Jump to content
zeljeznice.net
Sign in to follow this  
Zeus

Bcl vagoni s ležajevima

Recommended Posts

Bcl četveroosovinski putnički vagoni sa ležajevima 2. razreda sa odjeljcima i hodnikom sa strane, sa sjedalima za putovanje danju, koji se mogu preurediti u ležajeve za putovanje noću, unificiranog tipa Y, namijenjeni su za prijevoz i posluživanje putnika u unutarnjem i međunarodnom prometu na prugama normalnog kolosijeka. Vagoni su proizvedeni u tvornici GOŠA 1984. g. Imaju po 10 odjeljaka od čega je jedan namijenjen za pratitelja vagona. Vagoni zadovoljavaju opće važeće propise UIC, IEC, pravilnik RIC, propise o sigurnosti i zaštiti na radu RH, te propise HŽ-a. U aktivnom inventarskom parku HŽ-a se nalazi 9 Bcl vagona za max. brzine 120 - 160 km/h, a namijenjeni su prijevozu putnika u rangu brzih vlakova.

Tehnički podaci:

Slovna oznaka vagona: Bcl

Brojčana oznaka vagona: 51 78 59-70, 51 78 59-00

Tip vagona: UIC-Y

Mjesto i godina proizvodnje: GOŠA Smederevska Palanka Jugoslavija 1984.

Mjesto i godina rekonstrukcije/modernizacije: -

Vlastita masa: 41t

Vozna brzina: 120 - 160 km/h

Vagonski razred: 2

Broj odjeljaka: 9 (10)

Broj sjedala/ležajeva: 54/54

Dužina preko odbojnika: 24500 mm

Dužina sanduka: 24200 mm

Širina sanduka: 2883 mm

Visina od GRT: 4050 mm

Visina poda od GRT: 1255 mm

Razmak glavnih svornjaka: 17200 mm

Međuosovinski razmak okretnog postolja: 2500 mm

Širina kolosijeka: 1435 mm

Broj osovina: 4

Tip okretnog postolja: GOŠA-100 (Minden-Deutz 52)

Tip kočnice: Oerlikon O-PR-D (Zračna), Oerlikon O-PR-D-Ep (Elektro zračna)

Zagrijavanje vagona: Električno toplozračno

Rashlađivanje vagona: Nema

Osvjetljenje vagona: Električno fluo

WC: Otvoreni sustav

Slika Bcl vagona:

5900010-1.jpg

Link na staru temu:

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/3153-bcl-vagoni/

Serija 2 044 i dalje ostaje u Zagorju . :grin: :grin: :grin:

Bcl 51 78 59-00 006-2 vratio se prije par dana iz Gredelja kao 51 78 59-70 006-7.

Još jedan više za 160 km/h.

Serija 2 044 i dalje ostaje u Zagorju . :grin: :grin: :grin:

Bcl 51 78 59-00 006-2 vratio se prije par dana iz Gredelja kao 51 78 59-70 006-7.

Još jedan više za 160 km/h.

Pripremanje za sezonu.. :smile:

A. G. MATOŠ. Pjesnik.

120/121 A. G. MATOŠ. Legenda.

Ovog ljeta trebao sam kao i svakog ljeta otići sa spavaćim kolima iz Splita za Zagreb i onda se vratiti također sa spavaćim kolima.

Međutim zbog velike gužve više nije bilo mjesta pa mi ljubazna blagajničarka u Splitu predložila da uzmem kušet.

dsc02129.jpg

Vlak spreman za polazak prema Zagrebu. Split 7.8.2013

Kako sam zadnji čas ušao u vlak nisam bio u mogućnosti da fotografiram interjer vagona jer u oba kušeta bila gužva. Osjećao sam kao da sam u hostelu.

Međutim na povratku u Split uzeo sam fotoaparat u ruke i krenuo fotografirati.

dsc04914.jpg

Zagreb 16.8.2013

dsc04915.jpg

Došao sam dosta ranije i evo prilike...

dsc04899.jpg

dsc04895.jpg

Problem kod kušeta je manjak prostora za prtljagu. Računao sam da ću moći kufer zgurati ispod najnižeg ležaja međutim pozicija najnižeg ležaja je niža nego klupa u običnom kupeju. Kada se kušet presloži u "dnevnu" varijanti najniži ležaj se podiže za 20-tak cm.

dsc04901.jpg

Nikola izvana prati dali sam sve poslikao.

Gore sa desne strane se vidi preklopiva polica za prtljagu.

dsc04903.jpg

Obavezno zaključavanje u odjeljku.

dsc04905.jpg

Tu se lijepo vidi izgled brave koja je dostupna sa najnižeg ležaja. Pored svakog ležaja postoji nočna svjetiljka koja je ugrađena u pregradnu stijenu.

dsc04906.jpg

dsc04907.jpg

dsc04912.jpg

Srednji ležaj je po meni najkvalitetniji. Može se gledati kroz prozor. nisi previše nisko i ne previsoko.

Iznad kreveta je ogledalo i kukice za kapute koje dobivaju smisao preslagivanjem interjera u dnevnu varijantu.

Treba napomenuti da se dobije jastuk sa presvlakom i dvije plahte. Čini mi se da je posteljnina iz nekakvog papirnatog materijala.

Uz to vam ljubazno osoblje donese jednu flašu vode i jedne mokre maramice.

dsc04908.jpg

dsc04909.jpg

dsc04917.jpg

Svi spavaju... Za razliku od kušeta sa prijašnjeg putovanja u ovom kušetu postoje zavjese koje puno znače da se zaštiti od svjetla sa hodnika.

dsc04934.jpg

dsc04957.jpg

U ovom zadnjem vagonu je slikan odjelak vlakopratnje a interjer kupeja u kojem sam bio sam slikao u predzadnjem vagonu.

dsc04958.jpg

Lokomotiva koja nas je dovela u Split

Srednji ležaj je po meni najkvalitetniji. Može se gledati kroz prozor. nisi previše nisko i ne previsoko.

Iznad kreveta je ogledalo i kukice za kapute koje dobivaju smisao preslagivanjem interjera u dnevnu varijantu.

Zar nije bilo mogućnosti da uzmes krevet u odjeljku sa 4 ležaja? Tada su ti srednji sklopljeni, ostaju samo donji i gornji ležaji...

Zar nije bilo mogućnosti da uzmes krevet u odjeljku sa 4 ležaja? Tada su ti srednji sklopljeni, ostaju samo donji i gornji ležaji...

Nisam pitao. Ali vrlo vjerojatno nije bilo moguće jer sam jedva uspio dobiti donji ležaj.

Jok. To je onda Acl. A ne Bcl. Acl ne postoji u vagonskom parku HŽ-a...

Jok. Nije uvjetovano da vagon mora biti Acl! Na međunarodnom za Švicu postoji mogućnost rezerviranja takvog ležaja...

Ok, my bad. Ali:

Jok. To je međunarodni za Švicu. Na brzom za Split nema takve mogućnosti. I, na stranu HŽ PP-ova izvđenja svega i svačega pa i prodavanja skupljih karata na međunarodnom vlaku koji u sastavu ima Bcee vagon - HŽ kušet "prvog razreda" koji ima 4 ležaja po odjeljku - nema. (ako se ne varam, kad su spavaći izašli (ili u postupku izlaženja) su bili označeni ko WLBee. Onda dodano "A" da mogu prodavati i single kabine... ako su nadležne osobe za taj projekt lagale mene - lažem i ja vas)