Jump to content
zeljeznice.net
VICTOR

Elektrifikacija za neznalice

Recommended Posts

Možda sam koristio krivu terminologiju. "Pravilnik o sigurnosti i zdravlju pri radu s električnom energijom" (koji se istinaibog ne odnosti na željeznicu, ali poslužit će za primjer) definira "zonu približavanja" gdje se moraju koristiti posebne mjere kako bi se onemogućio ulazak u zonu rada pod naponom, te "zonu rada pod naponom" u koju se ne smije ulaziti. Mjere zaštite na željeznici definirane su normom HRN EN 50122-1:2001 koju nisam našao javno dostupnu.

Za 30 kV zona približavanja počinje na 132 cm od vodiča, zona rada pod naponom počinje na 32 cm od vodiča.

Stajao sam kakvih 3 metara ispod 110 kV vodiča u trafostanici, 25 kV vodiču se zasigurno može približiti i više.

Obzirom da sam jučer bil na terenu, da razjasnim o kojem se priručniku radi: 227a "Priručnik za primjenu mjera sigurnosti od električne struje na kontaktnoj monofaznog sistema 25 kV, 50 Hz Jugoslavenskih željeznica".

Ja ne tvrdim da se nije moguće fizički približiti kontaktnom vodu bez posljedica, no 2 m je prema Priručniku zona izvan koje se garantira sigurnost od strujnog udara (električnog luka).

Referiraš se na kišobran sa metalnim šipkama? Pa se događa indukcija na metalnom kišobranu? Istina... Ali je to vrlo mala struja...

Ili se pozivaš na to da će grom lupiti u kišobran zato što se nalaziš u magnetskom polju?

Nahodal sam se s kišobranom ispod KM-a - i naravno, kad je padala kiša. Držati samo kišobran metalne konstrukcije, je vrlo neugodno, a ak još pri tom pokušavaš ekvilibrirati s upisivanjem podataka u knjižicu, onda je to jaaako neugodno. Gdje god je moguće, treba se izmicati izvan kolosjeka, a poželjno je koristiti kišobran od drvenog štapa (kalota, naravno i dalje ostaje metalna antena).

Nahodal sam se s kišobranom ispod KM-a - i naravno, kad je padala kiša. Držati samo kišobran metalne konstrukcije, je vrlo neugodno, a ak još pri tom pokušavaš ekvilibrirati s upisivanjem podataka u knjižicu, onda je to jaaako neugodno. Gdje god je moguće, treba se izmicati izvan kolosjeka, a poželjno je koristiti kišobran od drvenog štapa (kalota, naravno i dalje ostaje metalna antena).

Nigdje nisam napisao da je ugodno ili neugodno... Samo da je mala struja... Jer da je navedena struja opasna, ne bi bilo samo neugodno...

Tramvaji koje sam montirao: 22104, 22116, 22117, 22118

SQL Query: SELECT onlyOne FROM everyOne WHERE loveMe = 'true'; 1 row(s) affected

Može da te strese struja ako nosiš kišobran još ako je grmljavina na peronu može biti opasno jer se nalaziš u magnetnom polju.

Jel to došlo do promjene u znanstvenim činjenicama?

mismotunavek

Da.

Moram spalit diplomu i ponovno upisat. Dakle kolko se ja razmem postoje 3 zone opasnosti u odnosu na el. instalacije/postrojenja:

- Zona slobodnog kretanja

- Zona približavanja

- Zona opasnosti

Peron je dakle 1. zona, a što se tiče utjecaja KM elektično polje je manje nego kraj kuhinjskog špareta (na struju). Zone su definirane za najnepovoljnije uvjete, dakle kiša, snijeg, magla i sl.

A što se tiče magnetskih i električnih polja; pa naša okolina vrvi od raznoraznih elektromagnetskih polja, pitanje je koja su opasnija i štetna za zdravlje. Polja industrijske frekvencije (50 Hz) su navodno najbezopasnija, naravno ako se previše ne približiš izvoru.

mismotunavek

Jel to došlo do promjene u znanstvenim činjenicama?

To samo ako grmi na peronu,ako grmi iznad perona onda nema opasnosti,ali i nece grom u koprive.