Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
NClight

Car-system (Faller)

Recommended Posts

Da malko pojasnimo o čemu se i kako radi...

Odmah pitanjce... kakva su svojstva one "žice" koja se ograđuje u "cestu"

Je'l magnetizirana, vodi struju ili nešto treće?

The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

mislim da je u pitanju najobicinija celicna zica bez struje.

a da je onaj mali senzor ispod vozila ustvari minijaturni "tragac metala".

btw. najavljuju i male automobile u proizvodnji.

naime kao sto je poznato dosad su bili samo kamioni, autobusi, dzipovi i kombi. izgleda da su sad i u male aute uspjeli zgurati elektroniku i bateriju.

MIBA i NClight su krivi za sve 8)

Žica je željezna ili čelična žica a na vozilu je jaki magnetić koji se na nju "prilijepi" i "okreće" volan. Teoretski je sve krasno ali u praksi baš i ne. Dosta toga je tehnički nedorečeno a i kvaliteta izrade vozila je nikakva i nakon kupnje prvo trebaju na generalni popravak da bi uopće normalno vozila. :roll:

Obrisan sa foruma jer sam se usudio kritizirati Končar...!

Žica je željezna ili čelična žica a na vozilu je jaki magnetić koji se na nju "prilijepi" i "okreće" volan. Teoretski je sve krasno ali u praksi baš i ne. Dosta toga je tehnički nedorečeno a i kvaliteta izrade vozila je nikakva i nakon kupnje prvo trebaju na generalni popravak da bi uopće normalno vozila. :roll:

Koji su najčešći problemi? Vođenje po putanji, pogon, trajanje baterije ili nešto treće? Po onomu što sam vidio, znaju biti vrlo impresivni...

www.malezeljeznice.net

Koji su najčešći problemi? Vođenje po putanji, pogon, trajanje baterije ili nešto treće? Po onomu što sam vidio, znaju biti vrlo impresivni...

Osim prvih modela od prije 15-ak godina sadašnji su uglavnom "skrpani" od velikoserijskih modela (Herpa, Brekina itd) u kojeje je "utrpan" pogon (pomoću šarafića, ljepila i sličnih "pomagala") a osim toga često otpadaju kotači sa osovina ili magnetić sa skije dok gume znaju biti od neodgovarajućeg materijala (pretvrde)...

Obrisan sa foruma jer sam se usudio kritizirati Končar...!

Je'l ima koja dobra duša, koja bi "rastavila" i pofotkala jedan od modela? Da vidimo "iznutrice i crefca"! :twisted:

Trenutno prerađujem jedan modelčić...nije CAR-System... nešto slično...ali sve u svoje vrijeme :lol:

www.malezeljeznice.net

Je'l ima koja dobra duša, koja bi "rastavila" i pofotkala jedan od modela? Da vidimo "iznutrice i crefca"! :twisted:

Trenutno prerađujem jedan modelčić...nije CAR-System... nešto slično...ali sve u svoje vrijeme :lol:

skoro pa jest :lol: samo zavisi koliko brzo .... :twisted:

MIBA i NClight su krivi za sve 8)

Malko sam prošnjofao po Zagrebu, i naletio na ovo:

rcx16sc.th.jpg

R/C modelčić, gotovo idealnih dimenzija za H0 kamiončiće!

Cijena je u Nami-Ilica nevjerojatnih 64 Kn (cca 8,5Eur)!

Kineski proizvod, naravno, no moram priznati da se isplati, ako ni zbog čega drugoga, ono zbog dijelova! Naime samo motor za Car-system je cca 10 Eur, a zupčanici, baterija i sl. još barem toliko!

U paketiću se nalaze:

Vozilo (igračkastog designa, bez stvarnog prototipa, 3-4 osovine)

Daljinski upravljač (radi na 2x AA baterije)

Punjač (koji radi na 3 AAA baterije!)

Prozirni poklopac

Nakon kupnje, želio sam ga iskušati, no uputstva nigdje, a kamiončić se nemože skinuti! :o

2 sata poslije, uspijevam skinuti kamiončić... potreban je mali odvijač, kako bi se skinula dva vijka, jedan se nalazi odmah sa gornje strane, ispred prednjeg dijela vozila, kada se njega odvine, skine se kompletna pločica na kojoj je vozilo, te se sa doljnje strane odvine još jedan vijak, koji drži vozilo :lol: Kinezi su si dali truda!

Ispod dotičnog poklopca, nalazi se pretinac za baterije, u kojem su, gle čuda, bile fino smotane upute-kako skinuti model :lol: :lol: (odmah sam se sjetio "Mućki" kada Del i Rodney prodaju aktovke sa bravom na šifru, zaključane naravno, a šifra se nalazi u aktovci :lool )

Slično je i sa "punjačem" , odvijač je opet proradio... u njega sam ubacio 3x AAA baterije i "nataknuo" tutača na konektor za punjenje

Sva ta plastika je dosta šlampavo složena, no za 64 Kn...

Nakon punjenja od cca 10-15 minuta , probna vožnja...

"RCkinezH0NClight.wmv" (577.04 KB) http://www.megaupload.com/?d=22XNVT8V

Nije loše, malo vuče u stranu, sa doljnje strane kod prednje osovine ima "kalibraciju" ne pomaže previše, ali radi...

Brzine su dvije... vozi i nevozi :wink:

Ide unatrag i lijevo/desno... ko' veliki R/C tutači!

Vožnja traje 10-15 minuta, a onda mali ni makac, znači ponovno punjenje!

rcx42ez.th.jpg

U naravi je svakog modelara, da baci pogled na "iznutrice i crefca", ni ja nisam iznimka... evo od čega se mališa sastoji:

(Višak osovina i nadgrađe su skinuti)

rcx2a3un.th.jpg

Prijemnik je veličine DCC dekodera...izvodi za bateriju, izvodi za priključak punjača, izvodi za motor te 2x2 izvoda od "licne" za upravljanje smjerom preko zavojnica na lijevom i desnom boku prednjeg dijela, koje su u stvari elektromagneti, domet je cca 5-7m, možda i više, nekoliko fiksnih frekvencija je podržano (27,35,45,49 i 57 MHz) tako da treba pripaziti ako se uzima više komada, da su na različitim frekvama.

Motor je stvarno minijaturan, metalan, zupčanici su nažalost plastični.

Priključak za punjenje je u stvari standardni komadić, kakav se nalazi u većini walkmana.

Baterija je 1,2V Ni-Cd od 80 mAh, naravno nepoznate proizvodnje.

Osovine nisu ništa posebno, kao ni "felge", gume su različite za prednji/stražnji kraj.

Kompletan prednji upravljački most je plastičan, i relativno neprecizan, no uz malo truda, dalo bi ga se dovesti u red...ima jedan od jačih magneta, i minijaturnu oprugu za vraćanje u centar.

Prvo sam ga mislio iskoristiti za motorizaciju jednog od Wikinga, no kako im je cijena u Muelleru u Zagrebu oko 120-140 Kn a H0 nije moje mjerilo, odustao sam, i kupio još jedan mikro-R/C!

Prvi je još u komadu, a drugi je u dijelovima :meh :twisted: koje ću iskoristiti:

rcx36fl.th.jpg

Zavojnice i magnet te opruga će biti idealni za pokretanje starih Hp1 mehaničkih signala

Motor će završiti u Nf lokomotivi

Kotači i ostatak mehanike tko zna gdje :lol:

Prijemnik i predajnik... još nisam našao pravu namjenu, ali mislim da će pokretati kran na vagonu ili nešto slično :D

Sličnih modela po sličnim cijenama ima i po drugim većim trgovinama igračkama... ako trebate sitne dijelove ili R/C upravljanje na modelima, ovo je idealna "žrtva"...

Gle, ovaj čitavi se napunio! Cklik! Vruuuum! :auto

www.malezeljeznice.net

Pozz :D

Ima li tko od maketara aktivan FCS? može koji filmić? Pls

Zanima me kako se programiraju vozila da staju na određenim mjestima ,prvenstveno mislim na ŽCPR... :?

Tnx

ARKUS

Vozila se ne programiraju, već se zaustavljaju na određenom mjestu pomoću elektromagneta postavljenog ispod ceste, koji isključi prekidač u vozilu i tako odvoji napajanje (baterijsko u vozilu) od motorića. Na YouTube imaš masu filmića FCS-a samo ga potraži...

www.malezeljeznice.net

Car sistem se može programirat ako se upravlja preko kompa .Npr sa programom Win-digipet.U tom slučaju se u vozila mora stavit dekoder.

Ja sam imao jednostavni car sistem .Cestu u krug sa dvije žice na svakoj strani ceste.Baterije na kamionu se pune isto kako na mobitelu.I dok ima baterija kamion vozi.

Može se napraviti i skretanja ,zaustavljanje ,razmak između vozila ali to je već malo naprednija škola.

primorac

Ok.Kužim spiku.Zanima me me cca razmak između žice u kolniku(koliko max može biti ispod površine) i kontakta-magneta na vozilu. Kakva je onda situacija kod prijelaza preko pruge.Pošto planiram više ŽCPR na maketi i nabavku FCS,da ne bi u startu kiksao.

Btw. Prodaje li netko FCS? 8)

Pozz&Tnx

ARKUS

Postati ću ti par slika iz KŽMZ-a, (tamo je postavljen FCS na "Zaboku") a možda padne i koji video...

Uglavnom, žica se ukopava jako plitko, i prekriva se u tankom sloju kitom ili papirnatom cestom na ŽCPR je zez jer autić zna skrenuti jer počne pratiti tračnicu. Cesta bi trebala biti što više pod pravim kutem, sa što manjim usponom.

www.malezeljeznice.net

Pozz

Na to sam i mislio,s obzirom da je ta žica samo žica kao i tračnica.Znači kut pod 90 gradi je zicer.A taman sam imao plan da pređem prugu onako američki skoro pa paralelno.Onda bi bus završio na peronu ili biku na ranž.kolodvoru :twisted:

Koji je max luk kod skretanja vozila,odnosno zavoji? S obzirom da će maketa biti brdsko planinska ceste i ulice su mi zavojite... :mrgreen:

BR

Alen

ARKUS

Mislim da će ti netko od momaka iz Kluba bolje odgovoriti za radijuse, znam samo da zbog slabih mikromotora FCS ne podnosi najbolje uspone i "brda i planine" no to jako varira od modela do modela ovisno od veličine/težine i broja pogonjenih osovina.

Također, brzina modela varira i to značajno pa čak i unutar iste serije zbog različitih tipova motorića.

www.malezeljeznice.net

Tnx :D

Očekujem savjete :wink:

Btw.Ceste će kao i pruge biti u istom nivou,samo će prolaziti kroz usjeke i tunele 8)

ARKUS