Jump to content

Pogled s visoka na riječku ložionu


Vladimir S.

Recommended Posts

Nije nikakva arogancija u pitanju, naslov je namjerno dvosmislen 8)

 

Nakon dugo vremena uspijeli smo žena i ja zbrisati negdje bez djece. Rezervirali smo vikend na Kvarneru od 17. - 19. 4. i naravno pogodili kišno vrijeme. Nakon kišnog petka i subote došla je prekrasna sunčana nedjelja. Iskoristili smo ju maksimalno sa šetanje po Kvarnerskim biserima turizma. Na povratku smo stali u riječkom ZTC-u (šoping centar na zapadnom ulazu u Rijeku). Trebalo je trebalo nešto kupiti curama, čisto da se iskupimo jer smo išli bez njih. Nisam znao da taj centar postoji i nisam bio svjestan gdje se točno nalazi. Naime u jednom trenutku sam ugledao tri panoramska lifta s pogledom na Kvarner a uz obalu vidi se ovo:

 

IMAG0138_zpshhbfdkol.jpg

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAAAA!!!!!!

Bio sam ko malo dijete. Pošto se nisam pripremao za fotkanje, izvadio sam mobitel i počeo okidati sve moguće kadrove. Vozili smo se liftom tri puta gore-dolje. Ja sam htio još no žena je rekla "Odi tu na terasu, sjedni pa snimaj do mile volje." Pouka: slušati ženu! :cheer:

 

Pogled lijevo prema kolodvoru:

 

e63171fa-a11e-406d-993f-de4a95e58ad8_zps

 

Nastavak sutra pošto je već malo kasno.

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Mobitel nije fotoaparat. Možda za koju godinu ali još nije. Napravio sam dosta fotki ali svako zumiranje ostaje mutno. Imam solidan mobitel ali ipak se to ne može mjeriti sa pravim fotićem. Zato postoji funkcija panoramske fotografije koja je super.

Stavljam link da ne smanjujem rezoluciju.

 

http://i1302.photobucket.com/albums/ag123/VS32021/IMAG0149_zps4ckqngsa.jpg

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

I tako uživamo u pogledu, žena u zaljevu i okolici a ja u podnožju. Odjednom čujem kako nešto dolazi iz pravca kolodvora.

 

6e80e288-4117-4626-a462-e75d4ef1c143_zps

 

Na kraju potiskivalica

 

d7dec970-5123-4b33-b38f-90ef8b6e8739_zps

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

517545930.gif

 

Na ovoj fotki ....

http://i1302.photobucket.com/albums/ag123/VS32021/6e80e288-4117-4626-a462-e75d4ef1c143_zpsrpjrmojf.jpg

... na lijevoj strani vidi se dio sive zgrade, kod nje je divlji prijelaz i tamo je jako dobra sačekuša (tu je jako duga ravnica). Do tamo se može doć pješke nakon što se auto ostavi u garaži na najdonjem nivotu, izađe se van ZTC-a i prođe cestom prema kolodvoru.

 

Na ovo mislim ...

P1010885_zps3wmq75ul.jpg

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Vagone nisam brojao, cirka deset - petnaest. Iznenadio me ovaj vlak jer je nedjelja.

Nakon cjelodnevnog šetanja čovjek malo ogladni. Naručili smo klopicu i uživali u jelu kad začuh poznati zvuk. Opet iz pravca kolodvora.

 

ccc64c19-5fed-4c88-b7c1-8b9a3506c1f1_zps

 

9ffeb231-ec5c-4299-90cf-d2c4f0356fea_zps

 

f907b5c0-10c0-4c89-a6b3-939445679a01_zps

 

Drugi dio kompozicije penje se prema Šapjanama. Na kraju protuprirodni blud, kako kaže Pfaff. Vuče Karavela a potiskuje ASEA

Nisam očekivao još jedan vlak u kratkom vremenu pa su zato samo fotke. Nisam se pripremio da snimim filmić. Da sam bolje razmislio o prvoj kompoziciji shvatio bi da su vlak razdjelili na dva dijela zbog uspona. Što ti je uzbuđenje.

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

To je bilo to. Otišli smo malo do centra prošetati se Korzom i obalom. Na svoje iznenađenje tamo sam naletio na....

 

Austrijske Željeznice!

 

IMAG0165_zpsjv0nhunu.jpg

 

Eto to je taj sasvim slučajan putopis. Meni je bio prekrasan.

 

Jedno pitanje za znalce. Zar je tako veliki uspon na ovom djelu pruge da za dvadeset praznih vagona mora biti potiskivalica?

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

... Na kraju protuprirodni blud .... Vuče Karavela a potiskuje ASEA

...

Nema tu nikakva bluda, Cargo to tako radi iz praktičnih razloga: ide asea+vagoni+rivalica i drugi dio dizel'vagoni+rivalica i u Šapjanama dizel prevuše prvu aseu ispod 3kV pod naš sistem da nemoraju čekat slovence za odbačaj(e) i tako brže vrte naše lokomotive.

 

.... Zar je tako veliki uspon na ovom djelu pruge da za dvadeset praznih vagona mora biti potiskivalica?

Na nekim dionicama i do 27 ‰

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

... Na povratku smo stali u riječkom ZTC-u (šoping centar na zapadnom ulazu u Rijeku). ... Nisam znao da taj centar postoji i nisam bio svjestan gdje se točno nalazi. Naime u jednom trenutku sam ugledao tri panoramska lifta s pogledom na Kvarner a uz obalu vidi se ovo:

 

 

 

Dobro za znati da postoji - i gde postoji. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 

Dobro za znati da postoji - i gde postoji. :mrgreen:

 

Je istina. Drugi puta treba doći sa ozbiljnom opremom. Samo se bojim da se neće imati što za snimiti obzirom na reportažu iz ložione. Možda da se rade Timelaps fotke pa da se vidi propadanje lokomotiva kroz vrijeme. Kao propadanje Titanica. Daju mu još 100-150 godina i onda će biti neprepoznatljiva masa na dnu oceana. :sad:

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

 

... Drugi puta treba doći sa ozbiljnom opremom. Samo se bojim da se neće imati što za snimiti obzirom na reportažu iz ložione. ...

 

Ma briga mene za slikanje - nego gde se može parkirat i kupit sengvič. :kul2

Link to comment
Share on other sites

Kao i svaki centar koji drži do sebe ima veliki parking pa uvijek nađeš mjesta. Dobra klopica za male pare. Dobio sam pizzu štrucu za 18 kuna a zapravo je to normalna pizza preklopljena na pol. Izbor sendviča odličan. Ako voliš tortilje, ima ih sličnih kao u McD ali duplo više punjenih. Mislio sam da će mi to biti previše pa sam uzeo štrucu...

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Fotke su sasvim OK bez obzira na mob'tel. Drago mi je da Ti se dopao pogled i da si imao lijep dan za slikavanje. Tura koju si napravio (ZTC - Luka) je odlična i svakiput nađeš neki novi motiv. Sljedeći put kad budeš u Rijeci, a ne bude za kupanje u Kvarnerskom akvatoriju, potraži terasu slastičarne u robnoj kući "Ri", a možeš se, bome, odvest i do tzv. putničkog terminala na korijenu lukobrana pa slikat Grad.

PS: Jesi primijetio kako je u onom kafiću odlična kava?

Ma briga mene za slikanje - nego gde se može parkirat i kupit sengvič. :kul2


Proždro! Samo na blagoutrobije misliš...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice onih vagona i potiska. Sigurno nisu prazni. Ako voze nesto tesko ne tovare se do kraja.

Upravo tako, ako je u pitanju željezna rudača vagoni se nikada ne tovare do kraja, odnosno do vrha. Vagon je natovaren tako da mu je osovinski pritisak maksimalan za određenu prugu, dakle 20t/os, ili 22.5t/os, ovisi od pruge. Također ako vagon ima nosivost (karikiram) 55 tona, onda ga preko toga ne možeš tovariti. Sve ovisi o vrsti tereta. ;)

Link to comment
Share on other sites

... Sigurno nisu prazni. ...

Nisu nisu, u pravilu za Šapjane ide 2x10 vagona (sa rivalicama do Jurdana) a povratak je 1x20 ili samo sa jednom aseom ili ako se u Šapjanama zatekne i dizel onda se spuštaju kao zaprega (jasno, + vagoni)

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Jedno pitanje za znalce. Zar je tako veliki uspon na ovom djelu pruge da za dvadeset praznih vagona mora biti potiskivalica?

Vagoni nisu prazni, tovareni su Rudacom iz Bakra za Linz Voestalpine, masa vlaka je 800-900 tona. Takva dva se sastavljaju skupa u jedan u Sapjanama i nasatvljaju put dalje.
Link to comment
Share on other sites

Onda su bili natovareni max do pola jer se vidi unutra do pregiba stranice. Zato mi je bilo čudno.

@ Pfaff

Ne pijem kavu. Prešao sam na crni čaj, jednako drma a bolje se osjećam. Zato znam kome ću ju preporučiti. Putnički terminal i cijeli lukobran sam ostavio za drugi puta.

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Onda su bili natovareni max do pola jer se vidi unutra do pregiba stranice. Zato mi je bilo čudno.@ Pfaff Ne pijem kavu. Prešao sam na crni čaj, jednako drma a bolje se osjećam. Zato znam kome ću ju preporučiti. Putnički terminal i cijeli lukobran sam ostavio za drugi puta.

Vec su pojedinci na forumu pitali pa da kazemo opet.

Zeljezna rudaca je teska i ona se tovari do cca pola vagona, dok recimo ugljen za istu masu se tovari do vrha vagona... A vagoni su tovareni do granice tovarenja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...