Jump to content

Orljava voda Požeštinu dere


inflameswetrust

Recommended Posts

Kako je već poznato po mnogobrnojnim žalosnim naslovima na domaćim i stranim portalima, ove kiše zadnjih tjedan dana prave velike probleme. Makar su područja oko Save mnogo gore prošla nego većina, u Požeškom području bilo je vrlo neugodno.

 

Pa da počnem.

 

Prve slike nastale su jučer. Rijeka Orljava koja nije poznata po svojoj snazi, prošlo ljeto jedva je tekla dok je pretprošle presušila. Ovih dana nabujala je toliko da se samo rijetki sjećaju kada je zadnji put bila ovolika.

 

Prve slike su sa brane, na izlazu iz Požege u smjeru Nove Gradiške/Zagreba.

 

Vidi se kamion HV-a, zadnjih 3 dana stalno dovoze vreće s pijeskom

 

IMG_1668_zps4071b97d.jpg

 

IMG_1666_zps5e94a6b1.jpg

 

Ovdje se nekada nalazio slap, te gumena brana koja je služila kako bi se natopio dio područja uzvodno i stvorio sprud. On je sada skoro potpuno potopljen.

 

IMG_1667_zpse59f185d.jpg

 

Nizvodno, s desne strane, šetnica gdje redovito idem s psom metar je ispod vode.

 

IMG_1669_zps9e125e22.jpg

 

Nizvodno 2 kilometra Orljava još jača.

 

IMG_1664_zps5e6c9f3c.jpg

 

A ovo je potok Vučjak koji se spušta s Požeške gore. Makar je on u prošlosti znao žestoko nabujati uništavajući sve pred sobom, njegova visina od prosječnih 20 cm popela se na dobrih 2 metra zbog ovoliko jake Orljave.

 

IMG_1663_zpsdf6df579.jpg

 

 

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Danas sam si uzeo sat vremena šetnje da pregledam posljedice.

 

Ovo je u naselju Babin Vir, odmah uz Orljavu. Kao mjeru predostrožnosti stanari su osigurali prilaze kućama. Jučer je ovdje plivalo, no danas je situacija već mnogo bolja.

 

IMG_1670_zps4b66a873.jpg

 

Vučjak se spustio, a improvizirani nasip je još uvijek tu

 

IMG_1671_zps9813b577.jpg

 

 

Orljava je skoro dosegla mostove

 

IMG_1672_zpsf71b1bff.jpg

 

I unatoč tome što se smirila, i dalje izgleda impozantno

 

IMG_1673_zps3d6583c9.jpg

 

Nizvodno prema željezničkom mostu vidi se visina. Ribe zaglavljene u lokvama postaju plijen nezasitnih svraka

 

IMG_1675_zpsbefb3539.jpg

 

Nasipi nisu popustili, no Orljava je blokirala kanalizaciju koja se na nekim mjestima obilno izlila. Ovdje je dosta loše prošlo košarkaško igralište na rekreacijskom centru

 

IMG_1676_zpsc2208b1d.jpg

 

Željeznički most još uvijek stoji

 

IMG_1677_zps2c100618.jpg

 

IMG_1678_zps7fcccd37.jpg

 

Samo pola metra i Orljava bi došla do željezne konstrukcije.

 

IMG_1679_zpsd42f9404.jpg

 

Crveni signal. Sav promet na pruzi prekinut je do daljnjega, te je Požega željeznički izolirana.

 

IMG_1680_zps8a7a0bf6.jpg

 

Vidi se koliko je blizu bilo

 

IMG_1681_zpseedcd852.jpg

 

S lijeve strane nalazi se Zvečevački park. Odmah pored i tvornica Zvečevo. Tamo je navodno prodrla voda.

 

IMG_1682_zps871460fa.jpg

 

Dolazim do požeškog kolodvora. Kolodvor je prazan s jedne.

 

IMG_1685_zpsde174075.jpg

 

I druge strane. Vagone sa žitom uspjeli su odvući prije poplava..

 

IMG_1684_zpsc217b0e5.jpg

 

Dva ovakva prevoze putnike umjesto vlaka. U usporedbi s ovim čak je i plavac udobniji.

 

IMG_1683_zpsced7e44e.jpg

 

Prolazni kolosjek. Prometa nema niti će ga biti sljedećih tjedan dana.

 

IMG_1686_zps1d7d9ca7.jpg

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Pravi problemi su još nizvodno. Koji kilometar poslije željezničkog mosta potok Veličanka ulijeva se u Orljavu. Veličanka koja izvire na većoj visini nego Orljava, te ima veći pad, skoro nikada ne ostaje bez vode. Ona je u Mihaljevcima napravila velike probleme, a kada se spojila s ovakvom Orljavom, rezultati su strašni.

 

Cestovni most preko Orljave na obilaznici voda je odnijela 30ak cm. Poslije njega dolazi željeznički most koji je također možda nastradao. Do tog mosta mnogo je teže doći, i trebalo bi mi dobra dva sata probijanja kroz blato, pa sam zbog toga odustao.

 

Još nizvodno, poplavljen je kolodvor Blacko-Jakšić. Poplavljeno je nekoliko stotina metara pruge.

 

Još nizvodno, poplavljeno je oko 2 km pruge kod Pleternice. Izlio se i potok Vrbova koji u Pleternici ulazi u Orljavu. Navodno je poplavljen i dio pruge Pleternica-Našice kod Ivandvora.

 

Mislio sam otići do svog rodnog sela Gradac, koje pruga odvaja od Pleternice, no zbog poplava na svakom koraku i zatvorenih cesta odustao sam od toga. Samo ću prenijeti par fotografija s portala Požeška kronika da se vide razmjeri štete.

IMG_2566.JPG

 

IMG_2568.JPG

 

IMG_2581.JPG

 

Slike: Požeška kronika, link: http://pozeska-kronika.hr/crna-kronika/item/3802-evakuirano-750-ljudi-zbog-poplave-u-gradcu-i-ivandvoru.html

 

Ostatak slika na linku.

 

Navodno je sa opadanjem vode počela i obnova pruge kod Pleternice. U akciji su drezina HŽ-a i jedan kamion kiper s tucanikom. Kroz koji dan pokušat ću saznati više.

 

Evo, to bi bilo to! Pozdrav

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

'Ole Man River' - u glavnoj ulozi Orljava (zapravo jako onomatopoetično ime, bar u ovom trenutku)

Plameni (možda bolje Vodeni?), ovo si nam jako lijepo dočarao i hvala Ti na trudu

 

PS: druga i peta fotka su Ti dosta loše kadrirane pa bih Te zamolio da ubuduće malo pripaziš da ne bi bilo :ljut::cekic:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Hvala na komentarima!

 

Da, najgore je prošlo...Oko Pleternice još štošta pliva, a tek kada se malo sve posuši bit će poznata šteta. Što se pruga tiče...pretpostavljam da će trebati tjedan dana dok se stanje ne normalizira.

 

 

 

Plameni (možda bolje Vodeni?)

 

Jok, vodu baš i ne volim. Ulazi u cipele pa bude neudobno.

 

 

 

PS: druga i peta fotka su Ti dosta loše kadrirane pa bih Te zamolio da ubuduće malo pripaziš da ne bi bilo ...

 

A šta da se radi. Pas u jednoj ruci, aparat u drugoj, kiša po glavi, a bome i po nogama. Drugi put ću pripaziti da putopis ni ne započnem :D

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Odlična reportaža! :palac:

 

Nadam se kako će se brzo stanje normalizirat.

7122white3upjte.gif

Brzi vlak (744 "Cibalia") iz Vinkovaca, Strizivojne Vrpolja, Slavonskog Broda, Nove Kapele - Batrine, Nove Gradiške, Novske i Banove Jaruge, za Ivanić Grad, Dugo Selo i Zagreb dolazi na treći kolosijek.

Link to comment
Share on other sites

Jok, vodu baš i ne volim. Ulazi u cipele pa bude neudobno.

Ne volim ni ja vodurinu u svojoj obući, iako sam se s takvim osjećajima znao družiti pri svojim fotopisima i putopisima. A u ovom tvom izvještaju je zapravo bila prava umjetnost izbjeći svu tu vodu. :grin:

 

Hvala ti na vrlo zanimljivom izvještaju ! :palac:

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima!

 

Dobrih vijesti koliko čujem još nema...rijeka se značajno spustila, no dvorišta su još uvijek pod vodom. Bit će tu posla.

 

A voda po nogama...Fox najbolje zna koliko to ne volim. Odgađali smo put u Pečuh tjednima zbog kiše da bi odabrali najkišniji dan te jeseni. Umjesto da se veselim putu bio sam ljut dobar dio vremena. Za ubuduće tu su gumene čizme.

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Zeuse!

 

 

Nemam pouzdanih novosti što se tiče stanja željeznice, no obnova je u tijeku. Makar pretpostavljam da će trebati tjedan dana za popravak dijelova pruge, od par željezničara sam čuo da to može biti rješeno u dva do tri dana (ovisno o tome kojom brzinom tucanik bude dolazio). Oštećenja na drugom željezničkom mostu navodno nema oštećenja.

 

Ali cestovni most koji sam ranije spomenuo žešće je stradao. Posuđujem sliku s 034 portala.

 

fotka71492.jpg

 

(Aleksandar Grlić, 034 portal, link:http://www.034portal.hr/clanak.php?id=13470&naslov=most-na-obilaznici-ostecen-poplavom--promet-jos-uvijek-nije-moguc )

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Baš je bilo gusto. Obzirom da dosta često prođem kroz Požegu, a tokom prošlogodišnjeg terena sam tamo bio cca tjedan dana poprilično dobro poznajem lokacije sa fotografija. Hvala na iscrpnom izvještaju, Plameni!

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Huh..

Stvarno vidim da je bilo i malo sreće kod tebe. Stvarno su milimetri dijelili da se ne izlije rijeka u Požegi i napravi Veneciju.

 

Moram priznati da sam i ja prije nekog vremena bio u Požegi, te se također dobro sjećam dosta tih lokacija.

Stvarno sve to izgleda zastrašujuće.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na komentarima!

 

Epilog...

 

Orljava se spustila i sada je opet moguće pse puštati s uzice. I uopće ići na nasip. Doduše, mjestimično je blatno, no posušit će se.

 

IMG_1687_zps208fb93b.jpg

 

Oko pola metra je nedostajalo na ovom dijelu.

 

IMG_1688_zpsc57f0390.jpg

 

Tragovi traktora. Poljoprivrednici su se brzo sjurili spasiti što se spasiti može. Usjevi su počeli rasti, no korov još i više. A eventualna obrada tla mora krenuti odmah, jer jednom kada krenu ove vrućine, površina zemlje postat će keramika, a 10 cm ispod blato u koje traktor lagano upadne.

 

IMG_1692_zps46296810.jpg

 

Prostor gdje nasipa nema vrlo brzo je poplavljen. U jarugama su goleme količine vode, i komarci već naveliko napadaju.

 

IMG_1693_zps73661500.jpg

 

Šikara...

 

IMG_1695_zpsdf806fb7.jpg

 

Osim smeća, granja i propalih poljoprivrednih proizvoda, rijeka je naplavila i pokoje deblo.

 

IMG_1697_zps7a0f90a8.jpg

 

Rubom je opasno hodati zbog ovih urušavanja.

 

IMG_1698_zps0af09b6a.jpg

 

Dabar-pas ne mari previše za to. Opet smije u vodu, no onda ne smije na krevet.

 

IMG_1699_zps9b2bda1e.jpg

 

Voda je bila dobrih metar i 80 viša od staze.

 

IMG_1700_zpsb1dea13b.jpg

 

A beton kod brane prilično je stradao. Za svaki slučaj nismo išli dalje. Tu su se u zadnjih 20 godina utopila 3 čovjeka i 2 psa. A i blatnjavo je još uvijek.

 

IMG_1701_zps087becfd.jpg

 

Na kraju dana, možemo biti sretni. Koliko god su ova brda oko Požeške kotline problem, toliko su i sreća. Svaki dan gledam prizore iz Posavine i grozim se nad prizorima. Vidio sam kakvo je stanje u mom starom selu, gdje su ljudi zbog manje od metra vode ostali bez mnogo toga..kako izgleda na licu mjesta u Gunji i okolici, strah me i zamisliti. Zato ovim putem apeliram svima koji mogu da pomognu unesrećenima koliko mogu, na bilo koji način. Hvala svima na pozornosti!

 

P.S. Da ne bi bio potpuni OT, što se željeznice tiče, sanacija će ipak potrajati duže od 7 dana. Promet bi po svim očekivanjima trebao krenuti u ponedjeljak. Nasipava se metar po metar koliko je moguće, a navodno je teže ili lakše oštećeno nešto oko 5 km pruge. Usto, treba provjeriti i mostove, čisto zlu ne trebalo.

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Nevezano za Orljavu
Mislim da sam pročitao na Indexu ili na Večernjem, nije bitno, da je voda u Bosni napravila štete u ovih par dana koliko treba organiziranoj vojnoj sili mjesec dana. Meni je jako žao tih ljudi. Majke mi mile, nisam nekad mogao suspregnuti osjećaje pred njima. Jednom riječju, STRAŠNO!!

Željeznica je bolest ili ljubav
Od nje se ne može obraniti
Kada te jednom privuku željezne tračnice
Od njih se više nikad ne možeš oitkinuti

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...