Jump to content

Požeština iz perspektive zagrepčanina


OGY

Recommended Posts

Stglo je još toplije vrijeme,a sa njim i još jedan "prisilni" godišnji odmor.S obzirom da sam skoro tjedan dana proveo na provinciji kod roditelja u Banovoj Jarugi.Kako vas ne nih nanovo izbombardirao slikama pakračke pruge koja mi je pod nosom,odlučio sam u društvu svoja dva friška penzionera potegnuti do 80 kilometara udaljene Požege,pa malo do Velike.

 

Ostavljajući iza sebe Lipik i Pakrac te cijeli red sela ispunjenih duhovima do pred Požegu,otišao sam na kraj grada prema Pleternici kako bih uslikao jedan od dva požeška mosta preko Orljave.

 

Požeški most na izlazu iz grada prema Pleternici.

2ppzeit.jpg

 

2kopdz.jpg

 

307x5jm.jpg

 

Rešetkasta konstrukcija,ne znam koliko je most star ali vjerojatno koliko i pruga.

apb59u.jpg

 

30w75lj.jpg

 

Pruga od mosta prema kolodvoru.

2vkasye.jpg

 

Most je svježe ličen,prošle godine.

2wgvj0j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Željeznički kolodvor u Požegi,stara parnjača je renovirana već duže vrijeme kao i cijeli kolodvor.

hs6oti.jpg

 

Plavac čeka povratak za Novu Kapelu,pruga do Velike je zatvorena zbog remonta,radili su cca. pola kilometra od kolodvora prema Velikoj odmah iza mosta na Orljavi.

14xp4xv.jpg

 

Još jedan pogled na kolodvorsku zgradu.

ac4jzs.jpg

 

Radni stroj parkiran na ulazu u pogon PPK Kutjevo.

2v9vg1w.jpg

 

Isti onaj plavac još uvijek čeka polazak.

2na8ubc.jpg

 

2mrcqaf.jpg

 

Kolodvor je krcat starim pragovima,poslagani su po dužini petoga kolosijeka.Dok sam ja slikao radnici su tovarili pragove na vagone.

av3kt3.jpg

 

Još jedna dizalica radi na izlasku prema Pleternici.

1zpn0g6.jpg

 

Još jedan pogled na kolosijeke u Požegi.

2zsa6c2.jpg

 

Skretničarska kučica u smjeru Pleternici,novijeg tipa gradnje,nikoga nije bilo unutra,ali valjda se koristi.

i1zosw.jpg

 

Izalzni signal iz Požege prema Pleternici.Lijevo je još jedan ind.kolosijek za neku drvnu industriju a ispred ulaza u krug parkiran još jedan radni stroj.

2wexkqf.jpg

 

Ulaz u Požegu iz Pleternice.

24nk9io.jpg

 

Ovo lijevo je ind.kolosijek Plamena,imam nekakav dojam da se Požeška industrija slabo koristi željeznicom jer i Kutjevo i Plamen izgledaju dosta jadno.

2j2yctc.jpg

 

Još jedan plato vagon čeka na utovar pragova.

fogg46.jpg

 

Povratak u stanicu,pogled na robno skladište.Jedan dio je iznajmljen,jednim djelom se koristi HŽ Cargo.Duž cijelog prvog kolosijeka su parkirani vagoni Infre.

2yug19d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Idemo sada malo na drugu stranu kolodvora prema Velikoj.Francuz stoji u produžetku prvoga kolosijeka.

e8pnox.jpg

 

Zaključan je sa obje strane lancem i lokotom.

5ai7ox.jpg

 

2dtlrl.jpg

 

Još jednom francuz i ulaz u Požegu iz Velike.

2r6ehpw.jpg

 

ŽCPR na izlazu prema Velikoj,vjerojatno najprometniji u gradu.

2qss6tc.jpg

 

Od prijelaza dalje prema Velikoj pruga je remontirana,nasipana i tračnice su varene.

5b3ark.jpg

 

Ulazni signal u Požegu iz Velike.

30ct0gl.jpg

 

Drugi željeznički most u Požegi,ovaj je u smjeru Velike.

2rwm0bb.jpg

 

34qsrp2.jpg

 

Rijeka Orljava drži se svoga korita.

2yy81ok.jpg

 

Dalje od mosta nisam išao,ali vidi se da od prijelaza prema Velikoj se još uvijek radi.

15s3iv5.jpg

 

Još malo željezne rešetkaste konstrukcije,ovaj nije toliko friško obojan kao onaj prema Pleternici.

2978df.jpg

 

Baš dok sam ja slikao most iz kolodvora je naletio radni vlak.Išao je do mjesta remonta.

2rhwdax.jpg

 

Zaustavio se ispred prijelaza,nakon čega su radnici spustili rampu na prijelazu,a kad je vlak prošao opet su je digli.

ak9a1l.jpg

 

Naime dok smo se ja i stari bavili željeznicom,mama mi je našla predmet opsesije.Impresionirale su je požeške platane u parku ujz Orljavu,pa smo morali malo popustiti tempo i proći nasipom uz park.

taj0x3.jpg

 

rkd4dh.jpg

 

r93cpz.jpg

 

1y0inr.jpg

 

Za kraj iz Požege jedan simpatičan pješački most preko Orljave,vidi se das je nov,jer kad sam prije nekih deset godina bio u Požegi nije ga bilo.

33f4adt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stajalište MIHALJEVCI

 

Prvo stajalište nakon Požege prema Velikoj.Zgrada stajališta je zatvorena,stambeni dio je naseljen.

1252clc.jpg

 

Natpis stanice,ne znam dali svjetli po noći.

o5papj.jpg

 

Parkiralište i mali parkić ispred stanice.

vg1zrs.jpg

 

WC je zazidan i uzurpiran od strane stanovnika stanice.

11v1hc8.jpg

 

Bivša utovarna rampa,izgleda da su Mihaljevci nekada do stanice imali još jedan kolosijek.

2nhntjo.jpg

 

Friško remontirana pruga prema Velikoj.

2zobtxk.jpg

 

Željezničarska kučica u smjeru Požege.

2urqt6v.jpg

 

Naziv ulice pokazuje da je ovdje bio bar nekakav kolodvor.

2myuhxu.jpg

 

ŽCP u Mihaljevcima.

2zei4nt.jpg

 

Remontirana pruga u smjeru Požege.

358uis6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stajalište TRENKOVO

 

Isti tip zgrade kao i u Mihaljevcima i isto stanje.

347uwlj.jpg

 

Isto mali parkić pored stanice,mogao bi biti i bolje održavan.

qrjbq1.jpg

 

Natpis je bolji nego onaj u Mihaljevcima.

91dsmv.jpg

 

I ovdje postoje zahodi ali nisu uzurpirani.

5n2bet.jpg

 

U Trenkovu isto postoji utovarna rampa,tako da je i tu postojao do stanice još jedan kolosijek.

2jbrtr5.jpg

 

Remontirana pruga u smjeru Požege.

1sljdf.jpg

 

Spremište za pružnu drezinu,koje više nema pa se ni spremište više ne koristi.

2irng5.jpg

 

Još malo remontirane pruge prema Velikoj.

1zd687p.jpg

 

Za kraj ŽCP u Trenkovu.

n6tg12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stglo je još toplije vrijeme,a sa njim i još jedan "prisilni" godišnji odmor.S obzirom da sam skoro tjedan dana proveo na provinciji kod roditelja u Banovoj Jarugi.Kako vas ne nih nanovo izbombardirao slikama pakračke pruge koja mi je pod nosom,odlučio sam u društvu svoja dva friška penzionera potegnuti do 80 kilometara udaljene Požege,pa malo do Velike.

...

...

Rešetkasta konstrukcija,ne znam koliko je most star ali vjerojatno koliko i pruga.

 

Dobro došao u Zlatnu Dolinu.

 

Što se tiče mosta, definitivno je dosta star, moj tata ga se sjeća iz 60ih dok išao u osnovnu i srednju.

Tražim fotografije Plavaca iz '90-ih ili početka 2000-tih godina: 7121-013, 020, 023, 028, 029, 033, 034 i 035.

Link to comment
Share on other sites

I ja ću reći dobrodošao, i bravo za reportažu!

 

Napisao si dosta toga, i ja ću se osvrnuti na par stvari. Mostovi su zaista tu još od samog otvaranja pruge, i redovito se održavaju. Most u smjeru Velike je prefarban prije nekih 10ak godina, a svakih par godina infrastrukturci na njemu nešto održavaju. Imam i par slika negdje, ali nemam pojma gdje...

Industrijski kolosijeci u Požegi se ne koriste prečesto. Za Plamen su zadnji vagoni išli 2009. godine, a silosi imaju željezničkog prometa tek par puta godišnje, ali onda zakrče kompletan kolodvor.
Trenkovo i Mihaljevci su imali manipulativni kolosijek do 50ih ili 60ih godina kada je izvađen. Otad služe samo kao putnička stajališta.

I da, skretnička kućica na istočnom izlazu se koristi za vrijeme većih manevri, i u njoj je i zapisnik za kontrolu skretnica. Onaj pješački most izgrađen je prošle godine, prijašnji je srušen prije nekih 10 godina zbog dotrajalosti.
Nadam se da nije previše informacija :D

 

Pozdrav :)

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Kolodvor VELIKA

 

Kao kraj ovoga putopisa,poslijednja postaja na ovoj pruzi.Kolodvor ima lijepo uređen pristup za pješake i vozila i obiluje hladovinom.

Civilna strana kolodvora i prilaz kolodvorskoj zgradi.

2ljgk1d.jpg

 

Službena strana kolodvorske zgrade.

2ue039c.jpg

 

Robno skladište,kao i većina drugih izvan funkcije.

5vd921.jpg

 

Još jedan radni stroj Infrastrukture parkiran na krnjem kolosijeku iza skladišta.

nclhly.jpg

 

Pogled na veličke kolosijeke,četvrti je potpuno zatrpan starim pragovima od remonta.

2ljsyno.jpg

 

Na utovarnom kolosijeku stoje kiperi od Infre.

30acdib.jpg

 

Ups,iskliznica nije vračena na tračnicu!

2vv813b.jpg

 

Kolosijek se dalje nastavlja do utovarne rampe.Iza zavoja je bilo par Eaos vagona sa trupcima ali sam bio lijen odšetati do njih.

o60eo9.jpg

 

Ovo su kolosijeci Kamen Velike,desni se izgleda koristi,lijevi ne.

2mr8vav.jpg

 

Spoj kolosijeka na kolodvor.

2po1ixu.jpg

 

Ostaci od vodonapojnika između trećeg i četvrtog kolosijeka.

105p17d.jpg

 

Još jedan krnji kolosijek u produžetku prvoga prema Požegi.

2uh6b2x.jpg

 

Skretničarska kučica na izlazu prema Požegi.Mislim da se povremeno koristi.

ohsnex.jpg

 

Pruga u smjeru Požege i ŽCPR.

30jh460.jpg

 

Ulaz u Veliku iz Požege.

1214tav.jpg

 

ŽCPR u Velikoj osiguran rampom i svjetlosnim uređajima.

iypz42.jpg

Link to comment
Share on other sites

U Velikoj ima pitke vode,a i park je vrlo lijepo uređen.

2ufpszm.jpg

 

Utovarni kolosijek u produžetku prvoga prema kraju pruge.

30mmn91.jpg

 

Utovarni kolosijek i izvlačnjak završavaju betonskim prsobranima.

33dz0vt.jpg

 

Idemo za kraj još vidjeti staru ložionu.Ako je za vjerovati šefu kolodvora,ona bi se trbalo "malo"urediti kao povjesna znamenitost.

Kolosijek depoa i okretnice je spojen na četvrti kolosijek.

Depo u dosta lošem stanju.

2z5n0jr.jpg

 

Krovište u ruševnom izdanju.

sex8y8.jpg

 

AJOJ!!!Kad je ovdje zadnji put bilo nešto garažirano.

1qo42b.jpg

 

Plato za održavanje i čišćenje parnih lokomotiva.

nmbuw9.jpg

 

Ostaci okretnice zarasli u travu.

sp7vh1.jpg

 

vh7xmx.jpg

 

Ovu kučicu iza ložionice sam skoro zaobišao,pretpostavljam da je imala vezu sa ložionicom kao neki ured.

2zghslk.jpg

 

Pogled iz ložionice na željezničku postaju.

53a6nb.jpg

 

Slika ložioničkog vodonapojnika i mene kao uspomena iz ovoga kraja.

alqe4o.jpg

 

To bi bilo sve,do idućeg putopisa... :mah

Link to comment
Share on other sites

Lijepo si to ishitrio (rekli bi stari putopisci). Pače, odlično - imaš od mene sve moguće čestitke! I dosta toga si uspio obraditi tim više što Ti se stalno penzići motaju po kadru Krepah.gif (samo da Te upozorim da su prošla vremena analognih fotografija kad je na istom snimku morala biti kompletna obitelj, povijesna znamenitost u pozadini i susjedova mačka).

Pretpostavljam da nisi imao previše vremena, ali meni fale detalji pogotovo iz Velike (vodonapojnik - na njemu ima hrpa detalja, zaviriti u toranj rezervoara - tamo se nađe svašta zanimljivog, a o okretnici da i ne govorim...)

 

U svakom slučaju - izvrsno! Hvala za zanimljiv putopis iz meni posve nepoznatog kraja.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da sam skoro tjedan dana proveo na provinciji kod roditelja u Banovoj Jarugi.Kako vas ne nih nanovo izbombardirao slikama pakračke pruge koja mi je pod nosom,odlučio sam u društvu svoja dva friška penzionera potegnuti do 80 kilometara udaljene Požege,pa malo do Velike.

 

Ovo ti je bila odlična ideja ! :palac:

Sviđaju mi se tvoji putopisi. Zanimljivo, detaljno i uvijek jako dobro dokumentirano. Hoćemo još ! :razz:

Link to comment
Share on other sites

Super putopis, odličan prikaz Zlatne Doline s prelijepim motivima. Imaš dar pisanja, ne zakompliciraš ništa, a ipak sve lijepo opisuješ. Samo tako dalje!

 

Inače, ima li nek forumaš stare slike depoa iz Velike, još iz aktivnog doba?

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...