Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
Sign in to follow this  
thomcro

Brodovi i trajekti "Jadrolinije"

Recommended Posts

Cisto me zanima, po kome ili cemu je trajekt Sis dobio ime ? :)

Pozdrav iz Stubaka

Cisto me zanima, po kome ili cemu je trajekt Sis dobio ime ? :)

Sis je vrh Cresa. Drugi najviši vrh na našim otocima. Visina 639 m.

Drugi najviši vrh na Cresu i treći najviši na našim otocima.

1. Vidova gora, Brač - 780 m

2. Gorice, Cres - 648 m

3. Sis, Cres - 639 m

Metro über (unter) alles! :kul3

Hvala obojici :)

Pozdrav iz Stubaka

Stanovnici Preka trazili su veci trajekt za pokrivanje linije Zadar-Preko tokom ljetne sezone zbog premalog kapaciteta "Sisa". Vidim sad umjesto njega (uz Jadran kao osnovni brod) vozi Vladimir Nazor koji je identicnog kapaciteta (70 vozila) :mrgreen: :roll:

Pozdrav iz Stubaka

Stanovnici Preka trazili su veci trajekt za pokrivanje linije Zadar-Preko tokom ljetne sezone zbog premalog kapaciteta "Sisa". Vidim sad umjesto njega (uz Jadran kao osnovni brod) vozi Vladimir Nazor koji je identicnog kapaciteta (70 vozila) :mrgreen: :roll:

Bio je trajekt Juraj Dalmatinac isti kao i brod Jadran, ali je nakon sudara i popravka prebačen u Split.

Sada na toj liniji plove trajekti Jadran i Sis!

Pa Jadrolinija može prebaciti brod unutar jednog dana ako treba i ako ima dostupan brod, a još nisu gužve da bi sad trebalo pojačavati linije.

Marjan, Biokovo, Jadran, Hrvat, Juraj Dalmatinac su blizanci (ista serija), Kornati, Brač, Krk, Mljet su noviji i veći, a Supetar, Sveti Krševan i Cres su nešto manji. Svi su građeni u Hrvatskim brodogradilištima.

Zaboravio si Bol i Ilovik od većih Jadrolinijinih trajekata.

Za Zadar-Preko Jadrolinija nema još jedan trajekt većeg kapaciteta, pa vozi jedan tipa Jadran i drugi manji trajekt. Ovaj veći održava taktne polaske a drugi uskaće po potrebi. Bilo bi dobro da su oba trajekta jednakog kapaciteta, ali da bi Zadar-Preko dobilo veći trajekt neka druga linija ga treba izgubiti.

4 Jadranova brata blizanca (Marjan, Hrvat, Juraj Dalmatinac i Biokovo) plove na Splitskom području i tamo su prijeko potrebni za linije Split-Supetar i Split-Stari grad.

4 najnovija trajekta sagrađena u Uljaniku plove na linijama Zadar-Brbinj, Valbiska-Merag, Valbiska-Lopar i Ploče-Trpanj.

Supetar i Cres plove na Prizna-Žigljen, a Sveti Krševan plovi između Orebića i Dominča.

Bol je na Brestova-Porozina a Ilovik na Valbiska-Merag.

Krajnje je vrijeme da Jadrolinija nabavi još nekoliko trajekata većeg kapaciteta ali do tada se otočani moraju zadovoljiti postojećima.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Da nadopunim

Bol i Ilovik nisu građeni u HR, kao ni Tin Ujević, najveći (kapacitetom) trajekt tog tipa.

Tin Ujević također plovi na ST području, najčešće za Stari Grad (Hvar).

Sve u svemu se slazem da je krajnje vrijeme za nabavu barem jos nekoliko trajekata jer stanje sa plovnim parkom je daleko od najboljega a pogotovo uzevsi u obzir da smo turisticka zemlja i posjedujemo relativno velik teritorij mora.

imamo 16 trajekata za lokalne linije koji su izgradjeni nakon 2000. godine i koji su ujedno kapaciteta 100 ili vise automobila - Juraj Dalmatinac, Biokovo, Hrvat, Jadran, Marjan, Kornati, Brac, Krk, Mljet, Supetar, Cres, Sveti Krsevan, Bol, Ilovik, Korcula i Tin Ujevic. Tako da ako cemo gledati neku strategiju razvoja Jadrolinije za naredni period blize buducnosti, ovo su jedini lokalni trajekti koji bi udovoljili kriterije sto se tice starosti i kapaciteta. Svi ostali trajekti gradjeni su od 60-ih do 90-ih godina i po kapacitetu nedostatni za danasnji omasovljeni turizam. Isti su jos uvijek pristojnog kapaciteta za otoke na koje ne migrira masovan broj automobila / turista / otocana...

Trajekti za medjunarodne linije prema Italiji su po kapacitetu pristojni: Dubrovnik 300 automobila, Zadar 280 a Marko Polo 270. Ali definitivno su prestari. Marko Polo i Dubrovnik gradjeni su 1970-ih godina i nisu rjesenje za iducih recimo 20ak godina, jedino je Zadar u dobrom stanju, relativno nov (1993) i meni cak vizualno najljepsi trajekt Jadrolinije.

Dakle, idelano bi bilo nabaviti jos barem jedan novi trajekt za medjunarodne linije i jos barem nekoliko za lokalne. Zvuci smjesno, ali eto, nemamo ni kruzere :)

Pozdrav iz Stubaka

Jadrolinija je potpisala 25.11.2019. s Aquamarine Developmpments Ltd za kupovinu polovnog RO-RO putničkog broda vrijednosti 2 950 000 €

On 02. 12. 2019. at 2:20, Westin said:

Jadrolinija je potpisala 25.11.2019. s Aquamarine Developmpments Ltd za kupovinu polovnog RO-RO putničkog broda vrijednosti 2 950 000 €

Nešto konkretnije? Trajekt za vanjske otoke ili? Kad smo kod trajekta za otvoreno more, meni najdraži Lastovo (slučajno sam se na njemu najviše i vozio) nedavno je proslavio 50-ti rođendan (ima i reprtaža u Dnevniku), i obnovljena mu je klasa na daljnjih pet godina. Nadam se da će još toliko i ploviti. :)

7 hours ago, tram4 said:

Nešto konkretnije? Trajekt za vanjske otoke ili? Kad smo kod trajekta za otvoreno more, meni najdraži Lastovo (slučajno sam se na njemu najviše i vozio) nedavno je proslavio 50-ti rođendan (ima i reprtaža u Dnevniku), i obnovljena mu je klasa na daljnjih pet godina. Nadam se da će još toliko i ploviti. :)

Nema podataka.

Jedan od kapetana Lastova je rekao da bi mu mogli još nakon ovih 5 godina produžiti klasu.

Jedina mana trajekta je mali kapacitet vozila kao i visina i širina ulazne rampe.

20 hours ago, tram4 said:

Vjerovajatno ova 2

Brodovi o kojima se vjerojatno radi su:

Protoporos IV - izgradjen 2010.
Glykofilousa III - izgradjen 2009.

Odgovaraju dimenzijama, trenutnom lokacijom (linija Port Kavkaz-Port Krim), te lokacijom gradnje. S obzirom da su Rusi izgradili i otvorili Krimski most, trajekti im vise ne trebaju

PROTOPOROS_IV.jpg

GLYKOFILOUSA_III.jpg

20 hours ago, tram4 said:

Za vanjske otoke će se graditi novi trajekt.