Jump to content

Proljetni ekšn u Moravice


thomcro

Recommended Posts

Lijep putopis, uvijek interesantan.

 

A tako i stalno, intersantna ta stanica Moravice....(bar za mene)....kakva je tek morala biti za vrijeme "pare", sve one "malletice" JZ32 sto su tamo dolazile. Pa onda sve druge imponentne lokomotive i do zadnjih "unrinih".

 

Gledam onu okretnicu za lokomotive pa mi se cini mala! Kako su okretali velike kao JZ32?

 

Velimir

Link to comment
Share on other sites

Super putopis. Eto, nisam znao da je kolodvor toliko velik. Nego, gledam one dvije upregnute ASEA-e na slici i pitam se, da li nije trebao biti prvi pantograf uključen na drugoj lokomotivi,a ne zadnji, pošto su odmah iza lokomotive cisterne zakačene? Pitam samo, ne vrijeđam :) .

Link to comment
Share on other sites

Gledam onu okretnicu za lokomotive pa mi se cini mala! Kako su okretali velike kao JZ32?

Pa nije ona baš ni tako mala... 32-ka je bila dugačka 14,5 metara. U najgorem su ju mogli okrenuti bez tendera (svrabljivo, ali kad se mora...)

 

Trebalo bi potražiti, nekoć je negdje na 4umu bila lista kolodvora s okretaljkama. Možda pišu dimenzije

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

...

Jedino mi nije jasno šta si ovime htio reći ... je li tu slučajno postavljena ista fotka ili su one samo jako slične, pa trebamo tražiti 5 razlika između gornje i donje :kul3

Mea culpa ... kad sam skužio bilo je gotovo i više nisam mogao editirat post. Poslat ću ti ispravan link na PP pa napravi zamjenu.

 

Vjerovatno da, ali ih je sve manje i manje. Kad sam onomad (prije nekih 5 godina) šalabazao po kolodvoru, bilo ih je puno više...

Jel' tako ... i meni se čini da ih je prije bilo kud i kamo više nego sad!

 

*****

Što se tiče okretnice, neznam odakle mi podatak, ali čini mi se da je ta okretnica promjenjena. Ovaj podatak nemojte uzet zdravo za gotovo jer lako je moguće da sam u krivu!!!

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Mea culpa ... kad sam skužio bilo je gotovo i više nisam mogao editirat post. Poslat ću ti ispravan link na PP pa napravi zamjenu.

OK, to je sad sređeno.

Link to comment
Share on other sites

Netko će sigurno znat, čemu služe ova dva transformatora?

DSC_5109_zps09f52ee1.jpg

 

...

 

Moguće za grijače skretnica ... al trebalo bi vidjeti i ostatak instalacije (tj. kam vode oni kablovi ispod trafoa).

Link to comment
Share on other sites

 

Moguće za grijače skretnica ...

Ne sigurno! Za grijanje skretnica koristi se plin i na gotovo svim goranskim kolodvorima postoje stanice sa po nekoliko boca butana (valjda je butan) i ti grijači su poput slova U i protežu se cijelom duljinom jezičaca.

 

Imam ja to i snimljeno al' trenutno nemogu (odmah i sad) nać ...

******

Našal sam nešto ... ovo je na izlazu iz Fužina prema Lokvama...

DSC_3851_zps180f479d.jpg

 

Zeleno je "plinska stanica" a crveno su grijači skretnica ... bi rekli po domaću šparhet vulgaris :mrgreen:

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Ne sigurno! Za grijanje skretnica koristi se plin i na gotovo svim goranskim kolodvorima postoje stanice sa po nekoliko boca butana (valjda je butan) i ti grijači su poput slova U i protežu se cijelom duljinom jezičaca.

Ne bi bio toliko siguran. ;)

Na potezu od Moravica do Škrljeva je do 31.12.2013. trebala završiti ugradnja sustava električnog grijanja skretnica.

Dokle je to došlo na terenu s obzirom na zimsko vrijeme ne znam, ali eto povoda za još jedan izlet do Moravica, uz obraćanje pažnje na skretnice. :kul3

 

Šema električnog grijanja kolodvora Drivenik, po kojoj mi se čini da su na spomenutoj fotki upravo trafoi za grijanje skretnica.

Zanimljivo da je skretnica (6) koja vodi na 4. kolosijek iz smjera Rijeke grijana, dok ona iz smjera Moravica (4) nije.

 

io24nl.jpg

 

P.S. Raspisan je natječaj za ugradnju električnog grijanja od rasputnice Delta do Vrbovskog, ako će sve biti u roku od 30.6.2016. nema više grijanja na plin na riječkoj pruzi.

Ako Turci grade prugu, da li pruga gradi nas? :hm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hvala za zanimljiv izvještaj!

 

Mnoge se čistine i proplanci čiste od drvene građe stradale od leda. Ak ništ drugo, bude novih zanimljivih lokacija za fotkanje željezničkih pejzaža.

 

Bok!

 

Ante

Unin_grb.png.29f4a5dacaee32a0dea2e7b9930a22d4.png

 

 

1318035464_logovodoravni.jpg.374c9de55cca2fd0384894b16e3a0dd0.jpg

 

Moja galerija na Photrain.net - https://www.photrain.net/photos/member/ante.klecina

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...