Jump to content

Vlakom Vrapče - Kustošija i dalje niz vodu


Stanley

Recommended Posts

Zato postoje čak dvije Trsatske. f040.gif

Morat ću zatražiti od mog Obija da poduzme represivne protumjere

Jer mi smo gradu Zagrebu posvetili jednu od najljepših ulica u bloku zgrada na prostoru južno od pruge i Kazališta s peterokatnim palačama i secesijskom arhitekturom, a za uzvrat smo dobili cestu koja kroz livade i strništa spaja rotor s naplatnim kućicama na A6. Cestuljak se zamalo mogao zvati Rakovopotočki Mrgreen.gif

Slično kao što su velikanu hrvatske filozofske misli i nauke Ivanu Supeku posvetili stazu uz Savu po kojoj bolje stojeći Zagrepčani vode cucke na "olakšavanje" dok kojekakvi mutni tipovi dobivaju ulice i trgove...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pffaf prijatelju za tu sam ulicu mislim na Riječku slučajno zalutao za vrijeme siječanjskog druženja forumaša u pivnici Medvedgrad i vožnje povijesnim tramvajem. Kako sam sa sobom imao plan grada Zagreba iz 1993. gdje je Lanište bilo u "pelenama" nije bilo Jaruščice, Arene Zagreb jedva sam od Arena centra potrefio na rotor i stigao u hostel kod Savskog gaja. Ako te mogu utješiti kada se završi Šarengradska na spoj s koja bi išla uz željeznički nasip i pretvorila zagušeni dio Savske jer bi išla paralelno s njom koja bi postala pješačka zona i tramvaji bi jedino ostali od prometala(naravno i bicikli) kojoj se planira dati naziv Splitska avenija koju također Zagreb nema i buduću Splitsku spojiti na Jadranski most . Zbog zagušenja Jadranskog mosta , planira se gradnja Jarunskoga mosta i Riječka bi ulica pogledaj na Wikipediji integrirana u novi kvart Tromostovlje. Ime bi dobio jer bi bio omeđen sa tri mosta ,starog Savskog ,Jadranskog i Jarunskog(ili kako već planiraju i lokaciju i ime) . pogledaj na Wikipediji. U novi kvart bi bila integrirana Riječka ulica, i Split bi dobio svoju aveniju. Samo Bog te pitaj kad.

Nadam se da sam te bar malo utješio.

http://arspublicae.tumblr.com/

https://hr.wikipedia.org/wiki/Tromostovlje

 

P,S.

ovdje ne mislimo na ljubljansko Tromostovlje

Veliki pozdrav iz Rijeke!

Link to comment
Share on other sites

Morat ću zatražiti od mog Obija da poduzme represivne protumjere

Jer mi smo gradu Zagrebu posvetili jednu od najljepših ulica u bloku zgrada na prostoru južno od pruge i Kazališta s peterokatnim palačama i secesijskom arhitekturom, a za uzvrat smo dobili cestu koja kroz livade i strništa spaja rotor s naplatnim kućicama na A6. Cestuljak se zamalo mogao zvati Rakovopotočki Mrgreen.gif

Slično kao što su velikanu hrvatske filozofske misli i nauke Ivanu Supeku posvetili stazu uz Savu po kojoj bolje stojeći Zagrepčani vode cucke na "olakšavanje" dok kojekakvi mutni tipovi dobivaju ulice i trgove...

A zašto nemate mostarsku ulicu? Ili možda imate?

Link to comment
Share on other sites

Morat ću zatražiti od mog Obija da poduzme represivne protumjere
Jer mi smo gradu Zagrebu posvetili jednu od najljepših ulica u bloku zgrada na prostoru južno od pruge i Kazališta s peterokatnim palačama i secesijskom arhitekturom, a za uzvrat smo dobili cestu koja kroz livade i strništa spaja rotor s naplatnim kućicama na A6. Cestuljak se zamalo mogao zvati Rakovopotočki Mrgreen.gif
Slično kao što su velikanu hrvatske filozofske misli i nauke Ivanu Supeku posvetili stazu uz Savu po kojoj bolje stojeći Zagrepčani vode cucke na "olakšavanje" dok kojekakvi mutni tipovi dobivaju ulice i trgove...

Pfaff slažem se u ovom pogledu s tobom, ali bolje ikad nego nikad.

Moram te ispraviti na Lučkom ulaziš na A1 dok A6 ti počinje na račvanju ,odnosno petlji Bosiljevo 2.

A1 je od Zagreb - Bosiljevo 2 - Split - Ploče i dalje planirano do Dubrovnik

A6 je od Bosiljevo 2 do Orehovice odnosno Rijeke (inače Bosiljevo 1 je izlaz s naplatnim kućicama za Bosiljevo ,Novo Mesto odnosno Sloveniju itd 2 km od petlje )

Više o autocestama u Hrvatskoj ako te zanima:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Autoceste_u_Hrvatskoj

Veliki pozdrav iz Rijeke!

Link to comment
Share on other sites

Moj riječki kompanjeros celicana također je snimio neke motive iz naše šetnje, a kako se još ne snalazi u postavljanju fotografija na forum zamolio me da to učinim umjesto njega.

 

Najprije serija fotografija sa šetnice niz Kustošak:

 

6KnUSex.jpg

 

Eh7uUSV.jpg

 

PUcSB1w.jpg

 

hgtLEMw.jpg

 

OwMHMNy.jpg

 

Ptry8Hc.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

K6IHFBn.jpg

 

hMoxU7Z.jpg

 

pnSn9Jk.jpg

 

Nakon što me ispratio na tramvaj celicana je još na kratko prošetao okolišem i snimio dvije fotografije potoka Vrapčak…

 

2uMtNkZ.jpg

 

wrlKTpe.jpg

 

… i crkvu Sveta mati slobode u naselju Jarun:

 

s1TIs2H.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Od Horvaćanske do ušća Vrapčaka u Savu, 8. svibnja 2016.

 

Kao što je najavljeno Alen i ja smo se ponovo sastali i danas kompletirali rutu započetu u studenom prošle godine - prošetali smo niz potok Vrapčak od Horvaćanske ulice do njegovog ušća u Savu, a natrag uz dio toka potoka Črnomerec.

 

Ja sam na dogovorenu lokaciju stigao ranije i popio kavu na terasi iznad Vrapčaka:

 

SHLZYxo.jpg

 

Evo i njega:

 

yc9wwjC.jpg

 

Niz potok idemo lijepo uređenim šetalištem:

 

rsyA9oc.jpg

 

Ribice lude:

 

0DnFn6Q.jpg

 

Pogled sa jednog od mostova:

 

N0aQQdp.jpg

 

Žabe su iz trave uz obale potoka kreketale k'o nezdrave. Ali, kako bi rekao Ivo Serdar kao domobran Franjo u TV seriji ''Mačak pod šljemom'', a kaj bi žabe drugo delale:

 

Hjq2Cb5.jpg

 

Ušće potoka Črnomerec u Vrapčak:

 

0FnvyPk.jpg

 

coS56EK.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

I Alen je u foto-akciji:

 

ID1hNVH.jpg

 

Da ne bi netko autom:

 

b9ssgi0.jpg

 

Pješačko-biciklistički most:

 

v70U6Eb.jpg

 

Uz nas je šumica, a iza nje jezero Jarun:

 

MvvtN4r.jpg

 

Okomita kompozicija:

 

8RDMO7S.jpg

 

Nekakva rešetkasta brana, valjda protiv plutajućeg krupnog otpada:

 

jGbWREt.jpg

 

Na betonski dio sam se popeo, ali se dalje nisam usudio ići:

 

oWhDJHz.jpg

 

Dvije race:

 

C45mEFN.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovo mjesto je poznato svima koji su bar jednom prošetali savskim nasipom:

 

YCvUfoE.jpg

 

Pogled na SRC Mladost…

 

fgTFyxK.jpg

 

… i prema jezeru Jarun:

 

4ZEP6ro.jpg

 

I evo nas na ušću Vrapčaka u Savu. Ona dvojica ribiča su nas čudno gledala, vjerojatno u dvojbi jesmo li obični foto-freakovi ili lopine koje im hoće ukrasti štap iza njihovih leđa:

 

Uwvs4jR.jpg

 

Ušće i savski brzaci:

 

a0Z0Wpw.jpg

 

Jedan lijepi kumulus u daljini:

 

x1POC3v.jpg

 

Vraćamo se, ovaj put s druge strane Vrapčaka:

 

AaIwBWj.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U ovoj travi sam primijetio neko komešanje i poveću žabu kako ganja drugu, te povremeno skoči na nju uz specifično glasanje. Zaključio sam da je riječ o napaljenom žapcu i stidljivoj ili prevrtljivoj žabici. U svakom slučaju sve je završilo izvan vidika radoznalaca (kako se i pristoji):

 

7JL4YKk.jpg

 

Evo nas, željeznički rečeno, na rasputnici (dakle spomenuta je željeznica pa može proći pod putopis). Mi ćemo za promjenu desno, uz potok Črnomerec:

 

YeX54Re.jpg

 

Na samom ušću je umjetni otok od travuljine i drugih nanosa:

 

sIvEDSa.jpg

 

Jedno usputno stablo:

 

ZNr4Xte.jpg

 

Siroti Črnomerec je okljaštren kod Fallerovog šetališta skretanjem dijela vode u kanalizaciju, pa više piški nego što teče:

 

6nTAVGs.jpg

 

Ipak je uz njega uređena lijepa stazica:

 

sGF5KD6.jpg

 

I tako smo opet stigli do Horvaćanske, nešto istočnije od prvog mjesta susreta, gdje smo popili oproštajno piće i svaki na svoju stranu:

 

75cz7U9.jpg

 

Načelno smo dogovorili nastavak šetnje uz/niz zagrebačke potoke, a Alen će pokušati namamiti na slatku vodu ''metropole'' i svoje Riječane. No to je neka buduća priča.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...