Jump to content

Proljeće u Dalmaciji s Malim Karavelama, a na kraju malo Unske pruge


Levente

Recommended Posts

To je to bilo što se Dalmacije tiče, sad dolazi drugi dio s Unskom prugom.

 

Ali kako do Unske pruge? Nagovorio sam prijatelje da ne idemo autocestom, već starom magistralom iz Splita do Knina, pa na sjever prema Bosni. Granicu ćemo prijeći u Strmici, onda preko Drvara idemo u Bihać, kod Velike Kladuše se vraćamo u Hrvatsku, iz Karlovca pa nas čeka autocesta do Budimpešte.

 

Dan odlaska kreće depresivno, kiša pada, hladno je, susjedi kažu da to je pravo zimsko vrijeme za Gomilicu. Svejedno, odlazimo, možda na kontinentalnom dijelu je ljepše. Na magistrali pada jaka kiša sve do Biskupije (prije Knina), onda odjednom prestane padati. Prevelika sreća jer od Knina nam slijedi najbolja, nepoznata dionica. Većina vas sigurno zna da hrvatski dio Unske pruge na najljepšim dionicama vodi daleko od većih cesta, znači skoro je nemoguće da je otkrijemo bez prometa. Ali prvih dvadesetak kilometara, od Knina do Strmice ide paralelno s cestom. To ćemo malo iskoristiti. Naravno, drugi se žure kući, ne možemo stajati na svakom službenom mjestu - suputnici su mi odobrili dva stajanja. Evo prvog:

 

 

STAJALIŠTE KOMALIĆ - 44°08'23"S 16°14'56"I, 16 km od Knina

 

Nisam izabrao Komalić, Komalić je izabrao mene. Drugi ŽCPR je upravo kod stajališta, znači vozili smo cestom i odmah ugledali zgradu.

ijs711y.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ŽCPR je toliko "pri ruci":

lWGKEgZ.jpg

 

Zgrada je u žalosnom stanju, ali barem stoji:
drC8ICt.jpg


5NwGzLP.jpg

 

Pruga prema Kninu. Na prvi pogled uopće nije u lošem stanju...

CJM5YkC.jpg

 

...za razliku od kontaktne mreže. (Koja nije u lošem stanju jer je nema. :D)

RQIt7no.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Ulazim u zgradu da vidim ima li nešto zanimljivo. Što se fizičnog materijala tiče, nema. Ali zidovi nose ogromni pismeni materijal predratnog života ovog stajališta. Neki su vrijedni za promatrati, neki nisu.

lgYRA8z.jpg


u1kHP0g.jpg


dvSeUVV.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Znak "stoj"m gledano kroz neprozor (ili bilo kako se zove otvor gdje bi moralo biti prozor)

67OKfFg.jpg

 

Ovo je već sociologija: dokaz da su i Srbi navijali za Hajduka, a ne za Crvenu Zvezdu!
kasdKgv.jpg

 

Komentari su dobrodošli, nastavlja se sutra.

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Znak "stoj"m gledano kroz neprozor (ili bilo kako se zove otvor gdje bi moralo biti prozor)

67OKfFg.jpg

 

Ovo je već sociologija: dokaz da su i Srbi navijali za Hajduka, a ne za Crvenu Zvezdu!

kasdKgv.jpg

 

Komentari su dobrodošli, nastavlja se sutra.

Ovo "S" nekad je bila signalna oznaka a sada je signalni znak "mjesto zaustavljanja".

Hajduk je imao dosta navijača u Srbili. Dinamo je imao dosta navijača u Užicu, nekad Titovo Užice.

Link to comment
Share on other sites

Dok teretnjak prolazi kroz Sućurac, skretničar bez prestanska maha crvenom zastavom. (Iako ne znam od čega to potiče, meni crvena zastava bi značila "stoj", a zelena "možeš proći"

 

 

5fF3G7y.jpg

 

 

Da je signalnom zastavicom vrtio u krug u obliku slova "O" onda bi to bio signalni znak stoj. On je zastavicu dizao i spuštao gore, dole, što je signalni znak naprijed. Da je i bez zastavice samo rukom bez išta vrtio u krug isto bi to značilo stoj.

Link to comment
Share on other sites

Da je signalnom zastavicom vrtio u krug u obliku slova "O" onda bi to bio signalni znak stoj. On je zastavicu dizao i spuštao gore, dole, što je signalni znak naprijed. Da je i bez zastavice samo rukom bez išta vrtio u krug isto bi to značilo stoj.

 

Da pojasnimo, skretnicar je u ovom trenutku u funkciji izlaznog signala ovog kolodvora.

Link to comment
Share on other sites

Ispričavam se zbog prekida, imao sam par hitnih obaveza. Al sad ću se nadoknaditi.

 

Evo me opet vani...pogled prema Strmici:

1Xo4udK.jpg

 

Sama pruga nije u nekom katastrofalnom stanju, očekivao sam mnogo loše. Ulje na pragovima je još trag nekadašnih dizelica. (Tko zna kad ćemo opet čuti brundanje...)
iphMEsD.jpg


bk4rH1M.jpg

 

Prema Kninu:
ZLPqHON.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

...barem uz prugu ima nešto što ide na dizel. :grin:

V0FFKKH.jpg

 

Cesta i pruga se vijugaju zajedno:
nK3baCp.jpg

 

Ni tabla "stoj", ni izborni plakat nisu više aktualni.
RuXVDqB.jpg

 

Impozatnu pozadinu zgrade čini ovo brdo:

kHSiZiH.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Idemo malo dalje, pogled unazad na zgradu preko ŽCPR-a:

Rygis9t.jpg

 

Još dalje pješačimo prema Strmici:
rK4kLtQ.jpg

 

Mostić nad Krčicom i sama Krčica:
JamrZOh.jpg


5qadRti.jpg


xy8T3yA.jpg

 

Pruga se lijevim zavojom okreće prema Strmici:
nixrDDB.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Idemo cestom prema Strmici, evo ulaznog signala kolodvora:

UHshBbh.jpg

 

Brzo se može pronaći kolodvor, malo napušten, ali mnogo bolje od - recimo - Kumrovca ili Petrinje.
e0dEq52.jpg


hX2gPh6.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Kućica od vremena izgradnja pruge (početak 20-ih) je u odličnom stanju, a još se živi u njoj. Vjerujem da je to rješenje propadanja željezničkih objekata.

PoQTkRu.jpg

 

Pogled prema Bihaću...
d276Fou.jpg

 

...i Kninu:
Pbms2fE.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Zarasla skretnica i kolodvorska zgrada:

XhNSvv0.jpg


FnjNWmF.jpg

 

Zabranjeno hodanje prugom - neka opet dolaze vlakove da bude zabranjeno!
xxd3xmF.jpg


uTTi7pZ.jpg

 

Skretnica s druge strane, u pozadini Dinara i suputnici koji me čekaju:
Kryzv0R.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Malo je ostalo...

 

Ajmo malo bliže. Na službenoj strani ima neko potkrovlje, slično onome u Dugom Selu.

v9mxXj4.jpg

 

Na drugoj strani, prema Kninu je interestanije:
rbUpCTW.jpg


BhioM4w.jpg

 

Unutra je sve pusto i depresivno, pa ne znam koliko je opasno zato ne ulazim dublje.
2XzOb2s.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Idem prema autu jer drugi su već spremni za polazak. U žurbi još slikam skretnicu kolosijeka prema pogonu. (Ne znam o kakvom tipu je riječ, ali sa ceste sam vidio napuštene silose.)

9HmNyWM.jpg


563Wu2p.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Spreman na uzlet. :)

xgHsDn4.jpg

 

Evo i vašeg izvještitelja. Našao sam izolator u travi i želio sam ga donijeti kući ali drugi su me nagovorili da na granici to može biti problem. Bar ova slika može svjedočiti da sam ga stvarno držio u rukama. :kul2 (U pozadini se vidi pogon o čemu sam govorio.)
H20jFJa.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Prešli smo granicu bez problema i čekanja, nakon deset minuta smo se već vozili u Bosni. Iskoristili smo prvi vidikovac da izađemo i posljednji but bacimo pogled na Dalmaciju. Slijedi mnogo slika prelijepe prirode, jos je sve zeleno i netaknuto. Ovim cestom smo došli:

Rv2I5MC.jpg

 

Pogled prema Dinari:
hppC1RP.jpg

 

I prema Kninu. U dolini teče Krčica, vodi Unska pruga i cesta.
djzJk6s.jpg

 

Još magla ili već oblak?
DjCmOrP.jpg

 

U daljini, iza kraja doline se otvaraju Ravni Kotari. Oštro oko će primjetiti kuće - to je već Stara Straža.
kAZlb90.jpg

 

Još nešto za oštro oko: kuća bez susjeda, malo ih zavidim, a malo ipak ne...
AoGUZiU.jpg

 

Svježi pašnjaci...
IsKFsWQ.jpg


yISPPDv.jpg

 

Niski oblaci se polako dižu:
ppHx36K.jpg

 

Izlaz Krcice prema Kninu:

tIHjeXa.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...