Jump to content

Biciklcug Harmica - Kumrovec, 9.8.2014


hyperion

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Ono je Brozov mlin u Drašama ( nekada bio , valjda prije rata).Broz je znao dolazit po robu u trgovinu mojoj baki u Bizeljsko i uvjek imao psa sa sobom, koji je njuškao po tada mahom otvorenoj robi u dučanu, dok su starci zapalili cigaretu u trgovini i časkali, te popili pokoji glaž vina. Baki je bilo neugodno da Brozu kaže, da ne voli njegovog psa u dučanu. Ipak je mlinar Broz ostavio uvjek dobre novce za nabavljenu robu. Snašla se ovako..otvorila je terpentin i čep gurnula psu pod rep. Reakcija psa je bila munjevita, pa je poskočio i izletio kroz staklo zatvorenih vreta napolje, preko potoka i travnjaka pravo doma u Draše. Broz je samo izjavio, da mu nešto takvo još nikada nije napravio, pa je lepo uredno platio i staklo, te otišao gunđajuči:)

Posle rata je kod tog mlina u Drašama bilo omiljeno kupalište na Sutli, jer su postojale brane i iza njih jako duboka voda. Bio je to raj i za ribiče na kapitalnu ribu.Vlakom se dolazilo komotno iz Zagreba na ribolov. Dok su muževi pecali, kumice su vješto brale fažol i krumpir po obljižnjim njivama, da se nađe za zimnicu.

U jednom davnom postu , več sam spominjao čest griz soma po voznom redu vlaka u 21.15:) Et malo van teme..kao zanimljivost. :)

Trainz rules

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ajmo dalje.

 

Dok sam ja razgledavao stajalište, je društvo odmaralo kod spomenika. Dolaze iza zavoja.

 

img1752.jpg

 

 

Cesta je obnovljena, dok pruga...

 

img1754.jpg

 

 

Pogled na Svete Gore

 

img1756.jpg

 

 

Evo nas

 

img1757.jpg

 

 

Pored željeznice me zanimale i građevine iz prijašnjeg sistema

 

img1758.jpg

 

 

Penjemo se

 

img1761.jpg

 

 

Nekima se ne da, pa idu prečacem

 

img1767.jpg

 

 

Hotel Kumrovec, izgrađen nakon Titove smrti

 

img1768.jpg

 

 

Pogled na GP

 

img1769.jpg

 

 

Pogled na školu

 

img1776.jpg

 

 

:arrow:

Link to comment
Share on other sites

Pogled na Svete Gore

 

Jesi li siguran da su to Svete gore?

Fotografija je snimljena sa ceste negdje oko Risvice, a u pozadini se vidi Kunšperk grad tj. razvaline starog grada Kunšperga.

Imao sam svojedobno zemljopisnu kartu na kojoj je cijelo brdo - zapravo niska planina - imenovano Kunšperg. Nažalost tu kartu odavno nemam, ali se i ovdje vidi toponim (planinski vrh) Kunšperk. Šteta je što ime planine nije označeno:

 

HBrZLXu.gif

 

Svete gore se nalaze južno od Bistrice ob Sotli, a to potvrđuje i gornja karta. A staze hodočašća ne idu na istok već u smjeru Kozjanskog.

Na vrhu Svete gore nalazi se poznato marijansko svetište s crkvom Majke božje i kapelama koje su posvećene Gospi Lurdskoj, sv Fabijanu i Sebastijanu, sv. Jurju i sv. Martinu.

Svete gore se prvi put pojavljuju u zapisima 1265. godine kao Gora Device Marije pri Kunšperku, dok je današnje ime prvi put spomenuto 1642.

A Bistrica ob Sotli se prvobitno zvala Sveti Peter pod Svetimi gorami, skraćeno Šempeter.

 

Svete gore i crkva Majke božje:

 

2D6Czev.jpg

 

Naj zamerit na ovoj digresiji, što je uostalom znak da se ova lijepa biciklistička tura pažljivo prati. S nadom da ćeš dobiciklirati do kraja putopisa još ove godine. ;)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rastlinje je bilo tako predviđeno?

 

img1783.jpg

 

 

Propada...

 

img1787.jpg

 

 

Gajbe za piće, fontovi slova koji su bili u upotrebi prije 30 do 40 godina

 

img1794.jpg

 

 

Zanimljiva zgrada, samo nitko ne mari

 

img1796.jpg

 

 

Ne može se uči

 

img1798.jpg

 

 

Skok do susjednog Kladnika

 

img1804.jpg

 

 

No comment

 

img1805.jpg

 

img1806.jpg

 

 

Jedan ob biciklista je policajac pa me upozorio, neka ne ulazim jer če me privesti na policijsku postaju njegovi kolege ako me uhvate. Prije nekoliko vremena se dogodila provala, pa zato ulaz nije dozvoljen. Stoga samo fotka ulaza.

 

img1807.jpg

 

 

To je to, idem do prijatelja koji su već u starom selu

 

img1816.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prvo je trebalo napuniti baterije. Bio sam žedan, pa zamolio za času vode... bila je odvratna... voda da se razumijemo.

 

img1823.jpg

 

 

P za bicikle

 

img1828.jpg

 

 

Svi znate čija je ovo kuća

 

img1834.jpg

 

 

Bila bi grehota ne slikati se s Njim

 

img1841.jpg

 

 

Malo unutrašnjosti, hrana izgleda k'o prava

 

img1857.jpg

 

 

Tipična gradnja iz onog vremena

 

img1871.jpg

 

img1874.jpg

 

 

I dok društvo odmara...

 

img1878.jpg

 

 

sam ja skoknuo do...

 

img1882.jpg

 

 

...kolodvora Kumrovec. Tu počinje za nas zanimljiv dio putopisa.

 

img1883.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dakle nakon nešto više od 2 godine sam opet posjetio kolodvor Kumrovec. Prvi put sam tu bio zajedno s kolegom seabralom, bio je zadnji ožujski dan 2012 A.D.: http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/12012-cipelcug-po-kumrovekoj-pruzi-zagorska-sela-granini-most-na-sutli-31032012/

Toliko je vremena več prošlo? :shock: Meni se čini k'o da je to bilo 31.3. ove godine. Vrijeme leti, ne možemo mi ništa protiv toga. Zato idemo dalje fotkama.

 

Pošto smo bili usred sviježeg ljeta, je i majka priroda bila jako zelena

 

img1884.jpg

 

img1885.jpg

 

 

Sve je tako zaraslo, da mi ovaj put nije bilo do igranja skretničara

 

img1887.jpg

 

img1888.jpg

 

 

Tu se nekad čekalo vlak...

 

img1890.jpg

 

img1892.jpg

 

 

Na vratima piše, čije radno mjesto je bilo unutra

 

img1893.jpg

 

 

Tko zna gdje je slika sada... a kanta za smeće je onda bila ispod?

 

img1894.jpg

 

 

Slika za usporedbu, 31.3.2012

 

img3603.jpg

 

 

Ulaz/izlaz

 

img1895.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dakle nakon nešto više od 2 godine sam opet posjetio kolodvor Kumrovec. Prvi put sam tu bio zajedno s kolegom seabralom, bio je zadnji ožujski dan 2012 A.D.: http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/12012-cipelcug-po-kumrovekoj-pruzi-zagorska-sela-granini-most-na-sutli-31032012/

Toliko je vremena več prošlo? :shock: Meni se čini k'o da je to bilo 31.3. ove godine. Vrijeme leti, ne možemo mi ništa protiv toga. Zato idemo dalje fotkama.

Lijepo je ponekad se vratiti na stara poznata mjesta. Manje je lijepo vidjeti kako ona iz dana u dan sve više propadaju.

 

Nadajmo se da će i ova pruga doživjeti svoju renesansu poput štreke Đurmanec - Sv. Rok ob Sutli, za koju sam prilikom svojeg cipelcuga po njoj pisao da je napuštena i zaboravljena. Srećom, u međuvremenu se dogodilo čudo (a mislio sam da se čuda, pogotovo ona pozitivna, nikad ne događaju :hm ), pa se sad ovih dana se spremam na svoju prvu vožnju vlakom po njoj. Da li je previše nadati se još jednom sličnom čudu, ovaj put na kumrovečkoj pruzi ? :ne zna:

Link to comment
Share on other sites

Teško da čemo opet dočekati cug na kumrovečkoj pruzi. No nada umire zadnja.

 

Idemo dalje

 

Ovaj put se ne može u čekanonicu, stavili su novo staklo

 

img1896.jpg

 

 

Nema ni kreveta

 

img1898.jpg

 

img1899.jpg

 

img1900.jpg

 

 

Nešto za Pffaf-a

 

img1902.jpg

 

 

Što je iza zida?

 

img1904.jpg

 

 

Ciganija

 

img1905.jpg

 

 

Tu se o tome ne raspravlja

 

img1906.jpg

 

 

Bilo nekad za nju...

 

img1907.jpg

 

 

...i za njega.

 

img1908.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Lijepo je vidjeti da se zgrada kolodvor barem kolko-tolko drži u redu, osobno sam mislil da bude u puno derutnijem stanju.

 

Ja se ipak nadam, prije bumo vidli mi promet do Kumrovca nego po Unskoj prugi. Evo, neka bude do 2025. i ja zadovoljan, to bi bil neki realan rok.

Link to comment
Share on other sites

Opet nešto za Pfaff-a

 

img1929.jpg

 

 

Što bi to bilo?

 

img1930.jpg

 

 

Vratio sam se ekipi

 

img1931.jpg

 

 

Voda iz pipe je imala čudan okus, pa sam kupio flaširanu

 

img1932.jpg

 

 

Još pogled na park u stilu iz onog razdoblja

 

img1933.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...