Jump to content
zeljeznice.net
radoznalac

Pješački nathodnici u Zagrebu

Recommended Posts

Ima nešto malo tute

Joooj ... kak si se samo toga sjetio ! :palac:

Da, bilo je to sjajno druženje. Ovaj nathodnik nam je bio početna epizoda prema Podsusedu ... a tamo fala bogu, ipak nismo dali materijala da o nama pišu i u Crnoj kronici. :grin:

Društvo, fala vam na ovim dodacima, posebno tebi, DB!

A bilo mi je ionak usput ... jedino kad ja nekaj fotkam po prugama, onda tu obično fali vlakova - i osjećaj za railfanofske motive. c065.gif

A za Ivu Zelenoga još jedna natuknica o lokalnoj zajednici:

... i krenuli smo put Kustošije jer je tamo passarella ...

c075.gif

... jedino kad ja nekaj fotkam po prugama, onda tu obično fali vlakova

Ha, čuuuj, ako nema vlakova, dobre su i Macose!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Evo još jednog mog doprinosa na ovu temu: novi tekst na mom blogu "Nepoznati Zagreb" pod naslovom "Kako željeznica spaja i razdvaja ljude"

Svi komentari i eventualne ispravke su vrlo dobrodošli!

Cestovni željeznički prijelazi osigurani rampama brkljama (ili branicima):

- Sokolska ulica (2x: prometni kolosijeci pruga M101 DG - S. Marof - Zagreb Gk te ranžirni (spojni) kolosijek za terminalski kolodvor kontejnerskog terminala Vrapče)

- Vodovodna ulica

- Zapadni kolodvor (u nastavku Ulice Republike Austrije)

- Donje Svetice (ranžirni spojni(?)* kolosijek za Zagreb Istočnog kolodvora)

- Ulica Trnava

- Retkovec III (2x: prometni kolosijek pruga M102 Zagreb Gk - Dugo Selo te odvojak prema Ranžirnom kolodvoru pruga M401 Sesvete - Sava)

- Savski gaj XIII / Utinjska cesta u Remetincu

- Rajtarićeva cesta u Remetincu (prema Botincu)

- Brezovička cesta u Remetincu (prema Brezovici)

- Trokut (dvostruki), za Botinec ??? (Kate Mlinarić?)

- Utinjska cesta (prema Podbrežju)

- Sveta Klara (prema Otoku)

*)- nedefiniran status ukinute pruge L203

Pješački neosigurani željeznički prijelazi

- kod ž.st. Trnava (Resnički put) -> isključivo željezničko-cestovni prijelaz

- Sopnička ulica (na ulazu u Sesvete) -> u potpunosti je osiguran, mimoilaznim ogradama i uređajem "svjetlo-zvuk"

- kod ž.st Sesvete (Kelekova ulica) -> u potpunosti je osiguran, mimoilaznim ogradama i uređajem "svjetlo-zvuk"

- kod Sesvetskog sajmišta (Jelkovečka ulica) -> isključivo željezničko-cestovni prijelaz

DB, hvala ti!

Laie_69.gif

Na raspolaganju.

Pusti ti ti, moja struka mi nalaže di je crta tu je meja. Nema onda sim-tam. :kul3

Ak pogledaš na stranicama grada Zagreba, vidiš da meja siječe most na zadnjih par metara.

I taj dio bi trebao teritorijalno spadati u Stenjevec.

Malo kasnim, ali ugl... Ovo je skroz krivo, ne znam kakve veze granica gradskih četvrti ima za kvartove, čak i za teritorijalne cjepidlake (među koje uključujem i sebe :razz: ).

Nathodnik je između centralne i Donje Kustošije, pošto se niti jedna g.č. ne zove Kustošija, kakve veze onda ima meja g.č.? Nije cijela Kustošija ja mislim nikad bila samo u općini ili g.č. Črnomerec, bila je nekad cijela u bivšoj općini Vrapče dok nije pripojena Zagrebu prije 70-ak godina, a u međuvremenu nisam siguran.

Za one koje zanima, slično je i s drugim kvartovima koji se protežu s dvije strane pruge, gotovo identično je s Vrapčem kod koje je većinom u g.č. Vrapče-Podsused osim Donjeg (službeno Vrapče-jug) koje je u g.č. Stenjevec, a uostalom od Stenjevca je jedino Stenjevec-jug u istoimenoj g.č., dok su i službeno M.O. Stenjevec-sjever i M.O. Gornji Stenjevec u sastavu G.Č. Vrapče-Podsused, pa toliko o tome koliko čemu "treba" spadati samo zbog podjele g.č...

Uglavnom, mjesni odbor "Matija Gubec" je u biti Donja Kustošija, tako svi zovu i tako je povijesno zabilježavano u dokumentima na ovom prostoru, a zašto je nekom palo na pamet a netko drugi dopustio pojedine m.o. imenovat po nečem desetom umjesto po korištenim toponimima (uključujući svojevremeno m.o. "Hrvatskog književnika Mile Budaka"), to zaista ne znam...