Jump to content

Kako sam se s 25 KV vozijo do Rijeke (i natrag)


Pfaff

Recommended Posts

Srijeda, 19. prosinac 2012.

 

 

Stislo me pa sam morao ići. U Rijeku. Trebalo je iz bazne stanice dovući neke dokumente. Mladi susjed je išao u Delnice na delo pa sam mu se ponudio za društvo.

Cijelu noć je pršio snijeg – ne puno, tek toliko da zamete brijeg, a zvjerčice pokažu trag...

 

StanicaLokveZima492.jpg

 

Zapravo prši i dalje. 6:45 ujutro

 

StanicaLokveZima491.jpg

 

U Delnicama je uvijek ružnije vrijeme nego kod mene. Ne znam zašto. Valjda inverzne temperature u kotlini. Moja pokojna punica je uvijek govorila da je u Delnicama za jedan kaput više zima (a u Ravnoj Gori za dva!). Oko kolodvora se rasteže nekakva maglica. Nije strašno, al' nije ni lijepo

 

StanicaDelnice278.jpg

 

Ni na službenoj strani nije bolje

 

StanicaDelnice279.jpg

 

Ta tvoja divna oka dvaaa!

 

StanicaDelnice280.jpg

 

Vlak kasni. Logično. Pa krenuo je iz Ogulina, a to je daleko. Druga županija, čaak!

Slikam infrastrukturu posutu ledenim kristalima

 

StanicaDelnice281.jpg

 

Trebao bi stići otalen. Nije. S leđa me iznenadila brundavka koja je strojno išla na istok. To znači još barem 15 minuta jer je prva mogućnost krajcanja u Zalesini.

Onda sam malo čavrljao s radišnom tetom čistilicom koja u cik zore mete i pere, mijenja tariguz i papirnate ručnike. Pitam da što je s blagdanskom dekoracijom i je li šef stanice sa sikirom krenuo u šumu po božićnjak. Veli da tijekom dana očekuju dostavu nakitnog materijala...

 

StanicaDelnice282.jpg

 

Došao je bez suvišnih zašto. Vozi papagajka 310. Vlak prazan. 2 Bl-a i jedan Bee. Zna se odabir. Osim toga je Bee na repu zbivanja pa se može eventualno nešto uslikati.

Evo me na domicilnom kolodvoru

 

StanicaLokveZima493.jpg

 

Dok stojimo, lovim još malo infrastrukture...

 

StanicaLokveZima494.jpg

 

... i kolodvorsku zgradu.

 

StanicaLokveZima495.jpg

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Već se lijepo razdanilo. Evo zašto je dobro biti na začelju. Na izvlačnjaku stoje neki teretni vagoni, znači vozi se.

 

StanicaLokveZima496.jpg

 

Očito stoje od sinoć jer su hrpe rudače pokrivene snijegom.

 

StanicaLokveZima497.jpg

 

Kraj izvlačnjaka...

 

StanicaLokveZima498.jpg

 

... i cesta kojom sam došao amo. Moj susjed i njegovi kolege su vrijedni – mislim da nema ceste u GK koja je ovako dobro pometena. (To samo za informaciju ako me netko poželi posjetiti).

A sad ćemo malo zatvoriti prozor(e). Nekako je Chilly.gif skafanderu uprkos.

 

StanicaLokveZima499.jpg

 

Kupe gleda na drugu stranu pa imamo i Fužine s druge strane

 

StanicaFuzine167.jpg

 

Fužine su obično nezahvalne za slikanje jer na prvom kolosjeku obično stoje neki glupi vagoni pa ovo možda i nije loša solucija.

 

StanicaFuzine168.jpg

 

Vodonapojna pipica

 

StanicaFuzine169.jpg

 

Krajcamo se s 4603. Znači još ima brundavki u službi PP?

 

StanicaFuzine170.jpg

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Upokojena EVP 3KV u Driveniku. Roletne su spuštene. Zauvijek.

 

StanicaDrivenik081.jpg

 

StanicaDrivenik082.jpg

 

Malo sam zakunjao pa me evo opet među živima taman dok promiče obršljanjeni blokhauz u Melnicama.

 

StajalisteMelnice20.jpg

 

Nad Kvarnerom je prekrasno sunčano jutro s ponekim bezopasnim oblačkom

 

RijekaLokve194.jpg

 

RijekaLokve195.jpg

 

RijekaLokve196.jpg

 

RijekaLokve197.jpg

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vlak iz istog vlaka

 

RijekaLokve199.jpg

 

Kreatori ovih limenih kanalica i njihovog postavljanja su definitivno zaslužili Nobela za estetiku. Još kad to za koju godinu zaruzinavi.

 

RijekaLokve200.jpg

 

Još malo Kvarnera. Kad se budem vraćao sunce mi neće biti saveznik pa davim sada.

 

RijekaLokve201.jpg

 

RijekaLokve202.jpg

 

RijekaLokve203.jpg

 

Bajbaj1.gif, seabral

 

RijekaLokve204.jpg

 

RijekaLokve205.jpg

 

Još dvije pa dosta. Uživam k'o kontinentalac u ovim pogledima na more iz vlaka.

 

RijekaLokve206.jpg

 

RijekaLokve207.jpg

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Meja

 

StanicaMeja081.jpg

 

Staru okretaljku još nisu do kraja zatrpali.

 

StanicaMeja082.jpg

 

Eeeee-ha! Stigli smo. Samo 29 minuta. Pa, moram priznati da je ovih 25 KV donijelo poboljšanje u putničkom prometu.

 

StanicaRijeka155.jpg

 

Evo i filmića gdje sam sažeo jutarnje impresije:

 

 

Kao pravi Riječan, ja sam pomalo settebandiere. Žutke su otišle u prošlost, a ja ću onda po kolodvoru slikavat ASEE (jer mi, hat međutim, ništa drugo i ne preostaje).

Dakle, ova nas je dovukla

 

StanicaRijeka156.jpg

 

StanicaRijeka157.jpg

 

Onda su ju otkopčali...

 

StanicaRijeka158.jpg

 

... pa je nekud otišla

 

StanicaRijeka160.jpg

 

Eto me u rodnom gradu

 

StanicaRijeka161.jpg

 

Idem obaviti ono po što sam došao

 

StanicaRijeka162.jpg

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Po obavljenim poslovima i radnim zadacima, obreo sam se ponovno na kolodvoru. Stara izreka veli da sve što ode, to se i vraća. Kavu u "Cresu" sam konzumirao, ajmo na peron.

Kompozicija je ona od jutros. Obezglavljena. To znači da ću se natrag voziti iza lokomotive, još je samo pitanje kakve i koje

 

StanicaRijeka164.jpg

 

Parkirao sam stvari pa se šećkam okolo. Izvode se nekakvi opsežni infrastrukturni radovi

 

StanicaRijeka163.jpg

 

StanicaRijeka165.jpg

 

Viiidi, koga sam sreo: tata Glažar i mikro-Glažar. Bit će nešto od maloga.

 

StanicaRijeka166.jpg

 

Lokomotive nema pa nema. Navodno su isključili struju. To sam već jednom doživio u Metkoviću, al' tamo su mi struju isključili Bosanci, a ovdje naši Grinko.gif

Preostaje – infrastruktura!

 

StanicaRijeka167.jpg

 

StanicaRijeka168.jpg

 

Pače bivša. Upokojena.

 

StanicaRijeka169.jpg

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eto, stigla je. Ista papagajka 310 od jutros. Sad da vidim kako će to uzbrdo. Još samo pet minuta...

StanicaRijeka170.jpg

OIB

StanicaRijeka171.jpg

Majstor se rado osmjehnuo vašem izvjestitelju

StanicaRijeka172.jpg

StanicaRijeka173.jpg

Naš kondor je prije dolaska na radio za Denver & Rio Grande Western

StanicaRijeka174.jpg

Blagdanska dekoracija na riječkom kolodvoru. Odobrio Linić

StanicaRijeka175.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nikako krenut. Neki likovi su stalo obilazili vagone, kuckali po kotačima, čačkali ventile, nešto zapisivali u notese... Na kraju smo sabrali 9 minuta u polasku.

 

Ča to šumi? Aaaa, Rečina!

 

StanicaRijeka177.jpg

 

Sunce i miris Mrtvog kanala

 

StanicaRijeka178.jpg

 

Na kolodvoru Sušak-Pećine (vulgo: Ogranak) ukrcao se čovjek koji putuje u Zlobin. Imao je ovakvu kartu (znači, ima toga još)

 

StanicaPecine184.jpg

 

Prolazimo Tovar-centar

 

StanicaPecine185.jpg

 

Navodno se tu useljava uprava "Plodina"?

 

StanicaPecine186.jpg

 

"Viktor Lenac"

 

RijekaLokve208.jpg

 

Opet je veliki dok prazan. To ne dobro.

 

RijekaLokve209.jpg

 

Kao što sam jutros najavio – niš od slikavanja

 

RijekaLokve210.jpg

 

U kupeu samnom je i mlađahni student iz Zagreba. Putuje doma – u Rijeci je obavio ispit i sasvim je zadovoljan (ako je suditi iz razgovora mob'telom). Dolazi kondor, pregledava karte i veli momku da on ima kartu za brzi, a da je ovo putnički te da mora doplatiti još nešto para + 15 kuna globe za izdavanje u vlaku. Momak je navodno imao nekakvu kartu za brzi s popustom od 40% pa ispada da je vlak nižeg ranga skuplji? Pa ti budi pametan – morat ću ipak pročitati onu temu o kartama i povlasticama...

Naravno da dečko nije imao para pa je rekao da će platiti u Zagrebu. Malo su se natezali pa je kondor otišao dalje rekavši da će vidjeti s kolegom u Moravicama. Kako je završilo, ne znam.

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Evo nas u Fužinama. S desne strane vlaka prošli smo teretnu kompoziciju s protuprirodnim bludom na čelu (te brundavke zbilja nemaju morala, sad su im i ASEE došle pod ruku) kako stremi put Rijeke

StanicaFuzine171.jpg

Ali zato s lijeve strane: Brena

StanicaFuzine172.jpg

I Brena ima majstora, al' on ima retrovizor pa je ispao inkognito

StanicaFuzine173.jpg

Tri kadra Fužina okupanih suncem. Slikano, naravno, s najljepšeg željezničkog mosta u 'Rvata.

StanicaFuzine174.jpg

StanicaFuzine175.jpg

StanicaFuzine176.jpg

Stajalište Vrata s krive strane

StajalisteVrata44.jpg

StajalisteVrata45.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stigli smo u Lokve i uspješno sam se iskrcao (jeeee! Jup.gifJup.gif)

 

Evo i filmića gdje sam sažeo impresije s vzvratne vožnje:

 

 

016 čuči na prvom peronu i sprema se odvući 800 tona put Zagreba. Držimo fige

 

StanicaLokveZima500.jpg

 

Aha! Dekorativno-nakitni materijal dostavljen.

 

StanicaLokveZima501.jpg

 

StanicaLokveZima502.jpg

 

Slovački Cargo

 

StanicaLokveZima503.jpg

 

StanicaLokveZima504.jpg

 

I lokvarska EVP je upokojena.

 

StanicaLokveZima505.jpg

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

One nesretne stube su opet u polu-defektu

StanicaLokveZima506.jpg

Valjda ću nekako...

StanicaLokveZima507.jpg

Jesam

StanicaLokveZima508.jpg

Kad sam stigao doma, sunce se već klonilo zahodu

StanicaLokveZima510.jpg

A najbolja supruga na svijetu a.k.a. Helga.jpg me dočekala s pravim goranskim obrokom. Hvala jojzi.

StanicaLokveZima511.jpg

Moj prvi dojam? Oće to. Još je sve u stadiju uhodavanja, mislim da imaju problema s napajanjem jer svako toliko vlak stane ili jako uspori na otvorenoj pruzi. Na nekim mjestima se vuče brzinom dalmatinskog puža. Kad vozi – vozi glatko i bez nacukavanja. Zavoj kod Tovar-centra između Ogranka i Podvežice izvuče fino, vožnja je sasvim ugodna. Na nekim mjestima oko Meje jako baca, al' mislim da je to pitanje stanja pruge.
Sve u svemu: ZADOVOLJAN SAM. Još da nauče krenut navrijeme...


Na kraju ove priče moram svakako Hail.gifHail.gifZeusu za nadahnutu sugestiju naslova teme!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepo i zanimljivo :palac:

 

Moram priznat da iako smo svi mi navikli na Žutke na Riječkoj prugi, da joj i ASEA-e lijepo pašu, bar meni.

 

U Delnicama je uvijek ružnije vrijeme nego kod mene. Oko kolodvora se rasteže nekakva maglica. Nije strašno, al' nije ni lijepo

StanicaDelnice278.jpg

 

E, tu se ne bi s tobom složio. Kombinacija magle i snijega meni nikako nije ružna i daje osječaj neke mirnoče. Nego, ne znam dal sam ja nekaj propustio, ali čudno mi je da ti nikad nisi u svojim putopisima pofotkao kroz prozore ovu biblioteku zaustavljenu u vremenu ili ja to nisam vidio :hm

Link to comment
Share on other sites

Nego, ne znam dal sam ja nekaj propustio, ali čudno mi je da ti nikad nisi u svojim putopisima pofotkao kroz prozore ovu biblioteku zaustavljenu u vremenu ili ja to nisam vidio :hm

 

Prozori su očajno prljavi pa se slabo vidi, a ja sam zapravo uvijek na delničkom kolodvoru u nekom posebnom negativnom raspoloženju pa mi biblioteka nije nikad pala napamet. Ali sad kad si rekao - budem (futur II. egzaktni)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U kupeu samnom je i mlađahni student iz Zagreba. Putuje doma – u Rijeci je obavio ispit i sasvim je zadovoljan (ako je suditi iz razgovora mob'telom). Dolazi kondor, pregledava karte i veli momku da on ima kartu za brzi, a da je ovo putnički te da mora doplatiti još nešto para + 15 kuna globe za izdavanje u vlaku. Momak je navodno imao nekakvu kartu za brzi s popustom od 40% pa ispada da je vlak nižeg ranga skuplji?

Koliko je meni poznato,sa kartom višeg ranga se možeš voziti vlakom nižeg ranga.Nije mi se jednom dogodilo da sam imao kartu za brzi,pa sam spletom okolnosti morao ići putničkim i nikad problema nije bilo,nikakve nadoplate(!),globe i slične gluposti..

 

Pfaff,kao i svaki put,čista petica. :palac:

Link to comment
Share on other sites

A najbolja supruga na svijetu a.k.a. Helga.jpg me dočekala s pravim goranskim obrokom. Hvala jojzi.

 

StanicaLokveZima511.jpg

 

ajmeeee!!! :klopa:

ogladnio sam zbog slike...

pfaffe, izvrstan putopis, kao i uvijek...idući put pozdravi moj rodni grad! :mah:

Željeznica je bolest ili ljubav
Od nje se ne može obraniti
Kada te jednom privuku željezne tračnice
Od njih se više nikad ne možeš oitkinuti

Link to comment
Share on other sites

Fenomenalno ^^ Tko može bolje prikazati promjene napona nego Pfaff? Jedino ne bih htio da dođe do empirijskog utvrđivanja razlike u voltaži lupkanjem dlanom po žici! :)

 

Ako smijem prokomentirati dvije stvari:

 

1. kotline su čudna stvar. Doživio sam više puta da je u Požegi magla da ne vidiš 20 metara ispred sebe, a na vrhu Požeške gore sunčano i vedro, uz par stupnjeva višu temperaturu. Kažu da je i u Bednji slična stvar :)

 

2. Ove arhaične putne karte se nerijetko nađu i po Slavoniji. Takve smo Fox i ja dobili kada smo išli u Pečuh :D. A tu i tamo zna cijena biti označena u HRD! (Županja-Osijek 13 000 HRD)

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

1. kotline su čudna stvar. Doživio sam više puta da je u Požegi magla da ne vidiš 20 metara ispred sebe, a na vrhu Požeške gore sunčano i vedro, uz par stupnjeva višu temperaturu. Kažu da je i u Bednji slična stvar :)

 

Da samo u Bednji? Nisam jednom bio na Sljemenu i gledao ispod sebe magluštinu, a gore sunce i par stupnjeva toplije. To meteorolozi, ako se ne varam, zovu hladna kaplja i temperaturna inverzija. Fascinantan prizor - u daljini vrhovi Petrove gore, Zrinjske gore i Kozare, a iznad Zagreba sloj magle koji nalikuje morskoj površini iz koje vire vrhovi dimnjaka toplana na Žitnjaku u Zagorskoj, te asociraju na plutače u moru. Naročiti gušt je bio vožnja žičarom (nažalost pokojnom), odjednom iz magle izroniš na sunce.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

Jako lijepo ... hvala ti ! Ali lijepo je bilo gledati ove prizore i iz žutkom vođenih vlakova ... znači, što se mene tiče, nisu ni trebali prebacivati na 25 kV :mrgreen:

 

BTW ... neću više nikad početi čitati tvoje putopise dok sam gladan. Čak si i mene sad uspio motivirati da odem do kuhinje :lol:

Link to comment
Share on other sites

Odlična reportaža. I da, kotline su zeznute stvari (to mogu reći kao meteorolog, ali i kao pojedinac koji je 4 godine živio u Požeškoj kotlini i u Glinskoj mikro kotlini). NPR., u Glini je znala biti tako crna magla da ne vidiš ništa ispred sebe, a kad se popneš za nekih 100 m (na tzv. goru Pogledić) imaš tako prekrasan pogled (skoro do Zagreba). Plus uz sve to i temperaturne inverzije (malo struke :-) ) od kojih se smrzneš toliko da bi najradije otišao na godišnji u pakao :kul3

 

Inače, tvoj suputnik koji je ušao sa krivom kartom je očito imao kartu kupljenu sa popustom na indeks, a ta karta vrijedi samo za vlak za koji je kupljena (mislim da na njoj piše o kojem se brzom ili IC vlak radi). Jednom kad sam putovao u Zagreb su se na isti način pokušale 3 studentkinje provesti sa putničkim, a da dobiju taj popust. Nakon što im je kondukter pregledao karte nije prestao psovati narednih 10-ak minuta jer je morao računati i pisati nove karte (a meni je malo falilo da ga pitam šta onda one koji ulaze na stajalištima pusti bez da im naplati kartu).

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da ti je putopis prava uživancija. Slike, filmići, tekst, sve je za 5+. Odlično si spojio ugodno s korisnim i sve nas razveselio. :hai :hai

 

Znači još ima brundavki u službi PP?

 

Brundavki (2 062) nema u PP-u, one su sve u Cargu. U PP-u su zujalice (2 044) i upravo ta koju si slikao (024) je jedina na riječkom području. Nadam se da kad se to sve uhoda, više neće biti potrebe za njom.

 

Hvala ti na odličnom putopisu i jedva čekam slijedeći. :palac:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...