Jump to content

Kako sam na svoj imendan bio sudionikom fešte od uspinjače u Svetoj Nedjelji


Pfaff

Recommended Posts

(Jer, za one koji ne znaju: Svetac s mačkicom se svetkuje 25. travnja!)

 

Kad je drazenb67 krajem listopada prošle godine upriličio svečano otvorenje svoje uspinjače u Svetoj Neđelji, nije termin bio baš pogodan svim zainteresiranima pa sam tako i ja izočio tom eventu. No, mudri Dražen je odnekud izvukao ideju da u zemlji 'Rvackoj svečanih otvaranja i rezanja vrpci nikad dosta pa je nakon jesenskog organizirao i proljetno otvorenje Uspinjaće.

Brzo smo se dogovorili (svega tri stranice dopisivanja na 4umu), jedino je bilo pitanje oće li vrijeme izdržati. Jer ipak je travanj, mjesec prevrtljivac! Meni je bilo najgore jer moram do Uspinjače prevaliti 100+ kilometara i bar jednu meteorološku zonu! No, 25. travnja, na dogovoreni datum dobio sam informaciju:

 

U Svetoj Nedjelji je osvanuo vedar sunčan dan i tako bi trebalo i ostati

Odlično! Dozvolu od Helga.jpg dobio sam još pred tjedan dana i mogu krenuti.

Jutro je osvanulo svježe i malo mutno, ali u ovo doba godine sva su moja jutra svježa i malo mutna pa to ništa ne znači. Ajmo mi...

 

UspinjacaSvNedjelja001.jpg

 

UspinjacaSvNedjelja002.jpg

 

Pfaffmobil.gif je u Beauty Salon & Health Spa jer mu se primiče "ono doba godine" pa se nadam da će odatle izaći još ljepši i još stariji. Za vrijeme tretmana, dalo mi je u zamjenu ovaj v.d. Pfaffmobil. Lijepo od njih!

 

UspinjacaSvNedjelja003.jpg

 

U smejru Metropole vozim se uvijek preko Starog Laza na Ravnu Goru. To je jedna od kateta trokuta između mene, Delnica i Ravne gore pa štedim jednu katetu i 8 kn cestarine.

Mrkopalj je subotnje sanjiv, a nebom promiču ranojutarnje krpe plavetnila

 

UspinjacaSvNedjelja004.jpg

 

Opla! Zabijotka! Cesta preko Poljičke kose je zatvorena. Nešto asfalteraju. Lijepo od njih, ali sam ja, po svemu sudeći, popušio katetu!

 

UspinjacaSvNedjelja005.jpg

 

Sad moram natrag kroz pol Mrkoplja i cijeli Sunger! Sungerska katedrala ovako osunčana izgleda kao da je od palente...

 

UspinjacaSvNedjelja006.jpg

 

Prašim niz Jablan, talijanski mini-dizel u mom Uniću vrišti tako da sam sebe ne čujem misliti...

Bajbaj2.gif, Jean

 

UspinjacaSvNedjelja007.jpg

 

Vikendaški promet meni ususret

 

UspinjacaSvNedjelja008.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Činilo mi se da imam dovoljno vremena pa sam odlučio malo putem šalabazati. Već sam nekoliko puta, vozeći se starom Lujzijanom od njenog ishodišta u Karlovcu, zapazio oznaku za čvor Novigrad na Dobri, ali nikad nisam uspio otkriti kako do tamo doći. E, pa postoji obratni način: siđeš s autoputa na naplatnim kućicama Novigrad na Dobri i pratiš asvalat. I bi tako.

Nakon naplatnih kućica odem, slijedeći znakove, lijevo i nađem se na uskom, zavojitom cestuljku koji prolazi kroz krasne ozelenjele livade. Tom sam prilikom snimio ovu divnu plantažu maslačaka u raznim razvojnim fazama koju posvećujem svom najdražem adminu. BTW, kod mene u planinama još nema ni "M" od maslačaka!

 

UspinjacaSvNedjelja009.jpg

 

I evo oznake koja me upućuje da sam u naseljenom mjestu ter da brzinu treba smanjiti na najviše 50 km/h (ionako se neda voziti više od 30, ali dobro, zakon je zakon!)

 

UspinjacaSvNedjelja010.jpg

 

Našao sam novi rakuras za snimanje dvorca.

I onda sam se nakon ukupno 2 km vožnje zmijugavim cestuljkom našao na onom odvojku koji od Stativa vodi prema Jarče polju (Motel "Dobra" na staroj cesti Karlovac – Rijeka). Ceste se spajaju pod pravim kutem i ni pod batinama ne bih pogodio da se radi o prilaznoj cesti za autoput!. Pretpostavljam da se čvor Novigrad na Dobri naknadno sagradio radi pristupa Netretiću i graničnom prijelazu Jurovski Brod. Ukratko, i ta je dilema razriješena.

 

UspinjacaSvNedjelja011.jpg

 

Malo dalje niz cestu prema Karlovcu ugledao sam prizor od kojeg su mi odma počele Slinavac.gif ...

 

UspinjacaSvNedjelja012.jpg

 

U Karlovcu sam se opet uštekao na autoput i izašao na čvoru Klinča Sela. Imao sam malih kinkibacija s ENC-om koji svako toliko zašteka i počne tvrditi da on nije odavde. Onda naravno nastane čep na ENC traku pa stignu djelatnici HAC-a pa se raščišćava gužva, a onda se piše zapisnik jerbo to ne ide tako jednostavno. Sve u svemu, dvadesetak minuta zajefrkancije...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U nastavku sam slijedeći naputak s Google maps krenuo po D1 prema Zagrebu s nakanom da na pravom mjestu skrenem ulijevo pa ću put odredišta. Brus! Pravih mjesta ima jedno pet, a ja sam, naravno, pogodio krivo. I onda je počela kalvarija.

Stigao sam skoro do granice sa Samoborom sveudilj tražeći Ivansku ulicu. Neke sam ceste prošao par puta i već su mi htjeli ponuditi općinsko državljanstvo. Koga god sam pitao, svi su se samo iščuđavali. Konačno sam na benzinskoj pumpi nabasao na lika koji je Draženov susjed ("Aaaaaa, onaj što ima kabine od stare sljemenske žičare?!") i koji mi je objasnio da zapravo moram izaći iz Svete Neđelje (ti ljubim) pa ući u Brezje, ali onda ne u Brezje nego skrenuti desno u Jagnjić Dol pa onda... Dalje je išlo k'o podmazano!

Putem sam na jednom raskršću uslikao ovoga koji će sigurno oduševiti moje riječke autobusere!

 

UspinjacaSvNedjelja013.jpg

 

Mikrolokaciju nije bilo teško pronaći – čarobna planinska brvnara, brdo automobila uredno parkiranih svuda po prometnici i hrpa likova razasutih po obronku...

 

UspinjacaSvNedjelja014.jpg

 

Riješih se mog mikro v.d. Pfaffmobila (sreća da je mikro, jer da sam došao s onim vagonom...) i onda prema ekipi koja je veselo mahala.

Dražen ima prekrasnu kuću i zanimljiv okoliš. Kad li samo sve to stigne? Jer, navodno, još i vozi tramvaj?

 

Malo zen-a

 

UspinjacaSvNedjelja015.jpg

 

E, ovakve stepenice mi trebaju

 

UspinjacaSvNedjelja016.jpg

 

Vlakić

 

UspinjacaSvNedjelja017.jpg

 

Pticokućica

 

UspinjacaSvNedjelja018.jpg

 

I evo je, napokon!

 

UspinjacaSvNedjelja019.jpg

 

Željko Halambek se vratio s Mediterana na kontinent

 

UspinjacaSvNedjelja020.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Naš domaćin Dražen s djetetom

 

UspinjacaSvNedjelja021.jpg

 

Eh, kad bi sve kartodrapke bile ovako zgodne!

 

UspinjacaSvNedjelja022.jpg

 

Još jedan dio odbora za doček. TMK-2252 i Westin. Baš sam se lijepo osjećao među dragim ljudima

 

UspinjacaSvNedjelja023.jpg

 

Uspinjaća stiže po mene. Hyperion ovjekovječuje prizor

 

UspinjacaSvNedjelja024.jpg

 

Karta za uspinjaču (veseli me da je povratna). Poništavač radi

 

UspinjacaSvNedjelja025.jpg

 

Detalj infrastrukture na donjoj stanici

 

UspinjacaSvNedjelja026.jpg

 

Evo me u kabini (malo me podsjeća na stanoviti AX). Nadam se da neće doći do nepredviđenih situacija jer je neki vandal zgulio broj koji treba zvati

 

UspinjacaSvNedjelja027.jpg

 

Haaa, khm... Ni ovo mi, nadam se, neće trebati

 

UspinjacaSvNedjelja028.jpg

 

Ja idem na višu razinu, a oni me gledaju

 

UspinjacaSvNedjelja029.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Par detalja infrastrukture na gornjoj stanici. Motor (stariji brat od moje dizalice) i prigon

 

UspinjacaSvNedjelja030.jpg

 

Vodilice užadi

 

UspinjacaSvNedjelja031.jpg

 

UspinjacaSvNedjelja032.jpg

 

A evo kako izgleda vožnja

 

 

Kao da sam na sajmu KŽMZ – prvi lik kojeg srećem je mali.paja

 

UspinjacaSvNedjelja034.jpg

 

Toma the Tajnik nešto mudroslovi, a ostali pomno slušaju

 

UspinjacaSvNedjelja035.jpg

 

I onda su u nekom trenutku počeli pristizati čevapčići u nezadrživom slijedu. Nazočni su bili prilično ješni pa Željko i njegova draga već zagledaju u dno lonca!

 

UspinjacaSvNedjelja036.jpg

 

U neko doba se pojavio i Portos koji je obavio svoju biciklijadu, bacio baciklo u trnje, sjeo u Medomobil i došao svojim prisustvom uzveličati prigodu (a donio je i nešto pive)

 

UspinjacaSvNedjelja037.jpg

 

Baš me zanima kako Hyperionu prija 'rvacka piva?

 

UspinjacaSvNedjelja038.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Već sam to negdje napomenuo, ali nije zgorega ponoviti: Naš se domaćin, osim što svira klavir, pokazao i nenadmašnim ćevapćićkom. Ovako dobrih ćevapa nisam već jako, jako dugo jeo. Sve čestitke majstoru KlapKlap.gifKogo.gifKlapKlap.gif

Jedina zamjerka bi bila premala količina ličkog ananasa, a i gdje su završile baklave?

 

UspinjacaSvNedjelja048.jpg

 

U odsutnosti Stanleya (neću sad ponavljati moje skaredne teorije o razlozima njegove izočnosti), ja sam ispao doyen u ekipi, a DB i mali.paja su mi bili ministranti.

Oni su na ovoj slici lijevo i desno od mene. Samo da napomenem da smo u jednom trenutku morali klupu čupati iz zemlje jer se rub stola počeo opasno približavati donjoj usni Krepah.gif

 

UspinjacaSvNedjelja049.jpg

 

Plato gornje stanice Uspinjaće je predviđen za kolosjek buduće tramvajske makete. Zasad ima samo nešto šinskog materijala, ali nam je detaljno objašnjeno kako će ići kolosjek.

Kad sam ponudio da s mog terena u GK dobavim jednu obitelj krtova s ciljem kopanja tunela, ponuda je s indignacijom odbijena. Pitam se zašto, pa to su baš drage životinjice?

 

UspinjacaSvNedjelja050.jpg

 

Ovdje već i cvijeće raste. Ja sam prošli tjedan otopio zadnje tragove posljednje mećave.

 

UspinjacaSvNedjelja051.jpg

 

Čovjek se nije dao slikati, al' ima dobru majicu. I medaljon sv. Benedikta. Taj je, koliko znam, bio jedan od osnivača Inkvizicije, ima li to ikakve veze sa sindikatima u -u?

 

UspinjacaSvNedjelja052.jpg

 

Digao se vjetar pa ekipa spušta spinaker

 

UspinjacaSvNedjelja053.jpg

 

Kublach je preživio! Jer kad je Tram4 među postovima o doprinosima za trpezu napisao "Dolazim s Kublachom...", uplašio sam se da je u planu nešto na ražnju Mrgreen.gif

 

UspinjacaSvNedjelja054.jpg

 

Jedna milenijska (slikao Kublach s mojim fotićem)

 

UspinjacaSvNedjelja055.jpg

 

Još jedna milenijska (slikao Kublach s mojim fotićem)

 

UspinjacaSvNedjelja056.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Došlo je vrijeme za razlaz. Ja sam ipak gospodin u godinama i sve neradije vozim po noći. A do kuće imam cca sat i pol vožnje.
Povratak uspinjaćom je bio zanimljiv, Dražen je odlučio testirati nosivost krova

UspinjacaSvNedjelja057.jpg

Ja ću biti u kabini, a čemu se ovi toliko smiju, nisam uspio dokučiti???

UspinjacaSvNedjelja058.jpg

UspinjacaSvNedjelja059.jpg

 

I gdje je nestala ekipa?

UspinjacaSvNedjelja060.jpg

UspinjacaSvNedjelja061.jpg

Na kraju su se u kabinu utrpali i njih dvojica. Bili su nekako blijedi tijekom vožnje nizbrdo i stalno bacali poglede na onu trokutastu ručkicu na zidu kabine...

UspinjacaSvNedjelja062.jpg

Ovdje se naš domaćin bavio termičkom obradom ingestibilija

UspinjacaSvNedjelja063.jpg

Susjedstvo

UspinjacaSvNedjelja064.jpg

Ja sam dolje, a oni su gore! Pa-pa! Nisam se oprostio od Tome pa to činim ovim putem!

UspinjacaSvNedjelja065.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još me Dražen poveo u svoje svetište da vidim uživo njegove tramvaje

 

UspinjacaSvNedjelja066.jpg

 

Maketa

 

UspinjacaSvNedjelja067.jpg

 

U noćnom izdanju s lampicama

 

UspinjacaSvNedjelja068.jpg

 

UspinjacaSvNedjelja069.jpg

 

Podvozja za budući četveroosovinski tramvaj

 

UspinjacaSvNedjelja070.jpg

 

UspinjacaSvNedjelja071.jpg

 

Šasija i pogon dvoosovinca. Zapanjilo me kako bešumno klizi. Jer onaj muzejski M-24 u kojem sam se nedavno vozio ruži ko sam vrag.

 

UspinjacaSvNedjelja072.jpg

 

Povratak je bio bez problema, ENC je radio normalno, a kad sam se spuštao prema čvoru Ravna Gora, sunce se klonilo zahodu

 

UspinjacaSvNedjelja074.jpg

 

Novi asvalat na cesti odlično izgleda!

 

UspinjacaSvNedjelja075.jpg

 

I to bi bilo to. Još jednom hvala domaćinu što nas je tolike trpio ("I ne zamerite čagod", rekli bi Primorci). Nadam se da su svi doprinijeli pa da nije bio na šteti.

Pa do nekog sljedećeg druženja...

 

PfaffNaklon.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

:jup omladinac ... :mrgreen:

 

...
Pfaffmobil.gif je u Beauty Salon & Health Spa jer mu se primiče "ono doba godine" pa se nadam da će odatle izaći još ljepši i još stariji. Za vrijeme tretmana, dalo mi je u zamjenu ovaj v.d. Pfaffmobil. Lijepo od njih!

 

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/UspinjacaSvNedjelja/UspinjacaSvNedjelja003.jpg

Nego ... kako si se Ti onako mlađahan i sitan uspio utrpat u Unića :hm ... to nemogu nikako dokučit :lool

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

To se čekalo, bravo majstore! :palac:

Ova mladež još ima puno toga za naučiti - naročito kako izgleda pravi putopis. A nadam se da će još netko, kako ti kažeš, prignojiti koju.

I dodajem dvije primjedbe:

1. Hvala kaj si se setil mene i okani se krivotvorina - ti si stariji godinu dana.

2. Toma me s ovim imidžom asocira na stanovitog geometra iz Valjeva, ali u detalje iz razumljivih razloga ne bih.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ha, ha ova ti je za 5 !!!

 

 

 

Dražen je odnekud izvukao ideju da u zemlji 'Rvackoj svečanih otvaranja i rezanja vrpci nikad dosta pa je nakon jesenskog organizirao i proljetno otvorenje Uspinjaće.

 

 

Inače fenomenalna je reportaža. Hvala svim sudionicima bez kojih ova feštica nebi bila moguća.....možda ovo postane i neka tradicija koju bi mogli nazvati "godišnje otvorenje uspinjače" !!!!

drazen

Link to comment
Share on other sites

Odlična reportaža, a sigurno je u skladu s tim bila i atmosfera i druženje. I hvala na maslačcima :grin:

 

možda ovo postane i neka tradicija koju bi mogli nazvati "godišnje otvorenje uspinjače" !!!!

Ako odlučiš još koji put organizirati, svakako ću nastojati doći. Ovaj put to nisam uspio ubaciti između svih putovanja koja su se zaredala ovih dana. A tvoja žičara me itekako interesira.

Link to comment
Share on other sites

Odlična reportaža. :palac:

 

Zahvaljujući tvojem putopisu osjećam se kao da sam i sam bio tamo. Vidim da vam je uistinu bilo lijepo i da je druženje svima bilo korisno.

 

Tebi čestitke na putopisu, a Draženu na uspinjači i na pozamašnoj kolekciji u svetištu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

I ja sam počel kad i autor - samo s druge strane:

 

wbyywy.jpg

 

Prije nek je izašel, bilo je: vreme odgovara, marka odgovara, registracija - tu je negde - al kak se karavan pretvoril u UNO? :hm

 

Sad idem nakeljit ostale na onu drugu temu ...

Link to comment
Share on other sites

Vidim da je odsustvo Pfaffmobila pobudilo pozornost zamašnog dijela 4umaškog pučanstva pa sam, evo, slobodan izvijestiti da se Pfaffmobil.gif vratio doma svješ i oporavljen na veliku radost ostatka obitelji

 

RijekaLokve335.jpg

 

 

Ovo je prigoda da obnovim jednu lijepu staru tradiciju. Kraj radione mog mehaničara u Scrglievu, ima susjed obor sa simpa životinjicama. Ima ih velikih, malih i srednjih!

 

RijekaLokve336.jpg

 

"Šta's blen'o?"

 

RijekaLokve337.jpg

 

Ova posljednja fotka je na moju sramotu malo brljavo kadrirana. Životinji sam, naime, podrezao papke. Ali, bilo je ili papci ili pantograf, pa sam se odlučio za papke!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Haaa, vidim ja da ja spadam u donji dio ljestvice omiljenih admina.. :kul3

Nije da se ljutim, al ono.. :kul3

 

Šteta i ja nažalost nisam bio u mogućnosti prisustvovati ovom zanimljivom događaju, ali gledajući slike, koda smo bili tamo.. :)

Jedino je još miris roštilja trebao, da se upotpuni doživljaj..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...