Jump to content

Krvavi sabor križevački


ICE-3M

Recommended Posts

Dakle, Krvavi sabor križevački je bio 1397. godine i na njemu se kralj Sigismund obračunao s neistomišljenicima. Kakve to ima veze s ovim putopisom :hm Zapravo nikakve, osim da sam ga iskoristio za naslov putopisa u kojem budem opisao svoj jednodnevni posjet Križevcima. Dakle, božično vrijeme i obiteljske obaveze vezane uz to, su me odvele na jedan dan u Križevce, a kako sam putovao vlakom i kako sam se odlučio uzet fotič, zakaj ja od toga ne bi napravio putopis. Pa ajmo onda. Put se dogodio 27.12.2012. i započeo je dolaskom na glavni kolodvor s kojeg bi trebao u 11.19. krenuti s vlakom 2205 put Križevaca.

Evo me na glavnom, a tu čeka 2044 001 da puvuče vlak 3006 prema Zagorju i Međimurju
IMG_0001-15.jpg

Crnogorski vagon za spavanje je nekako završio u Zagrebu
IMG_0002-15.jpg

Vlak 415 čeka na nastavak puta prema Beogradu
IMG_0003-17.jpg

Upravo se prikopčava lokomotiva koja bude povukla ove vagone, njih oba dva :ljut2 , prema Rijeki
IMG_0004-17.jpg

Stara parnjača je još uvijek na istom mjestu
IMG_0005-14.jpg

Brena se odmara nakon kaj je dovukla vlak 744 iz Vinkovaca, a poštanski vagoni se vječno odmaraju
IMG_0006-13.jpg

Vlak 2015 za Vinkovce
IMG_0007-12.jpg

I evo konačno sam došao i do mog vlaka na IIIA peronu 5. kolosijeku. Jedna stvar koja mi diže živce na glavnom je to da zakaj vlakovi moraju stajat skoro pa na autobusnom kad je kolodvor poluprazan :ljut2
IMG_0008-10.jpg

Ovdje sam se smjestio. Baš sam htio vidjet kako se Beet ponaša pri 120 km/h i moram priznat da je dosta nemiran
IMG_0009-12.jpg

Krenuli smo, prvo stajalište je...
IMG_0013-9.jpg

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Prolazim pokraj onoga kaj su nekd bili vagoni na kolodvoru Borongaj
IMG_0016-8.jpg

ZET-ov plinaš, sad dal ide iz Sesvetskog Kraljevca ili Novog Retkovca ne znam
IMG_0017-7.jpg

Stajalište Tr_ava
IMG_0018-6.jpg

Na stajalištu Čulinec je prikladni grafit (nije da odobravam :puc ) za HŽ-ov objekt
IMG_0020-10.jpg

Ovdje bi jednog dana trebalo bit stajalište Sesvetska Sopnica
IMG_0022-4.jpg

Ova dva zvonika najavlju dolazak...
IMG_0025-8.jpg

...na kolodvor Sesvete
IMG_0027-9.jpg

Dugo Selo
IMG_0028-4.jpg

Stajalište Božjakovina u "odličnom" stanju :rolleyes:
IMG_0029-4.jpg

Došli smo i do Vrbovca
IMG_0031-6.jpg

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

U Vrbovcu imamo dvostruko križanje. Prvo s vlakom 986 Virovitica - Zagreb, koji je dobro popunjen i ljudi u njemu stoje
IMG_0032-8.jpg

Drugi je vlak 2206 Koprivnica - Zagreb, koji je također dobro popunjen s nekih 70%
IMG_0033-2.jpg

Umjeto horor zgrade stajališta, fotkam mjesto Gradec
IMG_0035-4.jpg

Stajlište Repinec u relativno pristojnom stanju
IMG_0036-6.jpg

Stigao sam točno, zapravo prije vremena :shock: na odredište, a dovukao me ovaj stroj
IMG_0037-4.jpg

Vlak čeka na polazak prema Koprivnici
IMG_0038-3.jpg

I ode
IMG_0039-4.jpg

Da ja sad napišem i nekaj o Križevcima. Dakle, grad se prvi put spominje 1193. kao sjedište županije, koje je ostao do 1886. kada se spajaju Križevačka i Bjelovarska županija, pa sjedište postaje Bjelovar. Dio Križevaca Gornji grad je od 1252. slobodni kraljevski grad, dok je Donji grad to od 1405. Križevci su bili mjesto održavanja sabora i mjesto boravka bana i župana. Po najpoznatijem od tih sabora sam nazvao i ovaj putopis, a taj se sabor održao 27.02.1397. u Crkvi Svetog Križa, ali za to nema dokaza. Turskim osvajanjima Križevci stagniraju, a ponovni razvoj kreče u 18. stolječu jačanjem obrtništva i trgovine, a 1752. carica Marija Terezija ujedinjuje Gornji i Donji grad u jedinstveno naselje Križevci. U 19. stolječu u Križevcima se osniva Gospodarsko učilište (1860.), a gradi se i pruga koja ih povezuje s Zagrebom i Budimpeštom (04.01.1970.), a kasnije i s Bjelovarom (02.09.1894.). Kako je pruga Križevci - Bjelovar izgrađena 8 godina nakon kaj su te dvije županije spojene u jednu, to je najvjerojatnije razlog zakaj je napravljena pruga tom trasom, a ne prema Zagrebu. Križevci su u 20-tom stolječu imali mesnu industriju, Mlinar, građevinsku firmu Radnik, te metalnu Čelik. Sve one su danas ili skroz mrtve ili umiruče, tako da ovaj grad i nema neku budučnost, a preostaje mu biti jedino spavaonica Zagreba, ali to nije rješenje.

Pogled prema Crkvi u nedalekom mjestu Đurđic
IMG_0041-8.jpg

Pogled na križevečki neboder. Priča o njemu ide da je ondašnji gradonačelnik htio izgradit neboder kojeg se bude vidlo iz Koprivnice, Vrbovca i Bjelovara, pa nek oni poknu od zavisti :rolleyes: Nasreču napravili su loše temelje, pa je ostalo na samo 8 katova. Ona zgrada na brdu s bijelom fasadom i crvenim krovom je Gospodarsko učilište
IMG_0042-4.jpg

S lijeva na desno: Hrvatski dom, grkokatolička Katedrala i župna Crkva Svete Ane
IMG_0043-9.jpg

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Nažalost ima dosta ovakvih prizora
IMG_0048-6.jpg

Jedan od zgrada bivše vojarne u kojoj se mislim gradi knjižnica
IMG_0051-8.jpg

Pogled na zvonik župne Crkve
IMG_0052-6.jpg

Ovdje je isto bila vojarna. Danas je skroz lijevo škola, ovi temlji su od staračkog doma, a iza ove šume je restoran prikadno nazvan "Vojarna"
IMG_0053-7.jpg

Križevački hotel. Nemam pojma kaj je danas u njemu
IMG_0055-7.jpg

Crkva Svetog Florijana
IMG_0056-6.jpg

Ova je šetnica napravljena preko nekog potoka
IMG_0057-6.jpg

Tu je netko prezentirao svoju kulturu
IMG_0061-7.jpg

pogled niz Jelačičevu ulicu prema centru
IMG_0063-9.jpg

Ovo je osnovna škola Vladimir Nazor
IMG_0065-4.jpg

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Zgrada učeničkog doma
IMG_0067-2.jpg

Koliko zvonika vidite?
IMG_0069-3.jpg

:mrgreen: dva su. Desno je zvonik Crkve Svetog Križa koja je bila sjedište župe do 1786., kada to postaje Crkva Svete Ane, čiji je zvonik lijevo, a koja je bila do tada Crkva od Pavlinskog samostana
IMG_0071-8.jpg

Ovo je zvonik grkokatoličke Katedrale Presvetog Trojstva, koja je to od 1792. godine, a prije je bila Franjevački samostan koji je bio napušten
IMG_0074-3.jpg

Stadion NK Križevci
IMG_0075-7.jpg

Crkva Svetog Križa
IMG_0077-4.jpg

Stara munjara
IMG_0082-6.jpg

Još dvije fotke Crkve u kojoj je navodno bio taj sabor iz naslova putopisa. Ja tragove krvi nisam vidio
IMG_0083-3.jpg

IMG_0087-3.jpg

župna Crkva Svete Ane
IMG_0091-5.jpg

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Hrvatski dom iz 1914., rad arhitekta Stjepana Podhorskog
IMG_0118-5.jpg

Preradovičeva ulica
IMG_0119-4.jpg

Nemčičev trg, kod zadnje obnove prilično uništen
IMG_0127-7.jpg

Strossmayerov trg
IMG_0129-3.jpg

Na istom trgu se nalazi Sinagoga u dosta lošem stanju, ali navodno bi je trebali uskoro obnovit
IMG_0130-5.jpg

Pogled s Strossmayerovog trga prema Namčičevom i župnoj Crkvi
IMG_0134-3.jpg

Jedna lijepa fasada
IMG_0135-5.jpg

Sunce zalazi
IMG_0139-6.jpg

IMG_0144-1.jpg

Natrag sam putovao vlakom 782, a kad sam došao na kolodvor zatekao sam nekog Đureka
IMG_0148-3.jpg

Smjestio sam se u Beemt vagon koji nije imao struje. Uđem ja u vagon prije njega jer ni vrata nisu radila i krenem ja prema Beemtu i vidim da u tom mraku zapravo ima dosta ljudi. Sjednem ja, je da nije bilo za skinut jaknu ali nije bilo ni zima. Uglavnom bilo je zanimljivo se vozit u mraćnom vagonu, a pogotovo gledat kroz prozor, jer da je radila rasvejta, gledao bi sebe. Inače za razliku od Beet-a, Beemt pri 120 km/h klizi po prugi. Eto to je to, nadam se da je bilo zanimljivo i da sam vam bar malo uspio približit ovaj grad.

Link to comment
Share on other sites

Eto to je to, nadam se da je bilo zanimljivo i da sam vam bar malo uspio približit ovaj grad.

Itekako si to uspio ! :palac:

 

Čitajući tvoj putopis sam se baš pitao otkud znaš sve ove detalje. Izgledalo mi je kao da si se unaprijed dobro pripremio, jer inače ne bi znao kud sve treba ići i šta sve treba fotkati.Meni su Križevci fakat nepoznati grad (osim naravno križevačkog kolodvora). Najčešće sam ih pamtio kao usporavajući faktor na putovanjima autom prema Koprivnici. Ili kao najbliže mjesto pored starog grada Kalnika. Ti si ovdje jako lijepo pokazao da u Križevcima ima itekako puno lijepih stvari za pogledati :palac:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dobar ti je ovaj ''kervave kronike glas''. :palac:

Lijepo si nam predstavio ovaj znameniti grad(ić), kroz koji sam nebrojeno puta prošao ali u njemu nikada nisam bio - osim na kolodvoru kod presjedanja za Bjelovar - Kloštar.

Posebno me zainteresirala crkva Svetog križa (kao građevina), pa sam o njoj našao neke podatke na web stranici krizevci.eu:

Crkvu sv. Križa, obilježenu povijesnom slojevitošću, karakteriziraju i neke urbanističke posebnosti. Naime, crkva je bila podignuta izvan zidina Donjeg grada, a unutar zasebne utvrde. U pisanim se izvorima spominje već 1232. godine. Iz te najranije faze izgradnje sv. Križa sačuvan je bočni portal, te manje monofore što ukazuje da je crkva prije bila znatno manja. Sadašnja prostorna organizacija svetišta, s poligonalnim križno - rebrastim svodom potiče iz 15. stoljeća pripadajući stilski razdoblju razvijene gotike. Završetak te gotičke obnove datiran je 1498. godinom, uklesanom na dekorativnom kasnogotičkom portalu sakristije. Tokom svog višestoljetnog postojanja crkva sv. Križa je doživljavala brojne preinake i dogradnje. Pročelni zvonik - kula izveden je u 16. st. u doba renesanse, a u baroknom 18. st. dolazi do nadsvođenja broda crkve.

EDIT: Osobno jedinu primjedbu imam na naslov. Ja bih napisao, recimo, ''Prisjećanje na Krvavi sabor križevački''. Ovako sam u prvi tren pomislio da se tamo dogodila neka gadna nesreća na pruzi.

Edited by Stanley

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hrvatski dom iz 1914., rad arhitekta Stjepana Podhorskog

...

Eto to je to, nadam se da je bilo zanimljivo i da sam vam bar malo uspio približit ovaj grad.

Hvala, prelep putopis. Nebrojeno puta sam prolazio na putu do prabake i pradide u Podravinu kroz Križevce, ali baš nikad se u njima nismo zaustavili. Pamtim samo glavnu ulicu i neboder po čemu sam znao da smo u Križevcima. Sad vidim da je imalo zašto stati i razgledati, grad ima dosta lepih starih zdanja. Žao mi je da je industrija propala, grad je uvek izgledao dosta bogato. Ajde valjda će biti i boljih vremena.

Čitav taj kraj je prelep, stare crkve (Mali i Veliki Raven), dvorac (majur) u Tkalecu, brežuljci, ma sve. Takav kraj nikako ne sme propadati. I pre dve godine sam se opet samo provezao, ovaj tvoj putopis me možda ipak natera da zastanem i razgledam.

Čekajući tramvaje...

Link to comment
Share on other sites

Đuro 010 sa bjelovarskim radnim!!

 

Aha, to sam i pretpostavio. Jel taj vlak svakodnevan ili samo po potrebi, jer skoro svaki put se vračam s 782 i jako rijetko vidim Đuru na kolodvoru.

 

 

Itekako si to uspio ! :palac:

 

Čitajući tvoj putopis sam se baš pitao otkud znaš sve ove detalje. Izgledalo mi je kao da si se unaprijed dobro pripremio, jer inače ne bi znao kud sve treba ići i šta sve treba fotkati.Meni su Križevci fakat nepoznati grad (osim naravno križevačkog kolodvora). Najčešće sam ih pamtio kao usporavajući faktor na putovanjima autom prema Koprivnici. Ili kao najbliže mjesto pored starog grada Kalnika. Ti si ovdje jako lijepo pokazao da u Križevcima ima itekako puno lijepih stvari za pogledati :palac:

 

 

Hvala, da ima za pogledati, ali nažalost sadašnjost nije kao prošlost, pa ostaci prošlosti propadaju polako kaj je velika šteta. U Križevcima sam par puta godišnje jer imam rodbinu tako da grad poznam.

 

Dobar ti je ovaj ''kervave kronike glas''. :palac:

Lijepo si nam predstavio ovaj znameniti grad(ić), kroz koji sam nebrojeno puta prošao ali u njemu nikada nisam bio - osim na kolodvoru kod presjedanja za Bjelovar - Kloštar.

Posebno me zainteresirala crkva Svetog križa (kao građevina), pa sam o njoj našao neke podatke na web stranici krizevci.eu:

Crkvu sv. Križa, obilježenu povijesnom slojevitošću, karakteriziraju i neke urbanističke posebnosti. Naime, crkva je bila podignuta izvan zidina Donjeg grada, a unutar zasebne utvrde. U pisanim se izvorima spominje već 1232. godine. Iz te najranije faze izgradnje sv. Križa sačuvan je bočni portal, te manje monofore što ukazuje da je crkva prije bila znatno manja. Sadašnja prostorna organizacija svetišta, s poligonalnim križno - rebrastim svodom potiče iz 15. stoljeća pripadajući stilski razdoblju razvijene gotike. Završetak te gotičke obnove datiran je 1498. godinom, uklesanom na dekorativnom kasnogotičkom portalu sakristije. Tokom svog višestoljetnog postojanja crkva sv. Križa je doživljavala brojne preinake i dogradnje. Pročelni zvonik - kula izveden je u 16. st. u doba renesanse, a u baroknom 18. st. dolazi do nadsvođenja broda crkve.

 

Hvala. Da nadopunima malo vezano za Sveti Križ. Crkva je bila napuštena nakon kaj je župa preseljena u Crkvu Svete Ane i prijetilo joj je urušavanje, ali su je onda obnovili (1921. - 1913.) prema nacrtima arhitekta Stjepana pohorskog, te je preseljen barokni mramorni oltar Svetog Križa iz zagrebačke Katedrale, djelo kipara F. Robbe iz 1756. Još sam našao podatak da se na trijumfalnom luku nalazi slika O. Ivekovića "Krvavi sabor u Križevcima 1397.".

 

EDIT: Osobno jedinu primjedbu imam na naslov. Ja bih napisao, recimo, ''Prisjećanje na Krvavi sabor križevački''. Ovako sam u prvi tren pomislio da se tamo dogodila neka gadna nesreća na pruzi.

 

Da, možda sam mogao odabrati bolji naslov putopisa.

 

Hvala, prelep putopis. Nebrojeno puta sam prolazio na putu do prabake i pradide u Podravinu kroz Križevce, ali baš nikad se u njima nismo zaustavili. Pamtim samo glavnu ulicu i neboder po čemu sam znao da smo u Križevcima. Sad vidim da je imalo zašto stati i razgledati, grad ima dosta lepih starih zdanja. Žao mi je da je industrija propala, grad je uvek izgledao dosta bogato. Ajde valjda će biti i boljih vremena.

Čitav taj kraj je prelep, stare crkve (Mali i Veliki Raven), dvorac (majur) u Tkalecu, brežuljci, ma sve. Takav kraj nikako ne sme propadati. I pre dve godine sam se opet samo provezao, ovaj tvoj putopis me možda ipak natera da zastanem i razgledam.

 

Drago mi je da te moj putopis motivira da posjetiš ovaj grad, ima se kaj za vidjet.

 

 

Inače, ima još fotki Križevaca od prije godinu i pol i na njima ima još nekih djelova grada i znamenitosti koje nisam ovaj put pofotkao, pa sad ne znam dal da i to stavim s obzirom da su fotke starije :hm

Link to comment
Share on other sites

Inače, ima još fotki Križevaca od prije godinu i pol i na njima ima još nekih djelova grada i znamenitosti koje nisam ovaj put pofotkao, pa sad ne znam dal da i to stavim s obzirom da su fotke starije :hm

 

Slobodno ih stavi ... imali smo već ovdje putopisa koje smo nadopunjavali sa starijim fotkama (a ponekad i s vrlo starima).

Link to comment
Share on other sites

Evo još jedan post s fotkama nastalim 24.06.2011. gdje ima još par znamenitosti, pa da dopunim s njima ovaj putopis. Fotič sam tog dana imao svega par dana, pa se ovdje može i vidjet koliko (ni)sam u tih godinu i pol napredovao.

Za vedrog vremena iz Križevaca se lijepo vidi Kalnik. Na vrhu je stari grad, a vidi se i toranj Crkve u samom mjestu
IMG_0028-5.jpg

Tog dana sam bio i do gospodarskog učilišta, a tamo sam zatekao nekaj kaj se ne vidi baš često. Uglvnom meni koji sam odrastao u gradu prava senzacija
IMG_0102-6.jpg

Bio sam i do grkokatoličke Katedrale Svetog Trojstva. Budem napisao malo i o toj Crkvi. Dakle, prvi put se spominje 1325. kao samostan Augustinaca, a nakon provale Turaka je napušten i srušen kako ga Turci ne bi upotrijebili. Od 1627. do 1786. je Franjevački samostan, a tad je postao grkokatoličko sjedište biskupije. Današnji izgled rezultat je obnove 1892. prema projetu H. Bollea u neogotičkom stilu
IMG_0189-5.jpg

Pokraj se nalazi i biskupski dvor
IMG_0190-2.jpg

Ovako to izleda iznutra
IMG_0223-1.jpg

Križevci su i rodni grad trečeg hrvatskog sveca Svetog Marka Križevčanina (Križevci, 1589.-Košice, 7. rujna 1619.). Svetac je postao jer je bio s još dva isusovca optužen da je podmetnuo požar u Košicama, tada jakom kalvnističkom utvrdom. Zapovjednik vojske im je ponudio da se odreknu Katoličnastva i postanu Kalvnisti, ali su to odbili, pa su bili mučeniu do smrti. Sva trojica su proglašeni Svetima 02.07.1995. u Košicama, a spomendan Svetog Marka Križevčanina je 7. rujna. Inače danas je zaštitnik Bjelovarsko - križevačake biskupije, čija je Konkatedrala Crkva Svetog Križa, dok je Katedrala u Bjelovaru, tako da su Križevci grad s dvije Katedrale

Ovo je Crkva Svetog Marka Križevčanina
IMG_0228-2.jpg

I kip Sveca na Crkvi
IMG_0229-5.jpg

Crkva na križevačkom groblju
IMG_0236-4.jpg

Malo okolice. Ovo bi trebalo biti mjesto Sveta Helena
IMG_0242-3.jpg

U tom mjestu isto nalazim na nekaj kaj ne vidim često
IMG_0253-3.jpg

To je to. Nadam se da vam je ovaj dodatak bio zanimljiv.

Link to comment
Share on other sites

Napomena: križevačka grkokatolička biskupija pod svojom jurisdikcijom ima sve grkokatolike na području bivše Jugoslavije, a mislim čak i Mađarske.

Glede svetog Marka Križevčanina: je li mu dokazano podmetanje požara? :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...