Bačunima nema ničeg uzbudljivog. Osim što su jednom davno domoroci htjeli istući mog kolegu poštara jer nisu stigle penzije (kao da je on ministar financija), a jadnik se jedva spasio bijegom. Svatko ima svoje Bibinjce:

 

TfT5RNN.jpg

 

Pa sam krenuo natrag i usput snimio ovoga kako piški:

 

chdUjdm.jpg

 

Jedna sunčana:

 

X98jSFX.jpg

 

Ribe se ne vide dobro, ali ih ima. Dapače, pojedine su već pravi ''porcijaši'':

 

yiJ1cbl.jpg

 

I tako s noge na nogu…

 

zjMDLK1.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje se kažiputi mijenjaju:

 

MMIEAyM.jpg

 

Ja ću desno preko mosta, a Bliznecu za danas bye-bye:

 

BG1JXHG.jpg

 

Ispust iz jezera kojim se voda vraća u Bliznec:

 

RiKMr4H.jpg

 

A jezero je:

 

sW5A6Pa.jpg

 

Lijepo izgleda:

 

jstMa3A.jpg

 

Divlje patke uživaju:

 

minaqlS.jpg

 

Da vidimo što je ovo:

 

MT3wsSs.jpg

 

Sve lijepo piše:

 

yhR3lDx.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Među pernatim živinama našla se i jedna čaplja…

 

yXc3YIN.jpg

 

… kojoj se nije dopalo što je čovjekolika neman stala kraj nje i hoće je slikati izblza, pa je potražila sigurniji položaj:

 

EDYT9sj.jpg

 

Valja mi poći dalje i laganini krenuti prema glavnom izlazu iz parka Maksimir. Staza ne obećava hlad, ali ne treba biti cendrav:

 

pxoOVp7.jpg

 

Odjednom se preda mnom stvori Jeanne d'Arc:

 

syg1Kpt.jpg

 

Mladu damu sam pitao smijem li je slikati. - Naravno, samo nemojte vikati na mene. - Čekaj malo, ''slikaj i nemoj vikati na mene'', tu nešto ne štima. A tko sam ja da vičem na tebe i zašto bih to činio? Lijepa jahačica mi je objasnila da ih neki ljudi grde zbog toga što jašu gdje, kao, ne bi trebali, a konji ostavljaju ''nagazne mine''. Dakle tako, a ja mislio da je izbio rat u Piranskom zaljevu… Proveli smo nekoliko minuta u prijateljskom razgovoru dok me konj znatiželjno fiksirao. Dama mi je ponudila da ga potapšam po sapima jer je to jedino mjesto gdje dopušta da ga stranci diraju, ali sam zahvalio na ponudi. Do viđenja - do viđenja i ugodan dan.

 

Livada preko koje sam prešao…

 

sgsfJsk.jpg

 

… i opet se dokopao hlada:

 

DyfDJ8d.jpg

 

Gledam na sat i vidim da imam dovoljno vremena slijediti ovaj putokaz:

 

oTcHuc3.jpg

 

Kapela Svetog Jurja:

 

mY1olI7.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nekoliko riječi o kapeli:

 

jr9p4LL.jpg

 

Pažnju mi je privukao ovaj dostojanstveni starac…

 

YaVww6g.jpg

 

… imena i prezimena:

 

L8T6oOj.jpg

 

Pred očima mi se gore zabavlju obitelj Šafranek i gospon Fulir:

 

okuCSsK.jpg

 

Eto me kod drugog jezera:

 

e99zj03.jpg

 

Na japanskom bi se ovo zvalo Rengō Kantai ili Kombinirana flota:

 

aH355dN.jpg

 

Na prijelazu između dva jezera još jedna čaplja:

 

Vxery7z.jpg

 

Najprije sam pomislio da je riječ o izvanrednom događaju i da je neki vlak skliznuo u jezero, kad ono kornjače:

 

J2he7r8.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kralj svih ptica:

 

i9fTKgb.jpg

 

U prvom planu ljepota, u pozadini jedna od najvećih rugoba grada Zagreba:

 

oW2nhqv.jpg

 

Hajde starino, ohan' malo:

 

bGmrY11.jpg

 

Do viđenja u nekom idućem susretu:

 

HmrUqXv.jpg

 

Mojem rashlađenom domu sam se vratio prigradskim vlakom 8032 iz stajališta Maksimir:

 

gw0wq8j.jpg

 

Od vlakova danas samo Somulj-aga, nažalost u krivom smjeru:

 

ZSYsIWC.jpg

 

Mene je nažalost dopao mađaron, doduše čist i udoban ali s unutarnjom temperaturom iz predvorja Pakla. No dvadesetak minuta saune je, kažu, dobro za zdravlje.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hvala na ovim slikama - to su sve mjesta na kojima me se može naći subotom i nedjeljom ujutro - na trčanju. Od Pionirske željeznice postoji sam nekih 200m nasipa u šumi između Brezove kolibe i mosta preko Blizneca. Sve ostalo je nestalo kod regulacije Blizneca (možda istovremeno kad je skrenut i Štefanovec. Ja sam davno stavio par slika tih tragova u temu o pion. željeznici, ali vjerojatno su slike nestale.

 

 

( )

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Prije svega mi je drago što vam se putopis dopao. Da nije bilo tako vruće otišao bih vjerojatno uz Bliznec sve do Dolja pa se vratio u grad tramvajem, ali bi to ipak bilo previše za ovakav dan.

Našao sam na internetu neke podatke o retenciji Jazbina. Završena je 1997. godine i najveća je od pedesetak retencija izgrađenih na potocima u podsljemenskom području. Brana je duljine 600 metara i prosječne širine 300 metara, a cijelo područje zauzima pola milijuna prostornih metara. Osim zaštite istočnog dijela Zagreba od poplava Blizneca (jedna velika je bila 1989.) predviđa se stvaranje jezera koje bi postalo sportsko-rekreacijski centar poput Jaruna.

 

Rekao bih da je ovo retencija Jazbina:

 

mcXJu9m.jpg

 

Intenzivna gradnja retencija na podsljemenskim potocima je započela sedamdesetih godina, a svrha im je da akumuliraju višak vode kod velikih kiša i spriječe plavljenje nizinskih dijelova grada. Jedne velike poplave sjećam se iz lipnja 1975. kada su se izlili Črnomerec i Kustošak, a vjerojatno i Vrapčak. Radio sam tog dana u popodnevnoj smjeni u pošti u Gajnicama i na posao me vozio otac autom - i to obilazno preko Ljubljanske avenije jer se preko Aleje Bologne nije moglo. Javni promet u tom dijelu Zagreba je bio praktično paraliziran, a materijalna šteta ogromna.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Si kojeg ansera poveo na ručak?

 

Ne mogu zamisliti da netko ili nešto ščepa te simpatične životinje i iskoristi ih kao hranu. Meni su puno ljepše u jezeru nego u loncu. Premda, kako nam ide s životnim standardom, ne bi me čudilo da jednog dana uz obalu nađemo samo perje.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

... a ionako mi je kao agnostiku predodređen Pakao.

 

smiley.gif

 

To baš i nije točno. Ti imaš šansu ako nisi jako, jako hulio da kao zabludjela ovca odeš u čistilište, a tek onda ako budeš baš inzistirao možeš u pakao. Duljina boravka u prvoj kategoriji ovisi o tebi. Dakle postoji šansa da se javiš iz dvije kategorije.

 

Hvala Ti na putopisima. Sva je sreća da Vas ima nekoliko koji mi na ovaj način osvježe sjećanja, a i promjene u gradu.

 

Medo

.

----

 

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Link to comment
Share on other sites

Ti imaš šansu ako nisi jako, jako hulio da kao zabludjela ovca odeš u čistilište

 

Hulio sam jako malo, naročito u odnosu na turbovjernike kojima ni jedna rečenica ne ide bez ''Abanti Is'sa''. :kul

Pretpostavljam da je Njegova svetost na donjoj slici u Raju jer mu to pripada po logici položaja u hijerarhiji. A kontraindikacija je imao za napuniti nekoliko vagona - kupio je i kardinalski i papinski naslov, nemilice je mlatio lovu na prodaji indulgencija (oprosta grijeha), imao je devetoro vanbračne djece i navodno je kao papa spolno općio s vlastitom kćeri.

Ako je taj u Raju onda se nitko od nas smrtnika ne treba bojati Čistilišta. Pa ću i ja bez čekanja u Raj i tamo neće biti loše, jedino se malo pribojavam susreta s Jackom The Ripperom.

 

Papa Aleksandar VI., pravim imenom Rodrigo de Lanzol, poznatiji kao Rodrigo de Borgia:

 

qPKctGO.jpg

 

Malo šale ne škodi, a da se vratimo na temu prisjetimo se još dvojice visokih crkvenih prelata (koji ne spadaju u isti koš s gornjim subjektom) zaslužnih za naš prelijepi park Maksimir, najstariji gradski perivoj u jugoistočnoj Europi.

Uređenje parka je započeo zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac (1752.-1827.) još godine 1794. Bečki dvor ga je zbog nakane da uredi park u francuskom stilu proglasio jakobincem, demokratom, masonom i bezvjercem, stoga je radove morao prekinuti. Po njemu je park dobio ime (Maksimilijanov mir - Maksimir).

 

Biskup Maksimiljan Vrhovac:

 

ZpOMYmw.jpg

 

Park je dovršio prvi zagrebački nadbiskup i kardinal Juraj Haulik (1788.-1869.), porijeklom Slovak. Njegovim zalaganjem je park postao remek-djelo vrtne umjetnosti u obliku engleskog pejsažnog perivoja. Taj je posao Haulik povjerio tadašnjim vrhunskim europskim majstorima, arhitektu Franzu Schüchtu, građevinaru Leopoldu Philippu, kiparu Josipu Kressmannu i vitražistu Antonu Kothgasseru, koje je doveo iz bečkog Laxenburga.

 

Nadbiskup i kardinal Juraj Haulik:

 

dJjtRn6.jpg

 

Spomen ploča u Maksimiru posvećena Jurju Hauliku, postavila Republika Slovačka:

 

BGBeWQk.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Malo sam pretraživao forum i našao ovaj plan grada Zagreba koji je objavio gaspa 23. siječnja 2008. u temi ''Zagrebačke gradske željeznice''. Na njemu je ucrtana trasa nekadašnje Pionirske željeznice (označena kao crna crta koja počinje kod jezera i prolazi uz ulicu koja je označena kao Pionirska):

 

jWdjGN0.jpg

 

Dvije fotografije zagrebačke Pionirske željeznice koje je objavio vladimir na forumu railserbia.net 24. ožujka 2007.:

 

EQrq1Yy.jpg

 

iSGJ3fK.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da si me iznenadio s tôkom potoka Bliznec. Do sada sam znao isključivo za njegov sljemeski dio (tamo oko pilane i nizvodno), ali pojma nisam imao da je to isti potok pored kojeg sam na Ferenšćici svojevremeno naslikavao tramvaje. Ili kraj kojeg se povremeno vozim dvojkom s na posao i s posla.

 

U svakom slučaju, lijepa i poučna šetnja :palac:

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio više pisat po forumu, ali me je ovaj putopis natjero na komentar. Kao prvo, jako zanimljivo kao i uvijek, samo kaj je ovaj puta s meni ajmo reč domačeg terena. Jedna stvar ipa nije točna. Potok Bliznec nije bez tragova života, ima u njemu žaba i dosta se glasno čuju, a neki dan sam vidio i ribiča kako peca u tom potoku iako ne vjerujem da je nekaj ulovio. Ne znam dal si primijetio, ali prešao si Bliznec još jednom. Onaj potok koji se ulijeva u drugo jezero je također jedan odvojak Blizneca koji puni drugo i prvo jezero. Prije je pisalo na mostu Bliznec, ali most je ovo prolječe promijenjn, pa ne znam dal su i natpis vratili. Imam ipak jednu zamjerku u ovom putopisu. Kaj si baš morao stavit fotku od KB Dubrava? Baš jako kvari putopis. E da, još jedna sitnica u vezi Blizneca. Jedan natkriveni dio je pretvoren u šetnicu koja je nedavno dobila i ime, pa se tako natkriveni dio Blizneca na Borongaju zove Šetelište Vesne Parun, a na Volovčici Šetalište Ranka Markoviča.

Link to comment
Share on other sites

@ ICE-3M - Najprije hvala na dopunama i ispravci. Donji tok Blizneca nisam nikada obilazio, a da je zagađen i da u njemu nema života pročitao sam u jednom članku o sljemenskim potocima na internetu.

Što se tiče KBC Dubrava moglo je i bez te slike, ali sam je stavio - hajmo reći - iz sentimentalnih razloga. Tu su mi svojedobno bili na liječenju i otac i majka, a otac se nažalost nije vratio.

@ Pfaff - Najbliža bolnica mi je Sveti Duh i njoj teritorijalno pripadam. Do sada, boguhvala, nisam imao potrebe za takvim uslugama.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam najbliži ovom djelu gdje prestaje bit pokriven, pa valjda zato tu još ima života iako pitanje kaj se sve ispušta u potok tamo gdje je pokriven. Također potok je u donjem toku veči dio ljeta suh, pa valjda ni to ne pomaže životu u njemu.

 

Dođe čovjek tako u neke godine kad voli znati di mu je najbliža bolnica... :kul3

 

Onaj kome je ovo najbliža bolnica nek slobodno produži odmah prema Mirogoju, jer tamo bude ionako nakon boravka u ovom horor objektu završio.

Link to comment
Share on other sites

Onaj kome je ovo najbliža bolnica nek slobodno produži odmah prema Mirogoju, jer tamo bude ionako nakon boravka u ovom horor objektu završio.

Kaj nije Miroševac bliži ovoj bolnici od Mirogoja ? :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...