Jump to content

Purger u Rijeci, 27.12.2013


seabral

Recommended Posts

Prije godinu dana, točnije 28.12.2012 sam se uputio vlakom u Rijeku, prvi put ispod 25 kV. Tad sam cipelcugom obišao i stajalište Krnjevo (link), na kojem već godinu dana ne stoji niti jedan vlak.

Ove godine sam odlučio ponoviti vožnju do Rijeke. To je putovanje koje bih preporučio samo najzadrtijim railfanovima, jer zaista nema nikakvog opravdanja da vlak 4000 iz Zagreba do Rijeke vozi punih pet sati, uključujuči redovito kašnjenje. A brzi vlak u povratku nešto manje od četiri sata, uz neizbježne Šeline kičmolomce u kupeima.

Ali railfanovima ipak možemo opravdati luksuz deveterosatnog truckanja u vlakovima radi četverosatnog boravka u Rijeci. Na kraju krajeva, uz cijenu vožnje od 17,78 kn po satu vožnje to je izrazito povoljno ... busevi ili vlastiti auto koštaju znatno više po satu vožnje prema Rijeci :mrgreen:

PC270030res.jpg


Iako sam čvrsto odlučio da ovaj put neću fotkati iz vlaka, nisam izdržao. Pogled pri silasku s Plasa je bio jači od mene.
(Sličan problem imam svaku večer doma s napolitankama, za koje svako jutro čvrsto odlučim da ih neću ni pipnuti, a kamoli smlaviti pola škarnicla ili kutije)

PC270020res.jpg


Ovaj motiv mi Pfaff redovito šalje ... ovaj put mogu osobno guštati prizor i misliti na Pfaffa. :mah:

PC270027res.jpg

Sad imamo novu cestu prema Krku. Prije par dana su oba smjera cjelokupne dionice puštene u promet. Ovako se sa kolodvora Meja vidi čvorište Hreljin.

PC270034res.jpg


Poznati ŽCPR na državnoj cesti. Obično ga gledam iz perspektive vozača i veselim se svakom vlaku kojeg dočekam pred rampom.
Ali zadnjih dvadesetak godina nema toliko veselja ... najčešće bez zaustavljanja prođem podignutu rampu.

PC270040res.jpg

PC270044res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bez namjere za pisanjem bilo kakvog ozbiljnijeg putopisa, u nastavku slijedi slikovnica od pedesetak fotki koje sam napravio u sunčanoj Rijeci, uz vrlo ugodnih 15 Celzija.

 

PC270052res.jpg

PC270053res.jpg


Ovdje sam zadnji put bio negdje početkom sedamdesetih. Krajnje je vrijeme za obnovu tih sjećanja.
Ali, prema starom dobrom pravilu, uvijek najprije dolaze na red obilazak udaljenijih destinacija ... ono šta nam je pred nosom uvije ostaje za "neki drugi puta".

PC270057res.jpg

Na kanalu

PC270061res.jpg

PC270063res.jpg

PC270065res.jpg

S druge stane kanala

PC270067res.jpg


Brodovi se sunčaju, a i meni sunce dobro dođe

PC270073res.jpg

PC270192res.jpg


Ovaj katamaran će uskoro krenuti u redoviti obilazak nekih obližnjih otoka: Cresa, Unija, Suska, Ilovika i Lošinja.

PC270078res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lučka infrastruktura

 

PC270087res.jpg

 

PC270109res.jpg

 

 

 

Ganz posvuda piše svoju impresivnu povijest ...

 

PC270086res.jpg

 

Ima tu i vlakova ...

 

PC270082res.jpg

 

PC270224res.jpg

 

.... pa nismo skroz offtopic

 

PC270108res.jpg

 

 

 

Razni detalji

 

PC270083res.jpg

 

PC270203res.jpg

Link to comment
Share on other sites

M/T Dubrovnik ... impresivan je iz ove perspektive. Prije nekih 15-tak godina me je vozio na Hvar

 

PC270103res.jpg

 

Detalji Dubrovnika

 

PC270118res.jpg

 

PC270119res.jpg

 

PC270120res.jpg

 

PC270217res.jpg

 

PC270187res.jpg

 

PC270256res.jpg

 

 

Pogled na obalu

 

PC270115res.jpg

 

PC270122res.jpg

Link to comment
Share on other sites

U međuvremenu je katamaran krenuo na svoj obilazak otoka ...

 

PC270124res.jpg

 

... i mimoilazi se sa skromnim dvoposjedom koji se vraća u luku

 

PC270144res.jpg

 

PC270151res.jpg

 

Ako je suditi po imenu, ovaj je specijaliziran za ulov srdela i ničeg drugog

 

PC270164res.jpg

 

 

Šetnica na molu

 

PC270167res.jpg

 

PC270201res.jpg

 

 

 

Još jedan pogled preko na obalu

 

PC270178res.jpg

 

PC270179res.jpg

 

PC270204res.jpg

 

 

Marina

 

PC270219res.jpg

 

 

Nije Bandićev, nego Vojkov prigodni šator

 

PC270228res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovome bi dobro došla obnova

PC270240res.jpg


Kolekcija dugih vratova

PC270241res.jpg

PC270263res.jpg

PC270243res.jpg

PC270259res.jpg


Tanker u daljini, a u još većoj daljini prepoznatljive konture hotela Ambasador u Opatiji

PC270245res.jpg

Sprema se zalaz sunca iza Učke

PC270251res.jpg

Dok cure uživaju na zimskom suncu ...

PC270269res.jpg

... brojne ptičurine na čitavu ovu idilu gledaju iz svoje povlaštene perspektive

PC270267res.jpg


Zadnji zraci sunca podsjećaju da se bliži vrijeme za povratak u svakodnevnicu

PC270279res.jpg

PC270281res.jpg

PC270284res.jpg




*** kraj ***

Link to comment
Share on other sites

Prije godinu dana, točnije 28.12.2013 sam se uputio vlakom u Rijeku, prvi put ispod 25 kV. Tad sam cipelcugom (link) obišao i stajalište Krnjevo (link), na kojem već godinu dana ne stoji niti jedan vlak.

 

 

 

 

Misliš 2012? BDW lijepe sličice meni uvijek drage Rijeke.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

 

Misliš 2012? BDW lijepe sličice meni uvijek drage Rijeke.

 

Hvala ti ! :palac:

U pravu si, popravio sam godinu.

 

28.12.2013. je bila druga ekspedicija u Rijeci.

 

Kolko vidim, ovih dana je očito railfanovska opsada Rijeke. :kul3

 

Sad će HŽ zbog nas dobiti krivi dojam o realnom broju pravih (tzv. "normalnih") putnika ZG-RI. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

28.12.2013. je bila druga ekspedicija u Rijeci.

 

Kolko vidim, ovih dana je očito railfanovska opsada Rijeke. :kul3

 

 

Taman sam planirao napisati nekoliko rečenica o ekpediciji u Rijeku kad vidim već me netko pretekao. Najzanimljivije je da je prvotni plan bio da Ivog i ja idemo 27.12. :)

 

 

 

Sad će HŽ zbog nas dobiti krivi dojam o realnom broju pravih (tzv. "normalnih") putnika ZG-RI. :mrgreen:

 

Samo fanatici i railfanovi idu (putničkim) vlakom cijelom trasom Zg -Ri. :)

 

 

 

 

Nego, ak se slažeš, jel možemo Ivog i ja samo nastaviti pisati o našem putu u sklopu ovog putopisa ?

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Taman sam planirao napisati nekoliko rečenica o ekpediciji u Rijeku kad vidim već me netko pretekao. Najzanimljivije je da je prvotni plan bio da Ivog i ja idemo 27.12. :)

 

Hehe, javio mi je to ivog SMS-om, nakon što sam postavio ovaj putopis. Bilo bi fakat interesantno da smo se sreli u vlaku ili negdje u Rijeci ;)

 

 

Nego, ak se slažeš, jel možemo Ivog i ja samo nastaviti pisati o našem putu u sklopu ovog putopisa ?

 

Naravno, samo dajte ... :palac:

Link to comment
Share on other sites

Putopis nema potrebe hvaliti jer si nas odavno razmazio kvalitetom i zanimljivošću izvještaja sa svojih (op)hodnji.

Što se mene tiče nema hipoteze da više krenem u Rijeku i/ili natrag vlakom, pa bio stoput railfan. Jedino u slučaju da vrate parnu vuču, što je iz objektivnih razloga nemoguće.

Imam dojam da se po toj pruzi što je više obnavljaju i ''moderniziraju'' putuje sve sporije. A poslovnim vlakom moglo se lijepo stići za malo više od tri sata. Ali to je bilo pred 40+ godina.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nastavak putopisa Purger u Rijeci - prošireno na Purger i dva Zagorca u Rijeci. (odobreno od strane autora) :)

 

Kak je autor ovog putopisa napisao, samo najzadrtijim railfanovima je zanimljivo putovanje koje traje duže od samog boravka na odredištu. Iako smo se Ivog i ja prvotno dogovarali za petak - presudilo je da idemo u subotu. Na ideju za ovo došao sam razmišljajući kak smo u sve posljednje ekšne išli autom, ajde da godinu završimo putovanjem vlakom.

 

U riječku prugu sam se zaljubio prije dvije godine kad sam prvi put putovao prema Istri, a to je opisano ovdje.

 

Tog je dana bilo puno ugodnih iznenađenja, a prvo je bilo to da ako imate mjesečnu kartu za neku relaciju na Hž-u, vikendom drugu kartu možete kupiti za 50 % cijene. Gospođa na šalteru nije baš vrhunski obaviještena o ovoj pogodnosti za putnike, ali nakon samo 5 minuta, uspio sam kupiti kartu. Zg-Ri, povratna karta sa doplatom za brzi u povratku, iznosi 114,70 kn

 

Polazak iz Zagreba je vrlo maglovit i u nekoliko navrata se pitam - dal je bilo mudro današnji dan izabrati za ovaj pothtvat.

 

Evo jedna dokumentarna. Zaustavljanje u Karlovac Centar

 

IMG_9864_zpsc55ad3cb.jpg

 

 

Križanje sa putničkim i tip footografije blurrrr...

 

IMG_9861_zps94375ecd.jpg

 

U Ogulinu je gužva po pitanju vlakova i po pitanju putnika.

 

IMG_9877_zpsf3967879.jpg

 

Jedna maglena iz Ogulina

 

IMG_9875-2_web_zps281cb3c9.jpg

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Pri spuštanju nisam puno fotkao nego više uživao u pogledu na Kvarner. Ivog će nabaciti koju fotku tog dijela.

 

Kroz Gorski kotar..

 

IMG_9878_zpseba0eb05.jpg

 

U ritmu tračnica i igre svjetlosti kroz drveće.

 

IMG_9890_zps899df7f2.jpg

 

Časkom stižemo pred Fužine i prelazimo preko novog mosta Ličanke. Stari je most dolje, razmontiran.

 

IMG_9896_zpsf3024a65.jpg

 

 

Pred sam ulazak u Rijeku.

 

IMG_9907_zps02a4bbaf.jpg

 

Nastavak slijedi.

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Po dolasku u Rijeku, malo skitnje po gradu. Prekratko. Prvi put sam u samom gradu i moram reći da je sjajan. Željeznički i autobusni kolodvor, luka, Korzo - sve skupa na nekoliko koraka udaljenosti.

 

IMG_9912_zpsd5eb66a6.jpg

 

Refleskije rive..

 

IMG_9915_zpsd6cacf87.jpg

 

 

Pruga koja spaja luku i željeznički kolodvor prolazi po rivi. Vrlo nesvakidašnji priizor vidjeti teretni vlak u centru grada, ali Rijeka je to. Rječani su vjerojatno navikli na činjennicu da tuda stvarno prolazi vlak, ali neki "pametnjakovići" sa ZG tablama vjerojatno nisu pa onda svoju ljubljenu "sedmicu" parkira direktno na kolosjek...

 

IMG_9913_web_zpsfca604e1.jpg

 

Nastala je poprilična gužva jer je vlak zablokirao dijeli kvart, a sve skupa je trajalo petnaestak minuta dok se genijalac nije pojavio i maknuo auto. Nit se ispričal, nit ništ..

 

Nakon nemilog događaja, na kavi nas čekaju naši domaćini Jean i DenisRI.

 

Toliko od mene za sad, ostatak fotki kad razvijem film...

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Kao što su neki kolege po forumašenju već rekle, Seabralovi me putopisi uvijek oduševe, a posebno me dirne kada netko na ovako lijep način oslika moj grad. Hvala Ti Seabral.

Hvala i Željku256 ( uslikana je i moja "dolina gladi" u Martinšćici :kul3 ).

 

P.S.

Očekival sam i jedan cipelcug. Barem od Škrljeva do Sušak Pećina. :zubob( šalim se, naravno )

Link to comment
Share on other sites

Prekrasne fotke mog voljenog grada, hvala Ti puno. I Helga.jpg se rascmoljila od raznježidbe...

Hvala ti (vam). Čini se da stranci uvijek na drukčiji način doživljavaju nečiji grad nego aboridžani. :grin:

 

 

Što se mene tiče nema hipoteze da više krenem u Rijeku i/ili natrag vlakom, pa bio stoput railfan. Jedino u slučaju da vrate parnu vuču, što je iz objektivnih razloga nemoguće.

Imam dojam da se po toj pruzi što je više obnavljaju i ''moderniziraju'' putuje sve sporije. A poslovnim vlakom moglo se lijepo stići za malo više od tri sata. Ali to je bilo pred 40+ godina.

U potpunosti si u pravu. Jedino, ako dosljedno tako razmišljaš, onda je svakim novim redom vožnje sve manje i manje dionica gdje ćeš se htjeti voziti vlakom. Ili će one biti sve kraće i kraće za isto vrijeme putovanja. Nažalost, vozna vremena se većinom znatno produljuju, a kad dođu do krajnjih granica, onda nam preostaju još samo bus ili cipelcug. :neutral:

 

 

Pri spuštanju nisam puno fotkao nego više uživao u pogledu na Kvarner. Ivog će nabaciti koju fotku tog dijela.

Hm, kako sad izgleda, budemo se ovoga još načekali. Možda ipak hoće najprije završiti putopis iz Perua ? :mrgreen:

 

 

Kao što su neki kolege po forumašenju već rekle, Seabralovi me putopisi uvijek oduševe, a posebno me dirne kada netko na ovako lijep način oslika moj grad. Hvala Ti Seabral.

Hvala i Željku256 ( uslikana je i moja "dolina gladi" u Martinšćici :kul3 ).

 

P.S.

Očekival sam i jedan cipelcug. Barem od Škrljeva do Sušak Pećina. :zubob( šalim se, naravno )

Hvala i tebi :grin:

Što se cipelcuga tiče, nisi daleko od istine. Prošle godine sam hodao od riječkog kolodvora do Krnjeva, a sad mi se motala po glavi ideja hodanja od riječkog kolodvora do Suš(a)ka Pećina. Prestala mi se motati po glavi kad sam pri dolasku u Rijeku skužio da je onaj tunel dulji nego što sam mislio :ne zna:

Pa sam zato čitavo vrijeme ostao na sunčanoj rivi i na Molo Longo.

Link to comment
Share on other sites

Prekrasan putopis, svi tri kolege profesionalno savladaju tehnologiju fotkanja i imaju dobre oči za motive. Posebno mi se sviđaju slike iz Mola Lunga, kad sam bio tamo preko ljeta Galeb je još bio na vezu...

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Evo, napokon sam razvio prvi film na kojem imam i neke snimke iz Rijeke pa evo tri komada iz moje tamne komore. Imam još nekoliko snimki na drugom filmu, ali to za koji dan...

 

Vrlo zgodna slikarija na jednoj, čini mi se, trafostanici..

scan0059_zps38b684a1.jpg

Delta

 

scan0058_zps2d8288ce.jpg

 

 

Nije reklama za osiguravajuće društvo... :/
scan0060_zps0e4e3fd3.jpg

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Vrlo zgodna slikarija na jednoj, čini mi se, trafostanici..

http://i1192.photobucket.com/albums/aa334/zeljko256/print_scan/scan0059_zps38b684a1.jpg

Radi se zapravo o kućicama koje skrivaju ulaze u podzemnu garažu "Austrograda" na Klobučarićevom trgu ispred škole "Nikola Tesla". Prije nekoliko godina dana je prilika mladim studentima likovnih umjetnosti s riječkog Univerziteta da se iskažu na tim zidovima pa je to ispalo sasvim zgodno i tematski lijepo osmišljeno.

Nažalost danas njihovi manje talentirani vršnjaci nemilice šaraju po tome.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...