Jump to content

Rasputnica Trešnjevka i bliža okolica - 50 godina poslije


Stanley

Recommended Posts

On 08. 12. 2016. at 14:10, Stanley said:
Evo neočekivanog povoda za povratak na ovaj putopis. Kolega sa foruma zglajzan poslao mi je fotografiju rasputnice Trešnjevka iz 1956. godine. Riječ je o isječku iz filma ''Opsada'' redatelja Branka Marjanovića:

 

 

 

 

pxaJvPG.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 08. 12. 2016. at 14:10, Stanley said:
Evo neočekivanog povoda za povratak na ovaj putopis. Kolega sa foruma zglajzan poslao mi je fotografiju rasputnice Trešnjevka iz 1956. godine. Riječ je o isječku iz filma ''Opsada'' redatelja Branka Marjanovića:

 

 

 

 

 

 

On 11. 08. 2019. at 16:19, salko1 said:
On 16. 02. 2016. at 19:12, Stanley said:

 

Hvala Salko. A mogao si dodati da smo se kao klinci skupa sanjkali na nasipu i u rašljama. :wink:

Kad smo već kod toga, jesi bio s nama kada je kočničar iz teretnjaka za Zapadni iscipelario klinca koji ga je gađao grudama?

 

VAKTARNA -65.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 01. 03. 2015. at 18:53, Stanley said:

Pa sad... Baš i nije bila neka nostalgija, jednostavno mali gušt susreta s prošlošću.

 

 

Tvornica obuće je uselila u bivši pogon tvornice keksa. Ti si još mlad pa se ne sjećaš. A nama je kao klincima mirisalo…

Tvornica keksa se najprije zvala Bizjak, a poslije II. S.R. ju je preuzeo Kraš.

 

Evo dva uzorka (nažalost samo vizualna - ne i jestiva):

 

http://i.imgur.com/GdJMdDH.jpg

 

http://i.imgur.com/2SQK55a.jpg

IMG_0507.jpg.2e1e6a99eb3c5aaee9909952fcfa7f5d.jpgIMG_0507.jpg.2e1e6a99eb3c5aaee9909952fcfa7f5d.jpg

On 02. 03. 2015. at 14:51, Stanley said:

 

Sjećam se i ja te pilane.

A mi smo pak tom u dvorištu izvodili cirkuse jer nas je spopala manija za raketama (to je bilo otprilike u vrijeme Gagarinovog leta u Svemir). Sjećam se da smo miješali cink i sumpor pa to zapalili u maloj bočici, nakon čega se cijelo dvorište ispunilo smrdljivim žutim dimom.

Kad već pišem osvrnuti će se i na neke moje školske kolege sa fotografije, tim prije jer su neki od njih također bili na svoj način railfanovi. Za početak tri dečkića na uvećanoj slici:

 

http://i.imgur.com/FBFYqFi.jpg

 

Rudlavi momčić u sredini slike je Alfred zvan Fredi. Otac mu je bio bivši ratni zarobljenik koji se kasnije vratio u Njemačku. Kod Fredija sam prvi put vidio pravu malu željeznicu na električni pogon - poslao mu otac - s lokomotivom koja svijetli. Kada je to složio na podu i pustio da trči meni ispale oči pa sam se jedva rastao od tog vlakića. Fredi je bio jedan od onih koji su se sa mnom vozili u lokomotivi 11 od Podsused-Tvornice do Glavnog, što sam već opisao negdje na forumu.

Družili smo se i nakon završene osmoljetke. Posljednji put smo se sreli negdje početkom novog milenija i to slučajno, negdje u gradu. Pozvao me na piće i rekao mi da se upravo vraća iz Tvornice duhana gdje je dobio otkaz kao tehnološki višak. Nekoliko mjeseci kasnije našao sam u Večernjem listu osmrtnicu s njegovim imenom i slikom - preminuo je od srčanog udara.

Dečkić u gornjem desnom kutu slike je Branko, moj partner iz iste klupe. Stanovao je u Paromlinskoj ulici, u onoj višekatnoj zgradi preko puta banke koja je odavno napuštena. I on je bio u kompaniji ''raketaša'' pa se gadno udesio - jednog dana se pojavio u školi s glavom i jednom rukom u zavojima, te tragovima opekotina na licu. Na upit što je to od sebe napravio odgovorio je: - Isprobavao sam gorivo za raketu. :mrgreen:

A klinac dolje desno u prvom planu je drugi Branko. Bio je živahan i nestašan, pomalo troublemaker. Život mu je okončan tragično - pod vlakom. Jednog dana ljeti 1962. motao se po nasipu ispred škole i tražio kutije šibica (u ono vrijeme je bila fora među klincima skupljati sličice sa tih kutija). Vidio je da dolazi vlak sa Glavnog kolodvora i neoprezno prešao na južni kolosijek, a u tom trenutku naišao je brzi iz Splita…

Jedan od mališana iz škole u Koturaškoj je moj najdugovječniji prijatelj koji mi i danas povremeno pravi društvo, a to je ovaj koji stoji ispred vrata - Branimir zvani Bronza:

 

http://i.imgur.com/RKXUnzz.jpg

 

Nadimak Bronza dao mu je zajednički prijatelj i kolega iz razreda Zoran. I o Zokiju (nema ga na zajedničkoj slici) sam nešto pisao u putopisu o mojim vojničkim danima. To je onaj koji je zbog pijanke ''oj drugovi jel' vam žao'' propustio otputovati na vrijeme iz grada gdje je okončao vojni rok i završio je u rovu na grčkoj granici, u vrijeme bliskoistočne krize 1973. godine.

Bronza je sa mnom prikupio dosta kilometara na različitim prugama, zajednički smo pohodili zagrebačku Zvjezdarnicu, a mirovinu je dočekao u Pošti premda je diplomirani inženjer kemije i vrhunski znalac svoje struke. No to je neka druga priča.

 

Prijateljstvo koje traje već 59 godina - Bronza i ja u kafiću u Španskom 5. veljače 2013.:

 

http://i.imgur.com/zgQojdL.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...