Jump to content

Jastrebarsko - Sesvete via Ranžirni kolodvor 3.3.2013.


Vladimir S.

Recommended Posts

Danas je bila idealna prilika za vožnju vlakom 703 Rijeka - Osijek preko preko Ranžirnog dok traju radovi na Glavnom kolodvoru. Vrijeme je bilo sunčano i obećavalo je da će se moći napraviti dobre fotografije. Nije bio problem ustati ranije i uputiti se do Jastrebarskog.

 

U Jasku sam došao u 8:30 i prvo sam kupio kartu, naravno. Karta je kupljena do Dugog Sela jer je to bio prvobitan plan. (Na karti piše via Zagreb Gl kolodvor i to vjerojatno neće korigirati za ovih tjedan dana kojiko će još trajati radovi).

dsc00670nd.jpg
Vlak po redu vožnje polazi za pola sata.
dsc00664vw.jpg
Međutim do tog trenutka je nakupio već 20 minuta zakašnjenja. Nije mi preostalo ništa drugo nego provjeriti situaciju na kolodvoru.
Pogled u pravcu Karlovca. Nekoliko vagona, izgledaju prazni.
dsc00663w.jpg
Pogled prema Zagrebu, jedna cisterna spojena crijevom na nešto.
dsc00668mo.jpg
Tu se vidi jedina mana današnjeg dana. Vrijeme je bilo sunčano ali je cijeli dan bila lagana izmaglica koja je stvarala velike probleme u slikanju kontra sunca.
Pogled pod noge.
dsc00666bg.jpg
Pogled sa strane.
Da li je tu bio neki snjegović ili je netko zaboravio prijevozno sredstvo teško je zaključiti iz priloženog...
dsc00669t.jpg

 

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

I dok sam tako kratio vrijeme došao je vlak iz Zagreba Zapadnog i u njemu... Seabral. Nismo se do sada upoznali ali sam ga prepoznao čim je sišao s vlaka. Prišao mi je i upitao "Sa foruma...?" Pa tko bi normalan šetao kolodvorom nedjeljom u 9 ujutro nego neki railfan. 8)

Tako smo uz ugodno čavrljanje kratili vrijeme do dolaska vlaka iz Rijeke.

 

Vrijeme je stvarno proletilo i napokon sa 30 minuta zakašnjenja stiže vlak. dsc00672px.jpg

 

Našli smo prazan kupe u vagonu kojem se mogu otvoriti prozori i nastavili sa razgovorom do H. Leskovca. Seabral je rekao da je njemu ova vožnja za gušt i da se neće opterećivati fotkanjem koje je prepustio meni.

Nakon H.leskovca počinju zanimljive stvari. Nadvožnjak preko zagrebačke obilaznice. dsc00673sq.jpg

 

Kanal Sava - Odra.

dsc00675m.jpg

Ovo je naveća zgrada u Zagrebu. Neki iz nje ne mogu naći izlaz mjesecima, čak i godinama. :666:dsc00676oc.jpg

 

Napokon ono zbog čega smo došli. Skrenuli smo prema RK i ostavljamo prugu prema Glavnom. dsc00677y.jpg

 

Signal prije spajanja na prugu prema Velikoj Gorici. dsc00680zi.jpg

 

Pruga iz pravca Glavnog dolazi s lijeve strane dsc00682rs.jpg

Edited by seabral
Sitna korekcija teksta

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Ovaj putopis bi mogao imati podnaslov "Četiri triangla oko Zagreba u 90 minuta"

Prvi triangl sam prikazao u prethodnom postu i nastavljam s njim.
Uključujemo se na prugu prema V.Gorici.

dsc00684q.jpg

Uvjeti za fotkanje su i dalje komplicirani ali bitan je doživljaj.

dsc00685l.jpg

Na ovom mjestu bi želio zahvaliti Sebralu koji mi je, kao prekaljeni railfan, puno pomogao u biranju motiva i ukazivao na zanimljive detalje na koje ćemo naići u nastavku vožnje. Ipak sam ja početnik u ovome. Seabral :hai

Skrećemo prema RK. Time ulazimo u drugi triangl.
dsc00686as.jpg

S desne strane ostavljano prugu prema V.Gorici.

dsc00688i.jpg

Ovaj desno se pametno pomaknuo iza rampe da nebi bilo :cekic: rampom po haubi.
dsc00690ij.jpg

Krak triangla iz pravca V.Gorice.

dsc00691p.jpg

Prolaz ispod Velikogoričke ceste (nadvožnjak preko ranžirnog)

dsc00692c.jpg

Ranžirni kolodvor obilazimo s južne strane. Prije polaska bio sam uvjeren da će vlak ići sjevernom stranom. Malo sam pratio kolosjeke na Google Mapsu i učinilo mi se da je to najbolji pravac. Ne znam zašto ali tako mi se činilo. :hm Seabral mi je opisao svoj jučerašnji prolazak i stvarno skrenuli smo desno.

dsc00693u.jpg

Nastavak slijedi.






Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Evo nas na "pravom odredištu" našeg putovanja

 

dsc00695iq.jpg

 

dsc00694ht.jpg

 

Na ulasku nas dočekuje groblje vagona

 

dsc00696az.jpg

Mislim da sam negdje (na forumu?) pročitao da će se ti vagoni prerađivati u vagone za prijevoz kontejnera. Da li je to još aktualno ili je to samo moja želja da vagoni ne završe u CIOS-u?

 

Nastavljamo dalje južnom stranom. Na slici desno vidi se nasip budućeg silaska s obilaznice koji će ići preko RK na Sarajevsku i Most Mladosti.

 

dsc00697of.jpg

 

Vozilo-bager Infrastrukture i u pozadini ranžirni Đuran. U nastavku postavnica.

 

dsc00698io.jpg

 

dsc00699gc.jpg

 

 

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Sada malo neprežaljene prošlosti. Seabral me upozorio na Samoborčeka, ono što je ostalo od njega.

dsc00700yi.jpg

 

Jako hrđavi Francuz
dsc00701gl.jpg
Malo očuvaniji Francuz. Drago mi je da je treći završio u Požegi
dsc00703se.jpg
dsc00704x.jpg

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Dobar kontrast. Elektra koja čeka polazak i hrđave parnjače u pozadini.

 

dsc00705xh.jpg
Sreća i žalost u istom trenutku. Ne trebam objašnjavati zašto.
dsc00706a.jpg
Opraštamo se s parnjačama i nastavljamo dalje
dsc00709xx.jpg
Dvije kuplane elektre a u pozadini najveće brdo u Zagrebu nakon Sljemena. Sanirani deponij smeća na Jakuševcu. To što je sanirani ne znači da stanovnici novozagrebačkih naselja ne osjete da su u njegovoj blizini. Radim u Novom Zagrebu i znam iz vlastitog iskustva.
dsc00713rz.jpg
Ovako izgledaju ti vagoni kada su novi. Ovaj i vagon lijevo su super primjer za modelare kako napraviti weathering na novom modelu.
dsc00715i.jpg

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Priblišavamo se kraju RK. Na semaforu blinkaju crveno i zeleno svjetlo istovremeno. Strojovođe znaju što to znači. Meni je bilo zanimljivo jer to nikada nisam vidio.

 

dsc00717ub.jpg

 

Prvo smo mislili da je čovjek neki fotograf ili forumaš ali na naše poglede je nezainteresirano okrenuo glavu. Uglavnom izlazimo iz RK....

dsc00719gs.jpg

 

... i dolazimo do trećeg triangla. Odvojak prema V. Gorici.

 

dsc00720p.jpg

 

Mi skrećemo prema mostu kod Žitnjaka.

 

dsc00722kv.jpg

 

U tom trenutku sam shvatio da nemam više mjesta na kartici i krenulo je bjesomučno čišćenje viška. Zato nemam fotografije s mosta. Srećom tu je uletio Seabral i napravio par fotki. Na obali Save smo vidjeli "viđenog fotografa". Seabral ga je uslikao i mahali smo jedni drugome. Ne znam o kome se radi pa ako nas je uspio uslikati neka se slobodno javi.

Seabral slobodno se ubaci sa svojim fotkama.

 

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Došli smo do Žitnjaka i tamo smo vidjeli ZlayuZg. Pozdrav ZlayoZG :mah:

 

dsc00723sh.jpg
Odvojak za TE-TO (termoelektrana-toplana).
dsc00724yf.jpg
Tamo sam bio na praksi kao srednjoškolac i vidio sam parnu manevarku koja je ranžirala vagone s mazutom po krugu toplane. To je bila super kombinacija jer nije trebala pogonsko gorivo. Pare ima koliko hoćeš i kakve god hoćeš. Samo se prikopčala, napunila spremnike i na posao. Mislim da bi danas to bila još veća atrakcija za vidjeti.
Nakon prelaska autpouta dolazimo do resnika. Prvo nailazimo na kolosjek koji vodi do silosa. Isprike zbog mutne fotografije.
dsc00727le.jpg
Po tračnicama mi se čini da nema puno prometa. Zanimljiva je ova unutarnja šina. Pretpostavljam da je to zbog oštrog radijusa i mogućeg iskakanja vagona. U svakom slučaju iskliznica je na mjestu.
dsc00729ap.jpg
Na odvojku prema Gredelju manevra gura vagone. Ovaj je zanimljiviji od ostalih ali je stup uletio u kadar. Ipak se vidi o čemu se radi.
dsc00730qc.jpg
Stali smo u Resniku i pogled kroz prozor daje ovaj motiv
dsc00732mm.jpg

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

U Resniku stojimo jer se prikapčaju još tri vagona.

 

dsc00733ng.jpg
dsc00734lb.jpg
Seabral je slikao spajanje ova tri vagona s našom kompozicijom pa neka on to poprati slikama.
Nakon ponovnog susreta sa ZlayomZg i konačnim upoznavanjem, krećemo dalje i dolazimo do četvrtog triangla kod Čulinca. Krak koji sreće prema Glavnom.
dsc00735x.jpg
Mi nastavljamo prema Sesvetama
dsc00736aq.jpg
Priključenje na prugu iz pravca Glavnog kolodvora.
dsc00737t.jpg
Nastavak prema Sesvetama, 4 kolosjeka
dsc00738rz.jpg
Pošto smo do tuda kasnili 40 minuta svoj odbor za doček sam prebacio iz Dugog Sela u Sesvete i tamo sišao zajedno sa Seabralom. Za kraj sam ga uslikao ispred ove ljepotice kojom je on planirao prema centru.
dsc00739x.jpg
Sve u svemu bilo je to jedno zanimljivo putovanje. Kratko ali prepuno dojmova. Nadam se da ćemo ga moći ponoviti kada će popravljati Zeleni most.

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Čitajuči pomno Tvoj jako dobar putopis, primjetio sam jednu grešku. Na signalu je gornja lanterna žute boje, a ne crvene, prema tome kombinacija je žuta i zelena. Pozdrav!!

Hvala na ispravci. Nisam razmišljao o tome nego sam automatski "prepisao" boje sa cestovnih semafora.

Što znači ta kombinacija?

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

I dok sam tako kratio vrijeme došao je vlak iz Zagreba Zapadnog i u njemu... Seabral. Nismo se do sada upoznali ali sam ga prepoznao čim je sišao s vlaka. Prišao mi je i upitao "Sa foruma...?" Pa tko bi normalan šetao kolodvorom nedjeljom u 9 ujutro nego neki railfan. 8)

 

Ovo je tipičan primjer upoznavanja dvojice railfanova :mrgreen:

 

Seabral je rekao da je njemu ova vožnja za gušt i da se neće opterećivati fotkanjem koje je prepustio meni.

 

Da, ovu vožnju sam si bio zamislio baš kao gušt za oči i dušu, bez nekih obaveza i aktivnosti :grin:

 

U tom trenutku sam shvatio da nemam više mjesta na kartici i krenulo je bjesomučno čišćenje viška. Zato nemam fotografije s mosta. Srećom tu je uletio Seabral i napravio par fotki.

 

Na brzinu sam ulovio fotić i zabilježio spoj s prugom iz Velike Gorice.

 

P3030075res.jpg

 

Ulazak na most. Srećom, ipak nakon višegodišnjeg odugovlačenja su ga ipak na vrijeme stigli popraviti

 

P3030076res.jpg

 

 

Na obali Save smo vidjeli "viđenog fotografa". Seabral ga je uslikao i mahali smo jedni drugome. Ne znam o kome se radi pa ako nas je uspio uslikati neka se slobodno javi.

Seabral slobodno se ubaci sa svojim fotkama.

 

 

Netko nas je slikao :grin:

 

P3030079res.jpg

 

Povećano .... prepoznaje li se tko ?

 

P3030079res1.jpg

 

Viđeni fotograf u akciji

 

P3030083res.jpg

 

Pogled na drugu stranu - prema jakuševačkoj planini

 

P3030087res.jpg

 

 

 

Seabral je slikao spajanje ova tri vagona s našom kompozicijom pa neka on to poprati slikama.

 

Dolaze tri dodatna vagona

 

P3030092res.jpg

 

P3030098res.jpg

 

Tipična podjela posla .... jedan radi, a dvojica (nad)gledaju :grin:

 

P3030100res.jpg

 

 

Još jednom hvala Vladimiru na lijepom druženju i, naravno, na fotkama kojima je popratio naše jučerašnje druženje. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vladimiru i seabralu na zanimljivom putopisu prugama kojima se inače ne putuje, prava egzotika kao napr. fotke iz Sjeverne Koreje.

Zanimljivo je da je vlak kojim ste jučer putovali vas dvojica, danas u Osijek stigao sa "samo" 80 minuta zakašnjenja...

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vladimiru i seabralu na zanimljivom putopisu prugama kojima se inače ne putuje, prava egzotika kao napr. fotke iz Sjeverne Koreje.

Zanimljivo je da je vlak kojim ste jučer putovali vas dvojica, danas u Osijek stigao sa "samo" 80 minuta zakašnjenja...

U subotu, prvog dana nove trase je došao skoro na vrijeme, par minuta kašnjenja. Zanemarivo za naše prilike...

Deda je vozio seriju 32

Ja sam samo običan ferroequinolog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...