Jump to content

Kako sam, zahvaljujući malom_paji, poveo najbolju suprugu na svijetu u božićnu priču


Pfaff

Recommended Posts

Subota, 14, prosinac, zvoni mob'tel... Na drugoj strani nevidljive žice je mali_paja: "Bok, ideš li sutra samnom na božićni vlak? Doće i neki Slovenci. Krećemo iz Zagreba u 15:05 pa ako dođeš do Ogulina, možeš vlakom do Zagreba"
Kakav Ogulin, mislim si ja, dok dođem autom do Ogulina, već sam u Zagrebu, a veze na riječkoj pruzi su ionako drama. Osim toga...
"Baš i ne znam, u ponedjeljak vozim Helga.jpg u Rijeku na operaciju oka, ne znam baš koliko ju mogu ostaviti samu u ovom strašnom trenutku? Javim Ti se za jedno pol sata – sat!"

Gledam ja NJU, a gleda i ONA mene. S oba oka (zasad). I onda mi sine: "Čuuuj, a da lijepo napravimo ajzlet u Zagreb na malo vožnje niskopodnjakom da vidiš i to čudo. Bit će vesele dječice i jedan smiješni Deda Mraz? Ionako je ova predbolnička anksioznost opasna za tlak, možda Te malo rastrese, ha?"
I bome ju nagovorih. Slijedio je kratki obavjesni razgovor s inicijatorom zbivanja. I šljus!

Nedjelja, 15. prosinac, VIP-dan (tada mi, naime, moj omiljeni mobilni operater "apciguje" lovu s tekućeg. A i banka je prava, kad sam onomad pitao zašto mi nije legla uplata na ENC, rekli su mi da sam uplatio u nedjelju kad ne vrše transakcije... A ratu kredita znate skinut Grmblmr.gif). No, dobro, pustimo to i idemo na ljepše stvari.
Dan bistar, podne je. Trapatura ugodna, u hladu se blistaju kristalići mraza na travi

BozicnaPrica001.jpg

Izgurao sam Pfaffmobil na sunce da se malo zgrije dok zatvorimo kuću. Jer ipak se ide na dalek put – Metropola je to, dragi moji, a ne Delnice!

BozicnaPrica002.jpg

ACRZ je ipak blagodat. Za nešto preko sat vremena stigli smo u Zagreb, a kako je i dan gospodnji kojega Bandić još nije stigao fiskalizirati, parkirao sam taman nasuprot zgrade glavnog kolodvora. Gratis.
Najbolja supruga na svijetu i JŽ 125 u pozadini

BozicnaPrica003.jpg

Zaaaagreb, glavni kolodvor!

BozicnaPrica004.jpg

I toliko o slikanju Metropole

BozicnaPrica005.jpg

Opet mob'tel: "Ja sam ispred zgrade kolodvora, a di ste vi?"
"Ispred zgrade kolodvora", velim ja. I tako se sretosmo. Ovo je polu-Deda Mraz (samo u donjem dijelu, gore je još u civilu)

BozicnaPrica006.jpg

I onda smo išli kupiti kartu za Božićni vlak (to nije "Tin-ekspres", za njega je zadužen Stanley, ovo je nešto kompleksnije).
Rekli su nam da se karte prodaju na posebnoj blagajni br. 9. Blagajna je posebna po tome što jedino ona radi. Dok stojimo u redu, snimam obavijest o Serem.gif pruge zbog izmjene mosta u Fužinama.

BozicnaPrica007.jpg

Kad sam simpa teti na blagajni rekao da trebam kartu za Božićni vlak za moju curicu Hehe.gif, malo me čudno pogledala no svejedno je uspjelo

BozicnaPrica008.jpg

Usput sam si kupio i knjižicu novog voznog reda. To je literatura koja isto izaziva anksioznost, zato ću čitati u malim dozama...

BozicnaPrica009.jpg

I evo nas u vlaku. Helga.jpg sam smjestio, a ja idem u mali razgled. Obećao sam Dedi Mrazu napraviti malu reportažu o putovanju.

BozicnaPrica011.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Mali razgled vlaka. U ovom čudu sam se vozio svega jednom kad su puštali u pogon 25 KV na Riječkoj pruzi pa sad koristim priliku...

 

BozicnaPrica010.jpg

 

Ono okruglo je ćenifa

 

BozicnaPrica012.jpg

 

Ima i rampa za invalide

 

BozicnaPrica014.jpg

 

Ovo je Krampus.gif naslagao za poslije

 

BozicnaPrica015.jpg

 

BozicnaPrica016.jpg

 

BozicnaPrica018.jpg

 

BozicnaPrica019.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

A vid' nji' dvoj'cu na I. peronu, 1. kolosjeku!

 

BozicnaPrica013.jpg

 

Naš kondor. Jako simpa lik. Meščini da su ga odabrali zbog izražene kakvoće u komunikaciji s putujućim plebsom što baš i nije često izraženo svojstvo

 

BozicnaPrica024.jpg

 

Božićni vlak (ovo čupavo nije Krampus.gif)

 

BozicnaPrica025.jpg

 

Stojadin en face

 

BozicnaPrica026.jpg

 

Kad već vrata u sanctum sanctorum glume ogledalo, idem se slikati (kad me nitko drugi neće)

 

BozicnaPrica029.jpg

 

Evo ga i Deda Mraz u punoj ljepoti. Doveo nam je i ostale goste

 

BozicnaPrica032.jpg

 

Evo nam Slovenaca

 

BozicnaPrica028.jpg

 

A došao je i Zelezocestnik. Napokon smo se i osobno upoznali.

 

th_BozicnaPrica031.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Da mi se opet prijevremeno ne uvalja u dretvu, dodao sam ga Helga.jpg za društvo

 

BozicnaPrica030.jpg

 

FotoBljesk.gif za uspomenu

 

BozicnaPrica033.jpg

 

Ja ne bi bio ja da se ne uvaljam u upravljačnicu. Makar na kratko. Majstor je bio dobrohotan, a imao sam i vezu. Ovo izgleda kao Train simulator.

 

BozicnaPrica034.jpg

 

Postavio sam opremu da radoznalo gleda kroz prozor, pritisnuo gumb i diskretno se udaljio. Oni koji vole takve stvari, mogu uživati u snimku vožnje od Zagreba do Ivanić Grada. Malo dosadnjikavo – nije to Riječka pruga, al' daj šta daš!

 

 

Za to vrijeme Deda Mraz je krstario vlakom i upoznavao se s malim i velikim putnicima

 

BozicnaPrica036.jpg

 

Znali su i zaplesati

 

BozicnaPrica037.jpg

 

Aaaaaa! Napokon smo dobili i pravog krampusa! Veli kondor da ga najmanje dvaput mjesečno baca iz vlaka van, al' je frajer žilavka pa se ne da...

 

BozicnaPrica038.jpg

 

BozicnaPrica039.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U Dugom selu smo duuugo stajali. Čekali smo, rećbi, na neko krajcanje. I onda smo krenuli dalje

 

BozicnaPrica040.jpg

 

U nekom trenutku nas se ipak nakupilo u upravljačnici, ja da kao fol, provjerim baterije, a kolega strojevodja iz Slo da podijeli par anegdota s uskotračnih pruga.

 

BozicnaPrica041.jpg

 

Čovjek vozi parnjače po Sloveniji, a u slobodno vrijeme tezgari na ozkotirnimi vlaki u Austriji. Veli da u sezoni napravi nekih 180 tura. Imaju lokomotivice "U" klase i veli da su divne (eh, da imamo Parenzanu, koji bi to šou bio)

 

BozicnaPrica042.jpg

 

I tako smo stigli u Ivanić Grad. Taman sam se snašao na peronu.

 

th_BozicnaPrica043.jpg

 

Naš vlak ostaje tu...

 

BozicnaPrica044.jpg

 

... a mi se prekrcavamo u autobuse na polsatnu vožnju do Grabovnice u čazmanskom kraju. Idemo posjetiti imanje obitelji Salaj i njihovu "Božićnu priču"

 

BozicnaPrica045.jpg

 

Mi smo, naravno, u VIP autobusu s Dedom Mrazom...

 

BozicnaPrica046.jpg

 

... kojega promjena prometala ne ometa u aktivnostima – sveudilj je živahan

 

BozicnaPrica047.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I evo nas je iskrcalo. Imamo nekih 2,5 sata za uživanje

 

BozicnaPrica049.jpg

 

Ovo je počelo kao obiteljski hobi i radost jednog umirovljenika, a danas je postalo brend i ozbiljan ekonomski pogon. Ima puno štandova sa suvenirima. Kad vidim da nema istaknute cijene, primi me prpa pa slima i odem dalje Krepah3.gif

 

BozicnaPrica051.jpg

 

To sam već osmotrio i na riječkom Korzu – ima dosta Slavonaca koji svoje nadasve kvalitetne proizvode od praščevine nude zainteresiranima

 

BozicnaPrica053.jpg

 

Jedini je problem da su skupi do bola. Bit će da je to zbog fiskalizacije

 

BozicnaPrica052.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ajmo malo šetati, a sličice neka govore za sebe

 

BozicnaPrica054.jpg

 

BozicnaPrica056.jpg

 

BozicnaPrica057.jpg

 

BozicnaPrica058.jpg

 

BozicnaPrica059.jpg

 

BozicnaPrica060.jpg

 

BozicnaPrica061.jpg

 

Imanje ima dosta jezeraca i neki potok (sve je smrznuto osim potoka), a preko svega vodi nekih devet mostića

 

BozicnaPrica062.jpg

 

Ovaj wigwam glumi kazalište sjena i strašno je popularan

 

BozicnaPrica063.jpg

 

BozicnaPrica064.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

BozicnaPrica075.jpg

 

Ah, evo i nas dvoje

 

BozicnaPrica076.jpg

 

Mi smo došli autobusom pa su nas uveli na stražnja vrata, a ovo je glavni ulaz

 

BozicnaPrica077.jpg

 

BozicnaPrica078.jpg

 

Povremeno bude i Fireworks2.gif

 

BozicnaPrica079.jpg

 

Evo i jedne panorame. Ona plavo-bijela šuma lijevo je meni najljepši dio prizora

 

BozicnaPrica080.jpg

 

Opet jedna suvenirnica. Kad sam bio mali, moj mi je deda npravio lonakvu igračku s dva medvjeda koji su pilili kladu

 

BozicnaPrica081.jpg

 

Čovječe ne ljuti se?

 

BozicnaPrica082.jpg

 

Moja je bakica znala reći za ovakve sajmove da "... kad deca nofcih imaju, kramari trže!". Mi smo odlučili u kući reducirati količinu izložene suvenirske krame (što si stariji, sve se više toga nakupi, a brisanje prašine postaje mission impossible) pa sam kupio svega nekoliko sitnica koje će manje-više završiti kao pokloni.

 

BozicnaPrica083.jpg

 

Ima i jedan lik s konjovima koji vozi posjetitelje okolo. Nismo išli, vjerovatno je skupo, a mrak je i koliko zam ubrao, vožnja ne traje dugo.

 

BozicnaPrica084.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Gužva u šesnajstercu (Veneciji)

 

BozicnaPrica085.jpg

 

Odlučili smo nešto konzumirati da se zgrijemo. Red do pakla i natrag

 

BozicnaPrica086.jpg

 

Jope vatromet

 

BozicnaPrica087.jpg

 

Tatrane u nekoj poluzatvorenoj šupi ima u zemlji ukopano ognjište u kojem gori vatra, a zmržnjeni posjetitelji griju ekstremitete

 

BozicnaPrica088.jpg

 

Dobila je čaj!

 

BozicnaPrica089.jpg

 

Malo lijevo od tijelookrepiteljnog pogona (zapravo je picerija s krušnom peći, al' imaju i kobaje) su dvije bajte sa starim zanatima. Ovi poduzetni tipovi iz sjeverozapadnog kutka Lijepe naše su napravili solidan biznis od tih starih zanata. pretpostavljam da je sve počelo sa Špancirfestom, ali sam ih ljetos sreo i na viteškom sajmu u Vranji.

 

BozicnaPrica090.jpg

 

Kovači. Ovaj pravi potkovice...

 

BozicnaPrica091.jpg

 

... a pomoćnik u njih ukucava imena milih i dragih koje ćemo onda potkovati blagdanskim darom!

 

BozicnaPrica092.jpg

 

th_BozicnaPrica093.jpg

 

Ima i štalica. Obzirom na religijsku konotaciju, tu je naravno i škrabica za milodare

 

BozicnaPrica094.jpg

 

Pogled preko smrznutog jezera

 

BozicnaPrica096.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kao što rekoh, "Božićna priča" na imanju Salajevih polako prerasta granice izvornog projekta. Osim što se tu s info-štandom & suvenirnicom uvaljala lokalna TZ, sagrađen je i povelik štagalj u kojem se odvijaju kulturno-umjetničke i ugostiteljske djelatnosti

 

BozicnaPrica097.jpg

 

I mi smo odlučili spustiti kosti pa smo našli stol kojeg su upravo napustili neki drugi ljudi.

 

BozicnaPrica098.jpg

 

Na pozornici je upravo treštala kulturno-umjetnička aktivnost. Kad sam primaša pogledao iz poluprofila shvatio sam zašto je pokojni Janika Balaž imao onoliki bojler – treba na nešto osloniti tamburicu jer je premala za gurtu oko vrata

 

BozicnaPrica099.jpg

 

Neki su i plesali

 

BozicnaPrica100.jpg

 

Ima i kuglu. Ma, sve imaju – k'o pravo!

 

BozicnaPrica101.jpg

 

BozicnaPrica102.jpg

 

Točno u 19 ha nas je opet ukrcalo u antabuseve i povelo natrag do ivanićgrackog kolodvora. Veli mali_paja a.k.a. Deda Mraz da ajdemo pozdravit prometnika. Ajdemo

 

BozicnaPrica103.jpg

 

Naš domaćin. Po tekici na stolu sudeći, ovdje je živahnije no u mom domicilnom kolodvoru

 

BozicnaPrica104.jpg

 

I. peron, 1. kolosjek gdje je parkiran naš vlak nije pod signalima pa se traži poseban zahvat, a i gosn. prometnik će nas osobno ispratiti. Ka Ivanić gradu hrli neki putnički vlak pa je ideja da nas se pokuša poslati prije da ne gnjavimo jedan drugoga

 

BozicnaPrica105.jpg

 

Wow! I ovo izgleda k'o štalica (S druge strane, nema više one tople svjetlosti fenjera nekadašnjih lokomotiva. Tjaaaa...)

 

BozicnaPrica106.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još pogled na važni stanični objekat pa da se ukrcamo i krenemo

 

BozicnaPrica107.jpg

 

Majstor je spreman k'o zapeta puška

 

BozicnaPrica108.jpg

 

Deda Mrazov asistent prekrcava darove u vreću. Sad dolazi prava stvar za male korisnike

 

BozicnaPrica110.jpg

 

BozicnaPrica111.jpg

 

BozicnaPrica112.jpg

 

BozicnaPrica113.jpg

 

BozicnaPrica114.jpg

 

BozicnaPrica115.jpg

 

BozicnaPrica116.jpg

 

BozicnaPrica117.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

BozicnaPrica127.jpg

 

BozicnaPrica128.jpg

 

Ovdje je nastala prava mala drama – ispalo je da ovo milo dijete neće dobiti paket jer je vreća bila prazna. Suze su se bezglasno slijevale u potočićima

 

BozicnaPrica129.jpg

 

BozicnaPrica131.jpg

 

Pokazalo se da je pomoćnik pogriješio u brojanju pa je pogr(j)eška na vrijeme ispravljena

 

BozicnaPrica130.jpg

 

Oni su dobili samo jedan paket! Kaže buduća mama da je porinuće u veljači 2014. Želimo im sreću!

 

BozicnaPrica133.jpg

 

BozicnaPrica134.jpg

 

BozicnaPrica135.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam dobio paket – samo zagrljaj!

 

BozicnaPrica137.jpg

 

I tako nas je iskrcalo na mjestu polaska. Oprostih se s Železocestnikom, a dalje ćemo cestom

 

BozicnaPrica138.jpg

 

Plava gusjenica na blagdanskoj pozadini

 

BozicnaPrica139.jpg

 

Kad smo stigli kući, ...na nebe je svetlel mesec pun... Bajbaj3.gifMudri.gif)

 

BozicnaPrica140.jpg

 

Još sam smogao snage strpati Pfaffmobil u remizu

 

BozicnaPrica141.jpg

 

I to bi bilo to. mali_paja, hvala za inicijativu!

Ah, da, najbolja supruga na svijetu je oduševljena vlakom. Veli da je svjecki!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jel se isplati otići pogledati te lampice? :)

Apsolutno! Čistunci bi rekli da je to kič, ali božićne dekoracije su tako i tako (malo)građanski kič. Mi smo imali sreću da je vrijeme bilo idealno - ne prehladno, a zrak kristalno bistar. Cijeli doživljaj je čaroban i ne da se pokazati fotografijom, treba biti tamo.

Preporučam dogovor s Deda Mrazom za jednu od sljedećih vožnji jer je najkomotnije. Ići vlastitim prijevozom je neugodno, moraš parkirati daleko od ulaza pa stojiš u redu za kartu... (Naravno, ako ne želiš od 4umaškog pučanstva skrivati najnoviju dvonožnu akviziciju!Krepah.gif)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Mali razgled vlaka. U ovom čudu sam se vozio svega jednom kad su puštali u pogon 25 KV na Riječkoj pruzi pa sad koristim priliku...

 

 

 

U ovom se čudu nisi vozio uopće, vozio si se u regionalcu 001. 101 do sada nije išao dalje od Moravica a i tada kada je išao bio je na pokusnoj vožnji.

Baš ste lijepi izlet imali. No s obzirom na vanjsku temperaturu nisam vam uopće zavidan.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

U ovom se čudu nisi vozio uopće, vozio si se u regionalcu 001. 101 do sada nije išao dalje od Moravica a i tada kada je išao bio je na pokusnoj vožnji.

Što ćeš, ja jedva razlikujem Magyara od Macose, a ove gusjenice su mi sve jednake. Da je plav, još bi mislijo da je trajvan... Eeee, da su u pitanju serije 01 i 11, bila bi to druga priča...

 

Baš ste lijepi izlet imali. No s obzirom na vanjsku temperaturu nisam vam uopće zavidan.

Lako Tebi zborit - Ti si se s pajtosima čvrljio uz kazan...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Lako Tebi zborit - Ti si se s pajtosima čvrljio uz kazan...

 

Nisam. Kazan me dočekao hladan, rakija ispečena. Ostalo je prigristi lovačku & slaninu & sir & krastavce, 2 sata poslije to podebljati mesom iz tavice, pri tome smo se elektro i maligano grijali.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Bravo Pfaff ! :palac:

Eto, to mi se sviđa kod tebe: nikad ti nije teško nekamo otići, uvijek si za akciju, kad odeš onda ne štediš ni riječi ni Fotobujol, a nakon toga mi svi imamo garantiranu zabavu. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Baš ste se lijepo proveli. Još da nije bilo tako hladno, uživancija bi zasigurno bila i veća.

 

Ja sam Božićnu priču pročitao lani i to zadnje subote u prosincu. Išao sam autom i na samom prilazu imanju bila je užasna gužva. Preusmjerili su nas na neki parking s kojeg su busevi. vozili do imanja. Budući da buseva zbog gužve na prometnici nije bilo na vidiku, zaputili smo se pješke. Uglavnom, više smo vremena izgubili na čekanja i pješačenja, nego na razgledavanje. Slijedeći put sigurno neću ići vikendom.

 

Hvala ti na ovom iscrpnom raportu. :palac:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...